НФ і БПП – альянс на мезальянсі

  24 Червня, 2015 14:01
  Передвиборча кампанія до місцевих виборів практично стартувала. Основною інтригою залишається формат участі в ній президентсько-прем'єрських сил коаліції

  Після розгляду Верховною Радою законопроекту про місцеві вибори та прийняття його за основу передвиборча кампанія до місцевих органів влади стартувала, можна сказати, офіційно. Версії та коментарі стали сміливішими, оскільки учасники виборів – як очевидні, так і потенційні – більш-менш з’ясували для себе, за якими правилами їм доведеться грати. Однак провідні гравці визначилися ще задовго до цього. Зокрема тому, що вони й встановлювали згадані правила.

  Та сама політична пропозиція, яку раніше прем'єр-міністр Арсеній Яценюк зробив публічно Блоку Петра Порошенка, виявилося дуже далекоглядною. Нагадаємо, Яценюк закликав об'єднати зусилля та підхід «Народного фронту» і «Блоку Петра Порошенка» для участі в кампанії з виборів до місцевих органів влади.

  «Важливо, щоб всі політичні сили, які входять у коаліцію, вже зараз прийняли рішення про формат походу на місцеві вибори. За інших обставин це буде війна всіх з усіма», – заявив тоді прем'єр.

  Також він звинуватив інших учасників коаліції в популізмі та роботі виключно на рейтинги і опозицію та навіть запропонував їм вийти з коаліції. Однак, на думку деяких експертів, саме НФ найбільше потребує реанімації свого рейтингу перед виборами.

  За даними соціологічної групи «Рейтинг», якби вибори проводилися у червні цього року, лідерами перегонів став би «Блок Петра Порошенка» – 16%. У «Самопомочі», «Батьківщини» та «Опозиційного блоку» набралося б до 10%, «Радикальна партія» та «Громадянська позиція» отримали б не більше 6%, «Правий сектор» – 5%, ВО «Свобода» – 4% , а «Народний фронт» і КПУ – близько 3%.

  Тому нерівність запропонованого Яценюком союзу очевидна, і його прагнення до об'єднання зусиль можна вважати нічим іншим, як спробою підняти свій рейтинг за рахунок чужого. А нагадування про «єдність» безпосередньо перед виборами можна було б назвати тим же популізмом, оскільки реальної єдності в коаліції не спостерігається, про що свідчать результати голосувань в Раді з низки ключових питань.

  Уся далекоглядність пропозиції стала очевидною після прийняття в першому читанні законопроекту про місцеві вибори, яким політичним силам дозволяється об'єднуватися у передвиборчі блоки. Іронічно, але саме ця подія проявила відсутність єдності в коаліції. «Самопоміч» оголосила про намір боротися з блоковою виборчою системою в законопроекті про місцеві вибори. Лідер фракції «Самопоміч» Олег Березюк вважає повернення до блокової системи значним регресом, проте цілком припускає об'єднання депутатів місцевих рад в блоки після виборів.

  Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала в коментарі UA1 висловив припущення, що, швидше за все, НФ і БПП створять такий передвиборний блок. На думку самого експерта, Блоку Порошенко не варто було б цього робити, але високою є ймовірність застосування Яценюком політичного шантажу, як це вже не раз бувало, тому об'єднання все ж відбудеться.

  Однак, у разі, якщо ці місцеві вибори стануть проміжними, як передбачають багато аналітиків, такий блок носитиме ситуативний характер. Все залежатиме від термінів Конституційного узаконення децентралізації влади та набуття чинності цими змінами. Тому може вийти так, що погодженим компромісним кандидатам від БПП-НФ вдасться побути при владі всього 2 роки.

  Теоретично БПП може вступити в союз заради того, щоб вже потім надійно зміцнити свою владу в регіонах на тривалий термін. За цей час у президентської політичної сили з'явиться можливість достатньо розвинути свою партійну систему на місцях.

  Але створювати блоки після проміжних виборів, як пропонує «Самопоміч», не буде сенсу. А поки можливе тимчасове об'єднання, яке Бала охарактеризував так: «Ситуативний блок – це спроба втекти від відповідальності перед виборцями».

  Важливу роль у прагненні НФ об'єднатися з БПП відіграє і фінансовий аргумент. Якщо на парламентських виборах НФ фінансувався майже повністю ззовні, то БПП – за власні кошти. Чи вдасться Яценюку до осені підняти свій рейтинг за рахунок субсидій населенню або якого-небудь економічного дива, ще не відомо. А мати на виборах сильного союзника – завжди надійніше.

  З інтересами Яценюка та його політичної сили від передвиборчого альянсу з Блоком Порошенко все більш-менш зрозуміло. У фракції НФ цю тему коментують неохоче, проте кажуть, що консультації щодо єдиних кандидатів вже почалися, а Яценюк спробує до осені підняти особистий авторитет власними силами. Що стосується БПП, то там об'єднання вважають одним із способів не допустити отримання Опозиційним блоком більшості на наступних виборах.

  Як відомо, у колишніх регіоналів збереглися сильні позиції на сході та в центрі України. Проте чи їх найбільше остерігається БПП?

  У південних областях ще готові повоювати за електорат комуністи, вже об'єднані в ліву опозицію з «Прогресивною соціалістичною партією» Вітренко та неабияк підігріті Кремлем. Навіть партнери по коаліції можуть виявитися серйозними конкурентами на майбутніх місцевих виборах.

  На Заході сильні позиції має «Самопоміч». У центральних регіонах розцвів «Укроп» Коломойського. І хоча його адмінресурс ослаб в регіоні, все ж не випадково політсила оформила офіційну реєстрацію напередодні осінніх виборів. Та й «Батьківщину» не варто недооцінювати. Побоювання Яценюка щодо війни «всіх проти всіх» досить небезпідставні.

  Передвиборна боротьба може загострити суперечності всередині коаліції і цілком ймовірно, що ці вибори стануть точкою неповернення в деструктивних коаліційних процесах. Збереження більшості в нинішньому форматі може бути тим прихованим інтересом, який рухає БПП назустріч об'єднанню з НФ.

  Про тенденції руху в той чи інший бік можна буде судити за виборчими технологіями, які застосовуватимуть конкуренти. Народний депутат від БПП і співавтор законопроекту про місцеві вибори Вадим Денисенко у коментарі UA1 зазначив, що БПП зацікавлений в об'єднанні сил з НФ на місцевих виборах, проте в певних рамках. «Партійного об'єднання не буде», – заявив депутат.

  Мова йде про спільний інтерес провести на місцях якомога більшу кількість кандидатів від коаліції та договір не використовувати в кампанії один проти одного брудні політтехнології, не конфліктувати і не влаштовувати провокацій. Якщо БПП і НФ вдасться не лише домовитися на цей рахунок, але й виконати домовленості, то шанси на збереження ядра коаліції будуть досить високими.

  Збереження основи коаліції для Яценюка означатиме збереження прем'єрського крісла. Як поведуть себе на виборах інші коаліціанти, поки важко прогнозувати. Однак, незалежно від вибору моделі поведінки, при збереженні президентсько-прем'єрського ядра шанси опозиції ослабнуть.

  Теги : Арсеній Яценюк БПП передвиборча кампанія Опозиційний блок Петро Порошенко Самопоміч Народний Фронт місцеві вибори
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів