Скільки «Іванів» загинуло в Україні?

  19 Серпня, 2015 11:21
  Російська влада вирішила засекретити дані про свої втрати на війні в Україні. UA1 спробував розібратися, яку саме цифру хоче утаємничити путінський режим і навіщо

  Останню крапку в історії з указом Путіна поставив Верховний суд Російської Федерації – 13 серпня судді відмовилися визнати документ незаконним, і той набув чинності. Тепер секретними є дані про втрати російської армії не лише у воєнний, але й у мирний час.

  Нагадаємо, за розголошення державної таємниці у Росії дають строк до семи років. З огляду на це, відповісти на запитання «навіщо?» у всій цій історії з утаємниченням значно простіше, аніж на запитання «скільки?».

  Навіщо Путіну секрет Полішинеля?

  Для світової спільноти рішення Путіна засекретити втрати стало ще одним доказом безпосередньої участі Росії у війні з Україною.

  І мова навіть не про Держдеп США, який цілком прогнозовано назвав указ намаганням приховати втрати російських військ саме на Донбасі. Про це ж заявила організація Amnesty International, яку складно звинуватити в лояльності до українського уряду.

  Путінський режим створив для себе інформаційну матрицю, яку побудовано на брехні.

  «Цей указ має зловісні натяки, які активізують спекуляції відносно того, що Президенту Путіну є що приховувати – зокрема втрати, понесені російською армією в Україні», – заявив директор AI в Європі та Центральній Азії Джон Дальхузен.

  Насправді ж, цей указ – продукт для внутрішнього споживання.

  «Справа в тому, що путінський режим створив для себе інформаційну матрицю, яку побудовано на брехні. Тож визнати, що вони раніше брехали, російські можновладці просто не можуть. Тому вони все глибше й глибше занурюються в цю брехню. Вони навіть вже не відчувають, що брешуть. Створений російською владою інформаційний простір для неї комфортний, і вона в ньому живе, продовжуючи поглиблювати проблему», – розповів UA1 директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

  Він також зазначив, що чим довше російська влада приховує свої втрати, тим глибше вона зариває цю проблему, не вирішуючи її. «Рано чи пізно це все одно вилізе назовні», – не сумнівається експерт.

  «Мета указу – мінімізувати незадоволення від неадекватності дій російського керівництва щодо України. Самою лише пропагандою воно вже не компенсується», – сказав UA1 директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

  Які втрати вже понесла Росія

  Точної відповіді на це питання не існує. З цифрами повний безлад, але для війни це, на жаль, цілком закономірно.

  Як можна порахувати втрати супротивника, особливо якщо він сам ці дані утаємничує? За розповідями наших військових, якщо працювала артилерія, то потім можуть вислати диверсійно-розвідувальну групу для оцінки результатів. Але якщо мова йде про спонтанну перестрілку, коли, наприклад, ворог ховається в «зеленці», результати бою оцінюють, як кажуть бійці, візуально. Пізніше, обстежуючи місце, звідки супротивник вів вогонь, можна й не знайти тіл. Але це не означає, що вбитих не було, – загиблих могли забрати.

  Громадські ініціативи, які намагаються допомогти родичам солдатів розшукати загиблих, зазнають тиску з боку російської влади.

  Встановити порядок цифр намагаються ті росіяни, які вважають війну неправильною. Один з перших – псковський депутат і журналіст Лев Шлосберг, який розповів про загибель в Україні військовослужбовців 76-ї псковської дивізії ВДВ. У вересні минулого року він заявив, що в Україні загинуло не менше 100 російських солдат.

  Про участь російських військ у війні в Україні збирався написати велику доповідь російський опозиціонер Борис Нємцов. На жаль, йому не дали цього зробити. Соратники політика опублікували те, що він встиг назбирати. За даними Нємцова, Росія втратила на Донбасі убитими не менше 220 військовослужбовців. Однак там йшлося лише про Іловайськ (150 вбитих) та бої за Дебальцево (70 вбитих).

  Ще у 2014 році було створено кілька громадських ініціатив, які намагалися допомогти родичам солдатів розшукати загиблих та тих, хто зник безвісти або потрапив у полон. Більшість подібних ресурсів досить швидко припинили свою діяльність. Так сталося, наприклад, з проектами Lostivan та Mamasoldata. Останній сайт ще функціонує, але містить дані лише про 113 загиблих. Робота не пішла зокрема через те, що родичам заткнули рота грошовими компенсаціями та залякуванням.

  Оновлює інформацію лише проект «Груз 200 из Украины в Россию» (він же «Забытый полк») Олени Васильєвої. Найсвіжіший список втрат датовано 30 червня 2015 року. У ньому 574 прізвища вбитих та ще 560 – тих, хто зник безвісти.

  У резюме звіту зазначається, що загалом на Донбасі «загубилося» 25 187 військовослужбовців. Також там вказано, що серед членів бандформувань «ДНР/ЛНР» близько 15 000 найманців – груз-200. Ці гігантські цифри можливих втрат викликають сумніви у їхній достовірності. Далеко не всі в Україні впевнені, що даним Васильєвої можна довіряти. Навколо цього навіть виник скандал у лютому, але поступово про нього забули. Хоча так активно цитувати Васильєву, як раніше, ЗМІ припинили.

  Втрати росіян вже точно йдуть не на сотні, а на тисячі. На жаль, наших сусідів це не зупиняє і вони продовжують охоче вірити казочкам Путіна про те, що «російських військ на Донбасі немає».

  Такі ж закиди робляться на адресу блогера Олега Ярчука. Він не втомлюється повідомляти про бойові зіткнення майже щодня, але достовірність цих  повідомлень викликає сумніви. На 17 серпня в його блозі значились такі цифри втрат серед російських військових: вбитих – 8210, поранених – 6911, зниклих безвісти – 3463 особи.

  Міноборони України не розрізняє втрати серед бойовиків-сепаратистів та російських військових. На початку березня МО України у відповідь на запит «Новой газеты» повідомило про сумарні втрати з боку супротивника. Йшлося про 11 000 вбитих, з них саме російських військових – 4 500 чоловік.

  На думку воєнних експертів, точні дані невідомі, але йдеться про втрати у кілька тисяч. «Не маю впевненості, чи відповідають реальності цифри, що їх наводить блогер Ярчук. Але порядок десь такий», – зазначив Микола Сунгуровський.

  «Цифра у 8000 – це, найімовірніше, перебільшення. Цифри мають бути порівнянні з втратами з українського боку (наприкінці травня президент Порошенко сказав, що загинуло 1800 українських військових та 7000 цивільних. – Авт.). Спочатку наші війська несли більші втрати, ніж супротивник. Згадаймо хоча б Іловайськ. Потім ми перейшли до оборони і втрати з боку росіян та бойовиків стали більшими», – говорить Сергій Згурець.

  Втрати росіян вже точно йдуть не на сотні, а на тисячі. На жаль, наших сусідів це не зупиняє, і вони продовжують охоче вірити казочкам Путіна про те, що «російських військ на Донбасі немає». Оскільки режим не може припинити брехати сам, покласти край неправді зможе тільки його остаточна ліквідація з повним демонтажем системи.

  Теги : Путін Росія Донбас загиблі солдати зниклі безвісти держтаємниця
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів