Система під ударом. Чи зможе Саакашвілі змінити владу в Україні

  29 Листопада, 2016 10:24
  Мирне відсторонення від влади політиків, які не виправдали довіри, у наступному році – таку амбітну мету поставив перед собою новий опонент чинної влади – «Рух Нових Сил»

  «Це не просто нова політична сила. Це новий політичний клас», – так представив Рух на мітингу 27 листопада в Києві його натхненник Міхеіл Саакашвілі.

  Всього 20 днів знадобилося йому після складання повноважень голови Одеської області, аби проголосити курс на дострокові парламентські вибори, обзавестися 15-ма тисячами прихильників, 25 представництвами в різних областях України та зібрати на мітинг-презентацію майбутньої партії «Рух Нових Сил» дві з половиною тисячі людей, які підтримують його ідеї.

  З урахуванням стрімкого темпу приросту прихильників обіцянка Саакашвілі про те, що незабаром за його рухом буде стояти мільйон чоловік, не здається таким вже перебільшенням. Тим більше що новий Рух підняв найболючішу для більшості українців тему – два роки роботи парламенту і уряду не принесли відчутних змін в життя країни.

  Оптимістичні апологети реформ на виправдання уряду та депутатського корпусу, як завжди, наводять заїжджені приклади – створення патрульної поліції, поліпшення забезпечення армії, закони про люстрацію та боротьбу з корупцією, електронне декларування, зрештою.

  І водночас сором'язливо замовчують неймовірну кількість рейдерських захоплень бізнесу – починаючи від великих підприємств і закінчуючи дрібними фермерськими господарствами.

  Як мовчать і про те, що жоден викритий у корупції високопоставлений чиновник не отримав реального тюремного терміну, а люстрацію провалено, як і реформу прокуратури, судів, поліції.

  І що жоден запрошений для здійснення реформ іноземний топ-менеджер не затримався в Україні – система просто витіснила їх, як чужорідні для себе елементи.

  При цьому влада звично виправдовується війною на сході, втраченими територіями, нестачею грошей і найголовніше – відсутністю альтернативи. Два роки суспільству прищеплюється думка: альтернативи чинній владі немає, і якщо не вона, то хто ж? Все одно більше нікому, бо прийдуть такі ж, а то й гірші.

  Головна мета «Руху Нових Сил» визначена гранично чітко – повне переформатування парламенту і мирна зміна влади в країні.

  Але, схоже, тепер у парламенту й уряду з'явився серйозний опонент – амбітний і конкурентоспроможний. Зі зрозумілою більшості ідеологією, чітко поставленою метою та лідерами, які вміють досягати своїх цілей.

  Принаймні, 13 років тому Саакашвілі вдалося вивести на центральну площу Тбілісі 50 тисяч своїх прихильників, що поклало початок грандіозним змінам у Грузії. Тепер його команда планує зробити те ж саме в Україні, але зі значно більшим розмахом.

  Альтернатива системі

  Одразу ж після того, як Саакашвілі презентував «Рух Нових Сил», в ЗМІ з'явилася інформація, що у цього політичного проекту немає чітко визначених цілей, а плани на майбутнє розмиті та незрозумілі. Проте це не так.

  Головну мету визначено гранично чітко – повне переформатування парламенту та мирна зміна влади в країні. Передумови для цього очевидні.

  Парламентська коаліція БПП і «Народного фронту» показала нездатність до системних і глибоких перетворень в країні. Навпаки, ці дві політсили інтуїтивно згуртувалися навколо ідеї цементування сформованої системи.

  Опозиційний блок, по суті, філія Партії регіонів, довіри у більшості українців не викликає, що й позначається на чисельності цієї парламентської фракції. А його проросійська позиція у багатьох взагалі викликає бажання викинути їх з парламенту.

  Формальна ж опозиція в складі «Батьківщини», Радикальної партії та «Самопомочі» найчастіше з якихось лиш їм відомих мотивів входить у ситуативну систему договірних відносин зі своїми опонентами. І це також не зміцнює рівня довіри виборців.

  У такій ситуації перевибори дійсно здаються чимось безперспективним – одних нардепів, що скомпрометували себе, замінять точно такі ж, тільки з іншими прізвищами.

  Рух має намір відстоювати скасування мажоритарної системи виборів, коли голоси скуповуються за гречку й консерви або й взагалі за готівку.

  Однак все виглядає зовсім інакше за наявності альтернативи згаданим політичним силам. І вона з'явилася в обличчі «Руху Нових Сил», ставку в якому зроблено на молодих перспективних однодумців, об'єднаних ідеєю максимально швидкого та ефективного перетворення усіх сфер життя в Україні.

  У такому разі перевибори вже не здаються безглуздим дійством. Але виключно за дотримання низки умов, які мають намір відстоювати в Русі. І насамперед – скасування мажоритарної системи виборів, коли на частині округів голоси скуповуються за гречку та консерви або й взагалі за готівку.

  Ще один важливий фактор, за який виступають прихильники Саакашвілі, – скасування політичної реклами на ТБ. З урахуванням того, що найбільші телеканали країни належать пов'язаним з конкретними політичними силами власникам, неважко передбачити результат спроб виходу на телеекрани нової політсили, здатної скласти реальну конкуренцію. Тим більше, якщо в просуванні своїх ідей вона спирається не на гроші, а на активність своїх прихильників.

  І нарешті, ще один суттєвий момент – повне оновлення ЦВК, до складу якої повинні увійти люди з незаплямованою репутацією. А поряд з цим в Русі ініціюють заборону балотуватися тим, хто голосував за диктаторські закони Януковича, а також прогульникам і кнопкодавам.

  У разі оголошення перевиборів все це дасть реальний шанс побачити у Верховній Раді політиків нового формату і забезпечити старт справжнім змінам в країні. Але досягнення такого результату в Русі безпосередньо пов'язують з кількістю своїх прихильників. І саме над цим зараз активно працюють.

  Майбутні союзники

  Найближчим часом представники «Руху Нових Сил» готують пакет документів для офіційної реєстрації партії в Мін'юсті. І концепція розвитку Руху на нинішньому етапі – це об'єднання як власних прихильників і членів руху, так і симпатиків з інших політичних партій та громадських організацій з метою формування широкого фронту реальних опозиційних сил.

  Вже зараз з великою часткою ймовірності можна говорити про те, що ініціативи «Руху Нових Сил» підтримає ДемАльянс. У Русі не приховують, що представники цієї партії – часті гості в їхньому офісі. А представник ДемАльянсу Сергій Лещенко підтвердив, що ідея об'єднання для спільної політичної діяльності та досягнення загальних цілей справді розглядається.

  У досить короткі терміни можна очікувати створення широкого фронту різних політичних сил, пов'язаних єдиною метою – домогтися перевиборів парламенту.

  Також ініціатор створення політичної ініціативи під умовною назвою «Хвиля» Давід Сакварелідзе, якого підтримали екс-заступник генпрокурора Віталій Касько і нардеп Віктор Чумак, вже позиціонує себе як член команди Руху.

  Відповідно за ним підтягнуться і його прихильники. В інтерв'ю UA1 цю думку підтвердив соратник Сакварелідзе Віталій Касько. Своє схвалення ініціатив Саакашвілі вже висловив Народний Рух України.

  Тобто в досить короткі терміни можна очікувати створення широкого фронту різних політичних сил, пов'язаних єдиною метою – домогтися перевиборів парламенту та увійти до складу нової Верховної Ради, сформувати новий уряд з новим прем'єром.

  Зі строками вже визначилися – перевибори мають відбутися у 2017 році. Принаймні, Рух задекларував чітку мету – нинішня зима має стати останньою в історії чинного складу парламенту.

  Програма мінімум

  Ідеї, навколо яких пропонують об'єднатися, чіткі й зрозумілі як прихильникам Руху з інших партій, так і більшості українців.

  Реформи. Насамперед, це безкомпромісність у проведенні реформ – те, чого так і не спромоглися здійснити люди, які прийшли до влади на хвилі Майдану. У нас так не заведено, у нас так не звикли – відмовок було безліч на всіх етапах більшості початих реформ.

  Саме з такою позицією зіткнулися реформатори, які намагалися оновити систему в ході переатестації поліції, наведення порядку на митниці, в системі держзакупівель і ще безлічі секторів.

  Подолання корупції. З першого пункту витікає другий крок – нульова толерантність до корупції. Нинішня ситуація зводиться до наявності потрібного законодавства за повної відсутності його виконання. Чиновників, яких було запідозрено у неправомірних діях, просто переводять на інші посади, нерідко з підвищенням.

  Один зі свіжих прикладів – слідчий Генпрокуратури Дмитро Сус, який оформив дорогезну іномарку на свою бабусю і пресував слідчих з НАБУ, наказом генпрокурора Луценка не звільнений і не отримав стягнення, а призначений слідчим з особливо важливих справ ГПУ.

  Рух декларує швидке і за необхідності радикально жорстке наведення порядку в країні.

  Система державного управління. Третій крок – це повне очищення держапарату. Провал реалізації закону про люстрацію призвів до того, що на всіх рівнях системи держуправління залишилися старі кадри, які повсюдно доводять – у нас так не прийнято, у нас так не роблять, ми вам зараз розповімо, як треба.

  Кримінальна відповідальність для злочинців у владі. Реальне тюремне ув'язнення для злочинців, що перебувають при владі, – на сьогодні ця обіцянка діючих політиків так і залишилася обіцянкою. Жоден з топ-чиновників, викритих у корупції або інших протиправних діях, не сів за грати.

  Максимум – це вихід із СІЗО під копійчану заставу, в кілька разів меншу від отриманого хабара, або ж штраф, також менше неправомірно отриманої суми. А про те, щоб притягти до відповідальності представників минулої влади, взагалі не йдеться.

  Підтримка бізнесу. Особливу увагу в Русі звертають на ситуацію зі становищем бізнесу в Україні. Бюрократичний і регуляторний тиск, складність податкового адміністрування і високий рівень податків не те що не сприяють розвитку бізнес-структур, а й змушують багато компаній або переводити свої бізнес-активи за кордон, або взагалі згортати діяльність в Україні. Про широкомасштабні інвестиції навіть не йдеться.

  Правоохоронна система. Фундаментальна реформа судів і правоохоронної системи – те, що декларували але так і не довели до кінця чиновники при владі.

  Вся система МВС залишилася нереформованою. Хвалений поліцейський спецназ КОРД – не що інше, як переодягнений у нову форму «Беркут», втім, як і частина Нацгвардії, що підпорядковується МВС.

  Більше половини складу Національної поліції – це старі кадри, які найвище керівництво свідомо вивело з-під люстрації та переатестації. І представники «Руху Нових Сил» мають намір виправити цю ситуацію.

  Втім, як і недоліки реформ у системі освіти, охорони здоров'я, соціальної політики. І головне, Рух декларує швидке та за необхідності радикально жорстке наведення порядку в країні.

  Однак ще на етапі формування і проголошення цих ідей чинна влада вже відчула реальну небезпеку і почала діяти.

  Стримуючий фактор

  Поки представники Адміністрації президента, парламентської коаліції та наближені до президента політики зберігають зовнішній спокій і демонстративно ігнорують факт появи на політичній арені нового потенційно сильного гравця, здатного скласти реальну конкуренцію.

  Однак за фасадом цього спокою почалася активна діяльність з підготовки до дискредитації Руху та його засновника, блокування офіційної реєстрації партії в Мін'юсті, а також розгляд різних варіантів щодо видворення Саакашвілі з країни.

  Центральним телеканалам надійшла вказівка блокувати інформацію про ініціативи «Руху Нових Сил» і не давати в ефір інтерв'ю Саакашвілі.

  Оскільки процедури позбавлення громадянства в Україні не існує, в АП розглядали можливість поставити питання про те, що українське громадянство Саакашвілі надано незаконно. Але вже на цьому етапі виявилася слабкість і роз'єднаність влади, яка не в змозі об'єднатися навіть перед обличчям небезпеки, яка їй загрожує.

  За даними джерела UA1, на нараді з цього питання був присутній міністр МВС Арсен Аваков, відомий своїм, м'яко кажучи, негативним ставленням до Саакашвілі. Проте заради того, аби допекти людям президента – своїм «заклятим друзям», – він заявив, що громадянство отримане законно і в цьому ключі видворити Саакашвілі з України не бачиться можливим.

  Тому на нинішньому етапі обрано тактику дрібної протидії. Наприклад, за даними все того ж джерела UA1 стало відомо, що напередодні проведення першого мітингу Руху 27 листопада в Києві керівництву автопарків столиці та кількох областей надходили дзвінки з наполегливою рекомендацією під різними приводами не надавати транспорт для перевезення прихильників акції на київський мітинг.

  Також різко звузилися можливості представників Руху вільно поширювати свої ідеї в інформаційному полі. Зокрема, за свідченням прес-секретаря Міхеіла Саакашвілі Дарини Чиж, центральним телеканалам надійшла вказівка блокувати інформацію про ініціативи «Руху Нових Сил» і не давати в ефір інтерв'ю Саакашвілі.

  Проте, попри всю протидію влади, у Русі впевнені в успіху, і запрошують всіх бажаючих приєднатися до своїх ініціатив. Зробити це можна на сайті «Руху Нових Сил» newforces.com.ua і отримати, як обіцяють його представники, реальний шанс стати новим політичним класом.

  Теги : ГПУ Саакашвілі Арсен Аваков сергій лещенко реформа сакварелідзе Батьківщина БПП вибори беркут АП Самопоміч КОРД НАБУ цвк Віктор Чумак Віталій Касько спецназ Касько Демальянс Рух Нових Сил
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів