ПДВ – рекет, узаконений державою

  6 Листопада, 2015 14:39
  ПДВ за сучасних українських реалій було б самонадіяно називати просто податком на додану вартість, обмежуючись визначенням з підручників з економіки. Будучи передумовою для безкінечних зловживань з боку осіб, наближених до керівних важелів, ПДВ став свого роду колискою для корупції, а коли йдеться про експорт – ритуальною платою за віртуальні прибутки

  Корумпованість та криміналізація адміністрування ПДВ на сьогодні стали притчею во язицех. Такі їх характеристики відчутно обтяжують ведення українського бізнесу та стають причиною того, що частина обороту просто йде в тінь.

  Якщо ж ви, як справжній патріот, маєте намір чесно сплачувати всі податки згідно з законодавством, то мусите бути готові до нетривалого життя вашого бізнесу.  «Навантаження на чесних настільки велике, що всі так чи інакше починають шукати шляхи ухилення. Усі ці фактори блокують роботу підприємства, багато підприємств взагалі змушені зупинятися», – стверджує Юлія Дроговоз, віце-президент з питань податкової політики Української спілки підприємців та промисловців.

  Якщо ж говорити про зовнішньоекономічну діяльність українських підприємств, то навіть попри те, що надходження валюти в країну є наразі критично важливим, держава не переймається створенням максимально вигідних всім сторонам умов для її залучення до бюджету. Опустимо суперечки щодо доцільності захмарної ставки обов’язкового продажу валюти у 75%, оскільки перешкоди на шляху отримання прибутку виникають перед підприємцями задовго до перетину українського кордону.

  Експортуючи свою продукцію, бізнес в Україні має сплачувати ПДВ одразу, без урахування ймовірних ризиків неотримання прибутку. Держава стягує свої 20%, так би мовити, у кредит, щоправда, обіцяючи вчасно все повернути. Для вчасного повернення навіть вигадано автоматичне перерахування грошей на рахунки компаній-експортерів.

  Проте, як завжди, варто враховувати горезвісний людський фактор. Автоматичне повернення керується все тими ж можновладцями, у яких своє розуміння справедливого розподілу державних коштів. І досить часто за «справедливість» потрібно доплачувати.

  Доплата має вигляд так званих «відкатів», що можуть сягати 50% від суми, яку ви свого часу змушені були дати державі у борг. Готових допомогти вам «відкатати» можна знайти у будь-якому відділенні Державної фіскальної служби.

  Хоча Роман Насіров, голова ДФС України, запевняє, що такого просто бути не може. Автоматично – значить, автоматично. І жодних «але».

  «Автоматичне відшкодування ПДВ йде чітко за критеріями, які визначено чинним законодавством України. Це повністю автоматизований процес», – зазначає Насіров.

  Однак на практиці досить важко зрозуміти логіку надання Держказначейством пріоритету певним підприємствам під час відшкодування ПДВ. Варто зауважити, що охочіше кошти повертають підприємствам, котрі згодні одразу ж перерахувати їх назад до бюджету як авансовий податок на прибуток за наявності його недоплати. Якщо ж авансовий ПДВ ви сплатили до кінця року, то до кінця року ви вже не становите інтересу для держави. У стосунку до повернення податку на додану вартість. Держава не зацікавлена у відшкодуваннях, якщо немає чого відібрати назад.

  Фіскали традиційно жаліються на недостатнє фінансування та неврахування урядом країни запитів з боку ДФС щодо збільшення річної суми на відшкодування ПДВ. Але водночас навіть згадуваний вже Роман Насіров не може пояснити, чому, наприклад, жодному великому кондитерському підприємству ПДВ відшкодовано не було, а Вінницька кондитерська фабрика, що входить до корпорації «Рошен», отримала 63 мільйони гривень.

  Показовою тут є ситуація із ще одним підприємством, яке працює у згаданій галузі, – Житомирською кондитерською фабрикою «ЖЛ» (далі – ТДВ «ЖЛ» – Ред.). Потрапивши під гарячу руку автоматичного керування чи просто банального ігнорування, станом на сьогодні підприємство чекає від держави повернення ПДВ на суму понад 50 мільйонів гривень. Йдеться про кошти, зароблені шляхом експорту товарів.

  «ПДВ до відшкодування – це ті кошти, той ПДВ, який сплачено нами постачальникам товарів і послуг. Ми експортуємо продукцію за нульовою ставкою, тому природно, що держава, отримавши ПДВ, повинна експортеру цей ПДВ повернути – це наші обігові кошти. Однак фактично з 2014-го року наше підприємство кредитує наш бюджет», – роз’яснює Тетяна Горобець, генеральний директор Житомирської кондитерської фабрики ТДВ «ЖЛ».

  Житомирську кондитерську фабрику було засновано ще у 1944 році. Вона пережила війну, важкі дев’яності та безліч скрут, але чи вистоїть підприємство у двохтисячних – велике питання. Внаслідок того, що Державна фіскальна служба, так би мовити, заморозила їхні рахунки, фабрика не може модернізувати технічну базу. І навіть банально підвищити людям заробітну платню чи взагалі вчасно її сплачувати.

  «У попередні роки правила гри були зрозумілі всім – ми всі знаємо, як жила держава і як, в принципі, існували всі. Однак сьогодні те, що відбувається у нас в ДФС, – це беззаконня, якого не було навіть у 90-ті. Щоб з підприємства, яке офіційно займалося імпортом або експортом, якісь люди вимагали від 20 до 50 відсотків винагороди за повернення чесно зароблених грошей – це нонсенс», – дивується Денис Долинський, член наглядової ради ТДВ «ЖЛ».

  У пана Насірова є своя точка зору на це твердження. Він висловлює упевненість, що жодного блокування повернення ПДВ у стосунку до житомирських кондитерів немає, та радить директору підприємства звернутися до уповноваженого по програмі роботи з підприємцями.

  Житомиряни, зрозуміло, не згодні з таким безцеремонним переведенням наболілого для них питання у розряд поточних. За словами цитованої вище гендиректора ТДВ «ЖЛ» Тетяни Горобець, дарувати власні кошти підприємство не збирається та має намір використовувати всі законні важелі для того, аби їх повернути. «Це не бюджетні гроші, якщо хтось думає, що ПДВ платиться з бюджету, – підкреслює вона. – Ці гроші до бюджету заплатило підприємство – це наші гроші. І опускати руки ми не збираємося».

  Теги : Рошен ПДВ житомир ДФС «ЖЛ» Держказначейство
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів