Партійна диктатура. Черговий договірняк Верховної Ради

  22 Лютого, 2016 11:59
  Народні депутати продовжують ставити свої ситуативні інтереси вище українського законодавства, Конституції та здорового глузду

  Минулого вівторка, 16 лютого, поки країна готувалася слухати звіт Кабінету міністрів і чекала на відставку уряду, Верховна Рада "під шумок", перед самим виступом Арсенія Яценюка, прийняла законопроект №3700 про внесення змін до закону "Про вибори народних депутатів України".

  У суспільстві прийнятий законопроект одразу отримав кілька оригінальних назв – закон про "партійну диктатуру", "закон Богдана", закон "під імена".

  Українська партійна система традиційно являє собою набір політичних проектів, створених під вибори. У країні практично відсутні ідеологічні партії, побудовані на спільності ідеалів, принципів, поглядів. Українська партія – це симбіоз випадкових ідей, об'єднаних під певним лідером – вітриною, для проходження в Раду. Мета – "корочка" депутата і захист власних інтересів за допомогою використання цього статусу.

  Тому в партійні списки часто потрапляють або просто за гроші, або будучи родичами, охоронцями, коханками людей, у яких є гроші.

  Через такий підхід до партійного будівництва політичні сили абсолютно не можуть відповідати за дії тих, кого вони завели в Раду. Про відданість партії, яка виступила ліфтом в парламент, не може бути й мови. Для людей, які залишають політичні сили, вже перебуваючи у Верховній Раді, та переходять на бік їхніх опонентів, в українському парламенті навіть вигадали спеціальний термін – "тушки".

  Але боротися з проблемою тушок і партійної чистоти політики вирішили не шляхом вдосконалення структур своїх партій, ідеологічного будівництва та виховання кадрів, а як зазвичай, вирішивши підім'яти закон під свої ситуативні інтереси і внутрішні проблеми.

  Що ухвалили

  Законопроект №3700 спочатку був розроблений Радикальної партією, але згодом для додання більшої ваги проекту в його автори записалися всі лідери фракцій вже колишньої парламентської коаліції.

  Партії отримали можливість самостійно переглядати результати виборів, а номери в партійних списках тепер взагалі не потрібні.

  Законопроектом вносяться зміни в закон "Про вибори народних депутатів". Згідно з ними, вже після оголошення результатів виборів кандидати в депутати можуть бути виключені з виборчого списку за рішенням з'їзду партії.

  Рішення з'їзду партії про виключення кандидатів у депутати з виборчого списку підлягає реєстрації в Центральній виборчій комісії.

  У перехідних положеннях ухваленого законопроекту зазначається, що його дія поширюється і на останні парламентські вибори, які відбулися в жовтні 2014 року.

  Фактично, партії отримали можливість самостійно переглядати результати виборів, а номери в партійних списках тепер взагалі не потрібні, оскільки все одно партія сама зможе визначити, кому ставати депутатом, а кому ні.

  Пояснення доцільності ухвалення такого дивовижного законопроекту не менш оригінальне.

  У пояснювальній записці до проекту депутати зазначають, що "в разі виявлення кандидатів, які не відповідають високим вимогам кандидата в народні депутати, враховуючи їх непрофесіоналізм і безініціативність, партійна організація може за власною ініціативою прийняти рішення про виключення таких кандидатів зі списку, щоб уникнути випадків неналежного здійснення повноважень депутата цією особою в майбутньому".

  Яким чином людина, що "не відповідає високим вимогам кандидата в народні депутати", потрапила у виборчий список, депутати не пояснюють. І як проявив безініціативність і непрофесіоналізм, навіть не ставши депутатом, теж незрозуміло. Зрозуміло лише, що у нинішніх парламентаріїв з ініціативами "все гаразд".

  Порушили все

  Абсурдність законопроекту №3700 не завадила йому стати справжнім рекордсменом нинішнього парламенту. Його ставили на голосування аж 25 разів, починаючи з грудня 2015 року.

  Тільки 16 лютого депутати двічі його скасували, проте це не стало перешкодою для спікера парламенту Володимира Гройсмана, щоб в порушення всіх мислимих норм Регламенту Верховної Ради поставити законопроект на голосування втретє і все-таки продавити його ухвалення.

  236 депутатів проголосували "за", причому рішення дружно підтримали як всі фракції коаліції, що вже розпалася, так і "Опозиційний блок".

  Радикальна партія Олега Ляшка в ультимативній формі пригрозила не давати підписи за постанову про недовіру Кабміну, поки не буде ухвалено закон № 3700.

  Водночас, головне науково-експертне управління Ради у своєму висновку до законопроекту підкреслило, що поширення його дії на виборчі списки кандидатів у депутати на позачергових виборах в Раду 26 жовтня 2014 року суперечить статті 58 Конституції, згідно з якою закони не мають зворотної дії в часі.

  Порушує законопроект і конституційне право українців обирати й бути обраними.

  Голова "Комітету виборців України" Олексій Кошель в коментарі UA1 зазначив, що розглядає цей закон як спробу узурпації влади в країні.

  "Партіям дозволяють переглядати партійні списки і проводити ревізію виборів. Керівництво партій зможе самостійно вирішувати, хто буде народним депутатом, а хто ні. Переглядатимуть результати й минулих виборів. Такого не зустрінеш навіть в чисто диктаторських режимах", – підкреслив він.

  Крім того, за словами Кошеля, в Раді є ще кілька подібних проектів.

  "Минулого року були серйозні дискусії та скандали через те, що деякі політичні сили проштовхували законопроект про те, аби партії могли проводити ревізії місцевих виборів. Зараз в парламенті є законопроект, за яким партії з будь-якого приводу можуть забирати мандат у своїх депутатів на місцях", – розповів глава КВУ.

  Великий договірняк

  Народний депутат від фракції "Блок Петра Порошенка" Олександр Черненко в розмові з UA1 зазначив, що в Раді існувала негласна домовленість лідерів фракцій щодо ухвалення закону "про партійну диктатуру".

  "Партіям, які зараз представлені в парламенті, вигідно утримувати контроль над списками. З часів виборів багато що змінилося, і ставлення до людей, які були в кінці списку, змінилося, розклади змінилися. Тому було вирішено голосувати за цей закон. Після кількох його провалів вже думали від нього відмовитися, але потім банально розміняли цей закон на голосування за відставку уряду", – говорить Черненко. До слова, сам він за законопроект не голосував.

  "Самопоміч" обміняла голосування за "закон про партійну диктатуру" на призначення перевиборів мера в Кривому Розі.

  БПП закон "про партійну диктатуру" потрібен для того, щоб не пропустити в Раду Андрія Богдана – адвоката групи Приват і Геннадія Корбана. Богдан йде 74-м у списку партії президента, зараз він наступний на потрапляння в парламент.

  Після розриву відносин Привату і Петра Порошенка входити у фракцію БПП в Раді Богдан явно не збирається. А самостійно заводити в парламент ще одного опонента у президента не хочуть.

  Нова норма допоможе виключити Богдана з партійного списку БПП і дати можливість нинішнім депутатам президентської фракції обійняти посади у виконавчій владі, наприклад, в Кабінеті міністрів. Як каже народний депутат Сергій Лещенко – "відкоркувати фракцію".

  Інший нардеп від БПП, Мустафа Найєм, стверджує, що Радикальна партія Олега Ляшка "в ультимативній формі пригрозила не давати підписи за постанову про недовіру Кабінету міністрів до тих пір, поки зал не прийме закон № 3700".

  Олександр Черненко таке завзяття радикалів пояснює бажанням Олега Ляшка очистити партійні списки від людей колишніх спонсорів.

  "Якщо Ляшко під час кампанії фінансувався Сергієм Льовочкіним (главою Адміністрації президента за часів Віктора Януковича) і завів у список його людей, то зараз у нього вже інші друзі, і йому потрібно людей Льовочкіна позбутися. А для БПП і "Народного Фронту" це був один з ультиматумів від партії Ляшка щодо голосування за відставку уряду. Вирішили піти на такий компроміс", – пояснив депутат.

  Водночас "Самопоміч", за словами Мустафи Найєма, обміняла голосування за "закон про партійну диктатуру" на призначення перевиборів мера в Кривому Розі.

  Надія на президента?

  Одним з перших і ключових завдань, які ставить перед собою нинішнє скликання парламенту, було ухвалення нового виборчого законодавства. Замість цього депутати поки змінюють у власних інтересах старий закон.

  Ухвалення законопроекту №3700 вже засудили громадські організації та активісти. Вони закликають президента Петра Порошенка не підписувати документ і накласти вето.

  У разі ж підписання закону президентом можна ще буде звернутися в Конституційний суд. Черненко каже, що 50 підписів нардепів під таким зверненням знайдеться.

  Українські політики вкотре вирішили свої особисті проблеми через "згвалтування" законодавства і підгон його під власні потреби. У країні створюється ілюзія законності замість верховенства закону і права. Подібні рішення лиш погіршують становище речей.

  Такими темпами можна взагалі вибори скасувати – раптом народ вибере "непрофесійних і безініціативних". А, почекайте, так це ж і зроблено.

  Теги : Мустафа Найєм Верховна Рада Порошенко Ляшко Радикальна партія БПП Опозиційний блок Самопоміч Олександр Черненко Кабмін Олексій Кошель комітет виборців відставка уряду
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів