Нова коаліція: навіщо «Радикальна партія» вийшла з парламентської більшості

  2 Вересня, 2015 15:58
  UA1 з’ясовував, що стоїть за офіційним рішенням «радикалів» перейти до опозиції

  Третю сесію Верховної Ради депутати відкрили розмовами про розпад парламентської більшості. Спричинені вони були зробленою одразу після першого засідання заявою Олега Ляшка, лідера «Радикальної партії» (далі РПЛ – Ред.), стосовно виходу його політсили з коаліції.

  Рішенню «радикалів» передувало сумнозвісне голосування за зміни до Конституції щодо децентралізації на позачерговому засіданні парламенту 31-го серпня. За президентські зміни до Основного закону віддали свої голоси 265 нардепів. «Радикальна партія», «Самопоміч» та «Батьківщина» виступили категорично проти цього рішення, в той час як інші фракції коаліції разом з «Опозиційним блоком» проголосували «за». Перипетіям всередині парламенту передували трагічні події під його стінами, де  радикально налаштовані молодики влаштували криваве побоїще.

  «Бачимо сьогодні в парламенті формування нової антиукраїнської коаліції за участі недобитків банди Януковича», – Олег Ляшко.

  Наступного дня «Радикальна партія» зробила гучну заяву про перехід в опозицію. Хоча ще 25-го серпня Ляшко особисто запевняв, що з парламентської більшості його партія не вийде. Навіть якщо виноситимуть «вперед ногами».

  «Ми переходимо в опозицію, – говорить голосно в кулуарах Ляшко. – Вимушені це зробити. Тому що бачимо сьогодні в парламенті формування нової антиукраїнської коаліції за участі недобитків банди Януковича».

  Однак він одразу роз’яснює, що коаліція продовжує своє існування, і мова про перевибори до парламенту не йде.

  «Попри наш вихід із коаліції, де-юре коаліція продовжує існувати, – говорить керівник РПЛ. – Адже в коаліції є фракції, загальна кількість яких – понад 226 голосів. Тому ми не ставимо перед собою завдання перевиборів. Ми кажемо, що переходимо в опозицію».

  Заява «ляшківців» стала несподіванкою. Такого повороту подій не очікували й у президентській фракції. Без «радикалів» коаліція скоротиться з 295 нардепів до 274. Також парламентська більшість позбудеться ще шести депутатів. Найближчим часом коаліційні фракції повинні залишити Олег Мусій з «Блоку Петра Порошенка» та п’ятеро членів «Самопомочі», які підтримали у першому читанні зміни до Конституції щодо децентралізації.

  Після гучних заяв Ляшка в кулуари вийшов заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко. На запитання про вихід із коаліції ще однієї партії – «Самопомочі»  – Кононенко відповів, що начебто таких передумов немає. Мовляв, завжди співпрацювали з партією Садового.

  «Якщо будуть такі заяви (про вихід з коаліції «Самопомочі» – Ред.), будемо визначатися, – говорить Кононенко перед тим, як зайти до кабінету Гройсмана. – Без «Самопомочі» у більшості достатньо голосів».

  Тим часом у кабінеті спікера парламенту Володимира Гройсмана збираються всі лідери фракцій. Ляшко залишає нараду за 10 хвилин і разом з фракцією йде святкувати у ресторан.

  Водночас Ігор Луценко, депутат з «Батьківщини», переконаний, що не все втрачено: «Є шанс ще домовитись. Можливо, буде знайдено якийсь формат співпраці, – говорить він. – Ляшко, так розумію, організував емоційну реакцію».

  «Найкращий захист від кримінальних обвинувачень – з опозиції. Тепер Ляшко буде кричати, що це розправа над «ворогами режиму Порошенка», – Сергій Лещенко.

  Близько 18 години стало відомо, що «Самопоміч» все-таки залишається в коаліції. Представник президента, нардеп з БПП Степан Кубів розповів, що на нараді у Гройсмана навіть розмов таких не було. Хоча одразу після заяви «радикалів» депутати «Самопомочі» заговорили про вихід.

  «Зараз вирішуватимемо (чи виходити з коаліції – Ред.), – говорить після засідання Ради нардеп з «Самопомочі» Семен Семенченко. – Я щодня думаю, що робити з коаліцією. І тут справа не в рішенні «радикалів». Рішення нашої фракції – робити все, що від нас залежить, для того, щоб була єдність. Але все більше задумуємось над тим: а з ким збираємось єднатись? Зараз йде процес пошуку виходу».

  Вже сьогодні, 2-го вересня, «Самопоміч» заявила про рішення залишитись в коаліції.

  «Перше: ми повинні бути там, бо в Україні війна, і коаліція є демократичним інструментом управління в країні,  – переконаний керівник фракції Олег Березюк. – І друге: відповідальність за розвиток країни лежить на нас, як на керуючому елементі. Війна і відповідальність тримає нас у коаліції».

  Водночас партія Садового заговорила про перегляд коаліційної угоди у зв’язку з виходом РПЛ. Але принципові речі в угоді, на їх думку, повинні залишитися.

  Політологи назвали вихід Ляшка з парламентської більшості передвиборчим піаром. Такої ж думки дотримуються депутати з БПП. Проте не варто виключати й іншої версії цього ходу. Адже проти самого Ляшка та його однопартійця Ігоря Мосійчука порушено кримінальні справи. Нардепи звинувачуються в організації злочинної групи, викрадені людей, незаконному позбавлені волі та катуваннях.

  Ще кажуть, що Генпрокуратура готує справу про підозру на віце-прем'єра від «радикалів» Валерія Вощевського, який вирішив залишити уряд. Окрім вказаних кримінальних справ є подання на зняття депутатської недоторканності з Андрія Лозового.

  «Це гра на випередження, – пише у Фейсбуці нардеп з БПП Сергій Лещенко. – Найкращий захист від кримінальних обвинувачень – з опозиції. Тепер Ляшко буде кричати, що це розправа над «ворогами режиму Порошенка».

  Сам президент Порошенко у своєму останньому телезверненні до народу запевняв у неможливості переформатування коаліції. Однак проаналізувавши результати останніх голосувань, можна зробити висновок, що воно таки відбулося, хоча й неформально.

  Теги : Гройсман Верховна Рада Порошенко Степан Кубів Ляшко Радикальна партія Батьківщина коаліція БПП Опозиційний блок Семенченко Березюк Самопоміч Ігор Кононенко зміни до конституції Олег Мусій
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів