«Справа Бубенчика» – прокурорські «розборки» Луценка чи тест на виправдання Януковича

  6 Квiтня, 2018 19:21
  Через чотири роки після Майдану Генпрокуратура Луценка вирішила взятися не за силовиків, суддів чи «тітушок», а за самих активістів – UA1 розбирався у причинах

  Генеральний прокурор України Юрій Луценко «обламав зуби» на справі майданівця Івана Бубенчика. Якщо не повністю, то частково точно. У цьому сходяться політологи та учасники Революції Гідності. Підтверджують це і факти. Водночас, справа Бубенчика лише набирає обертів.

  Суть звинувачень

  Новина про висунення активісту Революції Гідності Івану Бубенчику звинувачень у вбивстві правоохоронців миттєво поширилась у ЗМІ. В соціальних мережах почали жорстко висловлюватись про генпрокурора Луценка і владу загалом. Дехто з учасників подій на Майдані в 2014-му публічно заявляв, що теж, як і Бубенчик, відстоював інтереси українців та протистояв «беркутівцям». Однак представники прокуратури більше нікому не висунули подібних звинувачень. Принаймні, поки.

  Як написав у Facebook адвокат Віталій Титич, спочатку Бубенчика підозрювали в тому, що «близько з 7 до 8 години ранку 20 лютого 2014 року на Майдані Незалежності він вчинив 3 прицільні постріли з мисливського карабіну «Сайга М3», які спричинили:

  - смертельне поранення прапорщика ВВ (стегнова артерія, смерть в результаті масивної крововтрати);
  - смертельне поранення прапорщика міліціонера «Беркут» (живіт, внутрішні органи, смерть в результаті масивної крововтрати);
  - поранення майора ВВ – тяжке тілесне ушкодження (плече (наскрізне) та грудної клітки)».

  Підозри відразу за кількома «тяжкими» статтями давали привід прогнозувати, що прокуратура всерйоз налаштована проти майданівця і вхопилася в нього залізною хваткою. Та вже на першому судовому засіданні, де підозрюваному мали обрати міру запобіжного заходу, Генеральна прокуратура дала задній хід і просто «передумала» звинувачувати його за озвученими раніше статтями.

  Так, прокурор ГПУ попросила суддю перекваліфікувати справу, назвавши попередні звинувачення «недостатньо обґрунтованими». Суддя погодився, і за кілька годин Генпрокуратура вручила Івану Бубенчику нову підозру. Наразі його підозрюють у посяганні на життя працівника правоохоронного органу та незаконному поводженні зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами.

  Пізніше в Генеральній прокуратурі припустили, що Бубенчик може взагалі уникнути кримінальної відповідальності, хоча й не пояснили таких змін свого настрою. Сам підозрюваний переконаний, що справу перекваліфікували виключно через реакцію громадськості.

  Так чи інакше, до прокурорів залишилось дуже багато запитань, як щодо самих звинувачень, так і щодо їхньої поведінки в суді. Зокрема, хто ініціював затримання Бубенчика, і чого так злякались у прокуратурі – чи справді обурення громадян?

  Прокурорські «розборки»

  Політичний експерт, директор інформаційно-аналітичного центру «Перспектива» Павло Рудяков пояснює виникнення «справи Бубенчика» внутрішніми непорозуміннями у самій прокуратурі. А конкретніше – конфліктом між генпрокурором Юрієм Луценком і начальником управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергієм Горбатюком. У них, говорять наближені до Генпрокуратури люди, вже давно напружені стосунки.

  «Це дуже схоже на прокурорські «розборки». Один із аспектів цих «розборок» і дав поштовх до арешту Бубенчика. Генеральна прокуратура завжди була закритою і специфічною. До самого Луценка є цілий ряд запитань. Зокрема, що конкретно не поділили прокурори? Але зараз виникла ситуація, для якої слово «скандал» занадто м’яке, щоб її описати», – наголосив Рудяков.

  З його слів випливає, що для Генпрокуратури загалом, і для пана Луценка зокрема, зовсім не важливий зміст скоєного, а важливі власні інтереси у політичній грі. Очевидно, що Бубенчик не самотужки протистояв «беркутівцям» на Майдані, а тому логічне питання до прокуратури: «Чи слід очікувати звинувачень інших учасників Революції Гідності?».

  Головний екзекутор країни

  Політолог, директор Інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник переконаний, що таких звинувачень не буде, і пояснює це тим, що прокуратура просто тестує можливість притягнення майданівців до відповідальності.

  «Притягнути Бубенчика хотіли за те, що він ніби то зірвав перемир’я між силовиками і мітингувальниками. Начебто убивав поліцейських без зброї, що привело до вбивств на Інститутській, а надалі – анексії Криму і окупації Донбасу. Можливо йде пошук шляхів, як зняти відповідальність як із прихильників Майдану, так і з минулої влади. Здається, що влада просто тестує такий варіант. До того ж, це матиме серйозний ефект на справу Януковича. Це частково виправдовує Януковича. Тобто, найбільш правдоподібна версія – це інформаційно-правова диверсія у цих двох процесах», – сказав Бортник.

  При цьому він не відкидає можливості протистояння Луценка та Горбатюка і додає – генерального прокурора у нас немає.

  «Ця вся ситуація показує, що в нас нема генерального прокурора – є генеральний екзекутор, який діє з метою політичної доцільності. Звісно, це вилізе йому боком. Пасту в тюбик уже не повернути».

  Злочин і кара

  Політологи оптимістично припускають – своє покарання за політичні ігри в прокуратурі генпрокурор Луценко рано чи пізно отримає. А може, вже отримав?

  У кулуарах Верховної Ради і в політичних колах загалом цього тижня говорили про можливу зміну прем’єр-міністра, крісло якого начебто мав зайняти Луценко. Очевидно, без погодження із Заходом, рішення з таких питань в Україні не приймаються, переконані політологи. А запланована поїздка нинішнього Генпрокурора до США, яка так і не відбулась, могла мати на меті саме вирішення цього питання. Однак, як відомо, Америка спілкуватись із українським прокурором не захотіла, позбавивши його візи.

  «Справа Бубенчика дуже дискредитує як українську владу, так і самого пана Луценка. По-перше, міф про те, що в нас верховенство права, можна здавати в архів. Це верховенство їх права: захотіли – так повернули, захотіли – по-іншому. По-друге, це ставить хрест на американській візі та американській мрії Луценка. Чаша терпіння посольства США переповнилась. До всього, українська влада показала, що вона не готова доводити до кінця цю справу і боїться реакції суспільства, в тому числі й праворадикалів», – наголосив Павло Рудяков.

  Сам Іван Бубенчик красномовно описав ситуацію з його затриманням та загальну ситуацію в Україні:

  «Система, побудована Януковичем, сьогодні підсилена Порошенком та його оточенням. І вона набагато шкідливіше відбивається на моєму народі», – сказав Бубенчик.

  Політолог Олександра Решмеділова резюмує: всі крапки над «і» у справах Революції Гідності не будуть поставлені до кінця цієї президентської каденції саме через те, що у ході слідства, як у відомому анекдоті, діючі можновладці можуть вийти на самих себе.

  Теги : ГПУ Порошенко Юрій Луценко Євромайдан сергій горбатюк Іван Бубенчик
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів