Медична реформа: що робити пацієнтам та чого очікувати лікарям

  17 Квiтня, 2018 11:33
  Покращення медобслуговування і гідні зарплати в медицині чи спроба "освоїти" у чиїхось інтересах 113 мільярдів з бюджету – UA1 розбирався з перебігом та можливими наслідками нововведень від Уляни Супрун

  2 квітня 2018 року в Україні офіційно стартувала медична реформа. Відтепер для отримання медичної допомоги пацієнти мають укласти угоду з сімейним лікарем, терапевтом, педіатром. За два тижні це зробили вже 350 тисяч українців. У МОЗ повідомляють, що в середньому за день декларації підписують 30-50 тисяч пацієнтів. Для тих, хто ще не визначився з лікарем, або взагалі не знає, як це робити, UA1 зібрав інформацію про те, що таке декларація і які умови її підписання, що нового з’явиться в обслуговуванні пацієнтів та чи варто поспішати.

  Гроші ходять за пацієнтом

  Цей слоган медичної реформи, мабуть, чув кожен. Але не всі знають, що це означає. Пояснюємо.

  Сьогодні гроші виділяються на лікарню. Незалежно від того, є там пацієнти, чи немає. Ініціатори медичної реформи пропонують виділяти гроші на кожного конкретного пацієнта лікарні. Тобто фінансуватись буде конкретна медична допомога для конкретної людини.

  Таким чином, зарплатня лікарів пропорційно залежатиме від кількості пацієнтів. Якщо до лікаря ніхто не звертається, то і заробляти він нічого не буде. У міністерстві пояснюють: це стимулюватиме лікарів надавати якісні послуги. До того ж, така схема виключає зацікавленість лікаря у тому, аби пацієнт звертався до нього частіше, а отже лікар працюватиме на профілактику захворювань.

  Нараховувати за згаданою системою кошти почнуть не завтра. Для цього має запрацювати Національна служба здоров'я України (НСЗУ). Наразі службу вже створено, але діяльність свою вона почне з липня 2018 року. Тоді перші заклади охорони здоров’я у статусі некомерційних комунальних підприємств підпишуть договори з НСЗУ і почнуть отримувати прямі виплати за надані послуги.

  Декларація

  Декларація – це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватись саме у цього лікаря. Отже, підписуючи декларацію з обраним лікарем, ви повідомляєте державу, що саме йому потрібно платити за ваше медичне обслуговування.

  Поруч з тим, декларація не є юридичним документом. Вона не укладається раз і на все життя. Пацієнт завжди може змінити лікаря. Для цього не потрібно скасовувати попередню декларацію – достатньо просто укласти нову, а система вже все зробить сама.

  В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун наголошує, що для підписання декларації лікарю треба мати лише чотири речі: комп’ютер, інтернет, принтер та папір. Забезпечити цим усім повинна місцева влада. Адже за умовами медреформи лікарні є комунальними некомерційними закладами.

  Кожен лікар може набрати оптимальну для нього кількість пацієнтів. У МОЗ переконані, що сімейний лікар здатен обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ця цифра може бути дещо більшою для лікарів, які працюють у селах.

  У міністерстві сподіваються, що з часом зможуть залучити до медичної реформи і приватні лікарні, а отже й лікарів у системі стане більше.

  Обери свого лікаря

  Ініціатори медреформи хочуть, аби в Україні сформувалась така медична система, коли людина обирає лікаря, якому довіряє і який знає повністю історію її хвороб. Планується, що цей лікар зможе надавати пацієнту консультації телефоном, разом з хворим вирішувати необхідність виїзду до пацієнта додому, а також прийматиме пацієнта без черг, за попереднім записом.

  Отже, для початку пацієнту необхідно визначитись з лікарем. Це має бути лікар, якому ви довіряєте. При цьому місце вашої прописки не має жодного значення.

  Заступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк розповідає, що за перші два тижні дії реформи спостерігалися випадки, коли пацієнтам відмовляли в укладанні декларації через прописку.

  "Це грубе порушення наказу міністерства. Це повне порушення логіки медичної реформи. Нам не треба дільниць і не треба дільничної системи. Люди не повинні бути прив’язані до якогось стовпа", – наголошує замміністра.

  У міністерстві наполягають, що пацієнт вільний у своєму виборі і не мусить підписувати декларацію за місцем прописки чи проживання.

  Як укласти декларацію

  Коли пацієнт уже визначився, з яким лікарем підписувати декларацію, йому потрібно пройти наступні етапи:

  1. Звернутись до медичного закладу, де працює обраний лікар. Заклад має бути підключений до системи "Електронне здоров'я". З собою треба мати паспорт, податковий номер і мобільний телефон. Для осіб, що з певних причин не мають паспорта, передбачено можливість подачі інших документів: тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання в Україні, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту. Якщо пацієнт укладає угоду для дитини, то знадобиться свідоцтво про народження.

  2. Дані пацієнта та телефон внесуть у систему "Електронне здоров’я". Це має робити уповноважена особа: реєстратор, медсестра або лікар. Мобільний телефон потрібен, аби отримати код-підтвердження реєстрації, який надсилається смс-повідомленням.

  Тих, хто боїться за свої персональні дані в системі, у міністерстві просять пригадати, як зберігаються їхні особові картки зараз.

  "Можна підійти до реєстратури, назвати будь-яке прізвище, яке прийде в голову, і отримати конфіденційні чутливі для пацієнта дані", – обурюється Павло Ковтонюк.

  3. Уповноважена особа роздруковує із системи "Електронне здоров'я" декларацію для перевірки. У міністерстві радять уважно перевіряти всі дані й обов’язково повідомляти про помилки.

  4. Пацієнт підписує два примірники декларації. На них обов’язково проставляється дата. Один примірник залишається у вас, інший – у лікаря.

  5. Далі лікар накладає на декларацію електронний підпис і надсилає її в систему. З цього моменту пацієнт офіційно обслуговується в обраного лікаря, а гроші держава сплачуватиме медзакладу, в якому лікар працює.

  У міністерстві наголошують, що кінцевого терміну підписання декларацій не існує. Проте просять не розтягувати процес на багато років.

  Залишити не можна реформувати

  Медична реформа повністю підтримується урядом України. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман періодично висловлює свою прихильність в.о. міністра охорони здоров'я Уляні Супрун. Водночас, парламент ставиться до реформи неоднозначно. Депутати часто заявляють про недовіру до Міністерства охорони здоров'я, а одна з головних супротивниць медреформи Ольга Богомолець називає її геноцидом українського народу.

  Не вірить у майбутнє медреформи і відповідальний секретар Національної медичної палати Сергій Кравченко. Він вважає, що це лише чергова схема "освоєння" державних грошей у інтересах певних осіб.

  "Це не медична реформа, це банальна схема, лобістська. Мета якої була лише одна – змінити цільове призначення медичної субвенції, яка у 2018 році становить 113 мільярдів", – підкреслив він.

  Прихильники реформи навпаки наголошують на тому, що нововведення ламають існуючі схеми в медицині. Вони стверджують, що опираються змінам лише ті, хто в системі. Мовляв, пацієнти звикли давати хабарі, а лікарі навчились заробляти не зарплатами.

  Отто Стойка, головний лікар Київського міського центру здоров`я вірить у майбутнє цієї реформи. Він пояснює, що для лікарів-професіоналів в роботі нічого особливо не зміниться: до них зараз йдуть люди і йтимуть надалі.

  "Люди, які працюють на первинній ланці, можуть відчути покращення в тому, що буде легше заповнювати історію хвороб, вести документацію, опікуватись хворими. Тоді, я думаю, прихильників буде більше", – переконаний Стойка.

  За роки незалежності в Україні було кілька спроб внести зміни до медичної системи. Проте далі спроб справа не пішла. Тож сьогодні прихильники і противники медреформи сходяться в одному: українська медицина наразі в жахливому стані й потребує нагальних змін.

  Теги : Гройсман МОЗ медична реформа уляна супрун
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів