В Україні немає кому боротися з корупцією

  29 Травня, 2015 11:41
  Президент, уряд та парламент не можуть знайти достойних кандидатів для боротьби з корупцією. Підбір кандидатів в НАЗК затягується

  Понад місяць тому набув чинності Закон України «Про запобігання корупції». Наразі Уряд формує конкурсну комісію, яка згодом відбиратиме кандидатів у члени Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

  З цього приводу у четвер, 28 травня, за ініціативи «Transparency International Україна» відбулося експертне обговорення «Як допомогти Уряду знайти п’ять найкращих на роль головних у запобіганні корупції?». 

  На події були присутні виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара, заступник міністра Кабінету Міністрів України Роман Греба, директор департамента антикорупційної політики Міністерства юстиції Роберт Сіверс, а також експерт ПРО ООН Руслан Рябошапка.


  Фото: UA1

  Експерти не виключають, що процес пошуку п’яти обраних борців із корупцією може затягнутися на роки. Адже станом на сьогодні навіть створення остаточної конкурсної  комісії, яка контролюватиме набір нової «антикорупційної команди», перебуває на етапі погодження кандидатур. Наразі їх всього чотири. Це представники громадських організацій, які на конкурсній основі увійшли до складу комісії. Іншу половину членів комісії мають погодити Кабінет Міністрів, Верховна Рада та Президент.

  «Це мають бути люди з гарною репутацією», – підкреслює модератор заходу, виконавчий директор організації «Transparency International Україна» Олексій Хмара, потенційний кандидат у члени конкурсної комісії. «Якщо за мене проголосують 265 депутатів – то я стану узгодженим кандидатом», – пояснює він. Але поки ані Парламент, ані Кабінет Міністрів, ані Президент України не поспішають ставити зазначене рішення на голосування. На думку Олексія Хмари, процес формування конкурсної комісії затягнеться щонайменше до вересня. З огляду на це, сьогодні рано говорити про нюанси створення самого Національного Агентства з питань запобігання корупції.


  Фото: UA1

  Кабінетом Міністрів затверджено, що конкурсна комісія у складі вісьмох осіб має розглядати документи, подані кандидатами в члени НАЗК, та проводити співбесіди з претендентами. Професіоналізм кандидатів оцінюватиметься за допомогою спеціальної картки, де кожному з них виставлятимуться бали. Потенційним кандидатом до складу НАЗК може бути особа, громадянин України, з вищою освітою, віком 35-65 років. Перевагою буде юридична освіта, досвід громадської та  правозахисної діяльності.

  «Перш ніж цілитися на посаду одного із «запобіжників корупції», конкурсанти мають надати власний план дій на п’ять років роботи комісії.» – повідомляє через Скайп експерт ПРО ООН Руслан Рябошапка. Крім того, він підкреслює необхідність урахування гендерного аспекту: «Важливо, щоб до складу структури могли увійти і, принаймні, дві представниці жіночої статі».

  Вже сформована структура із запобігання корупції розроблятиме концепцію своєї діяльності, вестиме реєстр декларацій імовірних корупціонерів, складатиме протоколи про адміністративні порушення, які спрямовуватиме для розслідування Антикорупційним Бюро.

  Під час експертного обговорення було порушено також проблему чесності самих кандидатів, унеможливлення лобіювання чиїхось інтересів. На запитання однієї з правозахисниць щодо застосування детектора брехні при відборі кандидатів у НАЗК Роберт Сіверс, директор департаменту антикорупційної політики Міністерства юстиції України, відповів: «Пропозиція звичайно, цікава, проте це рішення в Законі не прописано, тому вводити таку процедуру ми не можемо».

  Загалом за прозорістю діяльності членів Національного агентства обіцяє слідкувати Уряд, яким буде відсторонено кожного нечесного борця з корупцією.

  Тож залишається чекати й сподіватися на належне виконання всіх необхідних норм і вимог. Але спочатку потрібно дочекатися створення самої структури із запобігання корупції, а перед нею – конкурсної комісії… 

  Теги : корупція Кабінет Міністрів Transparency International
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів