Місцеві вибори: між шахрайством та реваншем

  12 Червня, 2015 14:44
  Місцеві вибори, заплановані на кінець жовтня 2015 року, ризикують стати головною політичною подією поточного року. У будь-якому разі, підготовка до них почалася завчасно та дещо у незвичний спосіб

  Зазвичай формування місцевих рад в Україні виглядало ледь чи не другорядною подією, за виключенням кількох столичних та обласних рад. Проте в країні проголошено тренд на децентралізацію, готуються відповідні конституційні зміни, тому на місця має бути передано вагомий кавалок влади (читай – можливостей заробляти гроші). Ситуація ускладнюється проблемами на сході України, і окупований Донбас – не єдина з них. Очевидне завдання місцевих виборів – довести, що сепаратизм є неприйнятним для більшості регіональних еліт. Тому варто уважно спостерігати за ритуальними танцями коаліції навколо майбутнього виборчого закону.

  Місцева кампанія виглядає логічним способом перевірити ефективність відкритої системи виборів, за яку в Україні не виступав лише ледачий політик. Однак цей механізм примушує багатьох політиків забувати про власні обіцянки, оскільки спроможний підняти нагору тих, хто має реальний авторитет в партії та просто серед своїх земляків. Кому з партійних бонз потрібні вискочки у власній політичній силі – питання напрочуд риторичне. Чим довше не ухвалено новий виборчий закон, прогресивніший за попередній, тим більше шансів, що результати волевиявлення людей спробують спотворити у малоцивілізований спосіб, проте з високою метою – не допустити реваншу друзів Януковича. Відкриті списки – не панацея, а інструмент оновлення політичної еліти, який необхідно налаштувати та продемонструвати його ефективність. Часу для цього залишається все менше.

  Останні соціологічні опитування тішать Порошенка та Садового і примушують замислитися Арсенія Яценюка. Та й «Опозиційний блок» своє візьме, бо має ресурси та суттєве незадоволення виборців станом справ у державі. Напевне кампанію йому в якості фаворитів місцевих виборів складуть численні популістські проекти у красивих ідеологічних обгортках. У стилістиці «від пуза віялом» виступатимуть представники фінансово-політичних груп, які отримають нагоду свої амбіції втілити для розминки на обласному, міському та районному рівнях. Назви та ідеологічне забарвлення політичних проектів будуть різними, але дії – подібними. Для влади ситуація з місцевими виборами може стати навіть не останнім дзвіночком, а потужним набатним дзвоном про помилки та згаяний час.

  Інша «революційна» новація отримає більше шансів на втілення, оскільки її реалізація має більше обмежень – вибори мерів у два тури відбуватимуться лише в містах з населенням понад 90 тисяч. Цікаво, чи будуть судові процеси з приводу офіційної чисельності мешканців в контексті міграцій населення, які пережила Україна протягом останніх півтора років? Не менш інтригуюче питання – чи прийдуть на зміну «міцним господарникам» та «нашим хлопцям» мери європейського формату з баченням розвитку мегаполіса та реальними планами дій? Зайва політизація виборів муніципального рівня засвідчить хіба що брак конструктивних ідей та політиків, спроможних їх втілити. Повторення восени виборів без вибору може лише посилити негативні соціальні тенденції, що стрімко наростають в українському суспільстві.

  Не виключено, що місцеві вибори стануть каталізатором дострокової парламентської кампанії, адже попри президентські запевнення у коаліційних лавах замість узгодженого ансамблю п’яти голосів звучить какофонія партійних інтересів. І конфліктний характер місцевих виборів, що можуть стати каталізатором обрання нового складу Верховної Ради, на сьогодні є секретом Полішинеля.

  Одна з найбільших загроз осінніх виборів до місцевих рад – відсутність адекватного порядку денного щодо проблем на місцях, прагнення підмінити пошук шляхів розвитку різних регіонів старим, як сам світ, популізмом. Вкупі з невизначеністю через майбутні конституційні зміни терміну повноважень рад, обраних восени, вибори, до яких уважно ставляться у цивілізованому світі, можуть перетворитися в Україні на імітацію волевиявлення. І часу, аби змінити ситуацію на краще, практично не залишилося. 

  Теги : Арсеній Яценюк Опозиційний блок Петро Порошенко андрій садовий місцеві вибори
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів