На кому шапка горить: чому партія Яценюка захищає підсудних

  11 Травня, 2017 09:45
  Взявши на поруки Миколу Мартиненка, його однопартійці надали йому ведмежу послугу: всі, за кого вони заступаються, мають, м'яко кажучи, зіпсовану репутацію

  Троє міністрів і 18 нардепів – всі представники «Народного фронту» Арсенія Яценюка – таки домоглися свого, забезпечивши своєму однопартійцю і головному спонсору можливість уникнути СІЗО. Вони поручилися, що підозрюваний у привласненні 17,2 млн доларів Мартиненко не буде ховатися від слідства.

  Але поряд з цим багато хто з них одразу ж відхрестилися від близького з ним знайомства, наприклад, як це зробив міністр інфраструктури Володимир Омелян. «Фронтовики» резонно перестраховуються на той випадок, якщо проти Мартиненка все ж буде висунуто підтверджені доказами звинувачення.

  Водночас, порука представників НФ вже встигла стати своєрідним маркером неблагонадійності та вкрай сумнівної репутації людини, яку вони готові взяти на поруки.

  За кілька років перебування при владі «фронтовики» встигли відзначитися захистом людей, підозрюваних у масштабному розкраданні грошей, а також представників старої системи, які жорстоко розправлялися з активістами під час Революції Гідності й навіть встигли повоювати на боці сепаратистів.

  Хороші всі люди

  Гарячий липень 2016 року. Нардепи НФ горою стали на захист заступника голови правління НАК «Нафтогаз України» Сергія Переломи і першого заступника голови «Одеського припортового заводу» Миколи Щурікова.

  Їх підозрювали у грошових махінаціях, а саме в закупівлі газу на 250 млн гривень за завищеною ціною. Тоді брати їх на поруки терміново примчали депутати Павло Пинзеник, Микола Княжицький, Юрій Береза і Геннадій Кривошея – всі представники НФ.

  Чим ще раз підтвердили давно поширювану інформацію про те, що це підприємство входить до сфери інтересів «фронтовиків» і вони ставляться до нього, як до своєї власності: призначення Переломи до Наглядової ради ОПЗ пов'язують з одним із перших осіб НФ Сергієм Пашинським, а газ на завод поставляла близька до Миколи Мартиненка компанія.

  Інший показовий випадок поручительства відноситься до грудня 2016 року. Тоді підопічні Яценюка нардепи Андрій Левус, Сергій Висоцький, Микола Величкович, Микола Соляр і Михайло Бондар взяли на поруки міліцейського генерала Володимира Гриняка, екс-начальника управління громадської безпеки МВС.


  Генерал МВС Володимир Гриняк у залі суду
  Генерал МВС Володимир Гриняк у залі суду

  На момент арешту його підозрювали у керівництві штурмом Майдану в ніч з 18 на 19 лютого, а також у завідуванні «чорною касою», з якої беркутівцям виплачувалися гроші за якісний розгін активістів, – загалом 30 млн гривень.

  Попри це, Гриняка відразу ж після Майдану указом міністра МВС Арсена Авакова, соратника і однопартійця Яценюка, було підвищено у званні до генерал-майора і переведено на одну з керівних посад в Національну гвардію.

  Багатьох "поручителів" з партії Яценюка підозрюють у широкомасштабній корупції та причетності до резонансних рейдерських захоплень.

  Сам же Аваков останнім часом відзначився затятим і беззаперечним захистом нагородженого орденом «За заслуги» ІІІ-го ступеня полковника Юрія Голубана. Він же ротний «Вампір» терористичного батальйону ДНР «Схід».

  Коли інформація про минуле екс-бойовика, а нині високопоставленого поліцейського, просочилася у відкритий доступ і викликала хвилю обурення, глава МВС публічно поручився, що полковник – справжнісінький герой. Захищав Україну, і орден у нього «за вагомий особистий внесок у забезпечення правопорядку, захист конституційних прав і свобод громадян, зразкове виконання службового обов'язку та проявлену при цьому мужність».


  Глава Нацполіціі Сергій Князєв та екс-бойовик Юрій Голубан
  Глава Нацполіціі Сергій Князєв та екс-бойовик Юрій Голубан

  Проте під тиском відео- і фотодоказів участі Голубана у війні на боці сепаратистів Аваков став небагатослівним і пообіцяв у всьому розібратися. Все ж таки підставив полковник міністра.

  Незручно вийшло і з екс-беркутівцями, яких трепетно опікав і всіляко заохочував радник Авакова, нардеп Антон Геращенко. Свого часу він клопотав про нагородження трьох бійців «Беркута» – Олександра Костюка, Володимира Ріяко і Віталія Гончаренка – за відмінну службу на одному з харківських блок-постів.

  Кожен з них відзначився жорстоким розгоном активістів під час Революції Гідності, а вже після подій Майдану вони відзначилися нападом на журналістів. За підсумками своїх минулих подвигів усі вони потрапили під слідство.

  Але Геращенка це не збентежило, і він, як завжди, активно розговорився у своєму Facebook про те, наскільки круті ці хлопці. І навіть сфотографувався з ними на пам'ять.


  Антон Геращенко з екс-беркутівцями-втікачами
  Антон Геращенко з колишніми беркутівцями-втікачами

  Правда тепер, коли ці браві хлопці втекли до Росії і звідти розповідають про жахи українських реалій, Геращенко зніяковів і замовк. Напевно, вибирає собі наступних підопічних – скривджених і ображених негідниками з Майдану.

  Хто в захисті

  Власне, всі незручні ситуації, в які потрапляють представники НФ, беручи на поруки й захищаючи людей із сумнівною репутацією, багато в чому пояснюються складом партії «Народний фронт».

  Частину представників партії Яценюка, як і самого главу політсили, підозрюють у широкомасштабній корупції. Частина причетні до резонансних рейдерських захоплень, а дехто взагалі виявився кримінальником.

  Міністри Аваков і Петренко, нардепи Пашинський, Логвинський, Береза найчастіше з’являються у різних скандалах із відбиранням майна.

  Наприклад, одеський гопник, засуджений Суворовським районним судом Одеси 23 березня 2012-го до п'яти років позбавлення волі з випробувальним терміном на три роки за розбій, який згодом ховався від органів кримінально-виконавчої системи, тепер представляє партію «Народний фронт».

  Йдеться про Євгена Дейдея, який завдяки старанням Арсена Авакова і чудесному зникненню з довідкової картотеки МВС документів про його кримінальні подвиги отримав депутатський мандат за підробленими документами. Ну, не кине ж Аваков в біді того, кому «шиють справу», не «по понятіям» це.

  «Фронтовиками» активно цікавляться і зарубіжні правоохоронці, причому не лише Миколою Мартиненком. Наразі служба фінансового нагляду Польщі веде слідство щодо шахрайства нардепа НФ Дениса Дзендзерского.

  За даними поляків, компанія нардепа Westa ISIC обманювала інвесторів на Варшавській фондовій біржі: заявляла про намір направити залучені 45,8 млн доларів на погашення боргів і розвиток виробництва, але насправді гроші виводилися в офшори для особистих потреб Дзендзерского.

  Польському пенсійному фонду завдано збитків у розмірі 1,22 млн, за що соратнику Яценюка загрожує згідно з польським законодавством до 5 років в'язниці.

  І це вже не кажучи про численні рейдерські захоплення підприємств на території України, в яких фігурують прізвища переважно депутатів з «Народного фронту» – як рядових, так і перших осіб, наближених до Яценюка, чому UA1 присвятив окреме розслідування.

  Міністри Арсен Аваков і Павло Петренко, нардепи Сергій Пашинський, Георгій Логвинський, Юрій Береза – імена, які найчастіше з’являються у різних скандалах із відбиранням майна. У сферу інтересів народних обранців потрапляє все – від невеликих фермерських господарств і ринків, до найбільших заводів, фабрик і автозаправних мереж.

  Представники «Народного фронту» дискредитували саму суть взяття на поруки.

  Зрозуміло, періодично всім цим людям та їх оточенню доводиться давати пояснення слідчим і суддям. А від пояснень до взяття на поруки – один крок, свої ж всі люди.

  Щоправда, й тут активісти накапостили – підняли питання про те, наскільки порука вищих чиновників за свого однопартійця, нехай навіть і не свого особистого знайомого, відповідає законодавству про конфлікт інтересів.

  Наприклад, глава НАБУ Артем Ситник вже заявив, що НАЗК має визначити, чи можуть міністри бути поручителями у кримінальному провадженні, оскільки мова йде про явний конфлікт інтересів – одну зі спеціалізацій НАЗК.

  Однак поручительство нардепів з НФ має ще одну особливість. «Представники «Народного фронту» дискредитували саму суть взяття на поруки, – вважає виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин. – В інших європейських країнах подібна ініціатива депутатів і міністрів однозначно призвела б до того, що їм довелося б нести політичну відповідальність. Там, як правило, поручителями виступають родичі підсудного, а не політичні партнери».

  За словами Юрчишина, західні політики більш перебірливі у взятті на поруки, оскільки, якщо вину підозрюваного доведуть, це стане крахом політичної кар'єри поручителів і серйозним ударом по іміджу політичної сили.

  Але так роблять західні політики, які дбають про імідж. А представникам «Народного фронту» дбати нема про що: сьогодні вони не мають ані іміджу, ані рейтингу, ані жодних перспектив бути переобраними до нового парламенту під брендом НФ.

  Відповідно, нас очікує ще чимало цікавих судових процесів, у яких поручителями підозрюваних стануть представники «Народного фронту». І своїм втручанням вони чітко покажуть, на кому шапка горить.

  Теги : Арсен Аваков Арсеній Яценюк Антон Геращенко микола мартиненко Артем Ситник Народний Фронт НАБУ Transparency International Омелян Ярослав Юрчишин взяття на поруки
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів