Ризики і позитиви нової виборчої системи: гречка залишиться

  20 Липня, 2015 10:52
  Політологи переконані, що підкуп виборців нікуди не дінеться

  Верховна Рада у минулий вівторок, 14-го липня, прийняла в цілому закон про місцеві вибори. До другого читання депутати запропонували 1547 правок. За остаточне голосування за закон про місцеві вибори йшли «важкі перемовини». Так їх окреслили у «Блоці Петра Порошенка». Існували ризики, що за нього взагалі не проголосують, і на вибори підемо за старою системою. У кулуарах парламенту говорили, що закон «завалять» за рахунок «Самопомочі», оскільки у соратників Садового було найбільше претензій. Їх та Радикальну партію Олега Ляшка не влаштовували ані блоки, ані політична реклама.

  Було ще два камені спотикання. Перший спірний момент – норма про обмеження участі у місцевих виборах для партій, зареєстрованих недавно. Другий – вибори мерів у два тури у великих містах. Надвечір 14-го липня обранці знайшли консенсус. Про наслідки прийнятого закону заговорили вже наступного дня у Верховній Раді.

  «Фракція «Самопоміч» звертається до керівництва парламенту з вимогою розслідувати, чому після ухвалення закону про місцеві вибори, замість проголосованого вчора зменшення кількості депутатів місцевих рад, на сайті Верховної Ради виставлено інформацію про її збільшення», – заявляє з трибуни парламенту Єгор Соболєв, нардеп «Самопомочі»».

  Донбас голосуватиме не весь

  У п’ятницю, 17-го липня, Верховна Рада призначила вибори на 25-те жовтня. Місцеві органи влади обиратимуть по всій Україні, окрім Криму та окупованих районів Донецької та Луганської областей.

  «На окупованих територіях неможливо проводити вибори, – говорить Вадим Денисенко, нардеп «Блоку Петра Порошенка» та один із авторів закону про місцеві вибори. – Це узгоджено законом про окуповані території. Щодо прифронтових зон у нормах прописано, що військово-цивільні адміністрації визначають, де неможливо провести вибори. Список таких населених пунктів адміністрації передаватимуть в ЦВК. Потім приймається рішення».

  5-відсотковий бар’єр та 30 відсотків жінок у списку

  Закон про місцеві вибори передбачає, що депутатів обласних, міських та районних у містах рад обиратимуть на два роки за пропорційною системою. Депутатів сільських та селищних рад –  за мажоритарною. Закон не передбачає участі у місцевих виборах блоків та зобов’язує кожну партію включити до списку не менше 30 відсотків жінок. Вибори мерів великих міст проходитимуть у два тури. Якщо населення менше 90 тисяч – в один тур. Виборці зможуть відкликати депутатів місцевих рад та мерів, якщо ті не виконають обіцяного. Прохідний бар'єр – 5 відсотків.

  Закон списано з російського законодавства

  «Депутати коаліції за проєвропейський вибір України тішаться як малі діти, що сьогодні протягнули у Верховній Раді закон про місцеві вибори, який фактично застосовувався на виборах до… законодавчих зборів Санкт-Петербурга 2011 року, – пише на своїй сторінці Фейсбук Андрій Магера, заступник голови Центральної виборчої комісії. – Для наших депутатів нема прогресивного досвіду Польщі, Латвії чи Фінляндії. Їм миліший досвід Росії».

  «Цей закон був списаний не з найкращого зразка російського законодавства, – розповідає UA1 політолог Андрій Золотарьов. – Проєвропейська коаліція не гребує зплагіатити виборчий закон на адресу якого було дуже багато критики в самій Росії. Стратегічно позитиву від цього закону не бачу, що б там не казав Денисенко».

  Нова виборча система вигідна великим партіям

  «Ухвалений закон – це зговір коаліції проти нових політичних сил та місцевого самоврядування, – продовжує Золотарьов. – Соціально активні люди зможуть обиратися не вище рівня сільської ради, або змушені будуть йти кланятись партійному босу. Навіть якщо долучать до партійного списку, то далі цю людину дуже легко можуть позбавити мандату. Попри міцну підтримку виборців. Це партійне рабство. Закон дає можливості для тих, в кого є ЗМІ та гроші. А так залишаться всі вади місцевих виборів: і гречка, і адмінресурс».

  Прогнозують проблеми з підрахунком голосів

  Політологи зазначають, що під час підрахунку голосів матимемо велику кількість бюлетенів. Крім того, тепер кандидати боротимуться вже не за округ, а за місце в партійному списку. Висуванці можуть вимагати додаткових перерахунків, оскільки їх депутатство залежить від кожного голосу. Раніше, якщо партія була непрохідною, висуванець розумів, що вже не стане депутатом.

  «Підрахунок голосів буде важкою справою,  – вважає Золотарьов. – Потрібен час, щоб підготувати членів виборчих комісій. А його, фактично, немає. У Конституції є норма, що не можна змінювати виборче законодавство менше, ніж за шість місяців до виборів».

  Корупцію перемогти не вдасться

  Політологи переконані, що підкуп виборців залишиться. Депутатами й далі ставатимуть за гроші.

  «Інвестори партійних осередків на місцях можуть у корумпований спосіб висувати кандидатів в округи, – пояснює ухвалений закон політолог Володимир Цибулько. – Ще один з ризиків – нерівність партійних осередків. Є регіони, де певні партії популярні, і за них голосують. Бо це їх базова територія. А ідея в тому, щоб великим партіям поборотися за приблизно рівномірне представництво по всій території країни».

  Партії-одноденки не матимуть шансів

  Ухвалений закон має й позитивні сторони. Серед них політологи відзначають вибори мерів у два тури, оскільки це зменшує шанси стати мером для тих, хто купує третину відсотків голосів громадян.

  «Перший позитив закону: одиноким лицарям з великим гаманцем не поталанить зайти у місцеву раду і займатися там всілякими схемами. Тільки в рамках політичної сили, – вважає Цибулько. –Другий позитив: квотування участі жінок. Бо у нас політика занадто маскулінна. Ця маскулінність часто зорієнтована на заробляння грошей. Третій позитив: великі політичні партії мають шанс оновитися. Місцеві партійні лідери можуть бути витіснені, бо люди голосуватимуть за нові обличчя. Четвертий позитив: партії-одноденки та диванні політичні проекти «випадають» із політичної боротьби. Це, фактично, очищення політичного поля від спаму, який дезорієнтує виборців».

  Отримаємо іншу якість депутатів

  «Партії залучатимуть до своїх лав лідерів суспільної думки на місцевому рівні, – говорить політолог Віктор Таран. – Тому що люди вже не голосуватимуть за закритий список. Його повинні знати. Відходить ера, коли брали у список охоронців, коханок, помічників. Ці зміни покращать якість депутатів. Ще один позитив: позбавляємось так званих регіональних партій. На минулих виборах багато мерів – як Мамаєв у Полтаві, Гройсман у Вінниці чи Садовий у Львові – створювали місцеві блоки і завдяки їм протягували своїх. Ера лідерських партій має відійти. Україна потребує партій іншого типу: або кадрових, або масових, які є ідеологічними і діють по всій країні».

  Теги : Верховна Рада Донбас Ляшко Самопоміч єгор соболєв закон про місцеві вибори
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів