Ніяких розслідувань е-декларацій не буде – нардеп Віталій Купрій

  4 Листопада, 2016 15:31
  Замголови комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності розповів, чому ніхто не звертатиме уваги на незаконні статки чиновників

  Чого боїться президент, чому суспільству вигідний конфлікт між ГПУ та НАБУ, як прокуратура та СБУ намагаються поховати справу про фінансові зловживання в «Укроборонпромі» та чому винуватців афери не притягнуть до відповідальності – на всі ці питання у Віталія Купрія є свої відповіді.

  Окрім роботи нардепа він займається правозахисною діяльністю та проводить розслідування корупційних злочинів, особливо тих, що стосуються державних підприємств. А отже, знає, у чиїх інтересах працюють корупційні схеми, та не боїться називати конкретні прізвища високопосадовців, що мають з цих схем свій зиск.

  Ми зустрілися з ним у парламенті наступного дня після того, як були подані всі електронні декларації. Результати декларування обговорювали всюди – у транспорті, у магазинах та офісах, просто на вулиці. Звісно, саме з цього ми й почали.

  Ви вже цікавилися деклараціями колег? Які у Вас виникли враження?

  Враження у мене позитивні від того, що нарешті всі побачили, хто якими статками володіє. Під загрозою кримінальної відповідальності чиновники почали це показувати.

  Великі кошти, які реально ніхто не буде тримати у готівці – дзеркальне відображення грошей, що знаходяться в офшорах. Для того, аби пізніше їх можна було легалізувати.

  Більш того, вони почали показувати, можливо, навіть не те, чим вони володіють, а те, чим планують володіти. Тому що суми, заявлені в гривні і в доларах, просто вражають.

  Але є ще й інший варіант. Багато хто думає, що можливо, такі великі кошти, які реально ніхто не буде тримати у готівці, є дзеркальним відображенням грошей, що знаходяться в офшорах. Це для того, щоб пізніше їх можна було легалізувати певними схемами, а у антикорупційних органів не виникало б питань.

  Але я вважаю, що запитання вже мають бути, оскільки абсолютна більшість людей, які заявили такі великі статки, займали державні посади. Перш за все це стосується пана Гройсмана, який тривалий час був міським головою, потім працював у Кабміні, зараз прем’єр.

  Однозначно, що законно так збагатитися він не міг. Існує 368 ст., яка вказує, що є кримінальна відповідальність за незаконне збагачення, і я думаю, що в нормальній країні антикорупційні органи, а це НАБУ з Артемом Ситником, мали б повідкривати сотні кримінальних проваджень, щоб розслідувати ці факти.

  А Ви вважаєте, що НАБУ та НАЗК дійсно можуть ініціювати такі справи? Ви особисто у це вірите?

  За останній рік, коли працює НАБУ, я, як депутат, який бореться з корупцією, виявив більшу кількість випадків топ-корупції, ніж все НАБУ разом взяте.

  Більш того, я звертався до НАБУ з усіма цими випадками, і буквально лічені рази вони відкривали кримінальне провадження. На решту не реагували, і я був змушений навіть іти до суду й примушувати НАБУ відкривати справи.

  Наприклад, у мене є рішення суду по пану Насалику, міністру енергетики та вугільної промисловості, який вчинив незаконні дії для збагачення клану Януковича, створив Донбасенерго і закуповує вугілля у Л/ДНР. І НАБУ відмовилося це реєструвати. Я пішов до суду, і Артем Ситник тепер встановлений судом як порушник закону, який покриває злочинців.

  Тобто розслідування стосовно декларацій чиновників під великим питанням?

  Я не вірю в це, бо у нас це не антикорупційні, а корупційні органи.

  Ситуація, коли в ручному режимі керують правоохоронними органами, всіх влаштовує.

  До речі, щодо вашої декларації. Що з вашою квартирою у Ялті? Навідувалися туди?

  Я не навідувався туди, бо є велика небезпека того, що або я, або члени моєї сім’ї будуть арештовані. Хоча половина моєї родини живуть на тій території вже давно, 40 років.

  Вони залишилися в Севастополі, і я надав їм можливість навідуватися туди. Але навіть продати квартиру за діючим законодавством я не можу. У нас були певні заощадження, ще взяли кредит в Ощадбанку і купили квартиру в Батумі, де є море, і куди вся родина їздить на оздоровлення.

  Гаразд, повертаємося до теми правоохоронців. У багатьох випадках ми бачимо вибіркову діяльність з розслідування кримінальних справ. Наприклад, Генпрокуратура розслідує, як Сергій Курченко грабував державу, але навіть не намагається зясувати, хто потім це награбоване привласнив. Мова йде про арештоване паливо Курченка на сотні мільйонів гривень, що зникло невідомо куди. І таких прикладів дуже багато. Нам не щастить з генпрокурорами, чи є якась інша причина?

  Хвороба української правоохоронної системи – вибірковість правосуддя, це однозначно. Але цю проблему можна було б вирішити, якби у нас була схвалена концепція реформування правоохоронних органів.

  Як заступник профільного комітету відповідально заявляю – цього зроблено не було. І на всі мої заяви в грудні 2014 року – будь ласка, покажіть, куди буде рухатися наша країна, – відповіді не було.

  Ні виконавча влада, ні президентська гілка влади – ніхто не мав і не має, а можливо, не хоче мати таку концепцію розвитку, оскільки ситуація, коли в ручному режимі керують правоохоронними органами, всіх влаштовує.

  Після мого звернення до Турчинова щодо «Укроборонпрому» прокуратура й СБУ прийняли спільне рішення, щоб поховати це розслідування.

  Можливо, тому ні ГПУ, ні НАБУ досі не зацікавилися, чому Україна щорічно інвестує у Кіпр мільярди доларів?

  Інвестиції за кордон – це виведення грошей. Це доступний шлях до їх легалізації, і це питання до контролерів, насамперед до НБУ. Ось вам приклад – я захотів інвестувати 5 тис. євро. Є така можливість, коли купляється на десятьох людей спортивна яхта, ці люди є командою і ходять під парусом за кордоном. Я яхтсмен, капітан і захотів інвестувати.

  Я отримав від НБУ відповідь, що така інвестиція зараз заборонена, що не може проста людина навіть 200 доларів інвестувати за кордон. А тут ми бачимо, як мільярди спокійно виводять. Я думаю, що для правоохоронних органів це дуже серйозне поле для діяльності.

  А що Ви думаєте про вже цілком очевидний конфлікт та взаємну неприязнь між представниками ГПУ та НАБУ?

  На сьогодні, як це не парадоксально звучить, існування конфлікту для суспільства вигідне, оскільки якщо конфлікту не буде, все буде «шито крито». Не побачать ні злочинів прокурорів, ні злочинів детективів НАБУ. Тому нехай конкурують, і може це буде поштовхом до реформ.

  Ви проводили розслідування стосовно корупції на держпідприємствах. Одне з останніх – оборудки «Укроборонпрому». На Вашу думку, чи є перспектива довести справу до логічного кінця і покарати винуватців? Бо поки немає результату, концерн вимагає на свої потреби 4 млрд гривень, хоча не може пояснити, куди поділися раніше виділені йому 648 млн гривень.

  Я звертався до пана Турчинова, секретаря РНБО, там трошки була паніка після мого звернення щодо «Укроборонпрому». Але було спільне рішення, я так розумію, прокуратури і СБУ, щоб поховати це розслідування. Тому вони і віддали його військовій прокуратурі досить низького рівня.

  Це означає, що якби хтось хотів навести лад, то це розслідувалося б на найвищому рівні. Там високопосадовці замішані – я вказував на це НАБУ, але вони навіть не зареєстрували провадження в державному реєстрі. Тому я думаю, що перспектив у цієї справи немає.

  Хоча я отримав лист від Державної фіскальної служби, в якому вони підтверджують інформацію про наявність обналу коштів з «Укроборонпрому», і що це відбувається централізовано, у великих масштабах.

  Але вони кажуть , що це не в їхній компетенції і їх не долучають до перевірок. Тому я думаю, там є дуже серйозне блокування.

  Партії, які мають дуже низьку підтримку виборця, наприклад, «Народний фронт» та БПП, отримують в рази завищені суми у рамках держфінансування.

  Після того, як з’явилася інформація про масштабні фінансові оборудки в «Укроборонпромі», заяву про звільнення з поста голови наглядової ради концерну терміново написав нардеп Сергій Пашинський, замголови фракції «Народного фронту». Чи не занадто дивний збіг обставин, як Ви вважаєте?

  Можливо, це кулуарно вони так вирішили, бо все замикалося на Пашинському. Або відкривати проти нього кримінальне провадження, вносити подання про зняття депутатської недоторканості, або зняти з нього якісь повноваження. Я думаю, що Пашинський однозначно причетний до всіх цих оборудок.

  Коли він писав заяву на звільнення, то пояснив це конфліктом інтересів: він є і головою наглядової ради «Укроборонпрому» і водночас – головою парламентського комітету з оборони. Але чому два роки ні в кого у парламенті не викликав запитань цей конфлікт інтересів?

  На це є антикорупційні органи. І конфлікт інтересів – це проблема, яка має бути вирішена, про яку має бути заявлено, і НАБУ мало би втрутитися в цю ситуацію. Але вони вважають, що це фігури такого рівня, проти яких не можна вчиняти жодних законних слідчих дій. Це люди, які у нас мають своєрідний імунітет, не тільки президент.

  А чому мають? Тому що зачеплять когось з БПП – буде протидіяти президент, а якщо зачеплять Пашинського з «Народного фронту», то розвалиться коаліція, і тоді будуть нові парламентські вибори. Якщо вони відбудуться, то президент вже не отримає підтримки, і взагалі може початися процедура імпічменту.

  Тобто все тримає страх?

  Так, страх. Страх президента втратити свої повноваження.

  Продовжуючи тему держпідприємств, хотів би зупинитися на скандалі навколо «Укренерго». Відкритий конкурс на керівника цього підприємства виграв топ-менеджер американської компанії AES Corporation Сергій Зуєв. Але міністру енергетики Насалику він чомусь не до вподоби, і тривалий час міністр не призначає Зуєва на посаду, старанно оберігаючи місце голови підприємства. Що там відбувається?

  Зараз справа знаходиться на тому етапі, що міністр має надати своє погодження щодо призначення. І він цього не вчиняє. Тобто однозначно це блокування з його боку.

  Я очолюю громадську антикорупційну організацію «Маємо право», і один з моїх адвокатів зараз представляє інтереси Сергія Зуєва в судах. Наразі заявлено клопотання про допит міністрів, які брали участь в голосуванні за Сергія Зуєва. Суд задовольнив це клопотання.

  Проте розгляд цього питання постійно переносять на місяць, на два, а в цей час продовжується тотальне розкрадання підприємства. Його зараз очолює в.о. директора пан Ковальчук.

  «Я не сповідую філософію низьких заробітних плат ні для кого. Я вважаю, що кожна людина має гідно заробляти на життя»

  Я отримав листа з прокуратури, в якому вказані масштаби розкрадання, і мене дивує – гаразд, ви вважаєте, що щось там незаконно відбулося з конкурсом, але ви тримаєте на посаді людину, яка підозрюється у великих махінаціях. То зробіть щось, аби його звільнили, призначте іншого виконувати обов’язки. Однак цього не роблять. А це означає, що певні люди мають з цього зиск. Я вказую з цього приводу на Ігоря Кононенка (замголови фракції БПП,наближений до президента – ред.).

  Ще одна дуже заможна людина. До речі, електронні декларації показали, що представники усіх політичних сил є дуже заможними людьми. Через це постає питання: а чи доречне тоді державне фінансування партій?

  Державне фінансування необхідне, оскільки це дає можливість уникнути залежності від ключових спонсорів, а у нас це олігархи. Але те, як зараз відбувається розподіл цих коштів, мене абсолютно не влаштовує. Партії, які мають дуже низьку поточну підтримку виборця, наприклад, «Народний фронт» та БПП, отримують в рази завищені суми, які не відображають ситуацію на політичному ландшафті.

  Тому я би вносив зміни до закону, які передбачають підтримку нових партій. І можливо, у якості експерименту треба спиратися на останні результати місцевих виборів. Наприклад, партія УКРОП на місцевих виборах минулого року посіла четверте місце і по облрадам в середньому було десь 7% голосів. Ми б також хотіли отримати підтримку, але за цим законом не можемо.

  А стосовно підтримки самих депутатів підвищеними зарплатами? Парламент відмінив це підвищення. Спрацювали залишки інстинкту самозбереження після публікації декларацій?

  Можливо, так. Я голосував за відміну підвищення зарплат, але я не сповідую філософію низьких заробітних плат ні для кого. Я вважаю, що кожна людина має гідно заробляти на життя.

  Щодо себе – якщо порівняти мою діяльність з діяльністю директора НАБУ, який отримує до 100 тис. гривень на місяць і нічого не зробив, маючи у своєму розпорядженні сотні детективів і 500 мільйонів гривень на рік, то я розкрив більше злочинів. І я б хотів, аби моя робота преміювалася, щоб якось це було оцінено.

  Але мені не хочеться й зрівнялівки. Один депутат має багатомільйонні статки не ходить на роботу, нічого не робить, і не гребує зарплатою – забирає її. А я, правозахисник, порівняно незалежна людина для того, щоб не шукати коштів спонсорів чи якоїсь допомоги, хотів би бачити державну підтримку у повному обсязі. Тому що у мене тисяча звернень за останні сім місяців, працює 4-5 фахових юристів і я їм фактично віддаю свою зарплату. Тому я би хотів, щоб було збільшення зарплат. Але без прив’язки до підвищення соціальних стандартів для інших людей це неправильно.

  Ви – одна з перших осіб партії УКРОП. Можете розкрити секрет, що у вас там зараз коїться? Поширюються чутки, що засновника партії Геннадія Корбана відсторонили від керівництва.

  Це не відсторонення пана Корбана – це реагування на ті виклики, які нам дало кримінальне переслідування партії, яке почалося рік тому. І мене залякували. Мій помічник шість місяців був під домашнім арештом, і ми його ледь з-під того арешту витягли. А потім справа розсипалася, і ніхто навіть не вибачився за все це.

  Настав час, коли не можна вже прикриватися страшилкою «не боріться з корупцією, бо Путін прийде».

  Пан Корбан був змушений піти на угоду зі слідством, щоб не потрапити надовго за грати. Але за таких умов керувати партією неможливо. Людина стає заручником ситуації. Це почалося з січня минулого року – не було навіть можливості з’їзд нормально провести, звернутися до своїх колег. І тоді було прийнято рішення, що він залишається на рівні президії політради, але головування політрадою буде здійснювати інша особа. Зараз ці функції виконує нардеп Тарас Батенко.

  І ще трохи про е-декларування. Цей процес показав, що з одного боку, Україна – це жебраки, які виживають на 100 доларів на місяць. З іншого – це країна дуже заможних людей, судячи з декларацій. Але парадокс в тому, що ці жебраки вперто приводять до влади саме цих заможних людей, у результаті чого вони стають ще багатшими, а їхні виборці ще біднішими. І так від виборів до виборів. Це якась українська патологія, це назавжди, чи можна щось з цим зробити?

  Єдина запорука зміни цієї ситуації – це створення потужного середнього класу, незалежного у грошовому вимірі від роботодавця. Більше приватного бізнесу, юристів, адвокатів, які можуть заробляти.

  Якщо ми цього не зробимо, то залишиться ситуація, яка вигідна зараз керманичам нашої країни. Тримати людей на низькому рівні зарплат і пенсій, щоб вони були залежними, а потім купувати голоси під час виборів і фактично фальшувати волевиявлення громадян. Але виглядати буде так, що проголосували законно.

  Але ж терпець може і увірватись. Наприклад, вчора скінчилася подача декларацій і всі побачили, що в них написано. А сьогодні Верховну Раду чомусь оточила небачена кількість поліції та спецназу. Їх стільки, що не вистачило спецтранспорту – підвозили навіть на звичайних міських маршрутках та автобусах. Це депутати так злякалися, щоб бува чого не вийшло?

  Це краще запитати у того, хто займається охороною. Я думаю було вже багато підстав для того, аби захищати депутатів, тому що народне невдоволення є.

  На жаль, поки що через конфлікт на Донбасі багато людей не хочуть провокувати ситуацію, щоб агресор не використав це проти діючої влади і не пішов у наступ. Це стримує протести.

  Але вже настав час, коли не можна вже прикриватися страшилкою «не боріться з корупцією, бо Путін прийде». Це все абсурд. Навпаки, щоб перемогти режим, який на нас напав, треба підвищити соціальні стандарти, подолати корупцію, зробити боєздатною армію. А це якраз передбачає реформи, які наша влада не робить.

  Теги : Президент ГПУ СБУ нбу декларація Укроборонпром прокуратура офшор БПП сергій пашинський Корбан Олександр Турчинов парламент Курченко зловживання Народний Фронт НАБУ Насалик Батенко УКРОП сергій зуєв AES Corporation
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів