Почому прем'єр? Торги за уряд тривають

  21 Березня, 2016 14:42
  Депутати не хочуть голосувати за технократичний уряд, який не враховуватиме інтереси спонсорів їхніх партій

  Політична криза в Україні затягнулася. Знайти з неї вихід обіцяють вже цього тижня, однак наслідки нинішнього міжусобного протистояння країні доведеться відчувати ще довго.

  «Я сподіваюся, що до кінця місяця ми знайдемо політичне рішення. Не буде дострокових парламентських виборів, і коаліція повністю працюватиме», – так Петро Порошенко відзвітував перед західними партнерами про ситуацію з політичною кризою в Україні, під час свого візиту в Брюссель 17 березня.

  Водночас всередині країни президент намагається дистанціюватися від протистояння з прем'єр-міністром, не коментуючи перипетії політичних консультацій. Цю роль відведено соратникам глави держави, які вправляються у різноманітній критиці Арсенія Яценюка та його кабінету.

  У команді президента заявляють, що вирішитися урядова дилема може вже цього тижня. Юрій Луценко, глава фракції "Блок Петра Порошенка" у Верховній Раді, повідомив, що вже 24 березня може відбутися позачергове засідання Верховної Ради для призначення нового прем'єр-міністра та уряду.

  За словами глави Адміністрації президента Бориса Ложкіна, у понеділок – вівторок пройдуть активні консультації, після яких стане зрозумілою кандидатура нового прем'єра і конфігурація коаліції.

  От тільки старий прем'єр нікуди йти не збирається. Яценюка вже місяць мало не щодня відправляють у відставку, зовсім забуваючи, що за законом він може вільно працювати до вересня, ні про що не турбуючись.

  Основні претенденти на прем'єрське крісло – міністр фінансів Наталія Яресько та спікер Верховної Ради Володимир Гройсман.

  Сам Арсеній Петрович робить вигляд, що активно працює і не звертає уваги на провокації конкурентів. "Або підтримайте, або звільніть" – його меседж Порошенку.

  Поки президент не може зробити ні того, ні іншого, торги тривають, а вся країна за ними активно спостерігає.

  Варіанти щодо прем'єра

  Ложкін каже, що основні претенденти на прем'єрське крісло наразі – міністр фінансів Наталія Яресько та спікер Верховної Ради Володимир Гройсман. Третя кандидатура, на його думку, навряд чи з'явиться.

  Луценко заявляє, що БПП підтримує формат технократичного уряду Яресько. За словами Ложкіна, підтримати Яресько нібито готова і команда Яценюка.

  Щоправда, сама пані Наталя каже, що у неї немає прем'єрських амбіцій, і просить дати їй спокійно працювати.

  Теоретичний Кабмін Яресько має бути повністю технократичним і не містити партійних квот. Під такий уряд найважче буде знайти голоси в парламенті, та й надалі працювати з Радою, проводити потрібні закони, для нього буде дуже проблематично.

  Проваливши відставку Кабміну 16 лютого, Рада надала уряду імунітет до наступної сесії, яка відкриється лише у вересні.

  У можливому Кабміні Гройсмана можна було б врахувати всі квоти і "бажалки" членів нової коаліції. Вже називаються варіанти, за яких в уряді Гройсмана "Народний Фронт" залишає за собою посади міністра внутрішніх справ і міністра юстиції, отримуючи на додаток міністра освіти, а Радикальній партії відходять аграрне міністерство та Мінекології.

  До того ж призначення Гройсмана прем'єром потягне за собою зміну керівництва Верховної Ради. Місце спікера може відійти "Народному Фронту", і тоді вийде, що команди Порошенка і Яценюка просто помінялися вищими державними посадами. Водночас для нормальної роботи вони все одно залежатимуть один від одного, і компроміси треба буде шукати далі. Навіщо взагалі тоді потрібно було влаштовувати всю цю епопею?

  Хоча, в будь-якому разі, прем'єр Гройсман – це посилення президентської вертикалі, що не може сподобатися Заходу, який сподівається на систему стримувань і противаг.

  Пояснюючи необхідність зміни нинішнього уряду, президент посилається на те, що Кабмін втратив довіру і підтримку населення. Але з Гройсманом – прем'єром рейтинг Порошенка може швидко наздогнати нинішній рейтинг Яценюка. Та й зараз президент уже серйозно втратив у популярності. І що ж тоді робити з його втратою довіри?

  Можливо, Порошенко сподівається не лише призначити Гройсмана главою уряду, а й зберегти за своєю політичною силою крісло спікера Ради. Тоді зрозуміло, навіщо починалася ця гра, проте негативних порівнянь з попередником вже точно не вдасться уникнути. Та й зібрати коаліцію під таку конфігурацію буде дуже складно.

  Втім, на наступному тижні партія президента планує провести з'їзд. Серед іншого, на ньому можуть заявити, що "БПП – Солідарність" повністю перекладає відповідальність за ситуацію в країні на свої плечі, чого й вимагали від команди президента в "Народному Фронті". Але тоді не зрозуміло, чому не можна було вчинити так рік тому?

  Як збираються звільняти?

  Третій варіант розвитку подій – це збереження Яценюком своєї посади.

  Якщо діяти за законом, звільнити прем'єра зараз не так-то й просто. Проваливши відставку Кабміну 16 лютого, Рада дала уряду імунітет до наступної сесії, яка відкриється лише у вересні.

  Юристи президента вважають, що можна голосувати за відставку особисто прем'єра, що спричинить автоматичну відставку всього уряду. Але таке трактування – м'яко кажучи, спірне. У Раді зареєстровано проект постанови про відставку Яценюка, внесений позафракційним депутатом Сергієм Міщенком. Однак регламентний комітет Ради вже встиг відхилити цю постанову.

  Тому опоненти Яценюка сподіваються, насамперед, на його добровільне звільнення, і всіляко вмовляють Арсенія Петровича піти на цей крок.

  Юрій Луценко навіть теоретично не може обійняти посаду Генпрокурора, оскільки ніколи не працював прокурором і не має юридичної освіти.

  Водночас інформація про пропозиції з приводу політичного майбутнього Яценюка поки не з'являлася. А такий політик, як нинішній прем'єр, явно не буде добровільно йти в нікуди. Йому і його команді потрібні гарантії, гарантії подальшої участі у політичному процесі та впливу на нього.

  Щонайменше, прохід в Раду по одному з вакантних мажоритарних округів пообіцяти Яценюку доведеться. Хоча його амбіції вже явно не обмежуються депутатським мандатом, тому нікуди прем'єр поки самостійно і не йде, чекаючи, що опоненти лиш самі обпечуться, ділячи його крісло.

  Крім того, є проблеми і з формуванням коаліції. Формально саме коаліція повинна запропонувати президенту кандидатуру прем'єра. "Самопоміч" і "Батьківщина" вже дали зрозуміти, що в нову коаліцію не збираються.

  Виходить, що БПП у будь-якому разі доведеться домовлятися з "Народним Фронтом" і Радикальної партією, які без посад ні за якого прем'єра не голосуватимуть, що є автоматичною перешкодою для Кабміну Яресько.

  Звичайно, можна піти іншим шляхом і кликати в коаліцію позафракційних, "Волю Народу", "Відродження" тощо. Такий варіант загрожує репутаційними втратами від співпраці з колишніми регіоналами. Крім того доведеться задовольнити запити кожного депутата, та й керованість у такій коаліції буде дуже низькою.

  Генпрокурор завис

  Поки торги навколо уряду тривають, зміну Генерального прокурора було поставлено на паузу. За чотири пленарні дні депутати не встигли розглянути це питання. А Володимир Гройсман заявив, що вирішувати долю Віктора Шокіна буде тільки 29 березня.

  Ще 16 лютого, розмірковуючи про можливість відставки прем'єра, Петро Порошенко заявив, що попросив Шокіна звільнитися. Президент використав Генпрокурора як "розмінну монету" і демонстрацію поступки зі свого боку. Проте Яценюк так і не пішов, а значить, така "жертва" Порошенка поки нічим не врівноважена.

  Замість реформ нам запропонували мильну оперу під назвою "Іди геть, ні – залишся".

  Ось і виходить, що після 16 лютого Шокін був три тижні у відпустці, вже вийшов на роботу, підлеглі встигли відзвітувати про славні заслуги його правління, а його так і не звільнили.

  "Пост Генерального прокурора – це фішка на столі торгів за відставку уряду та новий склад Кабінету міністрів і прем'єр-міністра", – вважає народний депутат Мустафа Найєм. Фішку наразі не розіграно, а значить, у Шокіна є досить часу, щоб, не поспішаючи, пакувати речі.

  Про людське око і задля демонстрації активної дискусії навколо посади Генпрокурора, депутати від БПП збирають підписи за призначення главою ГПУ Юрія Луценка. Водночас він навіть теоретично не може обійняти цю посаду, оскільки ніколи не працював прокурором і не має юридичної освіти.

  Торги йдуть, реформи стоять

  Виходить, що політичної кризи зазнали практично всі гілки влади. Тим часом про реформи і перетворення згадують все рідше, їх темп на нулі.

  В Україні про це намагаються не говорити, але Захід називає речі своїми іменами. Помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд минулого тижня прямо заявила на засіданні Комітету Сенату з міжнародних відносин: "Міжнародний валютний фонд разом з урядом США не можуть забезпечити фінансову допомогу Україні доти, доки ми не впевнені в тому, хто буде нашим партнером з іншого боку столу".

  Пауза в кредитуванні затягнеться не на один місяць навіть в разі вирішення проблеми з урядом цього тижня.

  А поки політики торгуються, ми втрачаємо найцінніше – час. Замість реформ нам запропонували мильну оперу під назвою "Іди геть, ні – залишся", яка все ніяк не скінчиться.

  Теги : Верховна Рада Порошенко Яресько МВФ Радикальна партія Арсеній Яценюк відставка Борис Ложкін БПП Народний Фронт Вікторія Нуланд Кабмін Володимир Гройсман відставка уряду
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів