Скандал в НАБУ: чого злякався Петро Порошенко

  29 Березня, 2017 10:29
  Майбутній аудит Антикорупційного бюро викрив панічний страх президента з приводу того, що дані про корупціонерів у владі потраплять до рук американського аудитора

  «У цій країні є кілька людей, які бояться, що вони будуть наступними після Романа Насірова, до кого прийде спецназ НАБУ», – так голова парламентського комітету з протидії корупції Єгор Соболєв прокоментував штучне затягування парламентом призначення незалежного аудитора НАБУ.

  А на пряме запитання, хто саме зацікавлений у блокуванні цього процесу і проштовхуванні «правильної» кандидатури перевіряючого, Соболєв, не приховуючи емоцій, відрубав: «Порошенко, Яценюк, Парубій. Янукович керував як бандит, а ці – як шахраї».

  Бурхливу реакцію нардепа викликав скандал з призначенням незалежного аудитора, який має оцінити діяльність НАБУ. В ході відкритого конкурсу і подальшої співбесіди з претендентами, комітет рекомендував на цю посаду американського прокурора Роберта Сторча, який, окрім усього іншого, інспектував ФБР та Інтерпол.

  Про неупередженість та професійність цього кандидата свідчить те, що в його роботі була зацікавлена адміністрація Обами, а тепер і адміністрація Трампа. Ось тільки адміністрації Порошенка ця кандидатура стала поперек горла і не підійшла.

  Саме тому в терміновому порядку найближче оточення президента підшукало свою кандидатуру – британця Найджела Брауна, який не має досвіду аудиту подібних структур і відзначився обслуговуванням інтересів російських мільйонерів, що виводили гроші за кордон.

  Понад те, пан Браун вже місяць не може чітко сформулювати рідною англійською мовою, хто саме запросив його в Україну, хто оплачує його перебування в країні та з ким із українських чиновників він з цього приводу спілкувався.

  Попри це, у фракціях БПП і «Народного фронту» вважають, що кращого кандидата годі й шукати. А він, своєю чергою, вже встиг заявити, що робота НАБУ не дуже ефективна і надмірно зарегульована.

  Банкова намагається проштовхнути в аудитори НАБУ потрібну людину з однією метою – зруйнувати єдиний незалежний антикорупційний орган, який вже йде по сліду друзів і спільників президента.

  Підступність полягає в тому, що негативний висновок аудиту служить підставою для зміни керівництва НАБУ. А серед членів провладних фракцій вже давно ходять чутки про те, що президента не влаштовує глава агентства Артем Ситник.

  Незалежні юристи, які супроводжували конкурс на керівні посади в НАБУ, розповідали UA1, що в Адміністрації президента були впевнені – Ситник увійде в сферу впливу президента і робитиме те, що скажуть. Але на якомусь етапі все пішло не так, і він «відбився від рук».

  Змінити главу антикорупційного відомства можна тільки в трьох випадках: якщо він напише заяву про відставку, помре, або ж якщо за результатами аудиту діяльність НАБУ визнають незадовільною.

  В АП вирішили не випробовувати удачу і не чекати перших двох варіантів, а взяти справу в свої руки і робити ставку на аудит. Козирем в рукаві став пан Браун, якого парламентська більшість намагається зробити аудитором НАБУ.

  «Уже місяць Банкова намагається проштовхнути потрібну людину за квотою Ради з однією метою – зруйнувати єдиний незалежний антикорупційний орган, який вже йде по сліду друзів і спільників президента, – вважає нардеп Сергій Лещенко. – Це постійна, безперервна і абсурдна ганьба особисто Петра Порошенка».

  Але є й інша причина, чому АП не хоче допускати американця до аудиту НАБУ. На думку Соболєва, в руки Сторча можуть потрапити напрацювання НАБУ щодо корупціонерів у вищих ешелонах влади. Ці люди виводять гроші за кордон, зокрема і в США.

  За американськими законами будь-які «брудні» гроші на території країни можуть стати причиною кримінального переслідування українських чиновників. А вплив Адміністрації Порошенка закінчується там, де починається вплив адміністрації президента США. І це найстрашніший кошмар і самого Порошенка, і його найближчого оточення.

  У традиціях попередників

  Згідно з положенням про НАБУ, аудит його діяльності проводить комісія з трьох чоловік. Одного призначає президент, другого – парламент, третього – Кабмін.

  У претендентів має бути великий досвід роботи в слідчих органах і судах за кордоном, а також в міжнародних антикорупційних організаціях. Крім того, вони повинні володіти знаннями і практичними навичками аудиту подібних НАБУ організацій.

  Але ще на етапі формування такої комісії найближче оточення президента намагається застрахуватися від несподіванок у вигляді непідконтрольних АП кандидатур. «Адміністрація президента не дозволяє, щоб парламент призначив хоч одного незалежного аудитора», – вважає нардеп Іван Крулько.

  На стороні президента нардепи коаліції, екс-регіонали і спікер, готові піти на будь-яку фальсифікацію заради кінцевої мети – протягнути в аудитори НАБУ підконтрольну людину.

  Наслідком такої політики стало висунення в аудиторську комісію нікому не відомого британця Брауна як кандидатури від парламенту. Причому висунення в кращих традиціях Партії регіонів.

  23 лютого, коли ВР мала затвердити кандидатуру американця Роберта Сторча, який пройшов відкритий конкурс, БПП і НФ у найостанніший момент перед голосуванням запропонували розглянути ще одну кандидатуру. Не біда, що кандидат не брав участі в конкурсі. Ну і що, що його ніхто не знає. Звідки він взявся? – Яка різниця, голосуємо!

  Тоді така прямолінійна атака в лоб не пройшла, і голосів за Брауна не вистачило. Зачувши недобре, президентська більшість підключила всі доступні механізми впливу.

  Склад антикорупційного комітету негайно доповнили одразу трьома представниками БПП, забезпечивши переважну більшість прихильників політики президента. Вслід за цим група з депутатів БПП, НФ і Опоблоку терміново скликала збори комітету – без секретаря і голови. Протягом 10 хвилин було прийнято заздалегідь підготовлену постанову – винести на голосування парламенту дві кандидатури: раніше затвердженого американця Сторча і новоявленого британця Брауна.

  За всіма парламентськими правилами таке зібрання однодумців не вважається легітимним засіданням комітету. Понад те, як з'ясувалося пізніше, один з підписів члена цієї ініціативної групи – Юрія Тимошенка – було підроблено, про що він власноруч написав на тексті постанови.

  Однак це не завадило спікеру парламенту Андрію Парубію закрити на згадані порушення очі й запевнити, що все пройшло законно, потрібно приймати остаточне рішення, оскільки профільний комітет ухвалив винести на голосування дві кандидатури.

  І, порушивши всі можливі норми та правила, голосування провели. Під час цього процесу друг і бізнес-партнер президента Ігор Кононенко метався залою, безперервно здійснюючи телефонні дзвінки, одночасно жваво перемовляючись з представниками Опоблоку і поглядаючи на табло з результатами голосування.
  Ця картина нагадала дійство часів президентства Януковича, коли його соратник Михайло Чечетов, немов диригент, керував усіма голосуваннями регіоналів за потрібні їм закони.

  Правда, потім йому довелося вистрибнути з вікна висотки, за версією слідства, самовбившись через важкий вантаж знань про діяльність Партії регіонів.

  Невідомо, скільки запланував прожити Ігор Кононенко, але теоретично досвід попередника мав би його зупинити. Але ні, не зупинив – голосування знову пройшло в традиціях епохи занепаду правління Януковича.

  «Найкращу відповідь, ху із містер Найджел Браун, дають 14 голосів від Опоблоку, 10 з групи «Воля народу» і 9 з групи «Відродженя» за його кандидатуру в якості аудитора для Антикорупційного Бюро на додаток до БПП/НФ», – наводить приклад єдиного пориву президентських сил і колишніх соратників Януковича нардеп Світлана Заліщук.

  Але навіть така важка артилерія не допомогла – голосування за Брауна депутати знову провалили, давши 200 голосів замість необхідних 226. Проте оточення президента не здається: на їхньому боці нардепи коаліції, екс-регіонали і спікер, готові піти на будь-яку фальсифікацію заради кінцевої мети – протягнути в аудитори НАБУ підконтрольну людину.

  По яких фінансових і офшорних смітниках шукатимуть прийнятних для президента кандидатів, відомо тільки Ігорю Кононенку.

  Багато в чому цей процес залежить саме від спікера Парубія – він має право ставити чи не ставити це питання на голосування. Проте чим далі, тим більше він демонструє повну залежність від волі президента.

  Хто саме і за які ниточки смикає Парубія? Це питання ми поставили голові антикорупційного комітету Єгору Соболєву.

  «Взагалі я сам хотів би це знати, – поділився з UA1 нардеп. – Але це точно не підкуп. Це щось набагато страшніше».

  І хоча Соболєв не розповідає подробиці, однак у зв'язку з його словами згадуються натяки рядових активістів Майдану про незрозумілий їм і не зовсім прозорий розподіл Андрієм Парубієм грошей, які люди жертвували на потреби протестувальників під час Революції Гідності. А також болюче і досі не з'ясоване слідством питання про появу на Майдані вогнепальної зброї, яка не могла з’явитися там без відома коменданта Парубія. Цілком можливо, це і є ті ниточки, за які його смикають.

  Втім, поведінка спікера має й інше пояснення: небажання втратити місце біля владної годівниці.

  «Він – частина коаліційного пулу розподілу посад, розподілу влади, – пояснює UA1 Сергій Лещенко. – Йому вже неодноразово натякали, що його можуть розміняти, наприклад, на Ляшка. А куди він піде? Тому, на жаль, він мусить грати за правилами, які прописано в Адміністрації президента, в офісі «Народного фронту», в офісі Турчинова – бенефіціара нинішньої коаліції. І Парубій робить все, що йому кажуть, тому що посада для нього важливіша за все».

  У пошуках виходу

  Сьогодні низка ознак вказує на те, що президентське оточення не має наміру відступати і гарячково намагається знайти вихід зі скрутного для них положення.

  Відразу ж після чергового провалу голосування за Брауна політсила імені президента не пошкодувала сил і грошей на масовану рекламну компанію в Facebook, аби переконати українців – чим більше буде кандидатів на посаду аудитора НАБУ, тим краще. Мовляв, це і є демократія.


  У рекламу запустили фрагмент коментаря заступника голови фракції БПП Ірини Луценко: «Якщо ми говоримо про демократію в країні, не може призначатися аудитор від парламенту лише з одного претендента. Таких кандидатур має бути дві-три, для того щоб депутати мали вибір. Ми побачили, що кандидатури не дотягли до 226 голосів, але це означає, що демократію в ВР було збережено».

  Демократія так демократія, вирішили засновники антикорупційного законодавства і запропонували БПП все багатство варіантів. А саме, три кандидатури, які громадські організації рекомендували подати як кандидатів від уряду.

  Отже, перший кандидат – американський прокурор Марта Борщ, яка посадила Павла Лазаренка. Другий – Джованні Кесслер, керівник агентства щодо запобігання шахрайству в ЄС. Третій – іспанський прокурор Карлос Кастресана, який відправив за ґрати половину політичної верхівки Гватемали. Попередньо всі вони дали свою згоду брати участь в аудиті НАБУ.

  У цій ситуації Порошенко готується дати задній хід і оголосити американця Роберта Сторча, проти якого озброїлася коаліція, аудитором НАБУ за квотою президента. Відразу два нардепа підтвердили цю інформацію – Мустафа Найєм і Віктор Чумак. Ну й що, що президентська фракція опиниться в дурнях? Корисним ідіотам не звикати.

  З іншого боку, три настільки сильних і незалежних кандидатури можуть викликати неабиякий переполох серед друзів президента, і вони почнуть діяти. По яких фінансових і офшорних смітниках шукатимуть прийнятних для президента кандидатів, відомо тільки Ігорю Кононенку. Але те, що процес вибору аудитора НАБУ не пустять на самоплив, стає очевидним.

  Як би там не було, наразі цей процес запущено з самого початку. Соболєв оголосив, що комітет йде на компроміс, і буде шукати нових кандидатів під час чергового відкритого конкурсу. Його умови затвердять на засіданні комітету 5 квітня. Проте вже зараз зрозуміло, що процес цей буде нелегким і тривалим.

  «Думаю, недарма вони наповнювали склад комітету своїми лояльними, а фактично відданими депутатами, для того щоб знищити НАБУ, – каже UA1 Сергій Лещенко. – Той фарс, який ми спостерігаємо, лише підтверджує це».

  Теги : США Порошенко Янукович Ляшко сергій лещенко Тимошенко БПП Андрій Парубій Опозиційний блок воля народу АП ВР Партія регіонів аудит Ситник Народний Фронт НАБУ єгор соболєв Ігор Кононенко світлана заліщук кандидат Лазаренко Чечетов Відродження Ірина Луценко Іван Крулько Найджел Браун Роберт Сторч
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів