Політика релігії: 4 аспекти створення помісної церкви

  24 Квiтня, 2018 12:50
  Створення автокефальної церкви в Україні є малоймовірним, вважають експерти, а порушено цю тему насамперед заради піару президента Порошенка напередодні виборів

  Створення об’єднаної української православної церкви нині залежить від Вселенського патріархату, який, за повідомленням українського президента Петра Порошенка, уже нібито розпочав відповідні процедури. В Україні тим часом обговорюють причини звернення президента з такою ініціативою, а також можливі позитивні чи негативні наслідки. Інтернет-видання UA1 пропонує подивитись на це питання з чотирьох боків.

  Київський патріархат «за»

  Після того, як питання створення автокефальної церкви в Україні почало масово обговорюватись в інформаційному просторі, з’явились як прихильники, так і противники цієї ініціативи. Водночас, далеко не кожен розуміє значення автокефалії.

  «Буквально «автокефалія» означає, що місцева церква є самоочільною. Іншими словами, автокефальна церква сама обирає собі предстоятеля. Під впливом автокефалії змінився характер влади предстоятелів всередині автокефальних церков. Ця влада стала більш безпосередньою та авторитарною: максимальна кількість прав і повноважень перейшла з нижчих ступенів церковної ієрархії на саму гору. Автокефалія вплинула на моделі відносин між церквою і державою, а також між державами», – пояснює відомий український богослов Кирило Говорун.

  Він додав, що автокефалія вже давно перетворилась із суто релігійного явища на політичне.

  Тиждень тому президент Петро Порошенко зустрівся з лідерами парламентських фракцій та заявив про рішення звернутися до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію українській православній церкві. За словами гаранта, це рішення спільно приймали ієрархи української православної церкви київського патріархату та автокефальної православної церкви.

  Того ж дня на сайті київського патріархату з’явилось повідомлення, у якому йшлося про цілковиту підтримку дій президента.

  «В Українській православній церкві Київського Патріархату однодушно підтримують всі зусилля, спрямовані на визнання автокефалії православної церкви в Україні, а також на подолання існуючого церковного розділення, утвердження єдиної помісної православної церкви. Також ми розраховуємо на підтримку Верховної Ради України, всього українського суспільства, на розуміння з боку інших релігійних організацій України. Наскільки нам відомо, зараз, як ніколи раніше, є всі підстави очікувати позитивне рішення Вселенського Патріарха. Однак очевидно, що супротивники не будуть чекати, склавши руки, та вживатимуть всіх засобів для того, щоби не допустити проголошення Томосу про автокефалію. Тому на даний момент ми не можемо повідомити більше деталей процесу, що розпочався», – зазначили у прес-службі київського патріархату.

  Цікаво, що попередня згадка про автокефалію на офіційному сайті УПЦ КП датується 2016-м роком (тоді депутати вже приймали рішення звернутись Вселенського патріарха). Ще одна – 2011-м.

  При цьому президент Порошенко не раз наголошував, що мав численні звернення від УПЦ КП, що, мовляв, і послугувало прискоренням активних дій у цьому питані. Тож чия таки це ініціатива: президента чи церкви?

  Московський патріархат «проти»

  Представники київського патріархату закликали ієрархів з московського підтримати ідею створення автокефальної церкви в Україні.

  «Ми висловлюємо сподівання, що і серед єпископату УПЦ московського патріархату є відповідальні ієрархи, які справді турбуються про майбутнє православ’я в Україні та підтримають зусилля щодо канонічного визнання Вселенським патріархом української церковної незалежності», – заявили в УПЦ КП.

  Натомість московський патріархат вважає, що у Вселенського патріарха немає підстав виконати це прохання, оперуючи невизнанням української православної церкви київського патріархату.

  «Патріарх Константинопольський Варфоломій неодноразово і публічно називав Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія єдиним канонічним главою українського православ’я. Сьогодні ж сторонні для церкви люди намагаються переконати нас в тому, що той же Патріарх Варфоломій може надати автокефалію, навіть не запитавши про це канонічного главу українського православ’я. Окрім того, сам Константинопольський Патріархат, як і всі інші помісні православні церкви, не вважає «УПЦ КП» і «УАПЦ» повноцінними церквами, про що свідчить невизнання дійсності священства цих двох структур», – йдеться в заяві УПЦ МП.

  Заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків УПЦ МП Микола Данилевич взагалі намагається притримуватись позиції, що всі розмови про автокефалію української церкви є несерйозними.

  «Це може тривати як завгодно довго. Я б не став робити із цього велику сенсацію. Зрозуміло, що для якихось сил ця сенсація важлива», – сказав Данилевич під час прес-конференції.

  При цьому він додав, що такі рішення є політичними, і українська влада «намагається зробити кишенькову церкву».

  Політичний аспект

  В Україні існує кілька проблемних тем, обговорення яких тягнеться довгими роками. Це і боротьба з олігархами, і зняття депутатської недоторканності. Доповнює цей ряд саме створення помісної церкви. Петро Порошенко – не перший президент, який піднімає тему автокефалії. Якось екс-гарант Віктор Ющенко уже «об’єднував» церкву. Щоправда, на словах.

  «Зараз час віри у власні сили. Україна стане сильною національною державою. В Україні постає єдина православна помісна церква. Україна об'єднується з єдиною Європою. Істинно історичний процес", – говорив він у 2009-му.

  Пізніше, у 2016-му, вже за президенства Порошенка, депутати звертались до Вселенського патріарха, однак безрезультатно. Сьогодні ж деякі політологи бачать в активізації цього питання виключно піар президента. До того ж, не дуже вдалий.

  «Я бачу причину цього звернення у кризі ідей. Банкова від розпачу вирішила підняти питання церкви. Це показник виборів, що наближаються. До того ж, це може бути пов’язано з тим, що нині навколо президента з’являється дуже багато скандалів. Хтось жартував: скільки буде записів Онищенка, стільки буде і помісних церков», – сказав політолог Олексій Якубін.

  Він також додав, що у цій ситуації Порошенко виступає як конфесійний лідер, яким по факту президент бути не може.

  Водночас, серед експертів поширена думка й про те, що створення автокефальної церкви вдарить по амбіціях Путіна і вплине на розвиток подій на Донбасі. Тому ця ідея могла б мати набагато більшу підтримку в Україні, якби не ім’я Порошенка, як її автора, – вважає експерт-міжнародник Андрій Бузаров.

  «Якби ця ініціатива йшла від релігійної організації, наприклад, від української православної церкви Київського патріархату, то підтримка була б більшою. А так ця ідея йде від політика. А враховуючи його низький рейтинг, підтримка цієї ініціативи теж низька», – сказав Бузаров.

  Юридичний аспект

  Саме з юридичної точки зору експерт Андрій Бузаров має найбільше питань.

  «Константинополем не визнані дві церкви – українська автокефальна та православна київського патріархату. Зараз це виглядає так, що «ДНР» звернулася б в ООН з визнанням себе як території, а в ООН сказали б: «Чому ви звертаєтесь, якщо ви є частиною території України». Я в жодному разі не порівнюю київський патріархат з «ДНР», але з юридичної точки зору це виглядає так», – зазначив експерт.

  Він також дивується, навіщо влада у такій ситуації намагається загострити стосунки між конфесіями.

  «Питання визнання церков в Україні знаходиться в глухому куті вже багато років. А цією ініціативою його неможливо швидко вирішити, а можна навпаки ще сильніше туди загнати. Тому ця ініціатива ідеальна для того, аби загострити міжконфесійну ситуацію в Україні. Мені здається, це доволі небезпечно і з юридичної точки зору, і з соціальної, і з церковної», – наголосив Андрій Бузаров.

  Зрештою, більшість експертів сходяться на думці, що черговий сплеск дискусії навколо релігійного питання навряд чи закінчиться схвальним висновком Вселенського патріархату. А якщо ж це таки станеться, то Україні слід чекати на відповідь з боку Росії. А якою вона буде, припустити складно.

  Теги : Порошенко УПЦ УПЦ КП УПЦ МП московський патріархат Київський патріархат автокефалія Вселенський патріарх Варфоломій
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів