Курс на легалізацію: у Порошенка виправдовують тотальну корупцію

  17 Сiчня, 2018 11:17
  Провладні політсили почали активно просувати ідею про те, що корупція – не головна проблема країни. Мовляв, є завдання важливіші

  «Багато наших ворогів зацікавлені у дестабілізації України, і вони завжди висувають проблему корупції в нашій країні. Вони постійно повторюють, що корупція дуже поширена. І я вважаю, що це перебільшено», – сказав прем'єр Володимир Гройсман в інтерв'ю грузинському Forbes.

  У тому ж дусі раніше висловлювалися багато представників влади. Наприклад, нардеп від «Народного фронту» Дмитро Тимчук заявляв, що в Україні занадто багато говорять про корупцію. Саме тому, а не з якихось інших причин країна постійно фігурує в рейтингах світової корупції.

  «Ці рейтинги складаються, насамперед, на основі тієї інформації, яку даємо ми самі – у власному інформпросторі», – запевняє депутат.

  А близький до «Народного фронту» політичний оглядач Віталій Портников озвучив навіть радикальнішу думку: перемога над корупцією призведе до формування авторитаризму в країні, оскільки корупція виступає балансом кланових інтересів у політиці.

  «За перемогу над корупцією можемо заплатити роками авторитаризму, – заявив Портников. – Адже ворогів у нас багато, не можна подолати всіх одразу. Перемога над корупцією – не гарантія добробуту та демократії. Добробут забезпечується сучасною економікою, демократія – політичною, а не клановою різноманітністю суспільства».

  Ідею про те, що корупція – не найголовніша проблема України, планомірно і вкрай активно почали озвучувати представники всіх рівнів влади. Мовляв, ось виграємо війну на сході, тоді і з корупцією можна боротися. Піднімемо економіку з дна, підвищимо рівень життя, тоді і за злодіїв у владі візьмемося. А зараз не час, не можна боротися з усім одразу, слід сконцентруватися на одному завданні, і корупція – не найнагальніше. Та й узагалі, це ж не лише українська проблема – корупціонери є у всіх країнах, в тому числі в США та ЄС, і нічого страшного там не відбувається.

  Найцікавіше, що нічого нового політтехнологи Порошенка не вигадали. Вони просто взяли на озброєння злагоджену позицію попередників з цього приводу – методички АП періоду Януковича виявилися вельми доречними.

  Як під копірку

  «Я не буду заперечувати, що існують певні сфери, в яких процвітає корупція. Однак список таких сфер явно скорочується», – це з недавнього інтерв'ю прем'єра.

  Раніше Петро Порошенко на форумі Ялтинської європейської стратегії-2017 визнав, що корупція в Україні зберігається, але прогрес в боротьбі з нею є і його можна спостерігати, зокрема, в економіці.

  Кумедно, що на Ялтинській конференції-2012 прем'єр Микола Азаров теж міркував про боротьбу з корупцією в Україні: «Досить багато робиться в країні у цьому плані, не можна сказати, що немає жодних поліпшень. Це є одним з тих стереотипів, які приклеїлися до України. Проблема є, уряд з нею бореться, не все виходить так, як хотілося б, але вона зовсім не носить таких масштабів, про які говорить наша опозиція».

  Або ось ще, в тому ж 2012-му заступник міністра внутрішніх справ Петро Коляда також скаржився, що розмови про корупцію сильно перебільшені, погано впливають на імідж держави і взагалі вся ця метушня виключно в інтересах західних емісарів.

  «Вони, у кращому разі, прийдуть, почитають нам лекції. Все інше кладеться у їхній власний гаманець: відрядні, готельні, добові, – журився заступник міністра. – Все забрали, сказали, що надали нам технічну допомогу, але ні копійки сюди не потрапляє. І у них корупції немає, тому що вони не кричать на весь світ: корупція, корупція!».

  А тепер, п'ять років по тому, читаємо міркування прем'єра Гройсмана про якихось ворогів України, які мусують тему корупції, «щоб Україна разом з її населенням у 40 мільйонів чоловік виглядали погано».

  Чиновники ЄС шоковані політикою Адміністрації Порошенка у сфері боротьби з корупцією та готові були порушити питання щодо припинення безвізу.

  Додайте сюди хронічні зітхання представників влади про «американське» НАБУ, яке нічого не робить, та грантоїдів, що працюють на свої інтереси, і у вас складеться типова нав'язувана політтехнологами Порошенка картинка – копія тієї, що свого часу просувала АП Януковича.

  Понад те, нинішня позиція провладних сил щодо корупції в Україні точно збігається з позицією і доказовою базою любителів влади в РФ.

  «Корупція – невиліковна хвороба будь-якої держави. І механізм її ліквідації не придумали ані в США, ані в Європі. Але наші збуджені громадяни вимагають, щоб у нас її не було. Це все одно, що вимагати повної ліквідації кримінальних злочинів». Знайома риторика? Ці ідеї методично просуває група підтримки кремлівського проекту «Русский эксперт», він же «довідник патріота» з пошуку ворожих державі грантоїдів.

  Схожу риторику взяло на озброєння і оточення Порошенка. Наприклад, на Українському фінансовому форумі в 2017 році заступник голови АП Дмитро Шимків під час дискусії про корупцію в Україні вибухнув гнівним спічем у стилі «сам дурень»: «Ви говорите про корупцію в Україні. А як у вас? У Франції за останній час 15 випадків корупційних схем, в Туреччині теж процвітає корупція. Навіть у Фінляндії ми чуємо про корупцію».

  А прем'єр, замість того, щоб робити відповідні висновки з приводу потрапляння України на перше місце по корупції в рейтингу агентства Ernst&Young, зажадав пояснень від самого агентства. Зокрема, Гройсман забажав дізнатися, які саме компанії, що працюють в Україні, були опитані в ході дослідження і що саме відповіли їхні працівники.

  Зрозуміло, що подібна реакція, а також політика у сфері боротьби з корупцією, здійснювана Адміністрацією Порошенка, викликає вже неприховане роздратування західних партнерів, які цю саму боротьбу і фінансують.

  Не вчіть жити

  16 млн євро – на сьогодні це понад півмільярда гривень – стільки Євросоюз виділив Україні на боротьбу з корупцією. Ще 18 млн доларів (0,504 млрд гривень) на ці ж цілі виділили США. Тобто загалом більше мільярда гривень.

  А в результаті західні партнери мусять читати позицію Гройсмана про «перебільшену проблему», а поряд з цим – звіти НАБУ про втрати від корупції на рівні 85 млрд гривень.

  Адміністрація Порошенка продовжує дотримуватися політики в стилі «не вчіть нас жити, допоможіть матеріально».

  Першим особам держави вже мало не на пальцях пояснюють, що корупція не дасть економіці зрушити з мертвої точки, які б зусилля не докладалися і скільки б грошей не вливалося в країну.

  «Економіка України здатна рости до 5% в рік, але без подолання корупції зростання неможливе. Саме через корупцію іноземні інвестори не заходять в Україну», – констатує британський економіст Тімоті Еш, представник BlueBay Asset Management, однієї з найбільших у Європі компаній з управління активами.

  Практично про те ж говорить посол Швейцарії Гійом Шойрер: «Корупція є проблемою. Факт, що немає дотримання верховенства права. Це ті два елементи, через які багато бізнесменів сумніваються, чи приїжджати в Україну».

  Але замість закономірної, розумної реакції і зроблених на основі таких заяв висновків, експерти чують від вищого керівництва країни про грандіозні успіхи у боротьбі з корупцією і про те, що зараз саме час інвестувати в Україну.

  Зрозуміло, що з часом реакція західних партнерів, від чиїх грошей повністю залежить Україна, стає жорсткішою та відвертішою.

  Посол Франції Ізабель Дюмон в одному зі своїх інтерв'ю визнала, що чиновники ЄС шоковані політикою Адміністрації Порошенка у сфері боротьби з корупцією та готові були порушити питання щодо припинення безвізу.

  Звіт Комітету сенату США із закордонних справ констатує неспроможність української влади у боротьбі з корупцією та нездатність проводити реформи без зовнішнього втручання й тиску.

  Глава Представництва ЄС Хьюг Мінгареллі вже відкрито вимагає негайного створення Антикорупційного суду в точній відповідності з рекомендаціями Венеціанської комісії. А МВФ у офіційному листі, який було розіслано першим особам держави, в пух і прах розгромив поданий Порошенком закон про Антикорупційний суд як несумісний із зобов'язаннями України перед МВФ і такий, що кардинально суперечить рекомендаціям Венеціанської комісії.

  Здавалося б, куди вже більш дохідливо? Проте Адміністрація Порошенка продовжує дотримуватися політики в стилі «не вчіть нас жити, допоможіть матеріально».

  «Смотрящий» від АП за суддівським корпусом і ГПУ нардеп Олександр Грановський заявив, що парламент не прийме закон про Антикорупційний суд, якщо західні партнери не прислухаються до думки української сторони в питанні формування цього суду.

  «Така проблема виникне, якщо домінуючою буде думка іноземців, які будуть не в змозі брати до уваги думку української сторони. Тоді будуть проблеми».

  Залишається лише припустити: якщо влада продовжить гнути свою лінію імітації боротьби з корупцією, одночасно випрошуючи на цю імітацію мільйони доларів, панамський офшорний скандал, а також розслідування «Аль Джазіри» про конфісковані кошти Януковича і «Руставі-2» про якісь пов'язані з Порошенком листи здадуться президентові України абсолютними дрібницями.

  Теги : Гройсман США корупція ГПУ Порошенко РФ МВФ Дмитро Тимчук АП дмитро шимків Народний Фронт НАБУ олександр грановський Віталій Портников
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів