Не по формі: на військових складах припадає пилом спорядження, якого не вистачає на передовій

  13 Серпня, 2015 12:19
  UA1 з'ясував, чому Міноборони рапортує про стовідсоткове забезпечення солдатів на фронті, а сотні бійців продовжують ходити в лахмітті, потребуючи найелементарніших речей

  «Сьогодні є дані, що в зоні АТО забезпеченість необхідним спорядженням, за інформацією тилу ВСУ, – 100%». Це повідомлення замміністра оборони Юрія Гусєва вкрай здивувало волонтерів, які продовжують тюками відправляти обмундирування на фронт, а прохання допомогти надходять практично з усієї зони АТО ледь не щодня.

  Попри це, інформацію щодо стовідсоткового забезпечення солдатів з посиланням на доповідь одного з полковників Служби тилу ВСУ підтвердив і радник президента Юрій Бірюков: є все, крім польових кепок – їх всього 47% від необхідних.

  Іноді ми стикаємося з ситуацією, коли Генштаб дає інформацію, що не відповідає дійсності.

  «У нас зараз навіть надлишок форми і берців. Такий ось когнітивний дисонанс, – відзвітував у Фейсбуці Бірюков. – За липень 2015 року військове приймання МО прийняло від виробників 80 762 комплекти форми. Це більше, ніж за весь 2014 рік! Тільки за цей тиждень на склад було закладено 17 454 комплекти».

  При цьому в міністерстві розуміють, що звіт на папері може істотно відрізнятися від оперативних даних «з полів». «Іноді ми стикаємося з ситуацією, коли Генштаб дає інформацію, що не відповідає дійсності», – визнав заступник міністра.

  Про те, що дані штабістів, м'яко кажучи, неправдиві, говорять і очевидці. «Часто-густо люди ходять, у прямому розумінні, в обносках, – свідчить волонтер Роман Доник. – І це не окопи на передовій. Це місце, де хлопці не сидять цілодобово в окопах. Там, в окопах, все набагато сумніше».

  Поряд з тим, гроші на речове забезпечення справно надходять. За даними голови Комітету конкурсних торгів Міноборони Олега Свірко, на потреби армії цього року виділено 7 млрд 78 млн грн.

  З цих грошей на 5 млрд 651 млн грн міністерство вже підписало договори на виготовлення і поставку необхідного спорядження. Десятки мільйонів гривень, заощаджених під час електронних торгів, також витрачаються на забезпечення армії всім необхідним.

  Додатково уряд виділив на зазначені цілі ще 800 млн. Для порівняння, минулого року на речове забезпечення було виділено всього 680 млн.

  Тобто гроші є, склади Міноборони забиті, але водночас солдати на передовій ламають голову над тим, що на себе вдягти.

  «Система забезпечення функціонує наступним чином: Міноборони закуповує все необхідне, після чого передає закуплене на склади Служби тилу ВСУ, а логістикою займається вже ця служба, – пояснює заступник міністра Гусєв. – Часто проблема в тому, що начальник тилу окремої бригади або батальйону не доводить речове забезпечення до бійців. Воно зберігається на складах, у той час як хлопці ходять в тому, в чому ходили останній рік».

  Форма є, але її немає

  Комплект армійської форми, розрахований на 6 місяців служби, дуже часто стає непридатним набагато раніше з урахуванням підвищеного зносу під час ведення бойових дій.

  Але в армії поки немає заміни форми на першу вимогу – тільки після півроку служби. Приміром, бійців 4-ї хвилі мобілізації (лютий-березень) почали переодягати і перевзувати тільки з 10 серпня, незважаючи на те, що багато до цієї дати прийшли практично в обносках.

  У разі потреби в спорядженні важко доводиться бійцям третьої хвилі, які вже практично закінчують служити, – за документами вони проходять як такі, що отримали 100% забезпечення і за необхідності змушені викручуватися, як можуть. Найчастіше за рахунок волонтерів.

  Проблема в тому, що на складах все є, але старшина – просто клінічний ідіот, який не повинен бути на цій посаді.

  З проблемами можуть зіткнутися й солдати 5-ї хвилі мобілізації. За даними Юрія Бірюкова, вони отримали форму наприкінці весни. Відповідно, переодягнутися в нову зможуть не раніше пізньої осені.

  З іншого боку, є передбачена процедура позачергового отримання форми у разі, якщо вона згоріла або пошкодилася під час бою.

  У цьому випадку солдату достатньо написати рапорт, на підставі якого старшина спише непридатний комплект, і отримати нову форму. Але все, що добре прописано на папері, часто погано працює в реальному житті.

  «Проблема в тому, що на складах все є, але старшина – просто клінічний ідіот, який не повинен бути на цій посаді, – розповів у коментарі UA1 Роман Доник. – Він не розуміє і не знає, чого від нього хочуть. Його потрібно або звільнити, і посадити на його місце іншу людину, або навчити його працювати».

  За словами волонтера, багато хто зі старшинського складу знаходяться не на своїх місцях і некомпетентні. Тому виходить, що форма на складах є, а можливості одягнути бійців на передовій немає.

  Якщо є вибір: писати й вимагати у Міноборони все необхідне або телефонувати волонтерам, найчастіше вибирають друге.

  «Якщо це «затик» на рівні старшини роти, ми не можемо його проломити, – зізнається Доник. – За рік війни всі звикли, що простіше набрати номер телефону волонтерів, і вони все привезуть».

  Слова колеги підтверджує і Юрій Бірюков, який працює в Міноборони. «Переважна більшість проблем знаходиться на рівні ліні/недолугості/дурості старшин і офіцерів нижньої ланки, – написав він у Фейсбук. – Ось у 93-й (бригаді – ред.) координаційний штаб (волонтерів – ред.) відпрацював дві доби – немає заявок на склади! Розумієте, немає заявок!».

  Офіцери просто не хочуть займатися паперовою роботою, покладаючись на волонтерів. А ті, у свою чергу, визнають, що безвідмовною допомогою на першу вимогу справді розбалували і командирів, і бійців. І якщо є вибір: писати й вимагати у Міноборони все необхідне або телефонувати волонтерам, найчастіше вибирають друге.

  Волонтерська допомога ніде не обліковується – це непідзвітне майно, яке нерідко розкрадається просто в частині.

  Характерний приклад наводить Річард Горда, який організував волонтерську дошку оголошень. «Звернулися за допомогою щодо постачання медикаментами, оскільки забезпечені аптечками всього на 30%. Я попросив їх зробити запит в МО і в разі письмової відмови або обіцянок, надати мені цей папір. І отримав відповідь: «А навіщо? Нам волонтери й так допоможуть», – написав він у себе на сторінці в Фейсбук.

  Свою роль відіграє і те, що волонтерська допомога ніде не обліковується – це непідзвітне майно, яке нерідко розкрадається просто в частині. І його вимагають знову й знову, в результаті чого складається враження, що всі солдати голі-босі.

  Але як тільки майно привозять під підпис, ситуація кардинально змінюється – вже нічого нікому не потрібно, і бійців мало не примушують брати те, що після закінчення служби вони зобов'язані здати, починаючи від ременів і фляг, закінчуючи касками та бронежилетами.

  Адресна доставка

  З урахуванням ситуації, що склалася, силами Волонтерського десанту в Міноборони до проблеми вирішили підійти комплексно.

  Представники Координаційного штабу волонтерів «Сармат» почали брати під контроль доставку спорядження безпосередньо у військові частини та стежити за своєчасним оформленням заявок на склади Міноборони. Для цього вони вирушають «у поля», постійно базуючись в штабі АТО.

  Своєю чергою, у міністерстві формують Центр розвитку супроводу матеріального забезпечення ЗСУ. Ця структура повністю візьме на себе логістику забезпечення військових, з якою зараз погано справляється Служба тилу ЗСУ.

  У кожного бійця буде багатофункціональна картка – це і пропуск, і посвідчення, і картка для отримання речового постачання та харчування.

  З жовтня на двох складах запускається пілотний проект забезпечення по-новому. Про нього UA1 розповів керівник робочої групи з питань вдосконалення системи матеріального забезпечення при МО і Генштабі Костянтин Лєснік.

  «У кожного бійця буде багатофункціональна картка – це і пропуск, і посвідчення, і картка для отримання речового постачання і харчування, – пояснює експерт. – Все буде персоналізовано, і в базі даних буде видно стан готовності військової частини, за яким можна оцінити боєздатність відділення».

  У базу буде внесено всі дані щодо особового складу, техніки, боєприпасів: «Ми будемо бачити, скільки автомобілів працює, коли був останній ремонт, як вони заправлені, чи є боєкомплект. Приміром, така система діє в Ізраїлі», – говорить Лєснік.

  У той же час проект складний і дорогий, і за визнанням експерта, цього року його не зможуть поширити на всю армію.

  «Це не можна зробити просто за один місяць – потрібне програмне забезпечення, сертифіковане НАТО, – пояснює Лєснік. – У світі всього кілька систем, які працюють і сертифіковані НАТО щодо безпеки передачі даних. Тому питання у великих інвестиціях в програмне забезпечення».

  Під час пілотного проекту Лєснік планує проаналізувати всю схему та видати готове рішення – як це зробити і скільки це коштує.

  «Питання у фінансуванні, – говорить він. – Цього року система точно не працюватиме. Дай Бог, щоб закінчили локальний «пілот», який розпочнеться в жовтні».

  Вперше закладаємо зимову форму на зберігання. Ми маємо бути певні, що у разі загострення ситуації або додаткової мобілізації, завжди зможемо забезпечити наших військових зимовою формою.

  Зі свого боку Комітет конкурсних торгів Міноборони продовжує формувати складські запаси. За словами його керівника Олега Свірко, вже підписані договори на 72 800 бронежилетів, з них 45 000 вже в АТО. Також Міноборони отримало нову партію в 75 000 касок.

  Щодо поставок форми – на 145 000 комплектів укладено договори. З цієї кількості 79 000 вже надійшли в зону АТО.

  Що стосується зимового обмундирування, то до вересня на складах буде 214 000 курток і 124 000 утеплених штанів. «Ми плануємо до середини осені зробити запаси за всіма позиціями матеріального забезпечення», – обіцяє Свірко.

  Інформацію підтвердив і заступник міністра Гусєв: «Вперше закладаємо зимову форму на зберігання. Ми маємо бути певні, що у разі загострення ситуації або додаткової мобілізації, завжди зможемо забезпечити наших військових зимовою формою. Плюс на складах зберігається частина канадської форми, вона теж може бути використана як додаткове забезпечення».

  Свій проект з контролю над забезпеченням бійців планують запустити також не об'єднані в організації волонтери. Зараз розробляється база даних за «нагальними» і «закритими» потребами, щоб у режимі онлайн можна було подивитися, хто допомогу не отримав, а хто просить одне й те ж вдруге чи втретє.

  А заступник міністра Юрій Гусєв, зі свого боку, обіцяє особисто контролювати поставки спорядження в армію і звертається до всіх: «Всі, хто має інформацію, що в зоні АТО хтось чимось не забезпечений, звертайтеся у волонтерський десант МО, до мене в приймальню – будемо розбиратися з кожним окремим випадком. Тих, хто винен у невидачі солдатам берців, камуфляжу чи засобів захисту, буде покарано».

  Теги : АТО Міноборони Генштаб волонтери форма НАТО поставки Юрій Гусєв склад Роман Доник
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів