Пікети, жебраки і спецназ – як у Києві зустріли хресну ходу

  28 Липня, 2016 12:17
  Те, чого так боялася вся київська поліція, пройшло без екстраординарних подій. Підсумком задоволені всі: і спецназ, і паломники, і професійні жебраки

  «Аваков цей хід заборонив! Кияни мають право вільно пересуватися містом! І взагалі, це не священики, а переодягнені сепаратисти!», – жінка в яскраво-червоній сукні, з пишним начосом на голові голосно вимагає пропустити її через кордон спецназу до Європейської площі.

  Працює явно на публіку, попутно знімаючи все, що відбувається, та реакцію оточуючих на мобільний телефон. Двоє співробітників поліції, не вступаючи з нею в суперечку, у відповідь також знімають її на відео.

  Так починається підготовка до молебня на Володимирській гірці в Києві – кінцевому пункті хресної ходи, яка вирушила одночасно із Святогірської та Почаївської лавр 9 липня.

  Столичні правоохоронці зустрічали паломників у повній бойовій готовності. Центральні вулиці були незвично порожніми для розпалу робочого дня – увесь центр заблоковано.

  З дев'ятої ранку на станції метро «Хрещатик» патрулі з собаками. А на самому Хрещатику патрульні автомобілі через кожні сто метрів. У всіх прилеглих дворах спецназ у бойовій екіпіровці. А на підходах до Європейської площі високі металеві огорожі з рамками металошукачів на вході.

  «Спокійно, хлопці. Найголовніше не нагнітати ситуацію. Все буде добре, все нормально», – закінчує інструктаж старший групи спецназу, що розташувалася біля самого огородження.

  На вулиці справді спокійно – ні пікетів, ні протестувальників з плакатами. Лиш іноді зустрічаються поодинокі молоді люди з нашивками різних добробатів, які несхвально поглядають у бік паломників.

  А ще офіціанти розташованих у центрі закладів з порогу понуро дивляться на зростаючу кількість автобусів з паломниками. Це не їх клієнтура, а весь центр перекрито – значить, виручки сьогодні не буде.

  Неподалік нудьгують бійці Нацгвардії, розглядаючи фото часів Революції Гідності на вікнах інформагентства УНІАН. На багатьох фотографіях сцени побиття «Беркутом» активістів Євромайдану.

  «Ну да, фоточок, де вони з рушницями і пістолетами, звичайно, немає», – зло кидає один з бійців. І відчуття безпеки одразу випаровується. Від цих міцних хлопців, які явно застали Майдан у формі тодішнього спецназу, хочеться триматися подалі.

  На Хрещатик продовжують прибувати автобуси з паломниками, всі по черзі проходять кілька кордонів поліції та рамки металошукача. Прилад практично постійно пищить – у когось ключі, у когось складані ножики, які поліцейські відразу ж вилучають. Попутно йде детальний огляд сумок і рюкзаків, перевіряють паспорти – заходи безпеки практично як на брифінгу президента.

  До полудня всі паломники вже за оточенням і починають підніматися на Володимирську гірку, де проходить молебень. Тепер час виходу професійних жебраків – у них справжнє свято.

  "Брати і сестри! Христа ради, допоможіть, хто чим може!», – чуються з усіх боків добре поставлені плаксиві голоси людей, що, накульгуючи і охаючи, «збирають на операцію». Їхні кульки і сумки, які роздулися від купюр, досить жваво наповнюють паломники і священики.

  «Ти бач, вчора всі цигани були здорові, а сьогодні всі як один криві та хворі!», – сердито шикає на одну з жебракуючих богомольна старенька. – Дайте молебень послухати!».

  А в цей час продавщиця єдиного на Володимирській гірці продуктового кіоску збивається з ніг, ледве встигаючи справлятися із замовленнями всіх бажаючих купити морозиво, воду і печиво.

  Співробітників спецслужб у цивільному чи не стільки ж, скільки й у формі. Одних видає міцна статура і однакові мініатюрні рації, інших, що тримаються парами, можна ідентифікувати за однаковим одягом у стилі мормонів – чорні штани та біла теніска.

  Несподівано просто серед маси паломників проявляється одиночний мовчазний пікет: посеред молебню двоє поліцейських виводять з натовпу дівчину з невеликою, стилізованою під ікону картиною, на якій главу РПЦ Кирила зображено у язиках полум'я. Дівчина мовчить, поліцейські, так само мовчки, виводять її і садять в автомобіль слідчо-оперативної групи, яка відвозить порушницю до райвідділу.

  Нарешті молебень благополучно закінчується, і хресний хід починає рух – безлюдною вулицею Грушевського у напрямку до Києво-Печерської лаври трохи більше трьох кілометрів. Цю відстань колона йде в оточенні поліцейських. На чолі переднього кордону особисто начальник київської патрульної поліції Юрій Зозуля.

  Єдиними сторонніми глядачами дійства стають співробітники прилеглих офісів та чиновники, що виглядають з вікон Кабміну, повз який проходить колона.

  В цілому про ситуацію можна робити висновки з переговорів поліцейських, що звучать із рацій, – все чисто. Тільки періодично з колони просять вийти окремих людей, перевіряють їх сумки і документи. Одному бідоласі з великою спортивною сумкою особливо не щастить: по дорозі до Лаври його зупиняють кілька разів – дуже вже він вибивається із загальної картини паломників зі своїм величезним баулом.

  У метро Арсенальна невелика заминка і скупчення поліцейських. Оточили групу з десяти осіб – знову мовчазний пікет. Не чути лайки, гасел чи провокаційних вигуків – люди просто тримають прапор України.

  Кільце поліцейських, які заблокували групу, підстраховує спецназ у чорній формі, шоломах і балаклавах. Востаннє такі персонажі на цьому самому місці відзначилися 18 лютого 2014 року, коли почався розстріл Майдану, а частину активістів гнали від Інститутської через Арсенальну площу до площі Слави.

  Більшість паломників навіть не помічають заблокованих і з церковними гімнами та молитвами продовжують шлях. Тепер в передчутті свята жебраки біля стін Лаври.

  Один з них чисто одягнений, з рюкзачком за спиною. У простягнутій руці целофановий пакет з лаврської церковної лавки. Приблизно за кілька хвилин до того, як хресний хід мав із ним порівнятися, чоловік опускає пакет, іншою рукою дістає з кишені мобільний телефон і з інтересом знімає на відео паломників, що наближаються, – київські жебраки, вони такі.

  За півгодини на подвір'ї Лаври яблуку ніде впасти: священики з дружинами і дітьми, паломники, журналісти, поліція – всі змішалися у строкатому натовпі. Тут же промайнув соратник Януковича Нестор Шуфрич з чотирма охоронцями, поспішаючи на черговий молебень – тепер уже в самій Лаврі.

  Поряд з цим одні сповідуються тут же, на подвір'ї, інші підкріплюються пирогами, сидячи просто на бруківці, діти пустують і вередують. Ще кілька годин – і все закінчується. Частина паломників йдуть шукати свої автобуси, ділячись враженнями і висновками.

  У всіх вони різні, але загальний мотив більшості один. Його висловлює жінка похилого віку, типовий представник цього хресного ходу, в розмові з молодим священиком: «Та не допоможуть нам ні Америка ця, ні Європа. Самим потрібно все розгрібати, самим».

  Теги : Арсен Аваков провокації УПЦ МП Києво-Печерська лавра патрульна поліція Шуфрич спецназ молебен Нацполіція хресна хода
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів