Майно онлайн: чи реально знайти власність корупціонера

  5 Сiчня, 2016 10:55
  UA1 досліджував, наскільки доступною і точною є інформація у відкритих держреєстрах нерухомості, землі та автотранспорту

  Минуло три місяці з моменту оголошення про відкриття держреєстрів землі та нерухомості, і трохи менше місяця після того, як МВС урочисто оголосило про відкриття реєстру автотранспорту.

  За цей період, судячи зі статистики Мін'юсту, першими двома сервісами станом на кінець 2015 року скористалося 182,5 тис. осіб. Власниками транспорту встигли поцікавитися близько 20 тисяч користувачів сайту МВС.

  UA1 провів експеримент і з'ясував, наскільки просто знайти потрібну інформацію в цих реєстрах, наскільки вони зручні й точні та з якими труднощами неминуче зіткнеться користувач державних електронних сервісів.

  На власному досвіді ми переконалися, що все далеко не так райдужно, як про це рапортують чиновники.

  Відкрити таємницю

  Шлях до відкриття таємниці володіння землею, будинком, квартирою та автомобілем був довгим і непростим: ще в березні 2014 року нардепи провалили голосування за законопроект щодо відкриття майнових держреєстрів.

  І лише в квітні 2015-го парламент все ж схвалив намір розпрощатися з секретністю цих даних.

  Потім на початку серпня президент підписав Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення прозорості в сфері відносин власності з метою запобігання корупції».

  Нарешті, в кінці вересня з'явилася постанова Кабміну про відкриття всіх держреєстрів майнових прав з можливістю пошуку за прізвищем власника.

  Один з підводних каменів відкритого реєстру – він часто просто «не бачить» нерухомості, оформленої до 2012 року.

  Рай для борців з корупцією та фахівців з розшуку незадекларованого держчиновниками майна мав розпочатися 6 жовтня.

  Саме на цю дату було призначено презентацію роботи відкритих реєстрів, яка відбулася точно в строк. На засіданні парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції депутати змогли подивитися, як знайти власника нерухомості в реєстрі Мін'юсту або земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.

  Не впоралися лише МВС: правоохоронці заявили, що процес об'єднання локальних і регіональних баз даних автотранспорту займає надто багато часу, тому реєстр відкриють пізніше.

  Спочатку онлайн-сервіси працювали некоректно і часто зі збоями, але початок було покладено. За допомогою відкритої бази даних держреєстрів кожен бажаючий міг відшукати приховану нерухомість і авто, які не фігурують у деклараціях держчиновників.

  Приміром, завдяки цьому журналістам вдалося знайти незадеклароване майно генпрокурора Віктора Шокіна. Попри те, процес користування держреєстрами виявився не настільки простим і ефективним, як обіцялося.

  Шукаємо тільки новачків

  Дізнатися, хто володіє будинком, дачею, земельною ділянкою, квартирою або гаражем, які вас цікавлять, сьогодні просто: достатньо зареєструватися в розділі «Електронні сервіси» на сайті Мін'юсту.

  Зареєстрований користувач може отримати потрібну інформацію за адресою, кадастровим номером земельної ділянки, прізвищем та індивідуальними реєстраційними даними людини – її паспортом та ідентифікаційним кодом.

  Якщо інформацію знайдено, система запросить з вас 17 гривень плюс комісію банку й затим надасть всі дані. Якщо нічого не знайшлося, з вас нічого й не візьмуть.

  30-40% земель країни не внесено до земельного кадастру, і це робота найближчих кількох років.

  UA1 провів дослідження: ми спробували знайти майно людини, яка погодилась взяти участь в експерименті. Вихідні дані – квартира в Києві, на яку оформлено всі права власності.

  Перша спроба –  пошук за персональними даними учасника експерименту, його прізвищем, іменем, по батькові, серією та номером паспорта й ідентифікаційним кодом. Система відповіла, що дані не знайдено. Робимо другу спробу – вводимо адресу, але знову жодного результату.

   

  Це і є один з підводних каменів відкритого реєстру: він часто просто «не бачить» нерухомості, оформленої до 2012 року.

  Ще кілька наших спроб перевірити «стару» нерухомість інших людей також виявилися безрезультатними. Ми отримали дані лише щодо людини, яка провела операції з нерухомістю кілька років тому.

  Справа в тому, що кабмінівська постанова про ведення Держреєстру нерухомості вийшла саме в 2012 році. З того часу всі операції з нерухомістю потрапляють до нього автоматично.

  А ось документи за всіма раніше проведеними угодами зберігаються в архівах БТІ, їх потрібно окремо оцифровувати та вносити в базу даних.

  Зрозуміло, ніхто цього робити не буде. А якщо навіть і надійде таке розпорядження, на його реалізацію піде добрий десяток років.

  Відповідно, майно, нажите незаконним шляхом, але оформлене на власника до 2012 року знайти як і раніше проблематично.

  Трохи кращий стан справ з відкритою базою Державного земельного кадастру. Правда, можливості пошуку в ньому не такі широкі: знайти землю можна за кадастровим номером земельної ділянки або через вибір об'єкта на карті.

   

  UA1 не склало особливих труднощів знайти земельну ділянку ще одного учасника експерименту, використавши пошук по кадастровій карті України.

  Але й тут не обійшлося без неприємних сюпризів: близько 30-40% земель країни не внесено до земельного кадастру, і це робота найближчих кількох років.

  І якщо земля потенційного корупціонера, яка нас цікавить, знаходиться далеко від міст, райцентрів, наприклад, де-небудь у лісовому масиві або споруджуваному котеджному містечку, навряд чи про неї хтось дізнається з цього реєстру в найближчі кілька років.

  Невидимі автомобілі

  Відкриття реєстру МВС за реєстраційними даними автотранспорту –  це взагалі окрема історія. Почалася вона з фальстарту на початку грудня 2015-го.

  Тоді на офіційному сайті міністерства з'явився банер цієї послуги, але перші відвідувачі зіткнулися з некоректною роботою системи та безліччю помилок.

  Практично наступного дня банер зняли, а запізнілий, але все одно невдалий запуск оголосили передчасним, мовляв, поквапилися на тиждень, але вже зовсім скоро все працюватиме.

  Вибірковість видачі результату пояснюється все тією ж проблемою недостатнього наповнення реєстру. У ньому відображено реєстрацію автотранспорту за останні 4–5 років.

  До слова, посилання на доступ до реєстру автотранспорту на сайті МВС так і не з'явилося, знайти його можна, тільки після введення в пошуку на сайті відповідного запиту. Тоді серед запропонованої інформації можна відшукати посилання на цю послугу від 11 грудня 2015 року.

  Щоб дізнатися про те, яким автомобілем володіє людина, необхідно пройти ідентифікацію в реєстрі. Для цього достатньо мати банківську платіжну карту й авторизуватися в системі за допомогою свого логіна і пароля для входу в електронний сервіс банку – так званий bankID.

   

  З дев'яти зазначених для можливої ідентифікації банків наразі ця послуга діє лише для однієї фінансової установи.

  У результаті система має безкоштовно надати вам інформацію щодо дати реєстрації автомобіля, яким володіє вказана у пошуковому полі особа, а також щодо року випуску машини та об'єму двигуна.

  Успішно пройшовши ідентифікацію, UA1 спробував відшукати автомобіль ще одного учасника нашого експерименту.

  Для цього в запропонованому полі потрібно ввести ПІБ людини та дату її народження. Звіряємо правильність усіх введених даних і отримуємо відповідь – автомобіля у нашого автолюбителя немає, хоча в реальності він є. Проте реєстр його «не бачить».

  Для чистоти експерименту вводимо дані прем'єр-міністра і отримуємо дані щодо його Мерседеса, зареєстрованого в 2013 році та відображеного в його декларації про доходи.

  Водночас, автомобіль скандально відомого екс-зама міністра МВС Василя Паскала по базі «не світиться». Хоча з його декларації про доходи відомо, що у нього Шкода Октавія 2010 року випуску.

  Така вибірковість видачі результату пояснюється все тією ж проблемою недостатнього наповнення реєстру. У ньому відображено реєстрацію автотранспорту за останні 4–5 років. Всі автомобілі, зареєстровані раніше, знайти буде проблематично.

  У підсумку маємо начебто відкриті й доступні реєстри майнових прав, але «чорні діри» в їхніх базах даних все ще дозволяють приховати нечесно нажите. Принаймні, в найближчій перспективі.

   

   

  Особливості користування держреєстрами майна

  1. Пошук земельної ділянки. Сервіс земельного кадастру
  http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta
  Реєстрація не потрібна. Інформація про власника землі безкоштовна; вказується розмір ділянки, її межі, ПІБ власника-приватної особи або юрособа-власник. Зручний пошук за шарами карти: кадастровий, супутниковий або детальний план місцевості.

  2. Пошук нерухомості. Сервіс Електронного кабінету Мін'юсту https://kap.minjust.gov.ua/services?product_id=1&is_registry=1&keywords=&usertype=all
  Пошук будинків, дач, гаражів, квартир та земельних ділянок за одним із чотирьох запропонованих сервісом параметрів вихідних даних. Необхідна реєстрація на сайті. Знайдена інформація коштує 17 грн. Часто не показує дані про нерухомість, зареєстровану до 2012 року.

  3. Пошук автотранспорту. Сервіс МВС http://www.mvs.gov.ua/mvs/control/main/uk/publish/article/1748607
  Необхідно ввійти на сайті через bankID – наразі тільки по ПриватБанку (потрібно використовувати логін і пароль для входу в свій банківський профіль). Пошук здійснюється за ПІБ та датою народження власника. Безкоштовно видається базова інформація:  марка авто, рік випуску, дата реєстрації та об'єм двигуна. Більш докладні дані надаватимуться на платній основі. Поки процес максимально ускладнений і громіздкий, система постійно дає збій та видає помилки. У міністерстві обіцяють, що працюють над вирішенням цієї проблеми.

  Теги : МВС Мін’юст Арсеній Яценюк Василь Паскал електронний реєстр Державний земельний кадастр реєстр власників транспортних засобів
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів