План Авакова: хто, як і де задіюватиме «Нацдружини»

  13 Березня, 2018 11:34
  Кийок влади, нічний кошмар євроінтеграторів та спосіб утриматися в парламенті – новому політпроекту глави МВС відведено одразу декілька ролей

  «Де були Національні дружини, коли зносили наметове містечко під Верховною Радою?». А ще: «Національні дружини не відповіли на привітання націоналістів «Слава Україні!». І з останнього: «Національні дружини не втручалися у протистояння «тітушок» і жителів Татарки в Києві».

  Люди, які переймаються такими питаннями і констатують такі факти, просто не розуміють, що у проекту «Національні дружини» зовсім інші завдання. І до проблем громадянського суспільства вони не мають жодного стосунку.

  Так, вони й сніг прибирають, і боротися з вогнем вчать, і хуліганів на вулицях заспокоюють, ретельно фіксуючи на фото кожен крок. Хлопці за правду, за порядок. Хіба тільки бабусь через дорогу ще не переводили і кішок з дерев не знімали. У всьому іншому це точна копія розкрутки проекту «Моя нова поліція».

  Власне, й функції у цієї організації заявлені типово поліцейські: боротьба з наркоманією і пияцтвом, припинення бандитизму на вулицях. Правда, тут виникає казус: якщо у нас настільки ефективна, завдяки Арсену Авакову, поліція, то навіщо їй помічники у вигляді нацдружинників? Та й рівень злочинності, за словами очільника МВС, стрімко знижується.

  Але щойно виникло це питання, у ЗМІ відразу ж, ніби ненароком з'явилася інформація про кадровий дефіцит у Нацполіції. Відомству не вистачає майже 16 тисяч правоохоронців, а тут дружинники допомогу пропонують, чом би й ні? І поки вони в ході патрулювання будуть відловлювати п'яниць і хуліганів, поліцейські займуться розслідуванням справді небезпечних злочинів.

  Однак це лиш те, що лежить на поверхні. Крім заявлених цілей у «Нацдружин» є ще й інша функція, вірніше, одразу декілька. І відведену їм справжніми організаторами цього дійства роль вони готові зіграти в будь-який момент залежно від того, як будуть розвиватися події в країні.

  «Національні дружини» створено на базі партії «Національний корпус», яка народилася з батальйону «Азов», що перебуває у підпорядкуванні Арсена Авакова.

  Пілотний проект створення такої організації представники МВС тестували ще навесні 2017-го. Тоді Київ і область почули про бравих хлопців у формі з шевронами громадської організації «Безпека життя», яку створив радник глави МВС Ілля Кива.

  Але вони занадто швидко забруднилися історією з кривавим розгромом гуртожитку переселенців у столиці, а також у конфліктах з жителями Київської області. Крім того, вони прямо асоціювалися з МВС, і зрештою Аваков оформив їх як один з підрозділів Поліції охорони.

  Однак від ідеї формування показово незалежної, але в реальності повністю підконтрольної міністерству напіввійськової структури все ж не відмовилися.

  Ідеальною платформою для цього виявилися «Національні дружини», створені на базі партії «Національний корпус», яка, своєю чергою, народилася з батальйону «Азов», що перебуває у підпорядкуванні Арсена Авакова.

  Нацдружинники, за потреби, можуть влаштувати під судом бучу, спрямовану на дискредитацію ставленика БПП Труханова. Водночас, їм завжди можуть клацнути по носі, щоб не лізли не в свою справу, як це було на Закарпатті – вони втрутилися у підконтрольну соратникам Авакова вирубку лісу.

  Тобто в певні моменти їх можна тримати на короткому повідку, в інших випадках поводок можуть послабити. Головне, щоб хлопці в сірому камуфляжі «бите скло» не виходили за рамки відведеної їм ролі. А ролей цих декілька.

  Опудало для Заходу

  Згортання технічної допомоги, посилення тиску з приводу якнайшвидшого створення Антикорупційного суду, безуспішні спроби реанімувати економіку, відстрочка кредиту МВФ і постійні натяки на високий рівень корупції в Україні та неефективність проведених реформ – все це давно пригнічує і дратує керівництво країни.

  Та й увага зарубіжних партнерів надто вже сильно прикута до перших осіб держави, їхньої діяльності, статків та бізнесу. А війна на сході України вже не здатна переключити увагу й відвернути від цих проблем.

  У такій ситуації ідеальним відволікаючим маневром, як манна з неба, став марш в центрі Києва колон бравих хлопців у камуфляжі, із закритими балаклавами обличчями.

  Європейці стрепенулися: почалися аналогії з маршами в Німеччині 30-х років минулого століття, розмови про ультраправу загрозу на кордонах Європи і повний в таких випадках набір стурбованостей ситуацією, що склалася. Технологія «самі створили складності, самі ж їх і переможемо» запрацювала на повну.

  Позиція Заходу очевидна: так, президент не ідеальний, але, принаймні, він дотримується європейських цінностей і не кидається в крайнощі націоналізму.

  І правда, що робити нашим західним партнерам, якщо в Києві з'явилися добре підготовлені воєнізовані загони, які декларують неприйняття діючої влади і натякають на свою готовність взяти цю владу в свої руки?

  Правильно – тимчасово відволіктися й закрити очі на корупційні скандали, стрімке збагачення оточення президента на тлі такого ж стрімкого зубожіння населення, і сконцентруватися на захисті високих демократичних цінностей перед загрозою праворадикалів, що сповідують принцип жорсткої руки.

  У цій ситуації позиція Заходу очевидна: так, президент не ідеальний, так, є багато питань до його оточення і перших осіб держави. Але, принаймні, вони дотримуються європейських цінностей і не кидаються в крайнощі націоналізму.

  Понад те, вони успішно стримують розгул радикальних настроїв. А значить, треба підтримати їх на цьому нелегкому шляху. І на тлі ультраправої загрози тимчасово послабити зашморг жорстких вимог і неприємних натяків.

  Вищі чиновники втирають піт з чола, тиснуть один одному руки, співають гімн України і подумки аплодують «Національним дружинам».

  Прикриття для прориву

  1,2% – такий нинішній рейтинг партії «Народний фронт», приблизно на рівні статистичної похибки. Пройти з таким рейтингом в парламент, отримати депутатський мандат і недоторканність нереально. А це означає лише одне – після зміни влади миттєве відкриття десятків гучних кримінальних справ на весь керівний склад партії з перспективою дуже довгої "відсидки".

  Спливе і «Стіна» Яценюка, і рейдерство Пашинського-Петренка, і тіньові бізнес-інтереси Авакова. Словом, в ході ретельного і неупередженого розслідування десятки людей можуть опинитися за ґратами. У в'язницю ніхто не хоче, а тому вже рік «фронтовики» гарячково шукають вихід з глухого кута.

  У різний час просочувалися чутки про можливі сценарії – дроблення партії на кілька політичних проектів, об'єднання з президентським БПП, партійний ребрендинг і навіть тотальну втечу в інші партії та відхід в мажоритарники. Але жоден зі сценаріїв не дає гарантії потрапляння в парламент і уникнення кримінального переслідування.

  Врятувати «Народний фронт» може тільки інший політичний проект, за вивіскою якого сховаються найбільш одіозні «фронтовики». І ось на піку цих метань з'являється політична партія «Національний корпус» під проводом екс-комбата батальйону «Азов» нардепа Андрія Білецького.

  Парамілітарні структури зручно використовувати для контролю ситуації в ході передвиборної кампанії або для придушення громадських протестних акцій.

  «Азов» було сформовано й оснащено за останнім словом техніки з подачі одного з головних представників НФ – Арсена Авакова, і саме там служив його син. Батальйон увійшов до складу Національної гвардії, яка перебуває у підпорядкуванні МВС, тобто особисто міністра Авакова. І зараз у парламенті ні в кого немає ілюзій щодо самостійної політичної гри Білецького – всі розуміють, хто за ним стоїть.

  Але перспективи «Національного корпусу» поки занадто примарні, він знаходиться в стадії партійної розбудови і спроб «рухати ідею в народ».

  І ось саме низовий рівень, рух в народ доручають «Національним дружинам». Зараз головне завдання творців цього проекту – максимально зміцнити у свідомості електорату асоціацію, що нацдружинники – це порядок, відсутність на вулицях п'яниць і наркоманів, адресна допомога, турбота про молодь, розвиток спорту тощо.

  Ставку зроблено на те, що за таким фасадом не дуже будуть помітні довгі кролячі вуха головного «фронтовика», і під новим брендом кістяк «Народного фронту» все ж просочиться в парламент на майбутніх виборах.

  Втім, це не єдине завдання «Національних дружин» на передвиборчий період.

  Вагомий аргумент

  Зараз вже ніхто не може точно сказати, чому свого часу оточення Януковича не порадило йому висунути проти опонентів з Майдану не просто «тітушок» у спортивних костюмах, а «тітушок» в красивій новій формі з шевронами громадської організації та статусом помічників поліції.

  Це упущення попередників з натхненням взялася виправляти чинна влада, виплоджуючи парамілітарні структури як на локальному, так і на загальнодержавному рівнях.

  Їх зручно використовувати для контролю ситуації в ключових моментах, наприклад, у ході передвиборчої кампанії або для придушення громадських протестних акцій.

  Наприклад, у Дніпрі сформована мером міста Борисом Філатовим муніципальна поліція жваво відбирала у розповсюджувачів тираж газети, що критикує міську владу. А під час розгляду бюджету міста не пускала в зал засідань незручних меру депутатів.

  Схожі сутички відбувалися і за участю муніципальної охорони в Одесі та Харкові – на місцях першими оцінили всі переваги використання парамілітарних структур.

  Одна справа, якщо в процес втручається поліція, тоді правозахисники можуть сказати, що влада придушує опонентів. І зовсім інша, коли цю ж роботу виконає «громадська організація» або «комунальне підприємство», а фактично, підконтрольна владі парамілітарна структура, у якої є право застосовувати кийки, наручники, сльозогінний газ, затримувати і передавати поліції людей, які, на їхню думку, порушують закон.

  За те, щоб зайняти цю нішу, йде запекла боротьба між різними структурами. Наприклад, в Києві у грудні 2017-го масовою бійкою і стріляниною закінчився спір між організаціями «С14» та «Варта Голосієво» про те, хто очолить київську муніципальну охорону.

  Бачачи вигідні для себе перспективи використання таких формувань, влада готує на роль єдиної всеукраїнської громадської організації, яка гідна нести тяжку ношу помічника всієї поліції, саме підконтрольні МВС «Національні дружини».

  Не дарма в одному з останніх інтерв'ю глава «Нацкорпусу» Андрій Білецький зазначив, що створення в кожному місті своїх окремих муніципальних структур з охорони порядку – це неправильно. Потрібна єдина організація, яка ефективно цим займеться. І ми знаємо, кого він має на увазі.

  Таким чином, «Національні дружини» принесуть користь своїм справжнім творцям за будь-якого розкладу. А ось чи буде це корисно країні – вже зовсім інше питання.

  Теги : МВС Порошенко Арсен Аваков АЗОВ БПП білецький Петро Порошенко Народний Фронт Національний корпус нацдружини національні дружини
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів