Львівський контроль. Як у Порошенка готуються до місцевих виборів

  10 Липня, 2015 11:55
  Напередодні виборів в Україні традиційно з'являються нові партії та політичні проекти. Місцеві вибори, які мають відбутися в жовтні 2015 року, не стали винятком

  Не зупиняє бажаючих обзавестися власною партією навіть те, що поки не зрозуміло, на яких умовах і в якому форматі ці вибори будуть проводитися. Набір характеристик при створенні нового політичного проекту останнім часом приблизно однаковий. У тренді партії не лідерського типу, з нібито сильними регіональними осередками, які виступають за децентралізацію і боротьбу з корупцією.

  Усім цим установкам відповідає і партія "Народний контроль" депутата Дмитра Добродомова, яка наприкінці минулого тижня провела свій перший з'їзд.

  Так що ж це – чергова передвиборна одноденка або все-таки проект колишнього львівського журналіста має свою родзинку?

  Хто контролює "Народний контроль"

  Активність депутата Верховної Ради зі Львова Дмитра Добродомова останнім часом не можна було не помітити. Він з'ясовував, куди пропав золотий батон Януковича, звинувачував Сергія Пашинського у розпродажі конфіскованих державою нафтопродуктів олігарха Сергія Курченка, викривав переліт за державні кошти керівників "Ощадбанку" на фінал Ліги Європи до Польщі, жорстко критикував Нацбанк, Міненерго і МВС, домагаючись відставки їхніх керівників.

  До цього невідомий в масштабах країни політик став постійним гостем ефірів і політичних ток-шоу на національних телеканалах. На передачу Савіка Шустера Добродомов взагалі, схоже, отримав абонемент.

  Колишній львівський журналіст, а згодом і генеральний директор львівського медіа-холдингу "ZIK", що належить олігархові Петру Димінському, депутатом став лише з третьої спроби. Причому балотувався він в Раду всі три рази на одному й тому ж мажоритарному окрузі у Сихівському районі Львова.

  Перед виборами 2012 року Добродомов почав вести передачу "Народний контроль", яку активно використовував у своїй передвиборчій агітації. Після Євромайдану програма журналістських розслідувань, яка розкриває корупційні схеми і махінації, переросла в громадську організацію, а згодом – у політичну партію.

  У 2012 році Добродомов балотувався в депутати від партії УДАР. У 2014 році він був уже самовисуванцем, але попередньо заручився підтримкою "Блоку Петра Порошенка", Радикальної партії та Громадянської позиції Анатолія Гриценка. У парламенті депутат увійшов до фракції БПП, але після рішення розвивати власну партію і брати участь з нею у виборах, пропрезидентську фракцію вирішив залишити. Добродомов заявив про це публічно ще в червні, але поки офіційно залишається в "Блоці Порошенка".

  На першому з'їзді "Народного контролю" членами партії було названо і трьох інших львівських депутатів провладної фракції: екс-міністр охорони здоров'я Олег Мусій, громадський активіст Андрій Антонищак і представник "Самооборони Майдану" Богдан Матківський. Мусій і Матківський потрапили в Раду через мажоритарні округи у Львівській області, Антонищак – за списком БПП.


  Головою виконкому партії є Андрій Мисик – 27-й номер у партійному списку Радикальної партії на виборах 2014 року.

  У парламенті Добродомов і його земляки намагаються позиціонувати себе, як легка, освічена, внутрішня опозиція у "Блоці Порошенка". До речі, всі четверо проголосували за законопроект про реструктуризацію валютних кредитів, який згодом був жорстко розкритикований президентом, урядом і керівництвом БПП. Мусій, Антонищак і Матківський навіть написали заяви про відкликання своїх голосів за скандальний закон, а ось Добродомов цього не зробив.

  Природно, що "Народний контроль" орієнтується насамперед на Західну Україну, у партії є 13 регіональних організацій у західних і деяких центральних областях. Головні ідеї партії – боротьба з корупцією, люстрація, розвиток місцевих громад та євроінтеграція України.

  Відомі гості

  У якості гостей на першому з'їзді партії були присутні колишній глава СБУ Валентин Наливайченко з близькими йому депутатами УДАРу Віктором Чумаком та Єгором Фірсовим, а також екс-депутат Олесь Доній. Набір цілком в націонал-патріотичному дусі партії.

  Після гучної відставки Наливайченка було багато припущень з приводу політичного майбутнього екс-глави СБУ, зокрема, щодо того, до якого проекту він пристане. Вийти з влади з політичним капіталом і рейтингом, достатнім для власної політичної сили у Наливайченка не вийшло, тому на даному етапі він воліє позиціонувати себе як громадський діяч.

  Така концепція вдало лягла у його появу на з'їзді "Народного контролю", який формально теж представляє себе, як громадську ініціативу. Повна назва партії навіть звучить, як "Громадський рух "Народний контроль". На з'їзді Наливайченку було відведено одну з центральних ролей, він сидів поруч Добродомова, виступав перед присутніми і потрапив у всі репортажі й навіть офіційні прес-релізи зі з'їзду.


  Про остаточне приєднання Наливайченка і його соратників до "Народного контролю" говорити поки зарано, та й перед місцевими виборами навряд чи для нього це цікаво, а от віддалена перспектива цілком може бути.

  Хоча політичний консультант Сергій Слободчук бачить від такого трансферу достатньо умовну вигоду для "Народного контролю". "Шанси Наливайченка кудись влитися – це питання його спонсорів – куди вони його відправлять. Популярності політичної як такої він не має, його сильною стороною завжди було тільки те, що у нього бюджет в американських доларах ", – зазначив експерт.

  Долари в партійному будівництві, звичайно, ще нікому не заважали, однак гра Наливайченка в громадські діячі може свідчити про те, що у нього з американською валютою поки не дуже.

  Проект Банкової?

  У ЗМІ вже озвучували ідею про те, то "Народний контроль" є проектом Адміністрації президента з метою відбору голосів і створення противаги "Самопомочі" Андрія Садового. Сам Добродомов не приховує близьких відносин із заступником глави Адміністрації президента Віталієм Ковальчуком.

  З урахуванням цього факту деякі процеси навколо проекту "Народний контроль" стають більш зрозумілими. Ковальчук фактично є головним творцем і натхненником УДАРу. Досвіду успішного партійного будівництва йому не позичати. Та ще й націонал-демократичної партії під західний електорат. У 2012 році саме Ковальчук збирав до УДАРу і Наливайченка, і того ж Чумака з Фірсовим. Та й Добродомова теж.

  Після сварки з Віталієм Кличком Ковальчук перейшов на роботу до Петра Порошенка, очоливши його передвиборчий штаб, а згодом отримавши місце в адміністрації. Без Ковальчука УДАР прийшов у повний занепад, і тепер на його руїнах заступник голови адміністрації може побудувати ще один подібний проект.

  Втім, у "Народного контролю" справді багато схожих рис і з "Самопоміччю" Андрія Садового. Добродомов свою партію теж позиціонує, як ініціативу знизу, що виросла з громадської організації. От тільки десятирічний досвід громадської діяльності дещо відрізняється від двох років роботи в телевізійній передачі на регіональному каналі.

  Також молода партія декларує необхідність розвитку громад, громадського контролю за роботою органів влади, розвитку громадянського суспільства. Та й у рідному для обох партій Львові місцеві жителі говорять про досить агресивну агітацію "Народного контролю", що поряд зі схожістю гасел не може не навівати думок про зменшений клон "Самопомочі".

  Сергій Слободчук вважає очевидним, що "коли на чолі проекту ставиться відомий у Львові журналіст, він у цій ніші – в Галичині – конкуруватиме із "Самопоміччю"». Експерт переконаний, що конкуренція між партіями буде, але не варто думати, що головне завдання "Народного контролю" – нашкодити Андрію Садовому.

  Навіщо Порошенку "Народний Контроль"?

  Слободчук вважає основною причиною появи подібних проектів падіння рейтингів провладних партій. На його думку, раніше в Україні діяв бренд-ефект – місцеві бізнесмени прагнули купити франшизу або іншим способом отримати бренд відомої партії, що відразу давало до 10% приросту голосів кожному, навіть абсолютно невідомому кандидату. Тепер же бренд-ефект діє навпаки – асоціювання з партією, яка перебуває при владі, може зашкодити кандидатам у регіонах.

  "Тому винаходиться ось такий спосіб, коли запускаються формально незалежні, але на ділі повністю лояльні, провладні політичні сили", – пояснює Слободчук.

  За його інформацією, у Порошенка нещодавно отримали свідоцтва про реєстрацію для двох таких партій, тому, можливо, крім "Народного контролю" буде ще одна презентація нового проекту.

  "Логіка полягає в чому – разом з "Блоком Петра Порошенка" запустити на вибори альтернативні проекти, які увійдуть до місцевих рад, але при цьому будуть лояльними до президента, і за нагоди за їх допомогою сформувати провладну більшість", – упевнений політолог.

  Слободчук вважає, що у виборах на Західній Україні братимуть участь "Блок Петра Порошенка", "Народний контроль" і ще одна пропрезидентська партія. "Тільки завдання у політтехнологів, які ведуть ці проекти, – розвести їх так, щоб вони не почали відбирати голоси один в одного", – резюмує експерт.

  Україна вже знала партію влади, яка для збереження своїх позицій створювала сайд-проекти і технічні партії в різних регіонах. Можливо, це доля великих політичних сил, які всіма способами намагаються не втратити свого впливу, але як показує практика, нічим хорошим такі історії не закінчуються.

  Теги : Валентин Наливайченко львів БПП Самопоміч Дмитро Добродомов андрій садовий партія УДАР Народний контроль
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів