Правосуддя від Порошенка. Загрози президентського закону про суди

  26 Червня, 2017 11:33
  Пересічні українці стануть ще більш безправними. Шляхом тиску і маніпуляцій Адміністрації Порошенка вдалося протягнути через парламент зміни в судове право

  Заборгували за комунальні послуги чи телефонний зв'язок? Гроші з вашої зарплатної, пенсійної чи депозитної банківської картки будуть списувати автоматично на погашення боргу.

  Дізнаєтеся ви про це, тільки перевіривши рахунок, оскільки відбуватися цей процес буде без участі банку – за рішенням судді, але без проведення судового засідання.

  Але навіть якщо у суду і будуть до вас запитання, ви про це дізнаєтеся вже після того, як вас оштрафують або позбавлять майна, оскільки оголошення про те, що вас викликають до суду, буде публікуватися на інтернет-порталі судової влади України, якщо ви не живете за місцем реєстрації. А чи часто ви читаєте оголошення на цьому сайті, нікого не цікавить.

  Ласкаво просимо в нову реальність від президента Порошенка – саме з його подачі були внесені розкритиковані юристами поправки до Господарського, Цивільного та Адміністративного кодексів України. А парламент слухняно і порушуючи всі можливі норми ці поправки прийняв у першому читанні, пообіцявши остаточне голосування вже через тиждень.

  Ні спікера, ні депутатів не збентежило, що зміни в кожен кодекс за регламентом мають оформлятися окремим законопроектом. А єдиний президентський фоліант змін майже на 800 сторінок – це близько трьох томів «Війни і миру» – включає правки в сім кодексів і 18 законів.

  Як зауважила нардеп Альона Шкрум, у разі прийняття цього закону його навіть надрукувати буде неможливо, оскільки газета «Голос України» повинна буде вийти на восьми сотнях сторінок.

  Опитані UA1 депутати одностайні в думці, що технологією «прийняти все за раз» Адміністрація президента скористалася для досягнення двох цілей.

  По-перше, в такому об'ємному законопроекті навіть фахівцям важко знайти «приховані смисли» і закладені в тексті свідомо допущені юридичні різночитання.

  По-друге, через проблеми постійного браку голосів за потрібні владі закони, простіше домовитися про одне голосування один раз і вирішити проблему, ніж щоразу збирати по залу голоси, яких бракує, усіма доступними АП методами.

  «Чому треба було продавити все одним махом? Тому що довіри у «коаліціянтів» один до одного немає, тому або все одразу, або конструкція може розвалитися», – пояснює Шкрум, яка називає протягування цього законопроекту не інакше, як «ґвалтування парламенту неприродним способом заради змін судового процесу».

  Проте, глава президентської парламентської фракції Артур Герасимов, виправдовуючи відверте протягування вкрай спірного документа через парламент, заявив, що цей законопроект – «ключовий механізм очищення судової гілки влади і повернення довіри громадян до вітчизняних служителів Феміди».

  Складно сказати, наскільки виросте довіра українців до судів, якщо доступ до правосуддя значно ускладниться – через зростання судових зборів і труднощів доступу в інтернет. А їх права значно звузяться. Наприклад, доведеться забути про поняття «банківська таємниця» і недоторканність банківських рахунків.

  Що ще заховано за сотнями сторінок президентського бачення судової системи, і з якими неприємними несподіванками українцям доведеться зіткнутися в найближчому майбутньому, детально вивчив UA1.

  Недоступне правосуддя

  Не заперечуючи, що зміни до процесуальних кодексів назріли, більшість юристів, в тому числі й група експертів з Головного науково-експертного управління ВР, жорстко розкритикували президентський законопроект.

  Занадто багато в ньому положень, які прямо суперечать Конституції. Але хто ж зараз на це звертає увагу? Головне, досягти мети – повністю підконтрольної судової системи. І вже незабаром ми житимемо за новими, встановленими президентом Порошенком правилами.

  Якщо ви не згодні з рішенням суду, оскаржити його ви повинні в цьому ж суді. Висновки суддів будуть більш ніж передбачувані.

  Якщо ваша заборгованість за комуналку не перевищує 100 прожиткових мінімумів (154 тис. грн), стягнення з вас боргу розглядатимуть без вашого виклику в суд і вислуховування ваших аргументів.

  Суддя просто накладе арешт на ваші банківські рахунки – пенсійний, зарплатний, депозитний – і через 20 днів гроші спишуть. Формально за цей термін ви можете подати заяву про скасування такого рішення, але як ви це зробите, якщо рішення було прийняте без вас? Таким чином, про те, що ви більше нічого не винні своєму ЖЕКу, ви дізнаєтеся тільки тоді, коли не отримаєте пенсії, зарплати або не зможете розплатитися за покупку депозитною банківською картою.

  Також президент впевнений, що інтернет в Україні настільки широко поширений, що саме час запускати систему судових засідань в онлайн-режимі, а документообіг повністю переводити в електронний варіант. Подача позову, судові слухання, виклик позивача або свідків до суду – все це онлайн на порталі судової влади України.

  Це означає: щонайменше для 35% населення країни доступ до правосуддя ще більше ускладниться. За даними Інтернет-асоціації України, станом на квітень 2017 року проникнення інтернету по країні склало 65% – частково через матеріальну незабезпеченість, частково через відсутність в регіонах необхідного обладнання.

  При цьому в селах інтернет є лише у 27% жителів. Відповідно, їх право на об'єктивний суд взагалі стає примарним. А поряд з цим зростає кількість рейдерських захоплень саме в аграрному секторі – у селах і фермерських господарствах.

  Звичайно, вони зможуть, як і раніше, подати позов на папері, але судовий збір у такому разі підвищується в рази, і не кожен його подужає. Конституційний принцип рівності всіх громадян перед законом? Ні, не чули.

  Однак і це ще не все. Якщо ви не згодні з рішенням суду, оскаржити його ви змушені будете в цьому ж самому суді. Оскільки Вищий спеціалізований суд тепер буде виконувати функції суду першої інстанції і одночасно розглядати апеляції на свої ж постанови. Висновки суддів з приводу вашої незгоди з їхнім рішенням у такому разі будуть більш ніж передбачуваними.

  У Верховний суд, який зараз формується, просувають суддів, які повністю себе дискредитували.

  А ще президент пропонує використовувати у судовому провадженні електронний цифровий підпис (ЕЦП). Це дає можливість шахраям заднім числом підписувати документи електронним підписом, термін дії якого закінчився. Відповідно, будь-який електронний документ, в тому числі докази, на будь-якій стадії судового процесу може бути визнано недійсним.

  Ну, і ще – якщо місце прописки в зоні проведення АТО, або ж ви не проживаєте за адресою реєстрації, повідомляти про судові засідання будуть на сайті судової влади України. Вчасно не зайшли на сайт і не прочитали оголошення – штраф. Це теж нововведення, під назвою «штраф як процесуальний примус».

  З цього приводу дивуються навіть парламентські юристи з багаторічним стажем, написавши у своїх висновках: «юридичній науці поки невідомий такий вид юридичної відповідальності, як процесуальна».

  Підтримають всі

  Обмеження доступу до правосуддя, непомірні судові збори, ймовірний відтік грошей з банківських рахунків через побоювання автоматичного списання за борги – це лише деякі можливі підсумки впровадження президентського законопроекту, до яких Адміністрації Порошенка наразі немає діла. Головне завдання на нинішньому етапі – формування добре керованої і слухняної судової системи.

  Не дарма одночасно з цим проектом у Верховний суд, який зараз формується, просувають суддів, що повністю дискредитували себе. Вища кваліфікаційна комісія суддів допускає до конкурсу 80% суддів, відхилених Громадською радою доброчесності. Це судді, які виносили протиправні обвинувальні вироки стосовно активістів Майдану, а також ті, хто не може пояснити походження свого майна і збрехав у своїй декларації про доходи.

  «Якщо раптом вам здасться, що голоси за президентські законопроекти про зміни до процесуальних кодексів і про Конституційний Суд знайшлися дуже несподівано, не дивуйтеся. Просто їх обміняли на місця у Верховному Суді, – заявив у своєму блозі адвокат, член «Реанімаційного пакета реформ» Михайло Жернаков. – Тому якщо вам здасться, що в «новому» Верховному Суді раптом стало багато політично залежних фігур, а висновки Громадської ради доброчесності посилено долають – теж не дивуйтеся. Просто такі особливості законодавчого процесу».

  І найсумніше, що у всіх цих норм є майже стовідсоткова гарантія бути прийнятими вже зовсім скоро. У кулуарах парламенту говорять, що голоси, яких не вистачає розваленій коаліції, забезпечать екс-регіонали – занадто багато є компромату на Юрія Бойка та Олександра Вілкула.

  Та й група Олеся Довгого після подання про зняття депутатської недоторканності зі свого глави, готова йти на будь-які поступки і голосувати, як скажуть.

  «Все просто, шановні, стежте за руками», – резюмує Шкрум.

  Теги : Порошенко суд Адміністрація Президента Вища кваліфікаційна комісія суддів Верховний Суд України Господарський кодекс Альона Шкрум Артур Герасимов
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів