Мобілізаційне полювання

  11 Серпня, 2015 11:21
  Сумнівні методи, до яких вдаються військові комісари під час мобілізації, можуть загрожувати відповідальністю їм самим

  Військові комісари, чий творчий потенціал не завжди оцінюється належним чином, цього літа переконливо довели свою винахідливість. Замість традиційних і очікуваних повісток чимало чоловіків у різних районах Києва отримали із військкоматів «листи щастя», адресовані місцевій прокуратурі та міліції. У листах йдеться про порушення проти них кримінальних справ за неприбуття до військкоматів та міститься розпорядження з’явитися для надання пояснень. Є й погроза: ув’язнення на строк від 2 до 5 років за ухилення від призову за мобілізацією. Цікаво, що такі листи знаходять у поштових скриньках й ті, кого жодного разу до військкомату не викликали, ті, хто ніколи не отримували жодних повісток і повідомлень з військкомату.

  Полюючи за військовозобов’язаними чоловіками, працівники військкоматів доводять, що готові на справді відчайдушні вчинки. Політтехнолог Сергій Гайдай описав, як троє чоловіків цілу добу прочекали його сусіда в засідці в під’їзді для того, щоб відловити та відправити до військкомату. Однак військовозобов’язаний жив у іншому кінці міста, і робочий час трьох службовців, оплачений українськими платниками податків, був витрачений марно. Щоправда, практика засідок в під’їздах не надто поширена. Частіше групи людей у військовій формі здійснюють квартирні рейди і просто залишають «запрошення» до військкомату, коли їм не вдається знайти потрібну людину.

  У Міністерстві оборони нам повідомили, що зараз застосовуються нові форми і методи оповіщення: повістки вручаються за місцем роботи, в місцях масового скупчення людей, на постах ДАІ, в пунктах перетину державного кордону. Так, потенційних призовників відловлювали в київських гуртожитках і хостелах. Починались такі рейди з перевірки документів. Якщо перелякані мешканці гуртожитків не могли довести, що мають право на відстрочку від призову, їх примусово виводили з приміщення та доставляли до військкомату. Там на них чекав негайний медогляд та подальше направлення на навчальну підготовку.

  У своїх рейдах військкомати не можуть обійтися без співробітників МВС. Саме працівники міліції мають право, за певних умов, зупиняти громадян з метою встановлення їх особи. Потенційних призовників шукають просто на вулиці з порожніми бланками повісток. Запрошення до військкоматів на місці виписуються чоловікам призовного віку, яких вдається зустріти. Наприклад, у місті Буча працівники військкомату спільно з міліцією заблокували виїзд вантажівок з кондитерської фабрики та зупиняли тих, хто йде на роботу. Коли встановлювали прізвища, вписували їх до бланків і вручали повістки незалежно від того, де людина зареєстрована.

  Рейди з повістками не оминули й транспорт. Так, несподіване запрошення до військкомату змінило плани та попсувало нерви пасажирам, що подорожували потягом «Київ – Ужгород». Військові називають вручення повісток на транспорті законним оповіщенням громадян, оскільки буцімто закон не вказує, як саме воно має здійснюватися. З ними не погоджуються юристи, які нагадують, що законодавство передбачає оповіщення військовозобов’язаних лише за місцем проживання і місцем роботи. Тепер же військові з сумом визнають, що від рейдів доведеться відмовитись. 30 липня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що заборонив міліції брати участь в «облавах військкомів». А без міліції затримувати і перевіряти документи у громадян працівники військкоматів права не мають.

  Про відповідальність може йтися лише тоді, коли запрошення з військкомату отримується під особистий підпис військовозобов’язаного.

  Тим часом громадяни продовжують нарікати на незаконні дії військових комісарів, які намагаються за будь-яку ціну виконати план з чергової хвилі мобілізації. У багатьох випадках проходження медичної комісії відбувається формально: придатними до військової служби визнають хворих на туберкульоз, плоскостопість, алкогольну та наркотичну залежність й інші хвороби. Згодом такі кадри знижують боєздатність українського війська.

  Запрошення до військкоматів та листи з погрозами щодо ухиляння надходять тим, що вже відслужили в зоні АТО, тим, що перебувають у складі Збройних сил та навіть на ім’я тих, хто поклав своє життя за Батьківщину. Повістки вручаються й тим, хто знятий з військового обліку і не підлягає призову. «Замість того, щоб навести порядок з базами даних і створити сучасні реєстри, вони намагаються у найгірших традиціях радянських військкоматів залякати потенційних мобілізантів і закрити свою квоту», – каже відомий правник, співзасновник Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Пирогова Геннадій Друзенко.

  Між тим, залякування військовозобов’язаних листами, адресованими прокуратурі, яке практикується в Києві щонайменше з весни, виявилось відносно ефективним інструментом в руках комісарів. Чимало одержувачів «листів щастя» з’являються у військкоматах, щоб спростувати завідомо безпідставні звинувачення в ухилянні, і направляються до армії. Викликати громадян поштою виявилось простіше, аніж дбати про отримання повісток окремими громадянами. Особливо багато листів з погрозами розіслав Деснянський райвійськкомат мешканцям столичної Троєщини.

  Тим часом опитані нами юристи називають практику листів з погрозами незаконною, а звинувачення, які вони містять, – необґрунтованими. Так, у кримінальному злочині ухиляння звинувачують тих, хто жодних повісток та запрошень до військкоматів раніше не отримував. «Якщо людина не знала, що військкомат її розшукує і викликає, то не може бути ніякої за це відповідальності. А якщо ви не повідомлені належним чином, що вас викликають в військкомат, то ви тоді не ухилялися, ви не знали, що вас викликають. Як можна ухилятися від того, про що ти не знаєш?», – говорить юрист компанії «Балекан Консалтинг» Сергій Деговченко, що сам зараз проходить військову службу в Збройних силах.

  Правники наголошують, що про відповідальність може йтися лише тоді, коли запрошення з військкомату отримується під особистий підпис військовозобов’язаного. «Щоб шити ухиляння від проходження військової служби, треба вручити повістку. Поки її не вручено під підпис, особа не є повідомленою про те, що держава чекає на неї. Людина не може знати, що надійшла її черга. Обов’язок йти до воєнкомату і перевіряти, чи хочуть тебе призвати-мобілізувати, чи ні, в жодному законі не прописано. Без особистого підпису немає доказів того, що особа повідомлена, і важко говорити про якісь правові наслідки. Держава зобов’язана вручити повістку і повідомити особі про те, що з моменту особистого повідомлення виникає і її обов’язок. Немає доказів повідомлення – немає, відповідно, й обов’язку», – говорить Геннадій Друзенко.

  Повідомлення правоохоронним органам про злочин без доказів оповіщення військовозобов’язаних є завідомо неправдивою заявою про скоєння злочину і загрожує кримінальною відповідальністю самим військкомам.

  Те, що без отримання військовозобов’язаним повістки не можна довести факт ухиляння, визнають і в Міністерстві оборони. «Якщо громадянин не отримував повістку, безумовно, про ухиляння не може бути й мови. Стягнення застосовуються лише в тому разі, коли військовозобов’язаний, отримавши повістку, ухиляється від призову на військову службу», – заявив у розмові з UA1 начальник прес-служби Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов. Водночас підполковник Селезньов стверджує: «дізнавшись, що в країні мобілізація, людина самостійно має прибути до військкомату для уточнення демографічних даних, і, за потреби, перевірки стану здоров’я». Однак, за його словами, за неприбуття до військкомату без повістки стягнень не передбачено.

  Між тим норми закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» слова речника Генштабу ЗСУ про необхідність самостійного прибуття до військкомату не підтверджують. Згідно зі ст. 22 «громадяни зобов’язані з’являтися за викликом до військових комісаріатів». Виклик до військкомату для надання пояснень і виправдань також цим законом не передбачений. Натомість громадяни можуть бути викликані туди «для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час».

  Військовий юрист Ігор Годецький у розмові з UA1 заявив, що комісари, розсилаючи листи з погрозами, порушують ст. 19 Конституції, згідно з якою органи влади і посадові особи можуть діяти виключно в межах повноважень, передбачених законодавством, і ніхто не може бути примушений робити те, що законодавством не передбачено. «Вони розсилають непередбачені законом документи. За державний кошт розсилаються листи невстановленого зразка, і ставиться на них не підпис, а факсиміле. Такі листи роздруковуються на кольоровому принтері та мають один і той же реєстраційний номер. Використовуються платні послуги рознощиків-кур’єрів. Вони витратили державні гроші на те, що не передбачено», – говорить правник.

  Ігор Годецький стверджує, що автори листів порушують і встановлений порядок притягнення до відповідальності осіб, які ухиляються від призову. За його словами, коли людина не з’явилася до військкомату, отримавши повістку, військові комісари спочатку зобов’язані з’ясувати причини її неявки. І лише на тих, хто не з’явився без поважної причини, вони мають підготувати близько 10 форм документів. «Цей комплект із 10 документів відсилають до правоохоронних органів для порушення кримінальної справи. І роблять це не військові комісари, а голови призовних комісій, якими є голови райдержадміністрацій», – говорить юрист. Так само, за словами пана Годецького, порушується і порядок призову військовозобов’язаних. «Повістку для призову на строкову службу повинні вручати не пізніше, ніж за 5 днів до відправлення. А у нас військові вручають так: сьогодні вручив – завтра ти поїдеш», – говорить він.

  Правники нагадують, що повідомлення правоохоронним органам про злочин без доказів оповіщення військовозобов’язаних є завідомо неправдивою заявою про скоєння злочину і загрожує кримінальною відповідальністю самим військкомам (якщо одержувачі листів захочуть подати заяви проти них). Так, ст. 383 Кримінального кодексу за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину передбачає покарання у вигляді арешту, виправних робіт і позбавлення волі на строк до 2 років. А ст. 372 за притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 5 років.

  Суспільство дедалі краще розуміє: те, кому ми довіряємо власну безпеку, – так само важливо, як і те, якому хірургу готові довірити власне тіло.

  Не випадково помічник міністра оборони Юрій Бірюков нещодавно назвав листи з військкоматів «підробленими», виводячи військкомів з-під відповідальності. Однак його твердження щодо непричетності воєнкомів до таких листів виглядає вкрай сумнівним. Так, листи (які нерідко прикріпляють до рахунків за комунальні послуги) розсилаються вже тривалий час, їх отримують тисячі людей, і при цьому про жодні розслідування з приводу масштабної фейкової розсилки від імені держаних органів не повідомляється. Також сумнівно, аби хтось, крім військкоматів, був зацікавлений в організації такої масової розсилки.

  Залякувати потенційних призовників військкомів спонукає власний страх. Шоста хвиля мобілізації зобов’язує їх призвати визначену за квотою кількість новобранців. При цьому за низькі показники карають. Як розповів нам речник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов за низькі показники призову і невиконання своїх обов’язків до відповідальності притягнуто чотири військових комісарів. Так в Харкові за поданням військової прокуратури комісар отримав 8 діб гауптвахти за недбале ставлення до військової служби і ще 8 діб за бездіяльність військової влади. Заарештували підполковника за неналежне проведення мобілізації та непритягнення до адмінвідповідальності тих, хто ухиляється від призову.

  Провести шосту хвилю мобілізації військовим виявилося важче, аніж попередні. У Міноборони це пояснюють літнім сезоном, коли потенційні призовники роз’їжджаються у відпустки, або виїхали на сезонні роботи. Менше говориться про те, що ресурс добровольців вичерпується, а призовники, до яких доходить черга, – не так вмотивовані, як їх попередники. В оборонному відомстві нам повідомили, що найкращі показники виконання мобілізаційного плану – у Вінницькій, Луганській, Хмельницькій, Житомирській, Запорізькій, Дніпропетровській областях. Гірша ситуація – у Волинській та Закарпатській областях. Київ – посередині списку.

  Начальник Генштабу Віктор Муженко визнає незначне відставання від графіку мобілізації та обіцяє, що всі намічені показники буде виконано. А до кінця року Міноборони обіцяє створити єдиний реєстр військовозобов’язаних. Та залишаються питання, на які військові відповідають неохоче. Чи будуть ефективними солдатами ті, кого ганебно відловили на вулицях чи змусили з’явитися в військкоматі залякуванням? Свавілля військкомів, що зачепило тисячі людей, не лише розлютило останніх, а й привернуло увагу широкого загалу. Суспільство дедалі краще розуміє: те, кому ми довіряємо власну безпеку, – так само важливо, як і те, якому хірургу готові довірити власне тіло.

  Теги : призов Міноборони законодавство мобілізація призовники повістка
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів