Опалювальний сезон: газ не треба, вугілля нема

  28 Грудня, 2015 09:22
  У перші місяці опалювального сезону тепла погода сприяє Україні, дозволяючи витрачати природний газ і вугілля по мінімуму

  Російський газовий монополіст компанія «Газпром» призупинила поставки блакитного палива в Україну ще наприкінці листопада. Тоді голова правління «Газпрому» Олексій Міллер пояснив таке рішення тим, що Україна не виплатила чергову суму передоплати за газ. Міллер також підкреслив, що зупинка закачування в Україні російського палива створює великі ризики для стабільних поставок газу взимку як українським споживачам, так і до Європи.

  «Водночас вже зараз, до настання серйозних холодів, Україна почала активний відбір газу з підземних сховищ, які й так недостатньо заповнені. Відмова від закупівлі російського газу створює серйозні ризики для надійного транзиту до Європи по території України, а також для газопостачання українських споживачів наступної зими», – заявив глава «Газпрому».

  Втім, в українському уряді рішення припинити закупівлі російського палива назвали цілком виправданим, враховуючи високу вартість (до кінця року вартість газу з РФ для України становить 227-232 доларів за тисячу кубометрів), а також достатні його запаси в підземних газових сховищах і наявність реверсних поставок з Європи за нижчою ціною.

  Тоді ж міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин підкреслив, що ризиків зриву поточного опалювального сезону немає. «Залежність від Російської Федерації щодо поставок газу взагалі відсутня. Ситуація контрольована», – сказав він.

  Росія може спробувати цього року спровокувати газову кризу через плани будівництва газопроводу Північний потік-2, який має напряму з'єднати РФ з Німеччиною.

  Експерти погоджуються, що запаси газу в українських ПСГ (14,8 млрд кубометрів за станом на 21 грудня), в принципі, дозволяють розраховувати на стабільне проходження опалювального сезону. Однак попереджають, що в разі настання сильних холодів у січні-лютому, ситуація може істотно погіршитися.

  За словами директора енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентина Землянського, у разі різкого зниження температури тривалістю в кілька днів, Україні потребуватиме газу більше ніж з одного джерела.

  «З підземних сховищ ми можемо на добу підняти близько 150 млн куб. м. Ще близько 30 млн куб. м можуть зайти реверсом з ЄС. Плюс внутрішній видобуток – ще близько 50 млн куб. м. Разом 230 млн куб. м на добу у нас є. Однак при падінні температури до 10 градусів морозу й нижче споживання у нас виростає до 250-300 млн куб. м. І цей дефіцит можна буде покрити лише за рахунок поставок з РФ», – пояснює Землянський.

  У свою чергу, президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар додає, що найбільше проблем може виникнути, якщо сильні холоди прийдуть в Росію, Україну та Західну Європу одночасно.

  «Запросто може бути, що в кінці січня – на початку лютого температура впаде до мінус 20. Найімовірніше, це будуть короткострокові температурні піки, однак проблеми виникнуть у тому разі, якщо ці температурні піки співпадуть у європейській частині РФ, в Україні та Західній Європі», – каже Гончар.

  За його словами, такий прецедент вже був у 2012 році і тоді «Газпром», забезпечуючи газом насамперед своїх споживачів, суттєво обмежив його поставки на експорт. У результаті російський газовий монополіст не зміг впоратися з виконанням своїх зобов'язань перед зарубіжними контрагентами, і Європа недоотримала з РФ близько 40% від контрактних обсягів, на які було зроблено запит.

  Разом з тим, Гончар вважає, що РФ може спробувати й цього року спровокувати газову кризу. З однієї простої причини – через плани будівництва газопроводу Північний потік-2, який має напряму з'єднати РФ з Німеччиною. У Європі багато хто виступає проти цього проекту. Тому «Газпрому» треба довести, що проект необхідний, оскільки Україна – ненадійний транзитер газу», – каже Гончар.

  Дефіцитний антрацит

  Водночас, більшість експертів схильні вважати, що нинішньою зимою проблеми більшою мірою можуть спостерігатися в електроенергетичній галузі. А виною всьому – дефіцит вугілля в Україні. Зокрема, антрациту, видобуток якого сконцентровано на окупованих проросійськими бойовиками територіях Донбасу. Нестачу цієї марки вугілля Україна відчула ще в 2014 році, коли на українських теплоелектростанціях виникли серйозні проблеми з поставками сировини. Як наслідок, в енергосистемі країни виник дефіцит потужностей, який обернувся віяловими відключеннями електроенергії по всій Україні.

  Дефіцит енергетичного вугілля в країні не заперечують і в уряді. Ще наприкінці листопада прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що в Україні недостатньо вугілля для проходження зимового періоду.

  «За тими даними, які є у мене, чітко видно, що достатніх запасів вугілля немає. Для того, щоб не було відключень, як це було минулого року, я вимагаю ініціювати надзвичайний план заходів для того, щоб пройти зиму в стабільній енергетичній системі країни», – сказав прем'єр.

  Вугілля з далекого зарубіжжя з урахуванням логістичних витрат обходиться майже в 2 рази дорожче антрациту з Донбасу.

  Своєю чергою, Демчишин тоді підкреслив, що запасів вугілля вистачить приблизно на 40-50 днів. І це за наявності на той час на складах вітчизняних теплоелектростанцій понад 2 млн тонн чорного палива, з яких 860 тис. тонн – антрациту. Але вже до 21 грудня запаси антрацитового вугілля в Україні скоротилися більш ніж на 10% – до 763,8 тис. тонн.

  У такій ситуації уряд намагається вирішити проблему шляхом закупівлі вугілля з-за кордону. Зокрема, з Південно-Африканської республіки. Перша партія з африканських берегів надійшла в Україну ще на початку грудня. А всього за перші два місяці зими Україна має намір закупити в ПАР 420 тис. тонн енерговугілля.

  Однак, за словами члена Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука, вугілля з ПАР може покрити не більше 10% від потреб українських ТЕС.

  «Вітчизняні морські порти просто нездатні перевалити необхідні теплоелектростанціям обсяги палива. До того ж, вугілля з далекого зарубіжжя з урахуванням логістичних витрат обходиться майже в 2 рази дорожче антрациту з Донбасу. Кінцева ціна вугілля з ПАР з доставкою на теплову електростанцію – близько 100 доларів на тонні», – говорить Корольчук.

  За його словами, поки постачання вугілля з Донбасу більш-менш стабільне, ризики з перебоями електроенергії є мінімальними. Однак напруга, що зберігається у зоні АТО, а також у відносинах між Києвом і Москвою, не дозволяє розраховувати на безперебійність поставок вугілля в майбутньому. Тому, якщо в Україну прийде холод, за якого споживання вугілля на вітчизняних ТЕС істотно зросте, дефіцит палива в країні може значно посилитися. У такому разі українцям знову доведеться миритися з віяловими відключеннями електроенергії та обходиться без світла.

  Теги : АТО Газпром газ Міллер демчишин уголь антрацит опалення РФ экспорт
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів