МВС породжує монстрів – генерал Скіпальський про поліцейських-убивць

  26 Серпня, 2016 17:07
  Двічі заступник голови СБУ і один з творців зовнішньої розвідки про те, чому вбивство в Кривому Озері було очікуваним, та про оцінку дій вищого керівництва Нацполіції

  Жорстоке вбивство беззбройної людини, яка не чинила опору, прибулими на виклик поліцейськими в Кривому Озері в ніч на 24 серпня змусило говорити про реальні, а не декларовані результати реформи правоохоронних органів, а також про професіоналізм керівництва МВС і Нацполіції.

  Ці питання UA1 обговорив з одним з найбільш авторитетних експертів у галузі силових структур, генерал-лейтенантом Олександром Скіпальським.

  Як ви оцінюєте професіоналізм і оперативність реакції вищого керівництва МВС і Нацполіції на це вбивство? Зокрема те, що дві доби поліція дотримувалася своєї офіційної версії події, яка повністю суперечила тому, що бачили місцеві жителі.

  Дві доби розбиратися в тому, що всередині системи скоєно злочин, – це показник неефективності такої системи.

  МВС – це співробітники, яким держава надала повноваження захищати громадян. І коли ці громадяни – мати, дружина, сусіди – просять поліцейських не вбивати, це взагалі ставить все з ніг на голову.

  Особисто мене цей жахливий випадок вразив жорстокістю поведінки поліцейських. Нехай один з них поводиться жорстоко, але решта? На їхніх очах відбувається вбивство, тече кров зв'язаної людини, і ніхто з них це не зупинив.

  Головне – не ступінь покарання, а його невідворотність, але в системі МВС такого немає.

  Я розумію, якби під час затримання людина чинила опір, і тоді поліцейські спеціальними прийомами скрутили б її, наділи наручники і все. Але піднімати руку на зв'язану людину – це неблагородно, м'яко кажучи.

  Це почуття стадності, почуття банди, яка об'єднана, але не кримінальною змовою, а поліцейською формою. І небезпека в тому, що така жорстокість, особливо на тлі війни, може зіпсувати нам ціле покоління.

  Але ж ця жорстокість не з'явилася за один день на рівному місці – значить, були якісь передумови?

  Йшов процес накопичення негативних явищ всередині системи. При Януковичі це призвело до Врадіївки, сьогодні цей процес призвів до Кривого Озера. І якщо президент не втрутиться, не змінить ситуацію, то ми зіткнемося з іще більшими проблемами.

  Це цілком закономірне явище. Можна провести цілий ланцюжок прикладів. Наприклад, вбивство міліціонерами Саші Білого в Рівному, за яке нікого не було покарано.

  Або вже нова поліція: так сталося, що я особисто спостерігав, як поліцейські, охороняючи загарбників Житомирської кондитерської фабрики, били жінок, які протестували проти захоплення, калічили чоловіків. І ця інформація доходила до самого верху, до Деканоїдзе, яка не вжила жодних заходів.

  Причому головне ж не ступінь покарання, а його невідворотність, але в системі МВС такого немає. Навпаки, риторика керівництва така, що дає підлеглим відчуття впевненості у своїх діях.

  У нас вже був такий сценарій за минулої влади. І енергія людей, що зібралися на Майдані, була спрямована на те, щоб більше ніколи такого не допустити. Але в результаті маніпуляцій до влади прийшли не ті, хто піклується про людей, а ті, хто дбає про себе. Ця кланова зміна верхівки тепер змушує нас пожинати такі плоди.

  Найпростіше розігнати райвідділ. Однак цей район залишається без оперативного прикриття – це непрофесійне рішення.

  Єдиною першою реакцією на те, що сталося в Кривому Озері, була обіцянка розформувати місцевий райвідділ поліції. Це справді рішення проблеми?

  Найпростіше розігнати райвідділ. Але від цього загроза зростання злочинності не зменшується. Навпаки, цей район залишається без оперативного прикриття – це непрофесійне рішення.

  У подібній ситуації слід терміново повернути на службу тих, хто має досвід, і хто не виконував сумнівних доручень, що суперечать інтересам держави.

  Але найголовніше – слід змінити керівництво МВС і Нацполіції. Вони не розуміють ситуації, вони, можливо, й хотіли б, але якщо немає досвіду, немає професіоналізму, звідки це візьметься?

  Одним з факторів, який спровокував місцевих жителів на бунт і ледь не закінчився самосудом над поліцейськими-вбивцями, стало заперечення правоохоронною системою своїх помилок. Виходить, система працює, як і раніше – заперечувати все до останнього і лише під тиском громадськості влаштовує показові «розбори польотів»?

  Згадайте історію з аваковськими рюкзаками. Це коли на рівні вищого керівництва чітко простежується бажання видати біле за чорне і навпаки.

  Ми ніколи не досягнемо успіху, якщо на такі посади призначають людей, які в принципі не підходять для цього з урахуванням сумнівної репутації – в бізнесі, в своїй поведінці. Вони не стануть відразу ідеальними.

  А як же реформа МВС?

  Проведена реформа не є глибинною. Крім того, вона порушує закономірність підбору кадрів – саме для того, аби у власних цілях маніпулювати підлеглими.

  Країні терміново потрібно повернутися до формування правильної державної кадрової політики, в тому числі і в системі МВС. Інакше якщо ми далі пустимо все на самоплив з цим керівництвом, то породимо монстрів, які будуть не захищати Україну, а вбивати її зсередини.

  Коли Нацгвардія оснащується більш сучасним озброєнням, ніж армія, а керівництво нацгвардійцями концентрується виключно в руках міністра МВС, то це небезпечно.

  І така тенденція вже помітна. Коли Нацгвардія оснащується більш сучасним озброєнням, ніж армія, а керівництво нацгвардійцями концентрується виключно в руках міністра МВС, то це небезпечно. І якщо президент хоче спокою і добра для України, то має переглянути ці підходи.

  У західних країнах існує практика звільнень після таких гучних випадків провалу кадрової політики, тим більше в силових відомствах. На вашу думку, чи повинні керівники МВС і Нацполіції чесно визнати, що не впоралися, і піти? Чи вони не відповідають за своїх підлеглих?

  Так має бути. Але у нас цього немає. У європейських країнах, в США на такі посади призначають людей з бездоганною біографією і високою мораллю. І в разі, коли вони відчувають, що у них щось не склалося, вони йдуть у відставку.

  А про який рівень моральності ми можемо говорити в Україні? У нас злочинці стверджують, що вони святі, а система залучення їх до відповідальності не діє. Все працює на показуху. Це коло потрібно розірвати, і терміново.

  Вбивство в Кривому Озері знову оживило дискусію про те, що хлопцям 90-х років народження в поліцейській формі дали в руки зброю, а іншим громадянам нічим захиститися, в тому числі й від них. Люди знову обговорюють питання вільного продажу короткоствольної зброї. Яка ваша думка з цього приводу?

  Я б ставив питання про те, щоб не давати зброю поліцейським, які не підготовлені до цього, не навчені і не розуміють, що зброя потрібна їм для захисту громадян, а не для тиску на них.

  Теги : МВС СБУ Арсен Аваков Скіпальський хатія деканоїдзе Нацполіція Криве Озеро
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів