Сергій Іванов: Ярема продовжує сидіти на великих фінансових потоках

  18 Червня, 2015 16:54
  Сергій Іванов – колишній прокурор із Луганська. Нині – блогер. Народився у шахтарському містечку Зимогір’я на Луганщині. Говоримо з ним про Службу безпеки, Генпрокуратуру, Донбас та олігархів

  Чи існує протистояння між СБУ та ГПУ, про яке говорив Валентин Наливайченко?

  Наливайченко наїхав на Генпрокуратуру (заявив, що діяльність згорілої нафтобази «кришував» еск-заступник Яреми Анатолій Даниленко – Ред.), а значить, на президента Петра Порошенка. Розуміємо, що Даниленко і Шокін – це солодка прокурорська парочка «твікс», за якими стоїть президент. Порошенко порушив питання щодо звільнення Наливайченка.

  Чим Наливайченко не догодив Порошенку?

  Конфлікт дійсно існує між групами впливу в оточені президента. Йдеться про тих, хто очолює силові відомства та міністерства. Наливайченко – людина Кличка. Отримав посаду за квотою УДАРу. Хто фінансує партію Кличка, у мене даних немає.

  Олігарх Дмитро Фірташ у віденському суді заявив, що фінансував Віталія Кличка і його партію на виборах.

  Не виключаю впливу Фірташа на Кличка і Порошенка. Але цю інформацію треба доводити. Кличко доволі багата людина – міг би й сам. Тим більше що в його партії багато людей, які мають гроші.

  Як оцінюєте роботу Наливайченка за понад рік роботи на посаді голови СБУ?

  Він недостатньо зробив для того, щоб придушити сепаратистський рух. Далі – щоб шукати спадщину Януковича та повертати її державі. СБУ – це глибоко корумпована організація. Вони важко проходили люстрацію і не пройшли її.  Прикро, що зараз влада почала працювати як росіяни. В інтернеті працюють боти, які стверджують, що президент правий, а Наливайченко ні. Мені чхати на Наливайченка, Шокіна, Порошенка. Це люди, що очолюють механізм, який має працювати на те, аби громадяни нормально себе відчували у цій країні та не хотіли змінити паспорт і втекти звідси. 

  Ви писали, що втеча позафракційного Сергія Клюєва ретельно спланована і стала можливою завдяки змові братів Клюєвих та керівництва Генпрокуратури. За яких умов президент піде на звільнення генпрокурора Віктора Шокіна?

  З часом Шокін піде у відставку. Сьогодні Генпрокуратура – це потяг зі старим двигуном і безліччю вагонів. Ще й важко сунеться. Шокін бадьоро стартував, а що з цього? Результату за понад півроку роботи жодного. Дали втекти всім ворогам держави. Навіть Клюєву. Сергій Лещенко (депутат з БПП – Ред.) пише, що Шокін не винний. Бо прокуратура не здійснює оперативно-розшукову діяльність. Але ж прокуратура наглядає за тими, хто її здійснює. Невже стосовно такої людини, як Клюєв, не було оперативно-розшукових матеріалів? Нісенітниця. Журналісти мають дотиснути Шокіна.

  Для цього потрібні голоси депутатів.

  Президент торгуватиметься з Яценюком. Оскільки, якщо у «Народному фронті» дадуть голоси за відставку Шокіна, то вона відбудеться. Тоді президент буде змушений підписати указ про його звільнення. Порошенко лишив за собою прерогативу призначати генпрокурорів, «протискати» їх креатури через парламент. Але усі були «кишеньковими», починаючи з Олега Махніцького, призначеного за квотою «Свободи». Добре, що швидко позбулись цієї людини. Тому що він нічого не зробив. І повинен відповідати за свою бездіяльність та корупцію. Далі призначили Віталія Ярему, який виявився гіршим за Махніцького.

  Чому?

  Тому що за часів Яреми знищено всі можливі докази причетності людей з «Партії регіонів» до репресій на Майдані. Не арештовано активи Януковича та його «сім’ї». Закрито справу керівника «Нафтогазу» Євгена Бакуліна, відсутні претензії до Юрія Бойка, екс-глави Держінвестпроекту Владислава Каськіва. Варто згадати умисну тяганину в кримінальному проваджені про розстріл Небесної сотні. Не арештовано жодного сепаратиста. За часів Яреми луганський сепаратист Арсен Клінчаєв, який захоплював Донецьку облдержадміністрацію, смажив шашлики на березі Дніпра. Не притягнуто до кримінальної відповідальності працівників маріупольської міліції. Там продовжують працювати ті самі люди, які обіймались з окупантами. Претензій до Яреми безліч, і всі обґрунтовані.

  Чи буде Ярема покараний за бездіяльність? Президент піде на цей крок?

  Ні. Він знає стільки, що коли президент хоча б щось проти нього зробить, Ярема відкриє рота. Ярема ж нікуди не подівся. Тримає зв’язки з Генпрокуратурою. Вирішує питання через свого колишнього старшого помічника Валерія Карпунцова. Ярема продовжує сидіти на великих фінансових потоках.


  Ніяк не просувається справа стосовно екс-«регіонала», одного з ідеологів і рушіїв проросійського руху на Донбасі Олександра Єфремова. Між ким можливі домовленості по ньому?

  Тут вони можливі тільки у розрізі Путіна. Єфремов – партнер Костянтина Королевського, рідного брата Наталії. Ця людина очолювала міністерство будівництва у Москві. Зараз дуже впливова особа на ринку російської нерухомості.

  Що тоді робити з Єфремовим?

  Те, що йому інкримінують – це шлях до виправдувального вироку. Швидше за все, він отримає умовне засудження. Потім поїде до Москви і приєднається до Віктора Януковича десь на Алтаї. Потім очікуватиме, коли «регіонали» знову захоплять владу і він позбудеться своєї судимості. Причетність Єфремова до фінансування сепаратистів не буде доведено. Тому що знищено документацію. Її вивозили сміттєвозами з його банку. Там була купа документів про підставні фірми. Його банк працював центром з легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом. Єфремова мав затримувати ще Махніцький, коли на території України був його син та персональний бухгалтер.

  Як бути з комуністом Петром Симоненком, який до того ж створює собі рух «Ліва опозиція» разом з лідеркою прогресивних соціалістів Наталією Вітренко?

  Звісно, Симоненко повинен сидіти, але й тут час втрачено. Його немає за що саджати. Він перестрахувався. Симоненко ж старий функціонер. Що стосується Вітренко, то це божевільна людина. Проте ліва ланка має бути кимось заповнена в суспільному житті. Хоча я взагалі не поділяю доктрину соціалізму та комунізму. Вішав би їх на ліхтарях.

  Голова фракції «БПП» Юрій Луценко закликав до повної блокади окупованого Донбасу. Це потрібно робити чи ні?

  Потрібно. Це унеможливить або зведе нанівець шалену корупцію, яка там існує. Вона стосується контрабанди продуктів харчування, наркотиків, зброї. На Донбасі треба відрубати все. Навіть водопостачання. Не розумію, чому цього досі не зроблено. Люди з Луганська та Донецька мені пишуть: заблокуйте, нахєр ви їх годуєте? Вони готові почекати. Якщо зараз відрізати Донбас від будь-якого постачання, це спричинить останню хвилю внутрішньої міграції.

  Як вирішити ситуацію на Донбасі?

  Окупована територія Донбасу повинна стати зоною гуманітарного карантину. Людей, які там перебувають, потрібно позбавити на певний час громадянських прав. Насамперед права обирати собі владу та бути обраними. Там люди тривалий час не отримували інформації. Не знають, чим живе українське суспільство. Також варто ухвалити закон про окуповані території, а не якісь нормативні акти чи генштабівські писульки. Ще потрібна адміністративно-територіальна реформа. Унеможливити або звести до мінімуму вплив олігархів на кшталт Ахметова та його підлеглих. В ідеалі Донбас треба законсервувати на п’ять років. Але тільки за умови виходу російської армії звідти. Водночас реінтегрувати максимальну кількість людей в Україну.

  А як унеможливити вплив Ахметова на Донбасі?

  Нехай розслідують кримінальні справи. Беруть до уваги свідчення сепаратистів. Звідки в Ахметова взялось стільки мільярдів?У цій країні неможливо заробити такі статки, нікого не вбиваючи.


  Новим губернатором Донеччини обрано Павла Жебрівського. Чи буде він ефективнішим за попередника Олександра Кіхтенка?

  Ні. На Донбасі не можна бути ефективним. Можна бути яскравим і бурхливим на кшталт Геннадія Москаля. Донецьку потрібен генерал-губернатор, але не такий, як Кіхтенко. Він виявився ніяким.

  У чому його основна помилка?

  Її немає. Справа в тому, що де-факто господарем регіону лишився олігарх Рінат Ахметов. Силовики не можуть його помножити на нуль. Якби зробили це, то там будь-хто був би ефективним управлінцем. Навіть Сергій Тарута.

  Жебрівський заявив, що Україна готова піти на часткову амністію для сепаратистів, у яких «руки не в крові». Чи це правильно, оскільки не зрозумілий механізм – хто і як це вирішуватиме? 

  Це популістична заява. Як це доводити? На Донбасі шахтарі дві доби працюють на шахті, а потім ще стільки ж стоять на блокпосту за 200 гривень. Стріляють по українських солдатах, якщо наші наступають.

  У червні журналісти сфотографували у парламенті смс-повідомлення позафракційного Олександра Дубініна, де йшлося про партію «Укроп». Серед членів політсили було й ваше прізвище. Згодом ви спростували, що туди йтимете. Навіщо тоді вас «записали» у члени цієї політсили?

  Таку партію планують утворити. Припускаю, що це була якась робоча переписка. У мене немає напружених стосунків з Ігорем Коломойським. Бачив його в Дніпропетровській облдержадміністрації, коли ми робили контрреферендум за входження частини Луганської області у склад Дніпропетровської. Звідти знаю Геннадія Корбана, Бориса Філатова (наближені до Коломойського особи – Ред.).

  Вам пропонували вступили до лав «Укропу»?

  Ні. Шість тижнів тому помічник Корбана запросив телефоном мене на зустріч в готель «Редісон». Там обговорили стан справ в Україні. Було близько ста людей. Це – блогер Роман Шрайк, гонщик Олексій Мочанов, телеведуча Ольга Герасим’юк, художник Олександр Ройтбург, комбат Маруся Звіробій. Були Філатов і Корбан. Останній нічого не казав. Лише модерував та слухав. Там слово «Укроп» не звучало. Говорили, що планують створити громадський рух, який займатиметься питаннями допомоги фронту. Усі сказали, що ця політика вже задовбала. Тому ідей щодо створення якогось громадського руху не чув. Потім мене ще запрошували на футбол у Дніпропетровськ, але я не поїхав.

  До якої партії пішли б, чи не влаштовує жодна?

  Не йду в політику. Мене це не цікавить. Якби хотів, то був би у списках, навіть, БПП. Проте хочу займатись творчістю. Дописати книжку, перевидати збірку, що вже виходила. 

  Теги : Коломойський ГПУ СБУ Порошенко Валентин Наливайченко Віталій Кличко сергій клюєв єфремов Віталій Ярема Анатолій Даниленко Віктор Шокін
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів