Наступ Коломойського: для чого створюється партія «Укроп»

  22 Червня, 2015 15:59
  Група Коломойського йде у велику політику з новим політичним проектом «Укроп». Ситуацію загострює практично відкритий конфлікт мільярдера з президентом Порошенком

  Мільярдер Ігор Коломойський готується зайняти нові політичні плацдарми. На осінніх місцевих виборах олігарх спробує завести у владу відразу кілька партійних колон. Які можливості можуть відкритися перед Коломойським, і кому слід побоюватися його нового походу у владу?

  Багнети Коломойського

  Вести на вибори власну політичну силу Коломойському не властиво. Раніше інтереси олігарха гарантували його висуванці, які обиралися до парламенту від різних, часто ворожих одна одній політичних сил. Зараз ситуація змінилася. Лобістам Коломойського не вдалося запобігти серії болючих ударів, які йому завдав парламент і президент Порошенко. У підсумку мільярдер позбувся губернаторства у Дніпропетровській області, а його давній соратник Ігор Палиця – в Одеській, почалося витіснення ставлеників Коломойського з керівництва держкомпаній, які він контролював роками. Настав час для нестандартних ходів.

  Першим з них стало обіцяне створення партії «Українське об'єднання патріотів» (УКРОП). Реєстраційні документи нової партії минулого тижня було опубліковано в Інтернеті. Скільки відомих осіб увійде до її складу – поки не відомо. Наразі партію УКРОП активно рекламують колишні заступники Коломойського в Дніпропетровській ОДА Борис Філатов і Геннадій Корбан, а також нардеп-дніпропетровець Андрій Денисенко. Хоча призначений на початок липня з'їзд УКРОПа називають установчим, документи Державної реєстраційної служби свідчать, що засновники партії Коломойського всього лиш перейменували зареєстровану минулого року партію «Патріотичний альянс».

  Організатори УКРОПу претендують на правий фланг. Їхні виборці – російськомовні патріоти України, які населяють не тільки Дніпропетровщину, а й інші міста півдня і сходу країни. Багато з них, як і раніше, не довіряють обридлим вже політикам із заходу та центру і готові підтримати більш зрозумілих їм земляків. При цьому риторика лідерів УКРОПу буде патріотичною і антиросійською, а її основною темою – війна на Донбасі: заслуги команди Коломойського на Дніпропетровщині та прорахунки влади у веденні АТО. Згідно з недавнім соцопитуванням групи «Рейтинг», проведеним ще до офіційного створення партії УКРОП, на парламентських виборах її готові були підтримати 1,1% тих, хто визначився з вибором.

  Свої сили у великій політиці УКРОП випробує вже 26 липня на довиборах до Верховної Ради у звільненому 205 окрузі на Чернігівщині. Главі Держуправління справами Сергію Березенку з Блоку Петра Порошенка кинув виклик соратник Коломойського Геннадій Корбан. Сьогодні Корбан фігурує в 7 кримінальних справах, порушених СБУ і Генпрокуратурою, і депутатство може надати йому тимчасовий захист від переслідування.

  Очевидно, що команда Коломойського поспішає. Не чекаючи з'їзду, організатори партії продемонстрували її логотип – відомий шеврон УКРОП. Він прикрашає автомобіль, який буде задіяно на виборах у Чернігівській області. І хоча Березенко в боротьбу ще не вступив, конкуренти вже звинуватили його у підкупі виборців «гречкою» та нагадали про співпрацю зі скандальним екс-мером Києва Леонідом Черновецьким. При цьому Корбан стверджує, що, намагаючись дискредитувати його, опоненти самі роздають продуктові набори від його імені.

  Ще одне непросте завдання команди Коломойського – створення повноцінної парламентської групи. Зараз під умовною назвою УКРОП у Верховній Раді діє група позафракційних депутатів. Крім Бориса Філатова до неї входять 4 депутати, відомі своїми радикальними переконаннями: Дмитро Ярош, Андрій Білецький, Володимир Парасюк і Борислав Береза. Спроба залучити до групи сімох депутатів від партії «Свобода» була невдалою. Попри це, діяльний Філатов не втрачає надії зібрати в УКРОПі 19 депутатів, щоб група змогла отримати права фракції. Тих, кого бракує, залишається шукати, зокрема, серед протеже Коломойського, розсіяних в парламенті.

  Політична диференціація

  Залишаючись вірним традиції «розкладати яйця в різні кошики», Коломойський найбільше своїх висуванців спочатку відправив у президентський Блок Петра Порошенка. Не випадково після звільнення олігарха з губернаторської посади президентську фракцію покинули 4 пов'язаних з групою «Приват» депутата з Дніпропетровської області: Андрій Денисенко, Віталій Купрій, Олександр Дубінін та Валентин Дідич. Продовжують залишатися у фракції БПП колишні топ-менеджери компаній Коломойського Олександр Шевченко і Тарас Батенко.

  У «Народному фронті» людьми Коломойського називають Юрія Савчука – протеже колишнього Одеського губернатора Ігоря Палиці, а також комбатів батальйонів «Дніпро-1» і «Миротворець» Юрія Березу та Андрія Тетерука. Домовленості з мільярдером пов'язують і саме керівництво «Народного фронту». ЗМІ Коломойського сприяли успіху «Народного фронту» на виборах, а фракція прем'єра Яценюка відмовляється голосувати за рішення, що обмежують вплив дніпропетровського підприємця.

  Партіями, які можуть розраховувати на підтримку Коломойського на місцевих виборах, вважаються «Україна майбутнього» та «Відродження». Партія «Україна майбутнього» Святослава Олійника, колишнього заступника Коломойського, досить відома в Дніпропетровській області. Про те, що вона націлена на місцеві вибори-2015, Олійник заявляв ще рік тому. Висловлювалися припущення, що саме ця партія після ребрендингу стане УКРОПом. Але тепер зрозуміло, що УКРОП і «Україна майбутнього» підуть на вибори двома колонами. Однією з причин цього можуть бути давні непрості відносини між Олійником і Філатовим.

  Ще один впливовий союзник Коломойського в парламенті – Віталій Хомутиннік, лідер опозиційної групи «Відродження», забезпечує лояльність 22 колишніх регіоналів. Деяким з них (наприклад, Євгену Геллеру) Коломойський допоміг виграти вибори у мажоритарних округах. На початку червня депутати групи «Відродження» увійшли в однойменну партію, яку очолив нардеп Віктор Бондар. За деякими даними, Коломойський пообіцяв підтримувати партію колишніх регіоналів, зокрема своїми ЗМІ. Всього готовими до співпраці та «зрозумілими» соратники Коломойського вважають близько 100 депутатів нинішнього парламенту.

  Закляті друзі олігарха

  Ставка на конфлікт «колаборантів» і «патріотів» дозволяє соратникам Коломойського розраховувати на підтримку тих, хто раніше голосував за «Народний фронт», «Свободу» і «Правий сектор». Так нинішні союзники поступово перетворюються на конкурентів на одному електоральному полі. Демонстративна брутальність Коломойського може привести до його табору і тих, хто раніше симпатизував Олегу Ляшко. При цьому, як і у випадку з успіхом «Самопомочі», УКРОП отримує вигоди за рахунок своєї «новизни». У суспільній думці команда олігарха не несе відповідальності за дії та прорахунки центральної влади, натомість завжди може продемонструвати заслуги в боротьбі з проросійським сепаратизмом.

  У Дніпропетровській області команда Коломойського протистоїть Опозиційному блоку, рейтинг якого зріс. Губернаторство Коломойського не завадило колишнім регіоналам зайняти перше місце на парламентських виборах у Дніпропетровській області за партійними списками (24,3%) і виграти в третині мажоритарних округів. На місцевих виборах клан Олександра та Юрія Вілкула спробує зберегти владу в області та Кривому Розі. Обмежити вплив колишніх регіоналів може успіх команди Коломойського. Однак у разі загострення відносин з президентом нинішні вороги в місцевих радах можуть і подружитися, на зразок союзу в облраді регіоналів і фракції «Громада» колишнього хазяїна області Павла Лазаренка.

  Успіх на місцевих виборах у Дніпропетровській області – важлива мета Коломойського. Це шанс створити впливові фракції в обласній, міській та районних радах, отримати лояльних мерів у великих містах. Очікується, що в крісло мера Дніпропетровська Коломойський спробує посадити Святослава Олійника, який раніше вже балотувався на пост градоначальника. Люди Коломойського можуть з'явитися також на чолі Кривого Рогу та Дніпродзержинська. Успіх на місцевих виборах дозволить олігархові ефективніше захищати активи, брати участь у приватизації держкомпаній і вийти зі своєю політичною силою на національний рівень. Причому вибори до Верховної Ради мільярдер здатен і наблизити.

  Наразі ж найскладніше відносини у Коломойського складаються з Петром Порошенком. Якщо на минулорічних парламентських виборах Коломойський і Порошенко домовилися про квотний розподіл округів в області, то тепер на них чекає жорстка боротьба. Найближче зіткнення – довибори на Чернігівщині в кінці липня. Парламентська коаліція має намір відновити контроль держави над компанією «Укрнафта» та витиснути з її керівництва ставлеників Коломойського. За даними депутата від БПП Сергія Лещенка, «Укрнафта» не перерахувала до держбюджету рентних платежів та дивідендів  на майже 7 млрд грн. Своєю чергою, Коломойський заявляє про борги держави перед «Укрнафтою» і обіцяє відсудити у держави 5 млрд дол.

  Все більше ознак того, що перемир'я між президентом і олігархом закінчилося. В інформаційній війні з Порошенком Коломойський вже задіяв свій основний медіаресурс – телеканал «1 + 1». У комедійному шоу «Вечірній квартал» і гумористичному серіалі «Казкова Русь» президент виглядає слабким і безпорадним. Команда олігарха активно критикує владу. А нардепи Філатов, Купрій і Парасюк направили депутатський запит до Генпрокуратури щодо законності виділення Петру Порошенку земельної ділянки. Попереду – війна уколів, компроматів і дискредитаційних сюжетів на телебаченні.

  Період губернаторства Коломойський закінчив з відмінними шансами для нового старту політичної кар'єри. У суспільстві, де олігархів не люблять, образ «рятівника області» сприяв відбілюванню його репутації. За те, що сьогодні Дніпропетровськ не доводиться відвойовувати у російських окупантів, багато хто готовий пробачити олігархові скандали навколо «Укрнафти», «Укртранснафти», захоплення підприємств, особисте хамство. Тепер його активами стали нові зв'язки, набутий досвід і реальна підтримка з боку громадської думки. Як ними розпорядиться мільярдер – поки не ясно.

  Ресурсів Коломойського достатньо, щоб завдати шкоди опонентам, дестабілізувати ситуацію в регіоні, посварити коаліцію або створити уряду фінансові проблеми. Несолодко доводиться і вчорашнім регіоналам, які в протистоянні з олігархом втрачають колишній вплив. Після боротьби за бізнес-активи з Пінчуком, Ахметовим, Ярославським, Абрамовичем, Григоришиним та іншими він навчився відчувати себе комфортно у стані конфлікту. Знайомі олігарха кажуть, що для азартного Коломойського конфлікти – джерело гострих відчуттів. Тепер у списку тих, кому кинув виклик мільярдер, значаться Порошенко з Путіним.

  Малоймовірно, що незабаром ми побачимо Коломойського на чолі партії або в кріслі чиновника. Здається щирою заява олігарха, яку він зробив після своєї відставки: «Я не зміг розлучитися зі своїм бізнес-минулим. У душі я залишаюся бізнесменом, а не чиновником. І як би я себе не змушував, у мене не виходить».

  Правда, залишатися тільки бізнесменом у Коломойського не виходить також.

  Теги : Коломойський Дмитро Ярош Порошенко борис філатов білецький борислав береза Опозиційний блок партія "УКРОП" Парасюк
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів