Рівняння на вибори. Як Юлія Тимошенко хоче повернутися на політичний Олімп

  2 Березня, 2016 09:03
  Дострокові вибори до Верховної Ради можуть не лише привести до парламенту нові політичні сили, а й посилити роль у великій українській політиці одного з найбільш відомих її гравців – Юлії Тимошенко

  Одним з головних ідеологів проведення дострокових парламентських виборів стала партія "Батьківщина". Команда Юлії Тимошенко хоче скористатися сприятливою політичною кон'юнктурою для збільшення своєї ролі та впливу в країні.

  За даними останнього соціологічного опитування Київського міжнародного інституту соціології, якби в лютому проходили вибори Верховної Ради, то партія "Батьківщина" зайняла б друге місце з показником в 15,1% голосів виборців, відставши від лідера – "Блоку Петра Порошенка" всього на 1,5%.

  А лише півтора роки тому, коли партія Юлії Тимошенко пройшла в парламент з найнижчим показником в 5,6% голосів виборців, їй пророкували подальший занепад і швидку політичну кончину.

  Менше ніж за два роки "Батьківщина" наростила майже 10% рейтингу, водночас так і не запропонувавши жодних нових ідей і смислів, відсутністю яких пояснювали провал команди Тимошенко в 2014 році.

  "Батьківщина" вийшла з коаліції і входить в найбільш оптимальний для Тимошенко опозиційний формат.

  Зростання популярності головного ветерана вітчизняної політики вже турбує і конкурентів. Публікація стенограми засідання РНБО від 28 лютого 2014 року, на якому обговорювалася протидія України анексії Криму, була спробою виставити Тимошенко в негативному світлі.

  Однак збити Юлію Володимирівну з наміченого ходу такий компромат навряд чи зможе. Вона вже визначилася зі стратегією політичної боротьби на найближчий час і збирає під неї союзників.

  Головна мета – вибори

  Після провалу відставки Арсенія Яценюка "Батьківщина" першою покинула коаліцію, не чекаючи рішення "Самопомочі".

  Відразу після своєї заяви про вихід з більшості, Тимошенко почала говорити про те, що коаліції більше не існує, хоча у голови Верховної Ради Володимира Гройсмана зовсім інша думка з цього приводу.

  "Подолати повномасштабну кризу в країні можна лише шляхом повного перезавантаження всієї виконавчої влади", – Тимошенко.

  Офіційно про припинення існування коаліції "Європейська Україна" ще не оголошено. Зате у Тимошенко свій відлік 30 днів до того моменту, коли президент зможе розпустити парламент, вже стартував. У "Батьківщині" вважають, що голосувати за відставку прем'єр-міністра можна знову.

  "Партія "Батьківщина" зараз відверто працює на дострокові парламентські вибори, Юлія Тимошенко та її соратники є одними з найбільш яскравих лобістів цієї ідеї, разом з Михайлом Саакашвілі та іншими політичними суб'єктами, які хочуть збільшити своє представництво у Верховній Раді наступного скликання", – зазначив в коментарі UA1 політолог Михайло Басараб.

  Експерт упевнений, що "Батьківщина" не повертатиметься до коаліції "Європейська Україна" і навряд чи візьме участь у формуванні нової коаліції на базі діючого парламенту.

  "Активна антиурядова компанія партії є інструментом, який має прискорити реалізацію їх ідеї про дострокові парламентські вибори", – вважає Басараб.

  Сама Тимошенко за останні тижні справді істотно радикалізувала свою риторику.

  "Подолати повномасштабну кризу в країні можна лише шляхом повного перезавантаження всієї виконавчої влади, а це стане можливим тільки після позачергових парламентських виборів", – ось такий рецепт від Тимошенко.

  Нові союзники

  Також Юлія Володимирівна встигла обзавестися новими партнерами для вирішення своїх завдань.

  Несподівано було оголошено про політичний альянс "Батьківщини" з екс-главою СБУ Валентином Наливайченком і його громадською організацією "Антикорупційний рух".

  Після гучної відставки з посади керівника спецслужби Наливайченко вирушив у вільне політичне плавання, однак не досяг в ньому особливого успіху.

  Спочатку говорили про те, що екс-глава СБУ планує створювати власний політичний проект. Наливайченко був присутній на з'їзді нової партії "Народний контроль" депутата Дмитра Добродомова, проте співпраця з цією молодою політсилою не склалася.

  Потім колишній СБУ-шник шукав впливового політичного покровителя, і був помічений на Антикорупційному форумі Міхеїла Саакашвілі.

  У своїй критиці Юлія Володимирівна наразі обходить президента, а головною мішенню обрала уряд і Арсенія Яценюка.

  Але на молодого реформатора, яких збирає навколо себе одеський губернатор, Наливайченко зовсім не схожий, тому й опинився він зрештою під крилом Юлії Тимошенко.

  З таким успіхом скоро в умовному "помаранчевому таборі" української політики не залишиться партій, в яких не був Наливайченко. "Батьківщина" – вже третя подібна політична сила для нього після "Нашої України" та УДАРУ.

  Навіщо Тимошенко знадобився такий "збитий льотчик", думки розходяться.

  Михайло Басараб вважає, що цим союзом Юлія Володимирівна вирішила розширити лінійку впізнаваних політиків у своїй партії.

  Також політолог вказує на те, що Наливайченко "протягом тривалого часу намагається позиціонувати себе як борець з корупцією, як людина, що спеціалізується на цій темі", і таким чином Тимошенко хоче закрити популярну нині антикорупційну нішу в своїй команді.

  Ще Наливайченко може бути цікавий Тимошенко, виходячи з його зв'язків у США, де Юлія Володимирівна останнім часом втратила популярність. Власне, оголошенню про співпрацю передувала спільна поїздка політиків до Штатів.

  Разом з тим, безумовно, головна мета альянсу Тимошенко і Наливайченка – дострокові вибори. Без них він не має жодного сенсу. Це ситуативний союз для потрапляння в Раду, і якщо виборів доведеться чекати ще чотири роки, то про Наливайченка точно всі забудуть.

  Ще одним ситуативним союзником, з яким Тимошенко шукає точки дотику в темі дострокових парламентських виборів, є Міхеїл Саакашвілі. Одеський губернатор чи не найголосніше говорить про необхідність переобрання парламенту. Ось тільки зв'язки з ним у Юлії Володимирівни поки не налагоджуються.

  Нічого нового від Тимошенко

  У своїй критиці Юлія Володимирівна наразі обходить президента, а головною мішенню обрала уряд і Арсенія Яценюка, з яким у Леді Ю давні рахунки.

  Яценюк два роки експлуатував рейтинг і політсилу Тимошенко, поки та сиділа в тюрмі. За рахунок такого бекграунду Арсеній Петрович перетворився на одного з лідерів опозиції і став прем'єр-міністром, а коли Юлія Володимирівна повернулася – пішов у власний політичний проект, забравши у Тимошенко половину союзників.

  Тепер "Батьківщина" критикує уряд відкрито і з будь-якого приводу, засуджуючи буквально кожну його ініціативу. Кабмін зараз не лає тільки ледачий, тому вся риторика Тимошенко лягає в благодатний ґрунт.

  Амбіції Юлії Тимошенко не обмежуються великою фракцією у Верховній Раді чи посадою прем'єр-міністра.

  Публікацію стенограми засідання РНБО можна розцінювати як свого роду відповідь команди прем'єра. Адже секретар РНБО – найближчий соратник Яценюка Олександр Турчинов також кинув Тимошенко, а найактивніше поширювали злощасну стенограму якраз представники "Народного фронту".

  Тимошенко взагалі не мала бути присутньою на тому засіданні РНБО, а говорила вона на ньому, що протистояти військовій агресії Росії в жодному разі не можна.

  «Жоден танк не повинен вийти з казарми, жоден солдат не повинен підняти зброю, тому що це буде означати програш. Ніякого воєнного стану і активізації наших військ! Ми повинні стати наймирнішою нацією, просто вести себе як голуби миру... », – заявляла в лютому 2014 року Юлія Тимошенко.

  А вже за кілька місяців в ході президентської кампанії Юлія Володимирівна закликала до введення воєнного стану, створювала власний добровольчий батальйон та ініціювала референдум про вступ до НАТО. Після виборів Тимошенко постійно критикувала Петра Порошенка за недостатню рішучість і агресивність у відсічі ворогу на Донбасі й засуджувала Мінські угоди.

  Відбиватися від публікації таких неприємних фактів Тимошенко взялась традиційним для себе способом – заявила, що все це спланована провокація, а проти її партії, яка вийшла з коаліції і "звинуватила уряд в корупції, почалися політичні репресії".

  Михайло Басараб вважає, що стенограма повинна була створити для Юлії Тимошенко репутаційні ризики, підмочити її репутацію. Особливо, за словами експерта, згадувати про стенограму будуть під час наступної президентської кампанії, адже "зрозуміло, що амбіції Юлії Тимошенко не обмежуються великою фракцією у Верховній Раді чи посадою прем'єр-міністра".

  Однак Басараб вважає, що катастрофічних наслідків для іміджу Тимошенко публікація стенограми не матиме.

  І справді, які ще можуть бути репутаційні втрати у такого політика, як Юлія Тимошенко? За майже 20 років у великій політиці компромату на неї зібрано стільки, що він навряд чи поміститься у найтовстішій папці, та й давно всім прекрасно відомий.

  Незважаючи на все це, Тимошенко продовжує триматися на плаву, сподіваючись на ту ж популістську риторику та соціальні лозунги, що й 5-10 років тому. Атаки на Юлію Володимирівну навіть вигідні їй самій. Адже образ мучениці, яка бореться за справедливість і за це страждає від "кланово-олігархічної" системи, продовжує приносити їй політичні дивіденди.

  От лиш електорат, який клює на такий популізм Тимошенко, постійно звужується. Нинішні 15% – це очевидний "потолок" і тимчасовий, проміжний результат. А для тих, хто хоче нової якості української політики і нових смислів, у Юлії Володимирівни є... нова зачіска. Ну, хоч так.

  Теги : Порошенко Саакашвілі Арсеній Яценюк Валентин Наливайченко РНБО Тимошенко Батьківщина БПП Олександр Турчинов рейтинг вибори Народний Фронт
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів