Союз меча й орала: як Азаров рятуватиме Україну

  4 Серпня, 2015 18:33
  Експерти розповіли UA1, навіщо Миколі Азарову «Комітет порятунку України», які його реальні завдання і хто підтримає його в нашій країні

  Київський режим розв'язав братовбивчу громадянську війну на сході, Росія наш союзник, Крим втрачено, Януковича за грати, а українцям пора вийти на акції протесту – такі основні тези створеного в Москві проекту «Комітет порятунку України».

  «Це схоже на «Союз меча і орала», тільки формулу потрібно поміняти – Остап Бендер говорив «Захід нам допоможе», а рефрен Миколи Яновича і його колег по комітету – «Росія нам допоможе». Але суть та ж», – говорить в інтерв'ю UA1 голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

  Бюрократ, яким є Азаров, виступає як полум'яний пропагандист – це смішно.

  Про комізм й абсурдність в стилі Ільфа та Петрова говорить і склад Комітету. Формально його засновник – кавалер орденів «За заслуги» та Ордена Дружби РФ екс-прем'єр Микола Азаров, що ховається від українського правосуддя.

  Тут все зрозуміло: на думку Фесенка, він давно виявляв підвищену активність і, цілком ймовірно, пропонував свої послуги в Москві. Але ціною такої підтримки стала нехарактерна для Азарова роль, яку він змушений грати.

  «Бюрократ, яким є Азаров, виступає як полум'яний пропагандист – це смішно. Він грає не свою роль», – упевнений Фесенко.

  Парадокс і в тому, що його найближчими колегами виявилися непримиренні за часів Януковича вороги.

  Володимир Олійник, що претендує на пост президента України, нині ратує за якнайтісніші зв'язки з Росією. Однак у минулому позиціонував себе, як палкий євроінтегратор. Ось як писала про нього прес-служба Партії регіонів всього два роки тому: «За словами депутата, євроінтеграція України має стояти вище від будь-яких вузькопартійних політичних інтересів».

  А ще один комітетник, лідер маргінальної проросійської партії «Родіна» Ігор Марков за часів Януковича навпаки виступав проти євроінтеграції, за що з ганьбою був вигнаний з Партії регіонів і потрапив до в'язниці.

  «Я жартома називаю це «Комітет порятунку Азарова, Олійника та Маркова від забуття і бездіяльності»

  Розбавити цю різношерсту компанію повинні Галина Запорожцева, координатор проекту «Матері України», яка тісно співпрацює з ДНР, та проросійський активіст із Харкова Олександр Александровський.

  Що ж стосується анонсованої участі Олега Царьова, то сам розшукуваний українськими правоохоронцями «спікер парламенту Новоросії» не переймається таким бажанням.

  «Я підтримую цю ідею, але не факт, що я буду входити до цього комітету. При цьому готовий і словом, і ділом допомагати їм», – написав він у себе на сторінці в Фейсбук.

  «Я жартома називаю це «Комітет порятунку Азарова, Олійника та Маркова від забуття і бездіяльності», – сміється Фесенко. – Вони хочуть на цьому заробляти і мати якийсь статус».

  Водночас експерт зазначає, що для Москви це аж ніяк не даремний проект. У нього є своя мета й завдання, які покладаються на комітетчиків російськими кураторами.

  Спроба повернутися

  Чутки про спроби Азарова впливати на українську політику з'явилися ще в кінці зими. У бутність главою СБУ Валентин Наливайченко підтверджував інформацію про формування нового політпроекту за участю Миколи Азарова, Андрія Клюєва, Артема Пшонки та Ігоря Калєтніка.

  А в лютому сам Азаров заявив у Москві, що необхідно створити уряд України у вигнанні. За його словами, це має бути структура, яка б представляла погляди опозиційних політиків, що виїхали з країни.

  Без дозволу Кремля, без його санкцій, інформаційної, політичної та фінансової підтримки не відбувся б жоден комітет.

  Російські ЗМІ також писали, що білякремлівські джерела підтверджують узгодження подібного проекту з московським керівництвом. Хоча сам Кремль поспішив відхреститися від Комітету.

  3 серпня у московському готелі «Україна» ще йшла прес-конференція Азарова і комітетчиків, коли прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив: «У Кремлі, безумовно, не мають жодного стосунку до цієї ініціативи, вона досить нова. Звичайно ж, не могло й не може йти мови про узгодження ініціативи з якоюсь офіційною владою тут, в Росії. І, тим більше, узгодження кандидатури Олійника».

  Попри те, ані російські ура-патріоти, ані українські експерти не сумніваються, з чиєї подачі виник Комітет.

  Навіть люди, які були в гарних стосунках з Азаровим, які йому в чомусь симпатизують, навряд чи будуть підтримувати його.

  «Звичайно ж, це кремлівський проект. Треба розуміти, що без дозволу Кремля, без його санкцій, інформаційної, політичної та фінансової підтримки не відбувся б жоден комітет», – запевняє Фесенко.

  На його думку, ця структура виконує пропагандистську функцію. Москва показує, що є альтернатива нинішньому українському керівництву.

  «Для Москви це демонстрація недостатньої легітимності київської влади, демонстрація альтернативної сили. Саме в такому статусі цей комітет будуть показувати на російському ТБ», – вважає Фесенко.

  Такої ж думки дотримується і виразник інтересів російської сторони – Дар'я Мітіна, екс-керівник московської прес-служби МЗС ДНР.

  «Створення «уряду в еміграції» – сигнал Кремля Києву про те, що «партнери» загралися у війнушку і вже зовсім не влаштовують російську сторону», – написала вона у себе в Фейсбук. – «Уряд у вигнанні» створюється на території Росії людьми, глибоко інтегрованими в російське життя і повністю лояльними Росії».

  Але саме з цієї причини будь-яка опозиція в Україні буде дистанціюватися від Комітету.

  «Виступати з подібними заявами в Москві, яка нехай і побічно, але є нашим противником – це сприяти нашому ворогові. З цієї причини навіть люди, які були в гарних стосунках з Азаровим, які йому в чомусь симпатизують, навряд чи будуть підтримувати його», – пояснює Фесенко.

  Цей факт підтверджують і різкі заяви з боку колишніх соратників Азарова по Партії регіонів з Опозиційного блоку, які вже організовували «опозиційний уряд», очолюваний Борисом Колесніковим.

  Роблячи ставку на Азарова та Олійника, у Москві абсолютно не розуміють, яких людей вони пропонують українцям в якості альтернативи.

  У відповідь на прохання UA1 прокоментувати заяви Миколи Азарова, прес-служба Оппоблоку оголосила офіційною позицією опубліковану на партійному сайті заяву нардепа Вадима Рабиновича, віце-прем'єра тіньового Кабміну.

  «Ні Опозиційний блок, ні країну загалом не цікавить, хто і як ділить портфелі на підмосковних дачах, – озвучив політику партії Рабинович. – Не уявляю, як можна рятувати країну, перебуваючи за кордоном!».

  Розкритикував він і «кандидата в президенти»: «Мене цікавить тільки одне питання – кандидата в президенти якої країни можна висунути, сидячи в Підмосков'ї? По-моєму, точно не України».

  Без варіантів

  Чому подібний проект виник саме зараз? На думку Фесенка, тут не слід шукати якихось миттєвих приводів і причин. Просто в Москві усвідомили, нарешті, безглуздість використання Януковича – його не сприймають, і від нього потрібно дистанціюватися.

  Діяльність комітету – це організація підривної діяльності на території України та дестабілізація внутрішньополітичної ситуації.

  Водночас політолог звертає увагу на неадекватність сприйняття українських реалій російськими кураторами.

  «Олійника висувають у президенти – просто смішно! Це говорить про те, що, роблячи ставку на Азарова та Олійника, у Москві абсолютно не розуміють, яких людей вони пропонують українцям в якості альтернативи», – говорить Фесенко.

  Про відірваність московських ініціаторів проекту від реальності свідчить і абсолютна відсутність підтримки комітетчиків в Україні, навіть серед опозиції – тут вже без варіантів.

  «Є образа і роздратування – ви в Москві сидите в безпеці, а ми тут на барикадах усередині країни, – говорить експерт. – Легко рятувати Україну, сидячи в Москві. Вони ображені і на Януковича, і на Азарова – мовляв, ви свою гру програли, а ми за вас віддуваємося і багато втратили».

  Проте в кримінальному плані діяльність комітетчиків дійсно може становити інтерес в Україні. Так, нардеп Ірина Фриз вже направила до СБУ та Генпрокуратури звернення з вимогою оцінити заяви Комітету, з огляду на норми Кримінального кодексу.

  На її думку, діяльність комітету – це організація підривної діяльності на території України та дестабілізація внутрішньополітичної ситуації.

  Втім, у коментарях UA1 адвокат Анатолій Кондратенко не настільки категоричний у плані перспектив судити заочно організаторів Комітету, як того вимагає Фриз.

  «Олійник – юрист зі стажем, і на прес-конференції він підкреслив, що їх організація діє в рамках Конституції України», – пояснює експерт.

  За його словами, якщо проаналізувати звернення Комітету до українців, там не знайдеться закликів до збройного повстання або інших протиправних дій.

  «Єдине, за що можна притягнути, це заклик не пускати людей на війну, – вважає Кондратенко. – Це можна розцінювати як перешкоджання діяльності Збройних Сил, ст. 114.1 КК – від п'яти до восьми років позбавлення волі. Однак цю компанію і так є за що заарештовувати – в Україні досі розслідуються кримінальні справи, фігурантами яких є члени Комітету».

  Теги : Янукович Микола Азаров Дмитро Пєсков Москва Опозиційний блок Партія регіонів Комітет порятунку України
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів