Портнов хоче судитися з українською владою в Європі

  16 Липня, 2015 12:20
  Сірий кардинал адміністрації Януковича бачить у домовленостях між Порошенком і Кличком змову. UА1 розбирався, чи є реальні перспективи у судових позовів Портнова, а чи представник колишнього режиму просто вирішив нагадати про себе

  Таємні політичні домовленості перед виборами, пакти про майбутній розподіл посад – досить поширена практика в Україні. У 2014 році таку угоду було досягнуто між Петром Порошенком і Віталієм Кличком. Колишній заступник глави адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрій Портнов у договорі між нинішніми президентом і мером Києва побачив змову з метою захоплення державної влади. Він має намір звернутися з позовами з цього приводу до європейських судів.

  Про що домовлялися Порошенко і Кличко

  У демократичній частині українського політикуму не один раз укладалися таємні угоди перед виборами. Так у 2004 році Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко домовилися про взаємну підтримку та призначення Тимошенко прем'єр-міністром у разі обрання президентом Ющенка. У 2010 році вже Тимошенко пропонувала Сергію Тігіпку посаду прем'єра в обмін на підтримку в другому турі президентських виборів, але Тігіпко вибрав інший шлях.

  У березні 2014 року Петро Порошенко і Віталій Кличко досягли угоди щодо висування в президенти єдиного кандидата, яким мав стати Петро Олексійович. Лідер УДАРу взамін на поступку в президентській гонці ставав єдиним кандидатом на пост мера Києва. Посади у владі та загальний партійний список на парламентських і місцевих виборах вони домовилися поділити порівну. Австрійська й українська преса стверджувала, що третьою стороною в переговорах були Дмитро Фірташ і Сергій Льовочкін. Останні підтвердили цей факт під протокол на засіданні суду у Відні.

  Низка норм угоди є неконституційними і мають ознаки 109 статті Кримінального кодексу України – захоплення державної влади чи змова щодо вчинення таких дій.

  Порошенко та Кличко участь у перемовинах когось іще заперечують, на доказ чого президент оприлюднив текст політичної угоди на своїй прес-конференції 5 червня, чим, власне, і надав Портнову підґрунття для позову. Під угодою стоять підписи президента і мера Києва, більшу частину його пунктів уже успішно реалізовано.

  Екс-заступник голови Адміністрації президента стверджує, що низка норм угоди є неконституційними і мають ознаки 109 статті Кримінального кодексу України – захоплення державної влади чи змова щодо вчинення таких дій.

  До таких норм юрист відносить домовленість про розпуск парламенту з метою проведення дострокових виборів і розподіл за принципом 50 на 50 посад губернаторів, глав районних адміністрацій, постів в центральних органах виконавчої влади.

  «Упевнений, що в цій частині угоди проглядаються ознаки узурпації влади, оскільки призначення керівників вказаних органів віднесено до компетенції Прем'єр-міністра і Кабінету міністрів України», – зазначає Портнов на своїй сторінці у Facebook.

  Зобов'язання щодо розпуску парламенту, за його словами, суперечать Конституції та мають на меті заволодіння великим обсягом влади.

  Чому судити можуть в ЄС

  Портнов переконаний, що він може почати судовий процес в Австрії, тому що «планування, підготовка та укладення угоди» відбувалося у Відні. До бельгійського ж суду він планує звернутися у зв'язку з розташуванням в країні офісу ЄС.

  Австрійська газета Kurier називає шанси Портнова на успіх високими, з урахуванням «принципової компетенції за місцем скоєння злочину». 

  Проте однозначних підтверджень тому, що угоду було підписано саме у Відні, немає. Петро Порошенко визнав, що у столиці Австрії він вів переговори з Кличком, коли той приїхав на день народження до свого брата Володимира. Але де саме було підписано угоду, не уточнив.

  Самому Кличку взагалі дуже складно акумулювати спогади про цей договір. Нещодавно він взагалі заявив, що не пам'ятає, де і коли він був підписаний.

  Про те, що домовленості були укладені саме у Відні, поки з упевненістю говорять тільки Фірташ і Льовочкін.

  Портнов же стверджує, що раз переговори йшли в Австрії, то – виходячи з «місця скоєння злочину» – і розслідуватися вони можуть в органах юстиції Австрії та Європейського союзу. Поряд з тим австрійська газета Kurier, яка першою повідомила про плани екс-заступника голови АП, посилаючись на віденського прокурора, називає шанси Портнова на успіх високими, з урахуванням «принципової компетенції за місцем скоєння злочину». За словами неназваного прокурора, «якби у Відні здійснювалась таємна змова з метою вбивства президента США Барака Обами, то це також було б в нашій компетенції». Kurier пише, що в органах юстиції Австрії ніхто не готовий до публічних висловлювань, поки не буде офіційної заяви.

  Портнов заявляє, що в найближчі місяці разом зі своєю українською та європейською юридичною командою починає комплекс міжнародних правових заходів, «спрямованих на розслідування незаконних дій Порошенка і Кличка на території Євросоюзу». Він навіть лякає планами щодо отримання дозволу правоохоронних та судових органів Австрії на допит Віталія Кличка у відкритому судовому процесі.

  Варто зазначити, що Портнов має досвід успішних позовів у Європі. Зокрема, йому вдалося домогтися зняття з себе санкцій ЄС. В Україні він виграв понад 10 справ у Генеральної прокуратури з приводу необґрунтованості подання до ЄС щодо включення його до списку санкцій. Суд навіть зобов'язав Генпрокуратуру проінформувати компетентні органи Євросоюзу про недостовірність інформації, яка була надана про Портнова та стала підставою для накладення на нього санкцій, а також публічно спростувати її в ЗМІ та на сайті ГПУ.

  Наразі на території Євросоюзу юрист судиться також з колишнім керівництвом Генпрокуратури – Олексієм Баганцем та Олегом Махніцьким. Екс-прокурорів Портнов звинувачує в шахрайстві та фальсифікації документів, поданих для введення проти нього санкцій ЄС. Баганцю вже навіть було вручено повістку про виклик до бельгійського суду.

  Перспективи позову

  Однак в Україні у справі Портнова проти Порошенка і Кличка особливих перспектив ніхто не бачить. Адвокат Валентина Теличенко в коментарі UA1 зазначила, що угода політиків зовсім не тягне на захоплення влади.

  «Такі домовленості не можуть бути кваліфіковані, як порушення кримінального кодексу. Для того вони й політики, щоб домовлятися, а не зі зброєю один проти одного ходити», – констатує юрист. При цьому Теличенко відзначає, що не знає всіх деталей і тонкощів позову Портнова, щоб заявляти, що він абсолютно безперспективний.

  Дії Портнова можна розцінювати насамперед як політичний піар і спробу нагадати про себе, яка, втім, не викликала особливого резонансу.

  Олена Перцова, адвокат, керівник судової практики PavlenkoLegalGroup згодна з колегою. «У жодній цивілізованій країні світу немає заборони на підписання будь-яких коаліційних політичних угод. Понад те, очевидно, що ці угоди носять виключно декларативний характер, оскільки є умовно обов'язковими лише для політичних сил, які їх підписують», – повідомила в розмові з UA1 адвокат.

  На її думку, викликає питання і вибір юрисдикції. «Теоретично, правоохоронні органи Відня могли б висунути претензії до українських політиків у разі, якби останні вчинили на території Австрії дії, що кваліфікуються як злочин за австрійськими законами, але такої інформації поки не надано», – говорить Перцова.

  Політолог Андрій Золотарьов впевнений, що дії Портнова можна розцінювати насамперед як політичний піар і спробу нагадати про себе, яка, втім, не викликала особливого резонансу.

  При цьому експерт закликає не забувати, що Портнов – юрист досить досвідчений, умілий і кваліфікований.

  Варто відзначити, що раніше Портнов не був помічений в явному популізмі та грі на публіку. За цією історією цікаво буде спостерігати в майбутньому, адже не проти кожного українського президента намагалися судитися не в Україні, з усіма її особливостями юридичної системи, а в Європейському союзі, з його бездоганним порядком судочинства.

  Теги : угода Віталій Кличко Петро Порошенко Відень Андрій Портнов судовий позов
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів