Кого із міністрів можуть «піти»

  10 Червня, 2015 18:09
  Склад Кабміну може змінитись вже цієї осені. Хто із уряду Яценюка може найближчим часом залишитись без портфелів і чому – з`ясовував UA1

  Закулісні розмови про можливе переформатування уряду набули значно чіткіші обриси у цьогорічному посланні президента Порошенка до парламентарів. Очільник держави зазначив: оцінювати окремо діяльність членів Кабміну парламентська коаліція буде вже цієї осені.

  Перший, кому реально загрожує відставка, – це міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі. Постанова про його звільнення уже зареєстрована у парламенті. Вважається, що головний лікар країни виявився неспроможним реалізувати заявлені ним же самим реформи у галузі медицини, не зумів навести порядок у держзакупівлі медикаментів і належним чином провести вакцинацію населення.

  За провал реформи у міністерстві – зазначив у коментарі для UA1 член парламентського комітету з питань охорони здоров'я Андрій Шипко, – депутати мають намір притягнути Квіташвілі до персональної відповідальності. За це уже зібрано понад 160 підписів народних обранців. За словами Шипка, навіть Ольга Богомолець, яка сьогодні є головою профільного комітету, категорично не задоволена роботою Квіташвілі. Проте на останньому засіданні уряду прем’єр Яценюк дав Квіташвілі три місяці на виправлення ситуації. Зважаючи на розстановку сил у Верховній раді, це дає шанс Квіташвілі не піти з посади, як раніше прогнозувалося, ще до закінчення цієї парламентської сесії, а протриматися на своєму кріслі принаймні до осені.

  Іще одним іноземцем, який може покинути український уряд, вважається міністр економіки Айварас Абромавічус. Від самого початку своєї діяльності Абромавічус заявляв, що не бачить потреби у функціонуванні довіреного йому міністерства. Вважав, що накладені на нього функції мають виконувати інші органи влади.  Абромавічус так і не надав чіткого плану реформ української економіки. Натомість цілеспрямовано веде міністерство до ліквідації. Він вже скоротив штат відомства на 30% і заявив, що до кінця літа скоротить ще на 20%.

  Можливий відхід міністрів-іноземців з українського уряду виглядає закономірним з тієї точки зору, що вказані міністри приходили під певні реформи за підтримки західних кіл, у тому числі, не виключено, що фінансової. Перед ними стояли завдання, які вони не змогли виконати. Тому найімовірніше, їхня відставка буде рішенням західних партнерів.

  Під звільнення, за деякими експертними оцінками, може потрапити і очільник МінАПК Олексій Шевченко. Міністра вважають винним у зриві графіку поставок зернових до Китаю за масштабним контрактом Державної продовольчо-зернової корпорації України. У корпорації заявляють, що несуть через це багатомільйонні збитки. Таким чином, доля Шевченка може залежати сьогодні не тільки від розмірів цьогорічного врожаю, а й від того, як буде налагоджено його експорт.

  Разом з тим, Радикальна партія в особі Олега Ляшка також виступає за відставку міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина, міністра екології Ігоря Шевченка та міністра інфраструктури Андрія Пивоварського.

  У цьому плані Демчишин вже виглядає кандидатом-ветераном на відставку. Іще на початку березня 25 депутатів із різних політичних партій зареєстрували постанову про відставку цього міністра. Народні обранці звинувачували тоді Демчишина у вчиненні протиправних дій при підписанні контрактів на імпорт електроенергії з Росії та поставок у Крим. У квітні відставки Демчишина на своїх акціях протесту вимагали вже шахтарі. Виступали проти планів міністра закрити деякі збиткові шахти та звинувачували у затримці з виплатою заробітних плат. Тягарем на Демчишину «висять» і високі тарифи. Загалом же, зважаючи на деякі його досить вдалі реформаторські ідеї – скажімо, об’єднання перспективних державних шахт в одну вертикально інтегровану компанію, – намагання відправити Демчишина у відставку виглядають, як розборки всередині великого бізнесу. Діяльність Демчишина досить часто суперечить інтересам олігархів, що працюють у паливно-енергетичному комплексі.

  Натомість колегу Демчишина Шевченка, навпаки, звинувачують у тому, що він на своїй посаді працює в інтересах олігархів. Зокрема, колишнього регіонала Олександра Онищенка. До того ж правоохоронці неодноразово затримували підлеглих Шевченка на отриманні хабарів. Депутати, які представляють у сьогоднішньому парламенті більшість, також усе частіше скаржаться журналістам на те, що Шевченко навіть не розглядає їхні запити щодо сумнівності дій у тому чи іншому питанні – обмежується банальними відписками. Так, на запит Віталія Чепіноги щодо незаконної вирубки лісів по всій території України, у Мінекології відповіли, що «все в рамках закону». Депутата це дуже обурило.

  Про можливу відставку Пивоварського заговорили ще у березні цього року. Міністра також запідозрили у підігруванні інтересам певних бізнес-груп. Ці підозри підсилились із призначенням Юрія Васькова його заступником. На думку деяких експертів, які проаналізували діяльність замміністра, останній на своїй посаді працює більше в інтересах Рината Ахметова, аніж держави. Багато хто називає Васькова ставлеником російської бізнес-групи Жукова-Радкіна.

  Тим часом, депутат Єгор Соболєв анонсував збір підписів у Верховній Раді за відставку ще одного міністра –  Арсена Авакова. Діяльність міністра МВС дедалі частіше супроводжується скандалами. Зі скандалом у відставку вже пішли такі «громовідводи» Авакова, як начальник ДАІ Анатолій Сіренко, далі – в.о. начальника ДАІ Олександр Єршов, заступник міністра Сергій Чеботар.

  Масштабна пожежа на нафтобазі Василькова та неготовність підпорядкованих МВС відомств до подібних ситуацій – діям Авакова тут навряд чи можна поаплодувати. Попри те, роботу Авакова на посту міністра МВС високо оцінює президент Порошенко.

  Загалом же, на сьогодні можна констатувати – міцної позиції в уряді не має жоден із міністрів. Так чи інакше роботою кожного з них хтось незадоволений. Таким чином, загроза звільнення тяжіє над кожним. Хто їх змінить, можуть показати результати місцевих виборів, проведення яких також планується на осінь. Саме вибори продемонструють нову розстановку сил у політиці та можуть змінити квоти в уряді.

  Теги : Абромавічус демчишин Кабінет Міністрів Арсен Аваков квіташвілі Арсеній Яценюк
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів