Союз Порошенка і Яценюка. Бути чи не бути великій партії влади

  4 Вересня, 2015 13:37
  Напередодні місцевих виборів в країні знову заговорили про альянс президента і прем'єра. БПП активно веде об'єднавчі процеси, поглинаючи близькі за духом та електоральним полем партії. Слідом за УДАРом злитися з партією президента повинен був «Народний Фронт», але поки процес об'єднання двох переможців останніх парламентських виборів застопорився
  Фото: nfront.org.ua

  Рік тому Петро Порошенко та Арсеній Яценюк також обмірковували спільний похід на вибори і створення єдиної партії. Процес йшов важко й закінчився безрезультатно. Прем'єр нашвидкуруч сколотив новий політичний проект – «Народний Фронт», з яким навіть обійшов президентську партію на виборах.

  Політтехнолог Андрій Золотарьов зазначає, що НФ завжди був виключно технологічним проектом, який мав виконати конкретне завдання щодо потрапляння у Верховну Раду. Після виконання цього завдання поява проблем у проекту, яким не особливо поспішали займатися ні Яценюк, ні його партнер по даному об'єднанню Олександр Турчинов, було очевидним.

  «Народний фронт» – це об'єднання не навколо якихось ідей, принципів, програм, а в першу чергу навколо поста прем'єр-міністра. Якщо ти ставиш за мету побудувати партію, потрібно об'єднуватися навколо ідеї і займатися реальною партійною роботою. Нічого цього й близько не було», – підкреслює Золотарьов.

  Падіння НФ почалося, можливо, навіть стрімкіше, ніж того очікували його акціонери. Не минуло й року, а рейтинг партії прем'єра, в результаті його діяльності на чолі Кабінету Міністрів, скотився до рівня статистичної похибки.

  За таких умов природно, що напередодні нових виборів Яценюк знову почав шукати можливість прилаштувати своє дітище до партії президента, зберігши за допомогою такої операції своє місце у владі.

  Цього разу переговори пішли куди активніше. Та й апетити прем'єр-міністра значно зменшилися – він претендував лише на збереження нинішньої квоти в уряді та 25% списків до місцевих рад. Яценюк заходив у переговори з позиції слабкого й прохача.

  У пресі говорилося про те, що домовленості в просунутій стадії і партії готові об'єднати свої фракції в Раді з початком нової сесії, але цього не сталося. Паралельно з об'єднувальним з'їздом БПП та УДАРу «Народний фронт» виступив із заявою про відмову від участі у місцевих виборах.

  «Я не хочу бути зв'язаним по руках і ногах в питанні проведення реформ. Ми прийшли проводити реформи. І я прекрасно усвідомлював, на що я йду разом з іншими членами нашого уряду. Мене не хвилюють тимчасові політичні рейтинги партій», – пояснив мотивацію такого рішення Арсеній Яценюк.

  Пропуск місцевих виборів мало чим загрожує партії Яценюка: регіональних осередків і розгалуженої системи на місцях у неї й не було, гучного фіаско вдасться уникнути, а після виборів політична ситуація може змінитися.

  Водночас представники НФ швидше за все отримають можливість балотуватися на місцевих виборах за списками БПП, що підтверджує наявність певних домовленостей між партіями.

  «Я розмовлятиму з місцевими осередками і проситиму їх особисто розглянути гідні кандидатури від "Народного Фронту", гідних людей, щоб їх включити в список нашої політичної сили», – заявив після з'їзду БПП один з лідерів президентської партії Ігор Кононенко.

  На цьому розмови про об'єднання політичних сил прем'єра і глави держави закінчилися. Залишається питання: партії уклали лиш тимчасовий альянс на період місцевих виборів, чи після них послідує повне злиття?

  Перспективи фронту

  Арсеній Яценюк звик легко розлучатися зі своїми політичними проектами. Протягом своєї вже досить тривалої політичної кар'єри він не затримувався в жодній партії довше 2 років. Але у НФ ще навіть цей термін не вийшов.

  Нинішній прем'єр вже бував і в президентській партії, і в політсилі, де він не розглядався на роль одноосібного лідера, тому ситуація навколо можливого входження в БПП для нього не нова і добре знайома.

  Андрій Золотарьов впевнений, що в підсумку рано чи пізно партії Яценюка і Порошенка об'єднаються. «Як самостійна політична сила НФ вже обнулився, як і УДАР. Говорити про якісь серйозні політичні перспективи цієї партії не доводиться», – підкреслив політтехнолог в розмові з UA1.

  Усередині «Народного Фронту» теж немає єдиної думки щодо альянсу з президентською партією.

  Попри зазначене, ставити хрест на «Народному Фронті» ще занадто рано. Рішення не брати участь у місцевих виборах бачиться для партії Яценюка єдино вірним. Тепер НФ не засвітить свій реальний рейтинг, а про всякого роду соцопитування нехай продовжують говорити. Пропуск місцевих виборів мало чим загрожує партії: регіональних осередків і розгалуженої системи на місцях у неї й не було, гучного фіаско вдасться уникнути, а після виборів політична ситуація може змінитися.

  НФ має другу за величиною фракцію у Верховній Раді й незалежно від місцевих виборів вона нікуди не дінеться. Крім того, заявивши про офіційний пропуск виборчої кампанії, Яценюк все ж розпочав гучну піар-акцію. Прем'єр вже анонсував підвищення з 1 вересня всіх соціальних виплат. Витрачання 10 мільярдів гривень не на розвиток, а на чергове проїдання, в країні, яка лише вчора уникнула загрози дефолту, – улюблена тактика українських політиків для швидкого придбання популярності. А кілька сотень гривень до пенсій і зарплат в Україні можуть творити дива з рейтингом людей, які їх виписують.

  Тому, поки конкуренти будуть битися за місцеві ради, НФ може пересидіти бурю і якщо не зовсім відмовитися від ідеї об'єднання з БПП, то хоча б претендувати на більш прийнятні для себе умови злиття.

  Крім того, всередині «Народного Фронту» теж немає єдиної думки щодо альянсу з президентською партією. НФ складається з різних груп – Яценюка, Турчинова, Авакова, Парубія. Ідею про об'єднання просуває група Турчинова-Пашинського, різко проти неї виступає група Парубія. Жорстка орієнтація на союз з БПП може розколоти партію, створивши собі нових конкурентів і зменшивши чисельність фракції в Раді, чого нікому в «Народному Фронті» не хотілося б.

  Навіщо це «Блоку Порошенка»

  Андрій Золотарьов вважає, що БПП зацікавлений в об'єднанні з партією Яценюка для консолідації електорату, що підтримує владу. «В Україні завжди є 10-15% населення, які підтримують будь-яку владу. Для того, щоб забезпечити максимальний результат, БПП не можна допускати дроблення цього електорату, і навпаки – намагатися дробити електоральні поля інших політичних сил, потенційно опозиційних», – переконаний політтехнолог.

  Власне, це на Банковій і намагаються зараз робити у стосунку, наприклад, до «Опозиційного блоку» і «Самопомочі», створюючи їм конкурентів.

  Порошенко може отримати проблеми з керованістю і консолідацією власної політичної сили.

  На думку Золотарьова, БПП, по суті, – такий же технологічний проект, як і «Народний Фронт», тільки більших масштабів таз більшими можливостями. Партія президента не займалася серйозним партійним будівництвом і зараз самостійно не в змозі «покрити всю країну». Як підтвердження даної тези політтехнолог навів приклад Дніпропетровська, міста-мільйонника, одного з найважливіших в країні, в якому у БПП навіть немає кандидата в мери.

  До того ж ідея про об'єднання політсил Яценюка і Порошенка підтримується на Заході. Зусилля зі злиття могли б додати українській владі балів в очах партнерів, які сьогодні не особливо нею задоволені.

  Разом з тим, Порошенко, пускаючи в свою партію цілу групу людей, орієнтованих насамперед не на нього, а на іншого, не менш амбітного політика, може отримати проблеми з керованістю і консолідацією власної політичної сили.

  У будь-якому разі Петру Олексійовичу, який зараз займається на політичному поприщі агресивним поглинанням, не варто забувати, що великих монополістів в українській політиці не люблять, і всі вони закінчували погано.

  Теги : Арсеній Яценюк БПП злиття Петро Порошенко Народний Фронт місцеві вибори партія УДАР
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів