Страх і ненависть в Раді: як нардепи ділили контроль над виборами

  13 Липня, 2018 10:28
  Хто рахуватиме голоси на виборах, тому й карти в руки – керуючись цим лозунгом, депутати від БПП і «НФ» вплуталися у жорстке протистояння в Раді. Як це було – у репортажі UA1

  «Нагадаю один вислів колишнього спікера Івана Плюща: тебе хвилює Гондурас? А ти його не чеши. Так от, не чешіть Гондурас, давайте голосувати!», – так 12 липня, ледь не зриваючись на фальцет, спробувала загітувати депутатів до прийняття оновленого складу Центрвиборчкому віце-спікер Ірина Геращенко. Однак безрезультатно.

  Взаємна підозрілість, недовіра і страх «кидка» депутатів від БПП і «Народного фронту», які хочуть контролювати підрахунок голосів на майбутніх президентських і парламентських виборах, заблокували цей процес.

  У результаті нинішній глава ЦВК Михайло Охендовський, який наразі перебуває під слідством, він же улюбленець Януковича, він же щедро нагороджений Петром Порошенком орденом Ярослава Мудрого V ступеня держслужбовець, залишився на своєму посту. Як і 12 інших членів виборчої комісії, чиї повноваження закінчилися чотири роки тому.

  При цьому БПП не допомогли ані хитрощі, ані обіцянки, ані погрози. Ще 5 липня президентська фракція заявила, що не проголосує за жоден закон, поки не приймуть оновлений склад ЦВК, і залишила зал засідань.

  Тоді депутати інших фракцій об'єдналися в ситуативну більшість і показово прийняли малозначний закон, демонструючи, що за необхідності обійдуться і без БПП – шантаж не пройшов.

  Через кілька днів після цього показового виступу пішло інформаційне вкидання, мовляв, БПП може вийти з коаліції, а це неминуче призведе до дострокових парламентських виборів.

  Але й тут верхівка «Народного фронту» в особі свого спікера Андрія Парубія театрально вигукнула «Не вірю!», і загроза не подіяла.

  Тоді президентська політсила вдалася до тактики вмовлянь, обіцянок і поступок. Не подобається, що Порошенко на 13 вакантних посад подав 14 кандидатів? Зайвого відкличемо, чесне слово. Голоси? Забезпечимо. У списку претендентів немає представника «Оппоблоку»? Додамо. Тільки давайте приймемо новий склад ЦВК з більшістю кандидатів від БПП.

  Але знаючи ціну обіцянкам і домовленостям у стінах ВР, «фронтовики» знайшли вишуканий спосіб взагалі не виносити це питання на голосування, нібито через порушення регламенту.

  «Це великий ризик того, що ми увійдемо в процедуру початку передвиборчої кампанії зі старим ЦВК, що може поставити питання виборів під серйозний сумнів – як всередині країни, так і з боку міжнародних партнерів і спостерігачів», – обурюється заступник голови фракції БПП Сергій Березенко.

  Своєю чергою, люті друзі по коаліції з НФ стверджують, що потрібно все зробити бездоганно і юридично грамотно, щоб голосування за новий склад ЦВК не можна було оскаржити в суді, як нелегітимне.

  «Потрібно, щоб рішення було виписане в рамках рекомендацій резолюції Парламентської асамблеї ради Європи», – з незворушним виглядом говорить «фронтовик» Леонід Ємець.

  Це означає, що всі парламентські фракції і групи повинні мати своїх представників у Центрвиборчкомі. А оскільки на сьогодні в списку немає представника «Оппоблоку», можуть виникнути проблеми з міжнародними партнерами, принаймні, так переконують в «НФ».

  У результаті Охендовський, як і інші члени ЦВК, щонайменше до осені будуть отримувати чималу зарплату: особисто він близько 100 тис. гривень щомісяця, його помічники – до 150 тис. гривень і більше.

  Ніж у спину

  До останнього моменту вечірнього засідання парламенту у четвер, 12 липня, зберігалася інтрига – чи буде проголосовано новий склад ЦВК, чи ні. Хоча ще вранці стало зрозуміло, що домовленості з цього приводу між БПП і «НФ» досі немає.

  Про те, що не все йде за планом фракції імені Порошенка, свідчили колючі коментарі депутатів президентської політсили в кулуарах щодо нерішучості «фронтовиків» і зустрічні звинувачення в бажанні за будь-яку ціну протягнути у ЦВК сімох підконтрольних президенту кандидатів.

  Про підготовку до майбутнього голосування багатозначно мовчала прес-служба «НФ» на відміну від своїх колег з партійної прес-служби БПП, яка мало не щогодини видавала новини на цю тему.

  Розпочаті ще до обіду великі торги між партнерами по коаліції вийшли на черговий виток протистояння: президентська політсила взяла зобов'язання не голосувати за одного зі своїх кандидатів і закликала те ж саме зробити «НФ», щоб вирішити проблему чотирнадцяти претендентів на тринадцять вакантних місць.

  Недовірливі «фронтовики» насторожилися і зажадали від колег назвати конкретне прізвище людини, від якої ті відмовляться. «Та без проблем», – сказали в БПП і заявили, що це буде професор Ольга Лотюк.

  Тоді приперті до стінки депутати з «НФ» відповіли, що їм треба подумати, мовляв, такі питання ось так одразу не вирішуються, і пішли на нараду фракції.

  Порадившись, «фронтовики» вийшли з пропозицією – нехай президент подасть нове подання з урахуванням всіх домовленостей, тоді фракція дасть за це голоси.

  Це остаточно вивело з себе представників БПП, які заявили, що президент вже свою роботу зробив, тепер справа за депутатами. І знову переговори, що зайшли в глухий кут, закінчилися перервою на партійні консультації.

  «Можете пояснити, що взагалі відбувається?», – поцікавився UA1 у позафракційного Юрія Дерев'янка, представника Руху нових сил.

  «Просто одні пробують зараз протягнути своїх кандидатів у ЦВК, а інші намагаються цьому перешкодити, – посміхається нардеп. – І взагалі, процедура порушена, прийняте рішення може бути оскаржене в суді, є такий ризик».

  На фінальному обговоренні в залі депутатів не зворушили ані полум'яний спітч глави фракції БПП Артура Герасимова, ані аргументи представника президента Ірини Луценко, ані вмовляння віце-спікера Ірини Геращенко – представники всіх парламентських фракцій знову попросилися порадитися в кабінеті у спікера Парубія.

  Не можна сказати, що на той час фінал переговорів був непередбачуваним. Однак привід, під яким спікер відмовився ставити на голосування оновлення складу ЦВК, приголомшив: несподівано виявилося, що в залі під час цієї процедури мають бути присутні всі кандидати на посаду.

  «З точки зору регламенту повинні бути присутні всі члени ЦВК під час розгляду. Їх в залі зараз немає. Зараз у мене немає жодних підстав продовжувати засідання Верховної Ради», – заявив Парубій, додавши, що порушення цього положення може стати причиною оскарження в суді результатів голосування.

  Для пристойності спікер зазначив, що до цього питання можна повернутися в п'ятницю, 13 липня. Сарказм Парубія полягав в тому, що по п'ятницях у Верховній Раді збираються від сили два десятки депутатів. А з урахуванням того, що 13-го числа поточна сесія закривається і депутати йдуть на канікули до вересня, ймовірність їх появи на роботі дорівнює нулю.

  Проте, ми все ж поцікавилися – чи дійсно є шанси, що фракції хоча б продовжать консультації з цього приводу.

  «Вірогідності жодної, – запевнив нардеп Сергій Каплін. – Це вже питання вересня».

  Плани на осінь

  Артур Герасимов був розлючений і ледве стримувався, вибігаючи в кулуари, щоб висловити журналістам все, що він думає про колег по коаліції, поки Ірина Луценко з телефоном біля вуха зі стурбованим і розгубленим виглядом бігла до виходу.

  В цей час бордовий від обурення Сергій Березенко, вже мало підбираючи вирази, окреслював журналістам найближчу перспективу – розгляд нового складу ЦВК восени тільки тому, що партнери по коаліції не хочуть цього і вдаються до маніпуляцій.

  «Не попередили кандидатів – це чергові маніпуляції, тому що у вівторок ми говорили з керівництвом Верховної Ради і переконали поставити на порядок денний четверга зміну складу ЦВК, – каже нардеп. – У них були всі можливості попередити. Іншого дня, ніж четвер, і бути не могло. І хто каже, що не знали, що це виникло спонтанно, той лукавить!».

  UA1 поцікавився у представника «НФ» Леоніда Ємця – а навіщо взагалі було піднімати це питання, якщо знали, що можливе голосування порушує регламент?

  «Рада йде на перерву між сесіями. БПП хоче, щоб всі пішли з установкою, що вони до цього закликали, а «Народний Фронт» не підтримав, – висловлює свою версію нардеп. – Це лише піар. І вже питання на вересень. Та й то, в кращому разі».

  Більшість депутатів скептично ставляться до того, що з перших днів нової сесії у вересні питання оновлення складу ЦВК знову з'явиться на порядку денному.

  Та й за півтора місяця багато що може змінитися: недовіра й напруженість у відносинах БПП і «НФ» наростають, і вони, вже не особливо криючись, ставлять один одному підніжки.

  Питання про 14 претендентів на 13 вакантних місць так і залишилося без відповіді, навіть попередньої домовленості з цього приводу немає.

  Також колеги по коаліції не дійшли єдиної думки, чи повинен президент подавати нове подання на членів ЦВК чи ж досить просто погоджено не голосувати за деяких членів зі списку, і таким чином вийти з положення.

  «Я взагалі проти так званого нового складу ЦВК. Порошенко зараз її контролює, і завтра буде контролювати після нібито поновлення, це буде черговий обман, – висловлює свою позицію UA1 Юрій Дерев'янко. – Це буде та ж сама підконтрольна ЦВК, й нічого не зміниться. Її потрібно формувати не за квотами партії, а з окремих фахівців, які не пов'язані з політикою, як це відбувається в багатьох інших країнах. А міняти шило на мило... Нова ЦВК Порошенка все одно буде фальсифікувати вибори».

  Теги : Верховна Рада Порошенко БПП Андрій Парубій ВР Народний Фронт Ірина Геращенко цвк Михайло Охендовський Березенко Сергій Каплін Ємець Ірина Луценко юрій дерев’янко Артур Герасимов ольга лотюк
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів