Спочатку завод, потім город. Що і як забирають українські рейдери

  25 Серпня, 2016 13:05
  Рейдерські захоплення загрожують не лише власникам великого і малого бізнесу. Під ударом прості українці, які володіють хоча б якоюсь нерухомістю та землею

  П'ять тисяч захоплень власності та прав на майно до кінця року – таку кількість рейдерських атак на власників бізнесу, нерухомості або землі в Україні прогнозує директор «Антирейдерського союзу» Андрій Семидідько.

  «За останні 15 років в країні відбулося близько 30 тисяч випадків незаконного перерозподілу власності на суму понад 20 млрд доларів, – підраховує він. – У 2014 році після Революції Гідності зареєстровано понад дві тисячі випадків рейдерства, найчастіше щодо майна представників минулої влади».

  За словами Семидідько, цей процес продовжився і в 2015-му на тлі виведення з фінансового ринку неплатоспроможних банків і вилучення заставного майна. Переважно такі захоплення здійснювалися з подачі СБУ, Податкової поліції та інших правоохоронних органів – вони отримували контроль над підприємствами, порушуючи кримінальні справи.

  Сьогодні в Україні діють близько трьох десятків рейдерських угруповань, які професійно займаються перехопленням управління бізнесом. З напрацьованими зв'язками в судах, правоохоронних органах, Мін'юсті.

  У 2016 році тільки зареєстрованих в Мін'юсті скарг на дії рейдерів зафіксовано понад тисячу. І ця цифра має всі шанси багаторазово збільшитися за рахунок простих українців, які володіють хоча б якимось майном, оскільки в найближчій перспективі саме вони мають всі шанси стати потенційною жертвою рейдерів.

  У «Антирейдерському союзі» відзначають, що рейдерство поступово переорієнтовується з великого, середнього і малого бізнесу на квартири, будинки та землю звичайних громадян.

  Експерти вважають, що основна причина – це незахищеність електронних реєстрів нерухомості та реєстрації юросіб, якими завідує Мін'юст. Підкоригувати внесені в них відомості має право будь-який нотаріус з будь-якої точки країни.

  «Зміни в держреєстрацію юросіб задумано по європейському типу і вони суттєво спрощують процедуру реєстрації для підприємців – тепер їм не потрібно подавати мільйон документів, – зазначає юрист адвокатського об'єднання «Старокиївське» Сергій Мазарюк. – Але з іншого боку держава не подбала вигадати механізм для захисту бізнесу й інвесторів».

  Всього за рік після відкриття доступу до електронних реєстрів Мін'юсту країну накрив вал звернень щодо переоформлення корпоративних прав – найчастіше за підробленими документами. Водночас було створено й доведено до досконалості низку безвідмовних схем «законного» захоплення майна.

  Під час переходу власності з державної в колективну в будь-якій приватизаційній справі можна знайти зачіпки для переоформлення корпоративних прав.

  «Раніше при Кабміні діяла Міжвідомча комісія з питань протидії поглинанням і захопленням підприємств, – згадує Семидідько. – Вона припинила свою роботу на Сергієві Пашинському (під час виконання ним обов'язків глави АП, нині заступник голови парламентської фракції «Народний фронт» – ред.), коли Олександр Турчинов (на той час в.о. президента – ред.) підписав указ про посилення боротьби з рейдерством. І офіційно на цьому рейдерство припинило своє існування в 2014 році».

  Насправді ж, за словами Семидідько, в результаті змін законодавства про реєстраційні дії, підприємливі та без моральних обмежень люди отримали шанс перехоплювати управління будь-яким бізнесом і майном. А погіршує ситуацію млявість і недієздатність парламенту в питаннях регулювання доступу до електронних реєстрів Мін'юсту.

  За відпрацьованою схемою

  За підрахунками експертів з «Антирейдерського союзу», сьогодні в Україні діють близько трьох десятків рейдерських угруповань, які професійно займаються перехопленням управління бізнесом. Всі вони з напрацьованими зв'язками в судах, правоохоронних органах, Мін'юсті.

  Окремо в цій організації згадують групу нардепа від «Народного фронту» Сергія Пашинського. Того самого, на якому в 2014 році нібито «закінчилося рейдерство» в Україні. Зараз він фігурант безлічі пов'язаних з рейдерськими захопленнями скандалів, зокрема і з захопленням Житомирської кондитерської фабрики.

  «Пашинський – діяч відомий, ми знаємо його ще по Держрезерву, – розповів UA1 Семидідько. – Знаємо і ситуацію в Житомирі, про притягнення кримінальних елементів для отримання контролю над фабрикою «ЖЛ», розпродаж залишків продукції і майна пов'язаними з Пашинським людьми».

  Водночас в «Антирейдерському союзі» вважають, що сьогодні подібних Пашинському рейдерів притягнути до відповідальності вкрай складно: немає політичної волі і немає бажання у представників правоохоронної системи. Крім того, на руку рейдерам грає низка факторів.

  «У всій власності на пострадянському просторі є одна родова травма – це процес переходу власності з державної в колективну, – пояснює Семидідько. – І в будь-якій приватизаційній справі, у будь-яких правовстановлюючих документах можна знайти зачіпки для переоформлення корпоративних прав».

  За протиправні дії в Євросоюзі нотаріуса позбавляють волі, а в Україні максимум, чого можуть позбавити, – ліцензії на право діяльності.

  Зробити це сьогодні досить просто через відкритість реєстрів: шахраї з'ясовують, кому належить підприємство, підробляють документи і приносять нотаріусу на переоформлення власності або корпоративних прав.

  При цьому нотаріус не зобов'язаний перевіряти законність і правильність оформлення паперів. Він має лиш перевірити комплектність документів, переоформити права і внести зміни до реєстру. І нотаріус не несе за свої дії жодної відповідальності – ані кримінальної, ані адміністративної.

  А притягнути до відповідальності людину, яка запустила цей механізм, практично неможливо, тому що за кілька годин після внесення змін вона опиняється або в зоні проведення АТО, або на окупованих територіях.

  Додатково до цього нотаріус завжди може послатися на те, що його комп'ютер зламали, і в систему входив не він, а зловмисник під його ім'ям. З 250 нотаріусів, які отримали право доступу до електронних реєстрів, всього у шістьох робочі комп'ютери пройшли атестацію Держспецзв'язку.

  Техніка інших теоретично може бути зламана, що дає можливість реєстратору стверджувати, що він не несе відповідальності за вхід в систему.

  Максимум, що загрожує нотаріусу в цьому випадку – відключення від системи на кілька місяців. Без притягнення до кримінальної відповідальності або ануляції права займатися нотаріальною діяльністю.

  «Тобто його допустили до входу в реєстр, але не вимагають атестацію для доступу. Це безвідповідальність, халатність чи злий умисел? – запитує Семидідько. – І що робити з нотаріусами, які йдуть на пенсію, а для забезпечення своєї старості спокійно можуть прийняти рішення для незаконного переоформлення прав власності, корпоративних прав?».

  Відповідей на вказані питання немає вже рік – ні в парламенті, ні в Мін'юсті, який займається зазначеним питанням, ні в так званій Антирейдерськый комісії при цьому відомстві. А тим часом коло інтересів рейдерів розширюється і вже зачіпає звичайних громадян. Інтерес викликають їхня нерухомість і земельні ділянки.

  Не гидують нічим

  «Планка проникнення рейдерства вже досягла нижнього, обивательського рівня, – свідчить Семидідько. – Це стосується переоформлення прав на квартири та будь-яке інше майно, зокрема, власності людей, які тимчасово виїхали з країни. Є випадки, коли людина, повернувшись в Україну, виявляє, що її власність оформлено на інших осіб на підставі підробленого договору купівлі-продажу».

  Мін'юст усіляко затягує включення до Антирейдерської комісії представника громадськості.

  Понад те, може статися так, що людина, живучи в своїй квартирі, до певного часу навіть не буде знати, що її власність їй вже не належить. Поки не прийдуть представники виконавчої служби, щоб виселити власника на підставі внесених кимось змін до електронного реєстру прав власності.

  Ще один варіант – небезпека втратити майно шляхом реєстрації шлюбу. За вже знайомою схемою нотаріус може в реєстрах «поправити» інформацію про наявність чоловіка/дружини. У підсумку зовсім стороння людина зможе претендувати на частину власності – адже вона є «законним» подружжям, і через суд піднімати питання про поділ «спільно нажитого майна».

  «Я не здивуюся, якщо будуть випадки укладення шлюбу з тим, щоб претендувати на майно, – підтверджує голова Ради підприємців при Кабміні Леонід Козаченко. – Оскільки реєстрація шлюбу також проходить через нотаріальні контори».

  Для запобігання зловживань з власністю антирейдерські організації лобіюють ухвалення законопроекту №4216, який зобов'язує реєстратора вносити зміни в електронний реєстр виключно на підставі нотаріального підтвердження того, що угода купівлі-продажу або передачі прав на власність дійсно відбулася.

  Аби несподівано не позбутися свого майна, слід регулярно подавати запити в реєстраційну службу для підтвердження права власності.

  Також законопроект передбачає повернення до документальної форми свідоцтв на право власності. Зараз це всього лиш роздрукований на принтері аркуш з номером реєстраційної справи.

  Крім того, Леонід Козаченко наполягає, аби до складу Антирейдерської комісії при Мін'юсті негайно включили представника громадськості.

  «Це має бути юрист, який зможе побачити, як комісія розглядає скарги потерпілих», – пропонує він.

  Також, за його словами, необхідно терміново посилити відповідальність нотаріусів за протиправні дії: за подібні зловживання в Євросоюзі нотаріуса позбавляють свободи, а в Україні максимум, чого можуть позбавити, – ліцензії на право діяльності.

  Проте експерти попереджають, що прийняття всіх цих ініціатив – справа не одного місяця, а можливо, й року. Потрібний законопроект зареєстрований у парламенті ще навесні без будь-яких перспектив бути розглянутим найближчим часом.

  Такі ж справи і з включенням до комісії Мін'юсту представника громадськості. Хоча, за словами Козаченка, це можна зробити за п'ять хвилин, підписавши відповідний указ, в міністерстві поки немає бажання це робити.

  Єдине, що радять експерти для того, аби несподівано не позбутися свого майна, – регулярно подавати запити в реєстраційну службу для підтвердження права власності.

  Також Мін'юст анонсував послугу СМС-повідомлення, якщо в електронний реєстр вносяться якісь зміни, що стосуються власності. І експерти рекомендують на цю послугу підписатися, щоб оперативно відстежувати можливі порушення своїх прав.

  На сьогодні це єдині методи хоч якогось захисту від рейдерів. І поставитися до цих рекомендацій експерти рекомендують з максимальною серйозністю, інакше є всі шанси поповнити лави постраждалих від рейдерів власників.

  «Ми як піддослідні кролики, на нас йде тренування, і потім черговий прем'єр буде махати нам ручкою з пробіжки у Вашингтоні, мовляв, ви там тримайтеся. Але нерухомості у вас вже не буде», – резюмує Семидідько.

  Теги : Мін’юст Павло Петренко сергій пашинський реєстр право власності Народний Фронт рейдерське захоплення «ЖЛ» рейдерство
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів