Складна гра з Іраном

  24 Липня, 2015 16:02
  Угода з Іраном – це, безперечно, топ-новина для всього світу, про яку в нас мало дискутують, не усвідомлюючи, вочевидь, який Україні від цього зиск. А він є, і немаленький

  Найвагоміший для українців наслідок угоди – перспектива повернення Ірану на світовий ринок нафти. Найбільш радикальні прогнозисти говорять про можливість обвалу світових цін на нафту нижче 50 доларів за барель. 

  Це малоймовірно, але поява ще одного потужного гравця на паливному ринку гарантує, що й підвищення цін до рівня жирних років російської економіки чекати не варто. 

  А отже економіка Росії буде впевнено занепадати й далі. Як наслідок, буде скорочено фінансування бойовиків ЛНР/ДНР. 

  Україні за таких обставин необхідно вжити заходів, аби її економіка не пішла на дно разом з нашими агресивними сусідами. 

  додаткові
  1 млн барелів щодня
  очікуються
  з поверненням Ірану
  на ринок

  Що не менш важливо, та частина світової спільноти, яка співчуває Україні, тепер зможе більше уваги приділити діям Росії на Донбасі. Так, Кремль був потрібен для угоди – Росія входила до «шістки» країн, які брали участь в переговорах щодо угоди. Однак Москва, не зраджуючи своїм найкращим традиціям, під шумок переговорів порушила ембарго на постачання зброї іранцям. 

  Мова про зенітно-ракетні комплекси С-300. Іран і Росія погодили умови постачання російських ракет ще в травні, попри те, що нова угода забороняє постачання зброї Ірану ще 5 років, а балістичних ракетних комплексів – 8 років. Пояснюється така заборона небажанням США проливати «золотий дощ» із нафтодоларів на сирійського президента Асада або «Хезболлу». 

  Втім, Росія зенітні ракети клієнтові ще не відправила. Ця історія більше схожа на спроби шантажувати Захід. Які, втім, не мали результату. 

  Також можна згадати про вигідну торгівлю українців з іранцями. І не тільки сировиною та зерном. В Ірані, наприклад, непоганим попитом користувалися  літаки заводу імені Антонова.

  Чи буде багато нафти 

  З поверненням Ірану на ринок можна чекати появи додаткових 1 млн барелів щодня. Але негайного виходу Ірану на світові ринки одразу після угоди не відбулось і не могло відбутися. 

  Причина проста – угоду наразі не підписано. Це станеться десь на початку 2016 року, якщо все піде за планом і санкції знімуть десь наприкінці 2015 року. Оскільки один з головних її лобістів – президент Обама – має отримати згоду Конгресу. А там більшість у республіканців, які критикують цю угоду на кожному кроці. За їхньою версією демократ Обама відкрив Ірану доступ до нафтодоларів, які стопроцентово буде витрачено на фінансування світового тероризму. У США, нагадаю, вже повним ходом йде президентська кампанія, тож такі заяви цілком очікувані. 

  Щоб зупинити появу ще однієї ядерної держави, Ірану заморозили рахунки, відключили від системи SWIFT, відмовились купувати його нафту. 

  Не дивно, що навіть товариш по партії Хілларі Клінтон дистанціювалась від угоди та зовнішньої політики президента. «Ніхто не повинен обманювати самого себе з приводу тієї загрози, яку Іран досі становить для регіону», – сказала вона. Це така підстраховка на майбутнє, якщо з угодою щось піде не так, як було задумано на початку. 

  Протистояння з Конгресом, швидше за все, закінчиться тим, що Обама використає право вето і дотисне підписання угоди Америкою. Але за цей час ринок вже адаптується до нових умов. 

  Незалежно від того, швидко чи повільно Іран поверне свої колишні позиції (а це було друге місце за виробництвом після Саудівської Аравії), ринок засвоїть ці ресурси без особливих проблем, вважає незалежний експерт з нафтового бізнесу Гері Росс, чию думку цитує The New York Times. Попри те, що навіть сьогодні перевиробництво нафти сягнуло 1 млн барелів на день, попит буде зростати, особливо в Азії, вважає цей аналітик. 

  Ще в Ірану є близько 40 млн барелів у сховищах. Це те, що він накопичив, поки діяли санкції. Власне, саме з цих запасів він може розпочати свою експансію. Щоправда, надовго такої кількості не вистачить. 

  Для Ірану головна проблема – швидко знайти інвесторів для нарощення виробництва нафти, бо самотужки він з таким завданням не впорається. Теоретично з цим проблем не має бути, бо навіть за часів американських санкцій французька Total, італійська ENI, норвезька Statoil періодично працювали в Ірані, пише журнал для інвесторів Barron’s. Але санкції та іранський теократичний режим за останні роки багатьох розлякали. 

  Про що угода 

  Іран з 2007 року живе під санкціями, які ввів проти нього весь світ руками Радбезу ООН. Причиною стало збагачення урану. Тегеран твердив, що це для мирних цілей, але йому ніхто не вірив. Ще й дорікали фінансуванням тероризму. Оонівські санкції значно доповнили США, Євросоюз та інші країни. 

  буде зменшено
  з 5 тонн до 300 кг 
  запаси слабозбагаченого урану

  Щоб зупинити появу ще однієї ядерної держави, довелося вжити жорстких методів. Ірану заморозили рахунки, відключили від системи SWIFT, відмовились купувати його нафту. 

  Втомившись від обмежень, Іран зробив знак, що готовий домовлятися. Країна змінила президента – у 2013 році замість радикального Ахмадінежада до влади прийшов спокійний Рухані. Почались довготривалі переговори. 

  Закінчились вони підписанням 13 липня угоди, яка містить такі пункти: 

  • Іран зменшує продуктивність збагачення урану на дві третини. Кількість центрифуг для збагачення урану зменшується з майже 20 000 до 6 104. 
  • Запаси слабозбагаченого урану буде зменшено з 5 тонн до 300 кг
  • Іран припиняє використання потужностей підземного заводу Фордоу для збагачення урану. Він знаходиться у горі і вважається недоступним для атак з повітря. 
  • Ті запаси збагаченого урану, які Іран вже має, країна повинна збіднити або вивезти за межі країни. Це стосується і відпрацьованого ядерного палива. 
  • Ядро вже майже добудованого важководного реактору дослідницького заводу в місті Арак буде розібрано. Реактор реконструюють таким чином, щоб унеможливити виробництво значної кількості плутонію. 
  • Іран дозволить інспекторам ООН відвідувати свої об’єкти, якщо вони матимуть привід вважати, що там відбувається незадекларована ядерна активність. Іран може заперечувати проти візиту, однак мультинаціональна комісія вправі подолати будь-який протест більшістю голосів. Інспекторів залучатимуть лише з тих країн, які мають дипломатичні стосунки з Іраном, тож серед них не буде американців. 
  • Щойно МАГАТЕ підтвердить, що Іран вжив заходів для зменшення ядерної програми, ООН, США та Європейський Союз скасують свої санкції. 
  • Заборона на продаж Ірану зброї буде діяти ще 5 років, на продаж ракетних балістичних технологій – ще 8 років. 
  • Якщо з’являться звинувачення щодо недотримання Іраном своїх зобов’язань, за два місяці санкції буде введено повторно. 

  Обама підкреслив, що «ця угода базується не на довірі – вона базується на контролі». Тобто цинічні американці ні на йоту не вірять у порядність другої сторони. Вони просто відклали у часі створення ядерної бомби, яку Тегеран так чи інакше намагатиметься побудувати. Тому угода ставить не крапку, а лише кому. А Україні слід не запізнитись і скористатись тими можливостями, яка вона нам відкриває.

  Теги : Росія США Іран ринок газу Обама переговори ЄС збагачений уран
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів