Політична криза: як довго Яценюк втримається в кріслі

  4 Лютого, 2016 17:05
  В українському політикумі вже публічно визнають, що в країні «серйозна політична криза». Такою заявою голова Верховної Ради Володимир Гройсман відреагував на бажання міністра економічного розвитку та торгівлі Айвараса Абромавічуса залишити посаду

  Причина такого рішення литовця – в Адміністрації президента нав’язують йому своїх людей. Міністр навіть назвав прізвище – це Ігор Кононенко, заступник голови фракції БПП. За словами Абромавічуса, друг президента намагався взяти під контроль державні підприємства і блокував його роботу.

  «Останнім часом він зробив дуже багато, щоб блокувати мою роботу і роботу міністерства. Спочатку підконтрольні Кононенку депутати від БПП розробили постанову про мою відставку, передали її партії «Відродження» і в підсумку передали її до Верховної Ради, і ті за кілька місяців зібрали аж 18 голосів», – заявив міністр економіки.

  За день до цих гучних заяв Абромавічуса у БПП оприлюднили список кандидатів на посади у Кабінет міністрів, який президентська фракція ухвалила на засіданні фракції. Це сім кандидатур – Олексій Гончаренко на посаду міністра охорони здоров’я, Гліб Загорій – міністр екології та природних ресурсів, Віталій Ковальчук – перший віце-прем’єр-міністр, Ольга Бєлькова – міністр з євроінтеграції, Павло Рябікін – міністр інфраструктури, Тарас Кутовий – міністр аграрної політики і продовольства, Євген Нищук – міністр культури.

  Втім, ці кандидати викликали лише хвилю жартів та сміху в соцмережах, а Гончаренку ще й згадали, що з 2005-го року він був у «Партії регіонів».

  Після «обвалу критики» суспільства в бік БПП у президентській партії зробили крок назад, заявивши, що список неостаточний. А політологи назвали оприлюднений список кандидатів від БПП старим «політтехнологічним ходом».

  «Гончаренком хочуть відвести увагу від таких системних фігур, як Віталій Ковальчук (перший заступник Ложкіна – Ред.) та Павло Рябікін (екс-заступник Кличка – Ред.), – розповідає UA1 політолог Андрій Золотарьов. – Тобто виникає інформаційна хвиля, всі починають критикувати президента за таку кадрову політику, і він відмовляється від цих кандидатур, мовляв, дослухались до громадської думки. Тоді ніхто не звертатиме уваги на інші кадри».

  Доля Яценюка

  І поки Арсеній Петрович на засіданні Кабміну обіцяє захистити кожного міністра, керівництво БПП гучними заявами погрожує прем’єру.

  «Є два варіанти зміни Кабміну: з Яценюком і без нього», – говорить в кулуарах парламенту голова фракції БПП Юрій Луценко.

  Проте такі заяви більше схожі на бажання «дотиснути Яценюка», ніж на реальну готовність голосувати за його відставку. Це підтверджує і нардеп Микола Томенко: «у парламенті обговорюється «третій уряд Яценюка».

  Політичній еліті вигідна схема з «третім урядом Яценюка». Тобто формально перезавантажити уряд і залишити Яценюка прем’єром. Єдина проблема – в суспільстві така конфігурація виглядає, м’яко кажучи, не популярно.

  Втім, ще багато критики на свою адресу прем’єр почує на річному звіті Кабміну в Верховній Раді, що запланований на 16 лютого. Два дні тому на урядовому порталі було оприлюднено текст звіту, і депутати вже почали висловлювати своє невдоволення.

  «Замість реального звіту уряду ми отримали 436 сторінок макулатури, – розповідає позафракційний Дмитро Добродомов. – Звіт уряду, який мав бути ще у грудні, прем'єр надіслав аж у лютому, а точніше, два дні тому. 436 сторінок беззмістовних слів і невиконаних обіцянок».

  Критикують звіт уряду і в партії Ляшка.

  «Читаю звіт уряду. Перше враження – канцелярія попрацювала на відмінно, – пише у Фейсбуці нардеп з Радикальної партії Ігор Попов. – Розроблено 40 концепцій, 37 стратегій, 120 законопроектів, 25 цільових програм. Проте, в той же час, дивишся на справжні індикатори – реальна зарплата упала, промислові підприємства зупинені, тарифи виросли. Під державні цільові програми не виділено коштів, законопроекти були неякісні і провалені в парламенті, стратегії лише декларуються, а прийняті рішення в основному лобістські».

  Однак, попри гучні заяви про відставку Яценюка, все йде до того, що поки Арсеній Петрович залишиться на посаді, але вже з новими міністрами.

  Андрій Золотарьов, політолог:

  «Скоріше за все, Яценюк залишиться на посаді, тому що інший «план Б» означає розвал коаліції та дострокові вибори. Це політичний землетрус, в якому не зацікавлений ні Яценюк, ні Порошенко. Саме тому знайдуть компроміс по ключових посадах – Аваков залишиться міністром МВС, на посаду віце-прем’єра прийде Ковальчук, а Рябікін отримає Мінтранс, міністр Кабінету міністрів буде від президента. Арсеній Петрович буде лише декорацією, яку приберуть, скоріше за все, до травня. До кінця 2016-го він не допрацює. Тому що Яценюк став уособленням непрофесійності, рівень життя українців фантастично погіршився. У результаті, Яценюк як керівник уряду відправив Україну не в Європу, а в Африку».

  Віктор Таран, політолог:

  «Переформатування уряду, зміни до Конституції, велика приватизація державних підприємств – ключові тренди четвертої сесії парламенту. Арсеній Яценюк лишається після звіту прем'єром, а коаліція незмінною. Ключове питання – чи повернуться до повноцінної роботи фракції Ляшка та «Самопомочі». Ціна питання – по три міністра на кожну із цих фракцій».

  Петро Олещук, політолог:

  «На даний момент політичній еліті вигідна схема з «третім урядом Яценюка». Тобто формально перезавантажити уряд, залишити Яценюка прем’єром, оскільки це гарантія перебування в коаліції «Народного фронту». Відставка Арсенія Петровича означатиме, фактично, розпад «Народного фронту» з не прогнозованими наслідками для політичної еліти. Тому їм набагато вигідніше зараз торгуватися про нову конфігурацію уряду за старого прем’єр-міністра. Єдина проблема – в суспільстві така конфігурація виглядає, м’яко кажучи, не популярно. Бо суспільство очікує більш радикальних змін в уряді та нового прем’єр-міністра. «Народний фронт» готовий йти на компроміс, оскільки вони не мають альтернативи. У політичному контексті вони займають слабкі позиції. Тому будь-які дострокові вибори означатимуть для них крах. Через це «Народний фронт» готовий до будь-яких пропозицій президента за умови збереження посад Яценюка, Авакова». 

  Теги : Верховна Рада Арсеній Яценюк БПП Айварас Абромавічус Юрій Луценко Дмитро Добродомов ігор попов Ігор Кононенко Микола Томенко Володимир Гройсман
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів