Опозиція перемогла партію влади на довиборах

  29 Липня, 2016 16:21
  В українському парламенті з'явиться сім нових депутатів. UA1 аналізує, кому вдалося перемогти на довиборах в семи мажоритарних округах

  З причини вузькості свого кадрового резерву та невпевненості у перемозі, влада максимально відтягувала проведення цих виборів. І зрештою голосування було призначено на середину літа – розпал відпусток і мертвий політичний сезон.

  Передбачалося, що в цей час, коли більшість населення зайнята плануванням відпочинку та ховається від спеки, за рахунок адміністративного ресурсу й фінансової підтримки вдасться спокійно домогтися необхідного результату.

  Але влада прогадала. Ні, підкупу та концертів з продпайками на цих виборах, як і на будь-яких мажоритарних в нашій країні, було достатньо. Ось лиш скористалися особливостями літньої кампанії й опозиційні сили, збільшивши, хоч і незначно, своє представництво в парламенті.

  Провал БПП

  На п'яти із семи мажоритарних округів, на яких проходили вибори, депутатами раніше були представники Блоку Петра Порошенка. Партії президента необхідно було, щонайменше, захистити такий результат і забрати свої округи, однак навіть цього зробити не вдалося.

  БПП обрав тактику в дусі "розділяй і володарюй". На низці округів, з огляду на відсутність власних сильних кандидатів, ставка робилася на самовисуванців або представників партій-сателітів.

  За результатами виборів, висуванці Блоку Порошенка не змогли добути жодної перемоги. Зате кандидати, умовно підтримувані владою, виступили краще.

  Так у 206 окрузі в Чернігівській області кандидат від БПП Сергій Гарус зайняв на виборах останнє місце з результатом в 234 голоси виборців. Воно й не дивно – Гарусь не проводив ніякої кампанії.

  Зате самовисуванець київський забудовник Максим Микитась переміг. Саме на нього робила ставку влада в цьому окрузі. Його підтримував мер Чернігова, колишній депутат від БПП Владислав Атрошенко. Кампанія Микитася виявилася найдорожчою з усіх семи округів, але й жителі Чернігова вже звикли з минулого року до подарунків від приїжджих бізнесменів, які намагаються потрапити в парламент через їхнє місто.

  Під брендом Блоку Петра Порошенка в Раду не пройшов жоден депутат. Довибори ще раз продемонстрували слабку партійну роботу команди президента, відсутність організованої структури та дисципліни.

  В окрузі №27 у Дніпрі кандидат від БПП знявся з виборів на користь самовисуванки, волонтера Тетяни Ричкової. Її підтримувала команда президента, але водночас близька Ричкова й до Ігоря Коломойського. Перемога Ричкової – це багато в чому заслуга дніпровського олігарха. Адже на її користь знялася й кандидат від вкрай популярного у місті УКРОПу Оксана Томчук. Протягом усієї кампанії Ричкову підтримував мер Дніпра Борис Філатов, який раніше перемагав на цьому ж 27 окрузі.

  У Луганській області, у найбільш проблемному 114 окрузі, перемогу здобув кандидат від партії "Наш край" Сергій Шахов. Проект "Наш край" з'явився перед місцевими виборами 2015 року та непогано на них виступив. Проект пов'язують з Адміністрацією президента, а самого Шахова – з нинішнім представником президента у Верховній Раді, депутатом від БПП Артуром Герасимовим.

  У 151 окрузі в Полтавській області ставка БПП на самовисуванця провалилася – там перемогла "Батьківщина".

  23 округ у Волинській області партія президента віддала одразу, оскільки не вдалося знайти ні свого сильного кандидата, ні домовитися з ким-небудь ще. Блок Порошенка всерйоз розраховував на перемогу в Херсонській та Івано-Франсковской областях, де на кандидатів від БПП працював практично не обмежений адміністративний ресурс, але зрештою перемогу отримала опозиція.

  Три депутати із семи – не найгірший результат, якщо не брати до уваги, що це три умовні перемоги. Микитась, Ричкова і Шахов навряд чи увійдуть до фракції Блоку Петра Порошенка в Раді. Найімовірніше, партія президента може розраховувати на їх лояльне голосування, але така лояльність найчастіше вимірюється миттєвою політичною кон'юнктурою. За найменшого розхитування влади цих голосів в БПП не дорахуються.

  Під брендом Блоку Петра Порошенка в Раду не пройшов жоден депутат. Довибори ще раз продемонстрували слабку партійну роботу команди президента, відсутність організованої структури та дисципліни. У Порошенка було два роки на будівництво партії, яка могла б стати опорою, фундаментом його влади. Однак цю роботу так і не було проведено.

  Такий партійний провал БПП, разом з низькими рейтингами і неучастю у виборах їхніх партнерів з "Народного Фронту" говорить про те, що дострокових виборів влада буде уникати до останнього. З такою організацією роботи, як у БПП, йти на нові вибори не можна – існує ризик не дорахуватися й результату 2014 року.

  "Батьківщина" на коні

  Однак з такими розкладами не погодяться опозиційні партії. Довибори продемонстрували, що численні соцопитування, які показують небувале зростання рейтингу "Батьківщини", не брешуть.

  Юлія Тимошенко, перейшовши в улюблене для себе опозиційний русло і осідлавши тему високих тарифів, повертається у велику політичну гру після гнітючих результатів на минулих президентських і парламентських виборах.

  Наразі партія Тимошенко єдина в країні володіє розгалуженою системою місцевих організацій. Причому ці організації реально працюють, а не існують лише на папері.

  "Батьківщина" робила серйозну ставку на довибори. У партії розглядали їх, як частину кампанії з мобілізації власного електорату напередодні осіннього політичного сезону. Тимошенко особисто їздила агітувати за своїх кандидатів, а туди, куди не доїхала лідер партії, відправили Надію Савченко.

  Партії вдалося перемогти на двох округах – у Полтавській та Херсонській областях. Тут в Раду повертаються колишні депутати Руслан Богдан і Юрій Одарченко. Плюс в низці округів кандидати від "Батьківщини" зайняли другі місця.

  Під час агітації на довиборах кандидати від "Батьківщини" використовували однакові, затверджені партією гасла і меседжі, в основі яких лежала тарифна проблематика. В умовах традиційно низької явки на літніх виборах партії Тимошенко вдалося переконати своїх прихильників прийти на дільниці та забезпечити результат.

  Перемоги "Батьківщини" – це якраз перемоги партійної структури. Наразі партія Тимошенко єдина в країні володіє розгалуженою системою місцевих організацій. Причому ці організації реально працюють, а не існують лише на папері. На них Тимошенко й буде спиратися під час туру по країні з тарифними протестами, який вже почався в рамках виборчої кампанії та більш активно продовжиться з осені.

  Раніше у "Батьківщини" взагалі не було мажоритарників в цьому скликанні Ради. Збільшення фракції за рахунок двох нових членів – вже успіх. А також це сигнал Тимошенко, що вона знаходиться на правильному шляху. Дострокові вибори стають темою і завданням №1 для "Батьківщини", адже таким високим рейтинг партії вже не буде ніколи, і цим потрібно користуватися.

  Коломойський тримає планку, Опоблок потребує змін

  Довибори принесли непоганий результат і партії УКРОП. Кандидати від політичного проекту Ігоря Коломойського перемогли у Волинській та Івано-Франківській областях.

  Волинь, поряд з Дніпром, взагалі перетворюється на головну базу УКРОПу. Тепер у партії тут не лише більшість в обласній раді, в Луцькій міській раді, а й свій депутат у парламенті.

  Чергові вибори по мажоритарці знову продемонстрували, що в Україні ця система повністю вичерпала себе і перетворилася на узаконений спосіб підкупу виборців.

  Прихід двох депутатів поки не дозволить УКРОПу створити свою депутатську групу в Раді, але кількість депутатів, які відстоюють інтереси Коломойського, в парламенті збільшилася.

  УКРОП зможе створити групу лише за умови об'єднання з низкою позафракційних депутатів, або в разі розколу групи "Відродження", про можливість якого говорять останнім часом.

  У будь-якому разі, більше лояльних депутатів в Раді, означає більшу вагу в переговорах з владою, а нічого іншого від нардепів Коломойському і не потрібно. До того ж, кажуть, що зараз олігарх почав особисто брати участь в розвитку партії. А з грошима та медіаресурсом Коломойського УКРОП можна розкрутити до повноцінного всеукраїнського політичного гравця. Тим більше, що результат вже є.

  А ось у Опозиційного блоку навпаки справи кепські. Навіть в електорально рідній для колишніх регіоналів Луганській області, за активної кампанії та підтримки керівництва партії, Опоблоку не вдалося виграти вибори.

  Після розвалу Партії регіонів її виборець, який проживає на Сході та Півдні країни, перебуває в розгубленості, а поява маси нових політпроектів ще більше збиває його з пантелику. Зібрати всіх цих людей разом у Опоблоку не вийшло і вже навряд чи коли-небудь вийде. Необхідність ребрендингу для цієї політичної сили назріла, але проведено його буде тільки тоді, коли перспектива дострокових парламентських виборів стане реальністю.

  Чергові вибори по мажоритарці знову продемонстрували, що в Україні ця система повністю вичерпала себе і перетворилася на узаконений спосіб підкупу виборців. Проте парламентарії поки не поспішають змінювати виборче законодавство, плануючи підлаштувати його під себе. Хоча зобов'язання змінити виборчу систему було прописане в програмі кожної з партій, що пройшли в Раду. Напевно, просто ще руки не дійшли.

  Теги : Коломойський Савченко Порошенко Тимошенко Батьківщина БПП Опозиційний блок рейтинг парламент депутат місцеві вибори кандидат Відродження Наш край атрошенко Оксана Томчук УКРОП Тетяна Ричкова Максим Микитась Руслан Богдан
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів