Незамінний Шокін. Чи є реальною відставка Генпрокурора?

  5 Листопада, 2015 16:37
  На тлі резонансних кримінальних справ народні депутати і західні партнери продовжують наполягати на відставці Генерального прокурора Віктора Шокіна. Однак Петро Порошенко поки продовжує ігнорувати ці заклики й вимоги
  Віктор Шокін, Генеральний прокурор України
  Фото: прес-служба ГПУ
  Віктор Шокін, Генеральний прокурор України

  Протягом останнього тижня в Україні не було більш обговорюваного і критикованого державного службовця, ніж Генеральний прокурор Віктор Шокін. Про проблеми в його роботі відкрито заявляють представники США і ЄС, Автомайдан приїжджає під будинок Петра Порошенка із закликами щодо відставки Генпрокурора, депутати збирають підписи за його звільнення, а сам глава ГПУ встигає взяти участь у найбільш гучному кримінальному переслідуванні нової влади, нібито стати жертвою замаху та піти у відпустку.

  Розмови про відставку Шокіна ведуться давно. У Верховній Раді почали збирати підписи за звільнення Генерального прокурора ще в липні, але навіть з урахуванням останніх подій підписантів наразі всього 120. Серед основних претензій, які пред'являють парламентарії Шокіну, – відсутність результатів у розслідуваннях проти представників колишньої влади, млява боротьба з корупцією та її покривання всередині відомства, затримка з реформами прокуратури, участь у вибірковому переслідуванні неугодних та інше.

  Для того, аби хоча б винести питання щодо відставки Шокіна на розгляд парламенту, депутатам потрібно 150 підписів, а для ухвалення рішення про звільнення Генпрокурора – 266 голосів. Такої кількості бажаючих звільнити главу ГПУ в Раді поки немає й близько.

  Шокін не поспішає виконувати вимогу ЄС щодо свого звільнення, чим може зірвати скасування віз для українців і позбавити країну макрофінансової допомоги від Брюсселя.

  Набагато небезпечнішими для Шокіна є претензії до його роботи зі сторони західних партнерів України. Першою відкрито розкритикувала ГПУ помічник держсекретаря США з питань Європи та Євразії Вікторія Нуланд. За її словами, Генпрокуратуру, як і поліцію, потрібно повністю вибудувати заново, щоб вона «розслідувала й успішно карала корупціонерів, у тому числі серед співробітників самої Генеральної прокуратури».

  Потім за ГПУ взявся посол США в Україні Джеффрі Пайєтт. «Генеральна прокуратура має припинити підривати реформи, захищати корумпованих прокурорів у своїх лавах... а також припинити блокування кримінальних розслідувань хабарництва, змов і політичних угод», – сказав посол минулого тижня.

  В ЄС переконані, що Шокін блокує виконання Україною умов, необхідних для лібералізації візового режиму. Євросоюз відкрито вимагає замінити представників ГПУ в комісії з відбору співробітників до Спеціальної антикорупційної прокуратури, через те, що туди призначено одіозних особистостей, замішаних в корупційних справах. Шокін виконувати вимогу ЄС не поспішає, чим може зірвати скасування віз для українців і позбавити країну макрофінансової допомоги від Брюсселя.

  Враховуючи вплив західних партнерів на нинішню українську владу та політичні процеси, можна припустити, що після таких різких заяв зберегти свій пост Шокіну буде складно. Сам він каже, що збирається у відставку після завершення реформи прокуратури, яка орієнтовно має закінчитися навесні наступного року.

  Можливо, очільнику ГПУ доведеться піти раніше? Можливо, але вирішувати не йому.

  Активізація прокуратури

  На тлі вимог щодо відставки Шокіна ГПУ почала демонстрацію небаченої активності. Разом з пред'явленням звинувачень соратнику Ігоря Коломойського, лідеру партії «УКРОП» Геннадію Корбану прокуратура повідомила про виклик на допит низки значимих представників колишньої влади і передала до суду справу проти Олександра Єфремова.

  На брифінгу, присвяченому «справі Корбана», Шокін виголошував пафосні промови про невідворотність покарання незалежно від партійності, про нові посадки і готовність до рішучих дій, попри тиск і погрози.

  Однак в результаті прокуратура поки не в змозі якісно представити державне обвинувачення у справі проти так званої «дніпропетровської ОЗУ». Некомпетентність прокурорів перетворює справу на цирк і виставляє все відомство посміховиськом перед суспільством.

  У ГПУ стверджують, що снайпер точно знав, де саме знаходиться Шокін в кабінеті, та використовував тепловізор. Водночас у прокуратурі не врахували, що жоден тепловізор не працює через скло.

  Член правління Transparency International Ukraine, експерт «реанімаційного пакету реформ» Ярослав Юрчишин вважає, що нинішня активність Генеральної прокуратури пов'язана з бажанням максимально показати впливовість і успішність відомства, та на позитивному іміджі передати пост Шокіна наступнику.

  «Зараз намагаються показати максимальну ефективність, підняти ставки, через це йдуть і гучні справи з врученням повісток, арештом Корбана. Коли, на думку Петра Порошенка, буде доведено певний рівень ефективності, Генеральний прокурор скаже, що він втомився і йде», – зазначив Юрчишин в коментарі UA1.

  Експерт вважає, що ГПУ буде діяти в подібному ключі доти, доки Петру Порошенку буде вигідно, аби Шокін «стягував на собі негатив і закручував гайки, розчищаючи брудні справи і готуючи ґрунт для нової людини».

  У той же час, політолог Вадим Карасьов вважає, що нинішні розмови про відставку Шокіна – це лише елемент політичної боротьби і спосіб розхитувати владу Петра Порошенка.

  «Стріляючи словом по Шокіну, ціляться в Порошенко. Це не стільки намір реально звільнити Шокіна, скільки інструмент для ослаблення влади президента», – зазначив Карасьов у розмові з UA1.

  А останні кримінальні справи Карасьов пов'язує не з підготовкою до відставки Шокіна, а з початком зміцнення президентської влади, ініційованої самим Порошенком.

  Дивний замах

  Разом з розмовами про відставку і «справою Корбана» додало популярності Генпрокурору й повідомлення про замах на нього.

  У ГПУ заявили, що снайпер зробив три постріли по робочому кабінету Шокіна, і Генпрокурора врятували лише броньовані вікна.

  Наразі вся історія із замахом більше схожа на провальний піар і ризикує залишитися в пам’яті  як один з головних ляпів прокуратури. У ГПУ стверджують, що снайпер точно знав, де саме знаходиться Шокін в кабінеті, та використовував тепловізор. Водночас у прокуратурі не врахували, що жоден тепловізор не працює через скло.

  Судячи з вигаданих пояснень, Шокін став першою людиною, яку намагалися вбити пострілом через скло і штори – фактично наосліп. При цьому підготовлений снайпер знав, як розставлені предмети в кабінеті у Шокіна, але не знав, що вікна в ньому броньовані.

  Такого epic fail Генеральній прокуратурі вдасться позбутися ще не скоро.

  Ярослав Юрчишин упевнений, що історія із замахом – це відмивання іміджу Шокіна.

  «Розцінювати це як справжній замах смішно. Історії з тепловізором нагадують фарс і комедію. Це спроба підняти градус, показати, що насправді Шокін – борець, він багато робить, багатьох зачепив, багато незадоволених, ось навіть замах організували», – вважає експерт.

  Ким замінити?

  Необхідно пам'ятати, що кандидатуру Генерального прокурора вносить президент, і враховуючи специфіку кадрової політики Петра Порошенка, розглядати на цю посаду він буде людину насамперед особисто віддану й лояльну.

  Оптимальний для Порошенка варіант – Сакварелідзе, адже на нього можна вплинути через дружні стосунки з Михайлом Саакашвілі, якого той слухається беззаперечно.

  Власне, Шокіна президент призначив і продовжує йому довіряти виключно через згадані якості. Прокуратура – ключовий інструмент в руках президента у політичній боротьбі, і від її керівника вимагається, в першу чергу, покірне виконання доручень Порошенка.

  Водночас, не слід забувати, що український президент не сприймає спроб натиснути на нього, показати силу. Тому Порошенко не може звільнити Шокіна, оскільки визнає цим власний прорахунок і слабкість. Глава держави може погодитися на його відставку, лиш продемонструвавши, що Генпрокурор виконав поставлені перед ним завдання, багато зробив і був успішний.

  На думку Юрчишина, якщо Шокін і піде, то виключно написавши заяву за власним бажанням, порекомендувавши свого наступника, який продовжить його справу.

  Експерт вважає, що перші в черзі на посаду наступника Шокіна – його нинішні заступники.

  «Якщо намагаються показати успішність Шокіна, то його заступники, як частина команди і продовжувачі традицій можуть бути рекомендовані на посаду Генпрокурора», – вважає Юрчишин.

  Обрати можуть будь-якого зама Шокіна: як одіозного Юрія Севрука, так і медійно привабливого Давида Сакварелідзе.

  Юрчишин вважає, що з цієї когорти оптимальний для Порошенка варіант – саме Сакварелідзе, адже на нього можна вплинути через дружні стосунки з Михайлом Саакашвілі, якого той слухається беззаперечно.

  З іншого боку, Захід хотів би бачити на посаді Генпрокурора іншого зама Шокіна – Віталія Каська. Той же Джеффрі Пайєтт не втомлюється публічно нахвалювати його. Але для Порошенка Касько – незручна фігура, оскільки він буде повністю незалежним від президента.

  Призначення наступним Генпрокурором людини ззовні системи, на думку Юрчишина, може бути корисним, але наразі є малоймовірним.

  Також експерт нагадав, що кандидатуру нового Генпрокурора потрібно буде провести через парламент і переконати голосувати за нього всіх представників коаліції, адже новий глава ГПУ, новопризначений голосами «Опозиційного блоку», половина депутатів якого перебувають під слідством, одразу викличе запитання і критику.

  «Ймовірно, відставка Генпрокурора якщо й відбудеться, то буде призначено виконуючого обов'язки з числа нинішніх заступників, і він тривалий час в такому статусі й працюватиме», – резюмував Юрчишин.

  Ось і виходить, що на порозі пенсії Шокін потрапив у серйозну халепу, і вибратися з неї він зможе за рішенням тільки однієї людини – Петра Порошенка. Враховуючи вузькість «лави запасних» влади та особливі вимоги президента до кандидатури Генпрокурора, знайти йому заміну не так вже й просто, хоча сам Шокін, певно що, якнайшвидше погодився б піти відпочивати.

  Теги : ГПУ відставка сакварелідзе Корбан джеффрі пайєтт Петро Порошенко Вікторія Нуланд Віктор Шокін Віталій Касько
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів