Мережа під контролем: чи загрожує зачистка українському Інтернету

  30 Жовтня, 2015 13:11
  Держконтроль над інформацією в Інтернеті, закриття будь-якого сайту без суду, доступ спецслужб до даних про користувачів – про такі нововведення задумалися нардепи

  Від самої появи Інтернету в Україні всі політсили та кожна діюча влада намагалися взяти цю мережу під свій контроль. Розпочаті в далеких двохтисячних, ці спроби тривають донині.

  І якщо раніше основним приводом був захист інтересів національної безпеки в тій чи іншій формі, то тепер спроби взяти Інтернет під контроль проводяться під гаслами захисту авторських прав.

  Найактуальніша з них – ряд законопроектів, зареєстрованих у парламенті протягом останнього місяця. У них різні назви і задекларовані цілі, але одна спільна риса: вони створюють ґрунт для маніпуляцій в регулюванні українського сегменту глобальної мережі.

  «Над українським сегментом мережі Інтернет нависла реальна загроза, – упевнений адвокат, керуючий партнер ЮК «Юскутум» Артем Афян. – Законопроекти не містять чіткої вказівки, що саме буде регулюватися. Це спроби диктувати правила всім сайтам і регулювати весь Інтернет».

  На прикладі Росії ми бачимо, як законодавство щодо захисту авторських прав легко перетворюється на інструмент цензури.

  На відміну від десятків інших законопроектів, які затим зникають у сміттєвих кошиках парламенту, проект Кабміну № 3353 щодо захисту авторських прав в Інтернеті має всі шанси бути прийнятим – це в інтересах не лише уряду, а й дуже багатьох впливових бізнесменів.

  А результат може стати досить гнітючим: тотальний контроль держструктур над українським Інтернетом. «У мене таке враження, що хтось під прикриттям гарної ідеї намагається створити інструмент для обмеження свободи слова», – вважає заступник голови правління Інтернет Асоціації України Тетяна Попова.

  Подарунок для ботів

  Юристи відзначають, що в запропонованому держрегулюванні Інтернету є низка загроз. Зокрема в тому, що будь-який ресурс може бути заблокований на строк від 10 до 14 днів на підставі електронного листа людини, яка вважає, що її авторські права порушено.

  «Ботам достатньо буде періодично подавати скарги на порушення авторських прав, і у нас ляжуть всі офіційні сайти. Просто тому що фото, яке ілюструє ту чи іншу новину, порушує авторські права, – пояснює адвокат Афян. – І сайт на 10 днів має бути заблоковано. А через 10 днів надійде нова скарга».

  На його думку, в умовах інформаційної війни з Росією, це набагато спрощує завдання армії інтернет-тролів.

  Ще один момент – це блокування ресурсу без судового рішення. «Чітко простежується тенденція, яка мала місце в «диктаторських законах 16 січня», – вважає Афян. – Блокування сайту без рішення суду несе в собі неминучий ризик цензури. На прикладі Росії ми бачимо, як законодавство щодо захисту авторських прав легко перетворюється на інструмент цензури».

  Першим українським провайдерам настійно порекомендували дружити з державними структурами і беззаперечно виконувати всі їхні розпорядження.

  Цю думку поділяє і голова Комітету Інтернет Асоціації України з питань електронної комерції Олександр Ольшанський.

  «Прикриваючись тим, що у нас є проблема з авторськими правами, нам кажуть: ви повинні позасудовим чином видаляти або блокувати інформацію. Та немає жодної країни світу, де до судового рішення контент видаляється», – обурюється він.

  За його словами, у багатьох країнах світу використовується лише процедура тимчасового блокування сайту в Інтернеті за заявою правовласника інформації. Але в такому разі він зобов'язаний у найкоротший термін подати заяву до суду, і тільки на підставі судового рішення інформацію остаточно блокують. Якщо ж заявник виявився неправим, він несе фінансову відповідальність за збитки й витрати всіх сторін процесу.

  «У нас же пропонують інформацію блокувати від 10 до 14 днів і навіть видаляти її, що взагалі є нонсенсом. А заявник при цьому зобов'язаний всього лише подати заяву до суду, – говорить Ольшанський. – Він навіть не повинен отримати рішення суду. І навіть якщо він не правий, ніхто не відшкодує збитки за блокування або видалення контенту».

  Ольшанський впевнений, що такий закон є прямим механізмом маніпуляції інформацією в українському сегменті мережі Інтернет.

  «Не потрібно далеко ходити: мало не щодня ми читаємо, що Роскомнадзор під приводом захисту чогось закриває неугодні ресурси», – наводить приклад експерт.

  Добре забуте старе

  Перші спроби взяти під контроль Інтернет з'явилися відразу ж після того, як він повільно, але впевнено почав ставати невід'ємною частиною життя українців.

  Вперше закритий захід з цього приводу відбувся у далекому 2000-му в Києві на зустрічі вищих держчиновників і представників інтернет-компаній, які тоді тільки зароджувалися.

  До того часу вже існував Указ президента №928/2000 «Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні».

  Але чиновники, в першу чергу зі спецслужб, швидко зметикували, що така неконтрольована ніким вольниця може стати потенційною загрозою. І задовго до «арабської весни», організованої безпосередньо через Інтернет, першим українським провайдерам настійно порекомендували дружити з державними структурами і беззаперечно виконувати всі їхні розпорядження.

  Тільки якщо сайт воліє залишатися анонімним, не реагує на звернення і – що важливо – знаходиться в українському сегменті Інтернету, можна застосовувати блокування.

  Усні рекомендації вперше спробували підкріпити офіційно в 2001-му, коли на сайті Ради Національної безпеки і оборони України з'явився документ про необхідність регулювання діяльності інтернет-видань та контроль над Інтернетом.

  Згодом спецслужби навіть пропонували ввести держмонополію на домен UA, щоб полегшити контроль над українським сегментом Інтернету. Втім, пропозиція так і не пройшла, але вже два роки потому з'являється перший законопроект, яким пропонувалося фактично ввести цензуру на розміщену в Інтернеті інформацію.

  А сьогоднішня ситуація стала дзеркальним відображенням процесів, що відбувалися в 2013 році. Тоді член Партії регіонів, а нині член Комітету порятунку України та екс-нардеп-утікач Володимир Олійник подав відразу два законопроекти: про захист суспільної моралі та про захист інформаційного простору.

  Під двома різними формулюваннями малося на увазі одне: повний контроль уряду над українським Інтернетом.

  Приводом стали захист від хакерських атак на веб-ресурси держорганів і бажання захистити українців від пропаганди жорстокості та насильства.

  Основні пропозиції: зобов'язати провайдерів блокувати доступ до ресурсів без рішення суду, а також на першу вимогу СБУ або МВС надавати відомості про своїх абонентів та сервіси, які використовуються останніми. По суті, це та ж пропозиція, яку зараз подано на розгляд нардепам.

  Без різких рухів

  Експерти ринку говорять, що регулювати Інтернет можна, але робити це потрібно грамотно і так, щоб не було лазівок для зловживань.

  «Потрібна регламентована законом система електронних скарг, – упевнений Афян. – Кожен, хто вважає, що його права порушено, подає електронну скаргу, проявляючи себе, тобто вказуючи свої реквізити і уможливлюючи зворотний зв'язок.

  Інтернет-ресурс повинен або видалити спірний контент, або подати свої заперечення. Якщо вони не відповідають дійсності, людина може звернутися до суду, при цьому стягнувши всі фінансові втрати».

  На думку адвоката, тільки якщо сайт воліє залишатися анонімним, не реагує на звернення і – що важливо – знаходиться в українському сегменті Інтернету, можна застосовувати блокування.

  «Будь-які спроби передати функції судів іншим організаціям містять в собі значні ризики, – говорить Афян. – І якщо суспільство не висловиться проти, в один прекрасний момент ми можемо виявити, що український сегмент мережі Інтернет контролюється, в ньому закриваються новинні ресурси, які не подобаються тим, хто знаходиться біля кнопки».

  Теги : законодавство законопроект Інтернет нацбезпека "диктаторські закони"
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів