Не всі грузини реформатори: чому Гії Гецадзе час додому

  26 Квiтня, 2016 14:33
  Впровадженню європейських принципів роботи в українських держустановах не допоможуть закордонні фахівці, не здатні протистояти спокусам української корупції

  В українському суспільстві склалося дві думки щодо іноземних реформаторів у вищих ешелонах влади. Перша – негативна, виростає з почуття свого роду національної гідності: мовляв, невже серед українців не знайшлося достойних? Друга опирається на аналіз розвитку країн, громадянами яких донедавна були приїжджі чиновники, і є радше позитивною. Точніше – очікувально-позитивною.  Зокрема, так дивляться зараз на вихідців із Грузії. З огляду на однакове минуле наших країн. З урахуванням задекларованої ще в 2004-му стурбованості долею України – під час Помаранчевої революції  Міхеіл Саакашвілі говорив слова підтримки, стоячи на сцені поруч з Ющенком. З посиланням на те, що у них вийшло – то чому б не дати їм шанс зробити так, аби вийшло у нас?

  Такі очікування значною мірою виправдалися щодо згаданого Саакашвілі, який на посаді очільника Одеської ОДА продемонстрував нові підходи та принципи роботи держустанов. Варто згадати, наприклад, відкриття в Одесі центру обслуговування громадян, де за короткий термін можна оформити будь-які документи – від паспорту до реєстрації нерухомості. Відзначився Саакашвілі й у боротьбі з рейдерами, попри «кришування» останніх високопосадовцями з ГПУ та СБУ.

  Натомість у іншого уродженця Грузії не вистачило досвіду розібратися з неправомірною ситуацією, що виникла у результаті рейдерського захоплення великого підприємства. Йдеться про заступника міністра юстиції Гію Гецадзе. І найбільший жаль полягає в тому, що окремі моменти реалізації плану рейдерів щодо привласнення чужого майна свідчать про безпосереднє сприяння Мін`юсту і особисто міністра Петренка.

  Питання до Міністерства юстиції виникли одразу ж, коли стало відомо, що Житомирську кондитерську фабрику «ЖЛ» намагаються захопити в силовий спосіб. Рейдери діяли за відомою схемою: неправомірне рішення суду та ліквідація на його підставі реєстрації підприємства. Товариство з додатковою відповідальністю «ЖЛ» 27 листопада 2015 року несподівано зникло з реєстру підприємств.

  Державний реєстратор Житомирського міського управління юстиції В’ячеслав Лоханчук, який здійснив незаконну дію, так поспішав, що не зважив навіть на порушення законодавства. Адже рішення суду було виконане на четвертий день після його ухвалення. Водночас, згідно з законом, на оскарження судового рішення відводиться 10-денний термін з моменту ухвалення, і воно не може набути чинності раніше.

  А вже 29 листопада вночі нотаріус із Дніпропетровської області заходить до Державного реєстру майнових прав та переписує цілісний майновий комплекс на неіснуюче ЗАТ «Житомирські ласощі». У коментарі UA1 нотаріус відмовилась від своїх дій та заявила, що її комп’ютер «зламали хакери».

  Саме з питанням, як було допущено подібні незаконні дії, представники Житомирської кондфабрики 3 грудня 2015 року звернулися до Міністерства юстиції. Заступник міністра Гія Гецадзе їх уважно вислухав та пообіцяв розібратися до другої години завтрашнього дня. Замміністра виглядав неприємно здивованим протиправними діями держреєстратора і заявляв, що  начальника житомирського управління юстиції Олега Горая буде притягнуто до відповідальності.

  Житомиряни були зворушені таким дещо незвичним для нашої країни перейманням ситуацією, а також людяністю та професіоналізмом пана Гецадзе. Проте наступного дня увесь захват зійшов нанівець, коли «людяний професіонал» Гецадзе просто не з’явився на робочому місці, не надав жодних роз’яснень та навіть не відповідав на телефонні дзвінки. Спроби зв’язатися із замміністра пізніше теж не мали успіху.

  А очільник Міністерства юстиції Павло Петренко згодом взагалі намагався запевнити журналістів, що йому нічого не відомо про конфлікт навколо «ЖЛ», а міністерство не отримувало жодних скарг від фабрики.

  Така заява обурила присутніх представників підприємства, оскільки на той момент вони вже понад два тижні намагалися зустрітись з міністром і проводили мітинги під будівлею міністерства. До того ж юрист фабрики продемонстрував два офіційних звернення, зареєстрованих Мін`юстом третього та четвертого грудня.

  Петренку не залишалось нічого іншого, як взяти копії звернень та пообіцяти службове розслідування по обласному управлінню юстиції.

  Однак насправді у міністерстві мають небагато уявлення, що робити у подібних випадках – коли йдеться про незаконне привласнення майна шляхом зміни власника в електронному реєстрі. Унаслідок непродуманого реформування виникла свого роду правова колізія: змінити запис у реєстрі може тільки особа, яка цей запис до реєстру вносила.  Якщо ж йдеться про незаконні дії невідомих осіб, єдине, що відповість Мін`юст на ваші претензії: звертайтесь до суду.

  Новий виток у своєму розвитку історія з Житомирською кондитерською фабрикою «ЖЛ» отримала 25 лютого 2016 року, коли фірмові магазини підприємства було незаконно привласнено вже відомим шляхом – хтось підробив ключі нотаріуса і зробив неправомірний запис в реєстрі нерухомого майна. Нотаріус знову відхрестилася від вчинених протиправних дій, звинувативши у всьому злісних хакерів. Мін`юст знову порадив звертатися до суду…

  Аж раптом представники ТДВ «ЖЛ» отримали нагоду ще раз поспілкуватися із заступником міністра юстиції Гецадзе. Однак 21 квітня на організованому Американським домом заході «Діалоги з Міністерством юстиції без купюр» їх зустрів зовсім інший Гія Гецадзе. 

  Куди й поділися європейська ввічливість та дипломатична витримка у побудові діалогу. Замміністра дозволяв собі й привселюдно обзивати тих, хто ставив йому незручні запитання, й посилати під три чорти журналістів. Зрештою стало зрозуміло, що будь-які спроби отримати коментар щодо кричущого беззаконня не матимуть успіху. Єдиною реакцією на них з боку як міністра Петренка, так і його заступника Гецадзе стали звинувачення у неконструктивному підході та провокаціях.

  Можна, звичайно, порадіти, що реформатор з Грузії зміг так повно влитися в український колектив Міністерства юстиції. Навіває сум лиш той факт, що схоже, реформа пішла трохи не туди. І замість того, аби впроваджувати цивілізовані методи роботи й перейматися насамперед проблемами громадян, Гія Гецадзе взявся продовжувати традиції совкого хамства та бюрократизму, які досі так трепетно плекаються українськими чиновниками. 

  І все це за наші з вами гроші, панове українські громадяни. Але стоп – не здумайте зважати на таку несправедливість у міністерстві справедливості. Бо в такому разі замміністра юстиції Гія Гецадзе вважатиме, що має повне право назвати будь-кого з вас не паном чи громадянином, а провокатором чи навіть просто чучелом.

  Теги : реформи корупція Мін’юст Павло Петренко рейдерське захоплення «ЖЛ» Гія Гецадзе
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів