Недолюстровані, але недоторканні. Стара гвардія на новій держслужбі

  7 Жовтня, 2015 20:29
  Як чиновники, що за часів Януковича зробили запаморочливу кар'єру, не лише залишаються на держслужбі, але й активно готують собі наступників

  Контроль над фінансовими потоками в мільярди гривень, процвітання й розвиток або крах будь-якого бізнесу в країні, безпосередній вплив на бізнес-процеси в Україні... За всім цим сьогодні стоїть одна структура – Державна фіскальна служба (ДФС).

  А професійні кадри для неї готує Національний університет державної податкової служби України (НУДПСУ), в народі просто Податкова академія в Ірпені під Києвом.

  І за те, щоб мати главою цього вузу свою людину, зацікавлені люди готові порушувати закон і залякувати незгодних.

  Просто тому, що ректор у кожній податковій інспекції, на кожному рівні ДФС матиме своїх людей – його колишніх випускників, яких завжди можна буде попросити про невеличку послугу.

  Посада ректора забезпечує не лише контроль над формуванням кадрів для фіскалів у масштабах країни, але й можливість розпоряджатися 23 гектарами паркової зони.

  Багато в чому цим і пояснюється те, що сьогодні згаданим університетом керує чиновник, який на сто відсотків потрапляє під люстрацію із забороною займати державні посади протягом 10 років.

  Чиновник, який за часів Януковича зробив запаморочливу кар'єру на митниці, а зараз перебуває під протекторатом вищого керівництва ДФС, частини нардепів та людей з Адміністрації президента.

  Нарешті, чиновник, який своїми діями довів курсантів та викладачів університету до теперішнього бунту й акцій протесту під Кабміном. Правда, жертвою стали самі бунтарі – 300 осіб після цього було звільнено.

  Це все про нього, про Павла Пашка, держслужбовця 5 рангу і Почесного митника України, а нині в.о. ректора Університету податкової служби.

  Недолюстрований

  Кар'єра 56-річного колишнього митника воістину стрімка й грандіозна. Зі стільця звичайного депутата однієї з райрад Харкова він у 1997 році несподівано сідає в крісло глави Східної регіональної митниці, а згодом очолює Дніпровську регіональну митницю.

  Здавалося б ось вона, золота планка для колишнього викладача Харківського військового університету. Але в 2001-му Пашко знову стрімко злітає кар'єрними сходами, будучи призначеним замглави Держмитслужби України, де він потім пропрацював тривалий час на різних посадах з перервами на депутатство в Київраді.

  За Законом «Про очищення влади» Пашко відразу за трьома пунктами потрапляє до категорії осіб, яким заборонено працювати на держслужбі.

  Але в 2013 році трапилася халепа: на посту директора Департаменту розвитку митної справи Павла Пашка застала Революція Гідності, яка згодом запустила процес люстрації чиновників часів Януковича. Тобто й пана Пашка серед інших – за Законом «Про очищення влади» він одразу за трьома пунктами потрапляє до категорії осіб, яким заборонено працювати на держслужбі.

  По-перше, понад рік – з 25 лютого 2010 по 16 березня 2011 – він обіймав посаду заступника голови Держмитслужби. Це центральний орган виконавчої влади, який бере участь у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в галузі митної справи, і це означає відповідальність за п.3 частини першої статті 3 Закону: заборона на держслужбу протягом 10 років.

  По-друге, загалом більш ніж два роки – з 17 березня 2011 по 22 лютого 2014 – він працював на керівних посадах у митній і податковій службах. Це п.7 частини першої статті 3 Закону – така ж заборона на той же строк.

  І по-третє, під час Революції Гідності він не звільнився з посади в Міндоходів – п.3 частини другої ст. 3 Закону, і знову заборона на 10 років обіймати держпосади.

  Попри те, наказом фіскальної служби України просто під Новий рік 30 грудня 2014 року Пашка призначено в. о. ректора Національного університету Державної податкової служби України.

  До слова, ця посада забезпечує не лише контроль над формуванням кадрів для фіскалів у масштабах країни, але й можливість розпоряджатися 23 гектарами паркової зони Ірпеня, в якій розташований вуз.

  Одразу після цього призначення у вузі вибухнула низка скандалів, пов'язаних з роботою нового керівника та масовими звільненнями нелояльних до нього деканів і викладачів.

  Перша хвиля звільнень зачепила понад 100 співробітників, не згодних з персоною в.о. ректора. Фактично відбувається реорганізація і переформатування університету під потреби й бачення однієї людини – Павла Пашка.

  Водночас всі спроби оскаржити його призначення на посаду провалюються – недарма в одному з інтерв'ю він хвалився, що на митниці пересидів вісьмох голів, зберігши своє місце.

  У головного фіскала країни не піднялася рука звільнити людину, яку він сам просунув на посаду та всіляко їй сприяв.

  Перевірений чиновник і зараз міцно тримається за своє крісло, в якому щомісяця отримує трохи більше 9 тис. гривень з урахуванням усіх можливих надбавок.

  Недоторканний

  «Щоб закріпитися в університеті, Пашку потрібно провести вибори ректора, а для цього йому необхідно підібрати виборців, які голосуватимуть за нього, – пояснює UA1 події, що відбуваються у вузі в.о. начальника факультету податкової міліції Володимир Кузьменко. – І всі ключові фігури мають бути його надійними людьми, він повинен їх замінити».

  За словами Кузьменко, його факультет відповідає за охорону приміщень, обмежує можливість так званої народної люстрації – співробітники можуть пропустити або не пропустити людей.

  «Йому потрібна була там своя людина, і перший, кого він звільнив, – це був я, – розповідає викладач. – Він звільнив керівників усіх, навіть найменших відділів. На сьогодні близько 300 осіб звільнено. Вакантні місця він заповнив своїми людьми».

  У лютому 2015 року доведені до відчаю курсанти та викладачі університету організували під стінами Кабміну справжній Майдан з вимогою негайно звільнити з посади Пашка.

  Тодішній глава ДФС Ігор Білоус пообіцяв виконати цю вимогу, але потім про неї забув. У головного фіскала країни не піднялася рука звільнити людину, яку він сам просунув на посаду і всіляко їй сприяв.

  Тим часом цією справою зацікавилися у позафракційній парламентській групі «Депутатський контроль». Нардепи зажадали у правоохоронців, уряду й АП перевірити законність цього резонансного призначення.

  Як розповів UA1 член цієї групи Володимир Романюк, лише на його рахунку десяток запитів до різних держструктур з цього приводу, але результату – нуль. Усі звернення загрузли в бюрократичному болоті. Та й підстрахувався Пашко неабияк.

  Від ДФС він отримав довідку, що не підпадає під положення про люстрацію, хоча на сайті цього органу публікується інформація про люстрацію інших чиновників, які обіймали такі ж посади, як і Пашко.

  Наступний документ чиновник отримав від Генпрокуратури з вердиктом – люстрації не підлягає. Державна судова адміністрація також не знайшла якихось судових рішень, які могли б перешкоджати держслужбі Пашка.

  Пашко не є посадовою особою ДФС, тому у фіскалів немає підстав проводити щодо нього службове розслідування, – Насіров.

  Бачачи безперспективність паперової тяганини, нардепи разом із курсантами та викладачами спробували взяти справу в свої руки і провести «народну люстрацію».

  У лютому 2015-го в кабінеті ректора Пашку було висунуто вимогу, аби він добровільно написав заяву про відставку і негайно залишив робоче місце.

  Під дружні вигуки «ганьба» чиновник вийшов зі свого кабінету, однак заяви не написав, заявивши, що виконує обов'язки згідно з чинним законодавством.

  На тому Пашко стоїть і досі, виконуючи обов'язки ректора. Що й не дивно, враховуючи його високих покровителів у різних владних структурах. Дуже вже багатьом потрібна своя людина на цьому місці.

  Під захистом

  Вперше прізвище Пашко спливає ще в 2013 році за одіозного ректора Петра Мельника, якого було піймано на хабарі, заарештовано, і який втік з-під арешту за кордон.

  «Коли по відношенню до Мельника почалися процеси з боку Олександра Клименка (глава Міндоходов-утікач – Ред.), і Мельника хотіли зняти, то вже тоді сплив Пашко, який був не проти зайняти цей пост, – розповідає UA1 екс-декан факультету фінансів і банківської справи цього вузу Валентина Унинець-Ходаківська. – Мельник вже тоді боявся. А у Пашка запитували: а чому не Дніпропетровськ? Чому не митниця? Він відповідав, що у нього теща живе в Бородянці, йому тут зручно і подобається».

  Після зміни влади в країні Пашко своїх амбіцій не облишив. Всього через 10 місяців після розстрілу людей на Майдані, голова ДФС Ігор Білоус призначив його в.о. ректора. Саме головний фіскал країни неодноразово переносив строки виборів ректора, завдяки чому Пашко продовжував залишатися у своєму кріслі.

  До слова, Білоуса пов'язували з екс-главою парламентського податкового комітету регіоналом Віталієм Хомутинником, який особисто підбирав йому кадри. Згодом Білоус змушений був піти з посади у зв'язку з корупційним скандалом.

  Однак Пашко без підтримки не залишився: нинішній глава ДФС Роман Насіров, давній знайомий Білоуса, своїм особистим підписом завірив індульгенцію Павлу Володимировичу – люстрації не підлягає.

  Інтереси Пашка активно лобіює нардеп Андрій Деркач, колишній регіонал, що контролює ТРК «Ера».

  А 2 вересня з'явився наказ ДФС № 657 про поділ обов'язків між керівниками. Перелік структурних підрозділів, підконтрольних особисто Насірову, становить 34 пункти. Номер 30 – це якраз Університет податкової служби.

  Також Насіров в офіційному листі (від 01.09.2015 №8295) заявив, що Пашко не є посадовою особою ДФС, тому у фіскалів немає підстав проводити щодо нього службове розслідування за результатами його роботи.

  І водночас ця «непосадова в ДФС особа» віддає співробітникам ДФС накази, призначає їх на посади, присвоює звання або звільняє з податкової міліції.

  Це приблизно те ж саме, як коли б міністр МВС Арсен Аваков, особисто призначивши керувати новою київською поліцією фізкультурника середньої школи, підписав офіційний документ про те, що фізкультурник до системи МВС не має жодного стосунку. Але разом з тим фізкультурник звільняв би офіцерів, розпоряджався б патрулями і присвоював позачергові звання.

  Нагадаємо, сам Насіров замішаний у скандалі щодо незадекларованої нерухомості в Лондоні, та, за словами його колишнього зама Костянтина Лікарчука, 100% підпадає під ч.8 ст. 3 люстраційного закону із забороною займати державні посади протягом 10 років.

  Але на цьому список покровителів Пашка не закінчується. Увесь університет від курсантів до викладачів у курсі того, що інтереси Павла Володимировича активно лобіює нардеп Андрій Деркач, колишній регіонал, що контролює ТРК «Ера».

  Він же хрещеник Леоніда Кучми, він же «атомний король» (мав високі посади в «Енергоатомі» та концерні «Укратомпром»), він же професор Київської духовної академії та семінарії УПЦ.

  «Та всім відомо, що Деркач його підтримує, – підтверджує Унинець-Ходаківська. – Ще коли були призначені вибори ректора в минулому році, у самий розпал «агітації» за нового керівника пішли атаки. Був лист заступника парламентського бюджетного комітету Деркача на ім'я президента з підтримкою Пашка. Запитується, яке відношення Деркач має до виборів ректора нашого університету?».

  Але й це ще не все. Самий верх «даху» ховається за літерами АП – Адміністрація президента. Співробітники університету не дуже охоче говорять на цю тему, але натякають, що Пашка підтримують на рівні вищого керівництва цієї структури.

  До Адмінсуду Києва, де розглядався позов про неправомірність призначення Пашка на посаду, дзвонили з АП.

  «Моя особиста думка така: якщо людину відразу було поставлено начальником Харківської митниці в 1997 році, то це не зовсім проста людина, – говорить Кузьменко. – З тих пір він на посаді нижчій, ніж керівник регіональної митниці, не був. Людина обертається в тих колах, має знайомства і зв'язки. І для багатьох сильних світу цього він важливий і потрібний».

  UA1 спробував отримати коментарі від самого Павла Пашка, але наші неодноразові спроби застати його на робочому місці не мали успіху.

  Ми залишили помічникові в.о. ректора наш номер телефону, пояснивши з якого приводу хотіли б поспілкуватися з главою вузу, але пан Пашко так і не передзвонив.

  Судний день

  Попри високих покровителів Пашка, ряд колишніх співробітників університету все ж вирішили відстоювати в суді свою думку про незаконність його призначення на посаду голови Університету та про те, що цей чиновник має бути люстрований.

  Правда, і в цьому разі не обійшлося без заступництва поавжних персон. «До Адмінсуду Києва, де розглядався позов про неправомірність призначення Пашка на посаду, дзвонили з АП, – говорить Унинець-Ходаківська. – Проте судді зараз бояться всього цього, тому категорично відмовилися поступитися. Відповіли – нехай дзвонить президент. Але президент, мабуть не подзвонив, тому рішення ухвалили на нашу користь».

  [...]

  [...]

  Це була перша перемога викладачів, налаштованих домогтися справедливості. У результаті 23 вересня Адмінсуд Києва прийняв рішення – призначення Павла Пашка на посаду в.о. ректора університета є незаконним.

  Ініціатор цього позову Володимир Кузьменко стверджує, що чималу роль зіграв Мін'юст, який також підтримав позов і виступив у ролі третьої сторони. Тепер на черзі судове рішення з питання люстрації Пашка.

  «ДФС та Міносвіти знають, яким буде рішення, і затягують процес, – зазначає Кузьменко. – Засідання суду вже разів двадцять переносили через неявки та заміну адвокатів. Тому ця справа замість одного місяця, як передбачено Кодексом адміністративного судочинства, слухається вже півроку».

  Попри те, викладачі налаштовані на перемогу і вірять, що суд нарешті поставить крапку в цій справі.

  Теги : корупція люстрація ігор білоус петро мельник ДФС Павло Пашко
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів