Порошенко проти Авакова: хроніка прихованої війни та її фінал

  3 Листопада, 2017 09:45
  Затяжний конфлікт між президентом і главою МВС перейшов у гарячу стадію. Один демонструє, хто в країні хазяїн, інший погрожує відкрити правду про Майдан

  М'який запобіжний захід, обраний судом підозрюваному в корупції синові міністра внутрішніх справ Олександру Авакову, не зняв напруги в загострених відносинах Петра Порошенка і Арсена Авакова.

  Мстивий і злопам'ятний соратник Яценюка вже запустив широкомасштабну інформаційну кампанію, яка має три мети.

  По-перше, дати зрозуміти президенту, що в «Народному фронті» добре розуміють, чиї вуха стирчать за арештом сина Авакова.

  По-друге, максимально наситити інформаційне поле фактами, які свідчать про невинуватість Олександра Авакова, упередженість розслідування та зрадницькому нападі заклятих друзів по коаліції.

  І, по-третє, натякнути, що не лише президент і його оточення знають всі нюанси розвитку подій на Майдані. А також про те, як саме Порошенко прийшов до влади і з ким цей процес було узгоджено.

  При цьому ідеологи БПП, роблячи чесні очі в стилі «ай-ай, і хто ж це наробив», ювелірно тролять своїх колег, погоджуючись, що НАБУ, яке затримало Олександра, справді не є незалежним органом. Цілком можливо, що Бюро керується особисто Михайлом Саакашвілі через особу грузинської національності, заступника голови НАБУ Гізо Углаву.

  Оцінити тонкість троллінгу можна, лише знаючи передісторію трикутника взаємин екс-голови Одеської області, президента і міністра внутрішніх справ.

  Справа в тому, що вже рівно рік Арсен Аваков використовує Саакашвілі як фактор впливу на Порошенка. Ще в листопаді 2016-го в Адміністрації президента міркували над тим, як видворити бунтівного грузина з України – занадто багато він собі дозволяв. Одним з варіантів було визнання неправомірності надання йому українського громадянства.

  І тоді саме Аваков, який на той час вже встиг жбурнути в Саакашвілі склянку й обкласти його ненайприємнішими епітетами, заявив, що немає жодних підстав вважати громадянство Михайла неправомірним. Як і немає законних способів видворити його з країни.

  І зроблено це було зовсім не з особистої приязні до Саакашвілі. У той момент він активно критикував Порошенка і став зручним важелем впливу «Народного фронту» на гаранта, а також відповіддю на зняття Яценюка з посади прем'єра. Глава МВС швидко зрозумів, що в жодному разі не можна втрачати такий вдалий шанс постійно тримати президента в напрузі.

  Саме завдяки цьому Саакашвілі безперешкодно перейшов кордон у Шегинях, хоча сотні підлеглих Авакова легко могли цього не допустити. Саме тому учасники протесту безперешкодно встановили намети під парламентом 17 жовтня, через що між Порошенком і Аваковим стався справжній скандал.

  І саме тому зараз ідеологи Банкової з єхидною посмішкою взялися переконувати НФ у тому, що за тиском на міністра внутрішніх справ стоїть не хто інший, як Саакашвілі, оскільки Углава – це його людина в НАБУ.

  Аваков і весь НФ цю брехню проковтнули, але, як то кажуть, образу було завдано, і в хід пішла «важка артилерія».

  Злочин і кара

  Політичне шоу і боротьба за владу. Тиск на міністра, який є «одним з ключових балансів у системі правоохоронної діяльності країни і зразком у реформуванні Національної поліції». А також «гібридна війна, спрямована на дискредитацію політиків і посадових осіб, які твердо стоять на позиції реформування і оздоровлення державних інститутів».

  Як тільки не називали затримання Олександра Авакова в офіційних заявах «Народного фронту» і навіть державної установи – МВС. Однак цим справа не обмежилася.

  Ідеологи Банкової зробили круглі здивовані очі й почали активно переконувати, що президент за дії НАБУ не відповідає.

  Інформаційний ресурс «Еспрессо», що офіційно належить НФ, миттєво опублікував пост Олега Ляшка:

  «Чому НАБУ затримує сина Авакова і в притул не бачить корупції Льовочкіна та вишок Бойка?! Тому що у Льовочкіна-Бойка бізнес з Порошенком, а Авакова Порошенко хоче збити, щоб поставити підконтрольного міністра і монополізувати вплив на МВС для захоплення влади та зловживань на наступних президентських виборах».

  Одночасно з цим «Еспрессо» опублікував великий блог Миколи Княжицького з натяком на те, що правда про рушійні сили Революції Гідності може несподівано вийти назовні. І правда ця буде далеко не на користь президента.

  «Петро Порошенко прийшов до влади у результаті «Віденської змови». Зняття з виборів Кличка і підтримка Фірташа й Льовочкіна стали запорукою перемоги Порошенка на президентських виборах, – написав Княжицький, озвучуючи поки лише те, про що й так вже багато хто здогадувався або знав. – Порошенко при владі став для Росії компромісною фігурою і «Віденська змова» не була лише домовленістю між Фірташем, Льовочкіним і Порошенком. Це була домовленість між Росією і Порошенком. І вже не перша».

  У відповідь, немов за командою, ідеологи Банкової зробили круглі здивовані очі й почали активно переконувати, що президент за дії НАБУ не відповідає.

  «А правда, заступник голови НАБУ Гізо Углава є неупередженим у своїх діях і не погоджує їх з Михайлом Саакашвілі?», – саркастично запитує один з політтехнологів Порошенка Віктор Уколов.

  «Грузин Гізо Углава може виконувати доручення Саакашвілі», – вторить йому провладний блогер Мирослав Олешко.

  «Опозиція» будь-якою ціною хоче похитнути єдність парламентської більшості, вбити кілок між фракціями «БПП» і «НФ», щоб увігнати нашу країну в глибоку політичну кризу», – пояснює ситуацію інший президентський політтехнолог Павло Нусс.

  У всіх коментарях і спічах БПП закладає відразу кілька меседжів. По-перше, головна людина в НАБУ – це Гізо Углава, який виконує команди Саакашвілі.

  По-друге, всю цю спецоперацію Бюро з обшуками і затриманнями розпочато заради того, аби розсварити міцну дружбу БПП і НФ.

  По-третє, НАБУ женеться за результатами, тому їм потрібні гучні розслідування у зв'язці з відомими прізвищами. І вплив Порошенка тут взагалі ні до чого.

  Президент особисто не керує НАБУ, і взагалі на момент обрання запобіжного заходу Олександру Авакову він був з робочим візитом у Саудівській Аравії та ніяк не міг впливати на процес.

  А завершується все посилом, що нічого страшного не відбувається, справа все одно розвалиться, і нікого не посадять. А тому нема чого сваритися і псувати гарні стосунки. Розслабтеся й чекайте закінчення, все буде добре.

  У ситуації, що склалася, Петро Порошенко виграє у будь-якому разі.

  Однак Аваков і його оточення вміють зіставляти й аналізувати факти. Наприклад, те, що справу дворічної давності про зловживання із закупівлями рюкзаків для Нацгвардії несподівано витягли з архіву саме тоді, коли відносини президента і глави МВС вчергове загострилися.

  Крім того, нескладно провести логічний ланцюжок про можливий вплив на дії детективів НАБУ з боку Адміністрації президента. Адже генпрокурор Луценко – це особисто віддана Порошенку людина. У генпрокурора гарні стосунки з главою Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким. А той, своєю чергою, завжди виступав сполучною ланкою між НАБУ і ГПУ.

  Та й запевненням про те, що все буде добре, в НФ також не надто довіряють, і за принципом «береженого Бог береже» вже зібрали цілий інформаційний арсенал аргументів про кришталеву чесність сина глави МВС.

  Наприклад, про те, що відео, на якому він обговорює постачання рюкзаків із заступником міністра Чеботарем, сфальсифіковане. Що Окружний адмінсуд не знайшов «істотних порушень норм права під час проведення процедури закупівлі рюкзаків». А висновки експертизи, яка підтвердила менший обсяг рюкзаків, ніж обговорювалося в постачанні, сумнівні.

  Та й взагалі, не НАБУ, у якого спецназ одягнений занадто дорого, вказувати МВС ціну покупки рюкзаків. Яка різниця, за 555 грн чи за 2900 купували? На себе подивіться!

  «Футболки за майже 1400 не тиснуть? А шкарпетки зимові за 373 грн/пара? – запитує радник міністра внутрішніх справ і за сумісництвом голова громадської ради при міністерстві Володимир Мартиненко. – Негарно тиснути на позицію за дітей. Якось трохи не по-чоловічому. Хоча, в шкарпетках за 373 грн...».

  Втім, у БПП поки роблять вигляд, що все це їх не стосується. Як то кажуть, органи без нас розберуться, на те у них і повноваження.

  Велика гра

  На сьогодні у ситуації, що склалася, Петро Порошенко виграє в будь-якому разі.

  По-перше, на тлі інформації про стрімке зростання впливу Авакова, яка постійно мусується, президент показав, хто в домі господар і з ким потрібно йти домовлятися, хто остання інстанція. Зрештою, Арсену Авакову довелося саме до нього йти на уклін. І зовсім неважливо, як саме ця бесіда відбувалася.

  По-друге, навіть якщо Олександра Авакова не посадять, факт того, що син глави МВС України підозрювався в корупційних схемах у сфері держзакупівель, серйозно зіпсує імідж як всього «Народного фронту», так і особисто Арсенія Яценюка, який останнім часом дуже підозріло активізувався у сфері міжнародних відносин.

  То він розмовляє з директором-розпорядником МВФ Девідом Ліптоном, то обговорює щось з помічником держсекретаря США Бріджит Брінк. Зустрічається з екс-послом в Україні Джоном Гербстом. Веде переговори з прем'єром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу. Говорить про реформи зі спеціальним послом уряду Німеччини Георгом Мільбрадт. І все це лише за останні два місяці.

  У майбутньому в ході подібних зустрічей за спиною Яценюка завжди буде маячити привид газетних заголовків про те, що син його найближчого соратника підозрювався у зв'язках з криміналом.

  Порошенко має розчистити електоральне поле, яке візьмуться обробляти схвалені США кандидатури.

  Але у всій цій грі є ще й третій фактор, який натяками і напівголосно обговорюють в навколодипломатичних колах.

  Одна з версій говорить про те, що в США чудово обізнані з усіма фінансовими потоками і схемами, якими оперує політична верхівка України. Відстежено буквально кожен долар, зароблений на корупційних схемах. При цьому відомо, ким, і відомо, як.

  Одне з прямих підтверджень – сервер, на якому розташовано сайт держзакупівель Прозорро, фізично знаходиться в США. А аналітичний блок сайту належить неурядовій міжнародній організації Transparency International і перебуває у повному її розпорядженні. Жодних прав на цей блок український уряд не має. Україні передано лише частину функціоналу сайту.

  Тобто в режимі реального часу представники США мають повну аналітику щодо махінацій з держзакупівлями. При цьому численні компанії Петра Порошенка також є активними учасниками державних тендерів і дуже часто досить успішно їх виграють.

  Тому, як кажуть дипломати, Першому було послано сигнал про курс США на зміну політичних еліт в Україні. З прозорим натяком, що сперечатися з цим рішенням не варто – собі дорожче буде.

  А для того, щоб процес був взаємовигідним і пройшов з найменшими втратами й опором, президенту поставили всього одну умову. В обмін на підтримку до закінчення президентського терміну і «ненапад» після складання з себе президентських повноважень Порошенко має розчистити електоральне поле, яке візьмуться обробляти схвалені США кандидатури. І процеси з кримінального переслідування топ-чиновників та їхніх родин, що почалися, є відгомонами цих домовленостей.

  Таким чином, у виграші опиняються всі сторони. Порошенко гарантовано досидить свій президентський термін і після цього зможе спокійно розпоряджатися нажитими статками без побоювань, що його рахунки в будь-яку хвилину можуть заблокувати у зв'язку з розслідуваннями його діяльності на посту президента. Свій мільярд доларів і гарантії непереслідування – що ще треба, аби гідно зустріти старість?

  Своєю чергою, США з мінімальними витратами і без будь-яких соціальних потрясінь на кшталт нового Майдану або інших масових акцій протесту, які в разі небезпеки можуть організувати олігархічні клани, отримують очищену від корупційної верхівки країну. Яку візьмуть під контроль зручні й потрібні політики.

  І це явно буде не замазаний у всіх корупційних схемах НФ Яценюк. І не Аваков, який брязкає зброєю. І не найближче оточення Порошенка, що постійно лякає нападом Путіна.

  Хто саме? Побачимо ближче до 2019-го.

  Теги : США ГПУ МВС Порошенко Саакашвілі Арсен Аваков МВФ Ляшко Арсеній Яценюк БПП Юрій Луценко Народний Фронт НАБУ княжицький Transparency International президентські вибори Олександр Аваков генпрокурор Углава рюкзаки Авакова
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів