Купити за будь-яку ціну. Як в армію «проштовхують» непридатний товар

  30 Травня, 2016 13:10
  Черговий багатомільйонний скандал у сфері держзакупівель Міноборони розкрив групу лобістів, які просувають неякісний товар наближених до них структур

  Відразу кілька джерел з Офісу реформ Міноборони та серед пов'язаних з поставками армійського спорядження волонтерів забили на сполох: на склади оборонного відомства поставили 20 тисяч комплектів форми, якість якої гірше нікуди.

  «Тканина пластмас. Чистий. Як стара «гелетейка», тільки тонше, – характеризує якість форми волонтер Роман Доник. – А частина, вона і є. Тільки пошита за новим розкроєм. Спалахувати буде миттєво. Це перший, пробний шар. Потім вони хочуть всю армію в це одягнути».

  За неофіційною інформацією представників Офісу реформ МО, цю форму було пошито під гарантії якогось нардепа, який пообіцяв влаштувати всі 20 тисяч комплектів, оминаючи незручні запитання з боку Військової служби приймання.

  Якість будь-яких товарів, що закуповуються оборонним відомством, завжди перевіряли офіцери військприйомки, але з минулого року цим почала займатися ще одна структура – Центр розробки та супроводу речового забезпечення (ЦРСРЗ), який було сформовано волонтерами і який отримав офіційний статус.

  Таким чином, протягнути держзакупівлю неякісного товару стало складніше. Але не цього разу: військприйомка дала добро закласти на склади абсолютно не придатну форму, не повідомивши при цьому представників Центру. Ціна питання вказаної поставки 12 млн гривень.

  Природно, що представники ЦРСРЗ почали вимагати від військприйомки проведення службового розслідування: хто саме і з яких причин прийняв цю форму.

  Реакція була несподіваною: керівник Комітету конкурсних торгів Міноборони Олег Свірко зажадав позбавити Центр повноважень проводити перевірку якості продукції, що закуповується.

  Вслід за цим глава парламентського комітету з оборони і нацбезпеки Сергій Пашинський ініціював розгляд у Верховній Раді питання про результативність ЦРСРЗ.

  Від самого початку формування ЦРСРЗ восени 2015 року проти Центру відкрито виступили представники тих структур, які найчастіше фігурували в корупційних скандалах.

  І буквально відразу ж два нардепа – Тетяна Чорновол та Іван Винник – дали спільний брифінг, під час якого звинуватили представників Центру в корупції.

  «На жаль, у положеннях роботи цього Центру спочатку було закладено корупційну складову, тому що у Центру було виняткове право на розробку технічних умов і так само виключне право на перевірку відповідності цим технічним умовам, – заявила Чорновол і підтвердила, що домагається обмеження повноважень цієї структури. – Якщо Центр розробляє технічні умови, у нього немає права перевірки відповідності тим технічним умовам. І ми боремося за те, щоб ці положення центру було скасовано».

  Свою позицію з цього приводу висловив і радник президента Юрій Бірюков: «Усі ці події відбуваються кожного разу, коли Міністерство оборони України що-небудь купує. Так було і в минулому році, так відбувається і в нинішньому: мільярди гривень на речове забезпечення не дають спокою цим двом депутатам».

  Корисні зв'язки

  Від самого початку формування ЦРСРЗ восени 2015 року проти Центру відкрито виступили представники служби тилу, департаменту держзакупівель і військприйомки – тих структур, які найчастіше фігурували в корупційних скандалах.

  Проте за підтримки Офісу реформ Центр було створено. За ним закріпили повноваження перевіряти продукцію, що поставляється виробниками, а також право робити вибіркову виїмку і перевіряти відібрані зразки в сертифікованих для такої перевірки лабораторіях. Саме на підставі лабораторних аналізів представники Центру і приймали рішення – купувати запропоновану продукцію чи ні.

  «Беремо зразок (один з 1000), беремо ТУ і йдемо в незалежну акредитовану (за всіма державними правилами і законами) лабораторію і перевіряємо, – пояснює механізм екс-представник Офісу реформ Костянтин Лєснік. – Отримуємо результати (від акредитованих державою експертів) і приймаємо рішення – купувати чи ні».

  Офіцери військприйомки сприйняли це настільки неадекватно, неначе хтось спокусився на їх особисте благополуччя. За жодних умов вони не хотіли, щоб їхні функції ще хтось дублював. У хід пішли десятки доповідних міністру про можливі корупційні ризики цього Центру і кілька ретельних перевірок.

  При цьому постійні спроби пресувати Центр найчастіше були пов'язані з керівником Комітету конкурсних торгів Міноборони Олегом Свірко. У неофіційних розмовах колишні та діючі члени Офісу реформ Міноборони кажуть, що ця людина два роки тому буквально «лізла по головах», аби разом з волонтерським десантом потрапити в Міноборони. А потім тим же шляхом закріпитися в тендерному комітеті.

  Успіхи Свірка в Міноборони пояснюють не лише його наполегливістю. Олег Станіславович – один з близьких друзів, а за деякою інформацією ще й однокласник нардепа Сергія Пашинського, який опікується військприйомкою, і прізвище якого постійно спливає у зв'язку з корупційними скандалами і рейдерськими захопленнями.

  Свого часу саме Свірко та нардеп Винник, що вимагають ліквідувати Центр, були членами приймальної комісії, яка працювала з заарештованим паливом Сергія Курченка. Паливо було поспішно розпродане наближеними до Пашинського комерційними структурами, а гроші – розкрадені, з приводу чого відкрито два кримінальні провадження.

  За очі волонтери називають Свірка «маріонеткою Пашинського». При цьому Олег Станіславович контролює розподіл бюджетних коштів, але не пішов на перевірку поліграфом – за станом здоров'я він має право це не робити. І продовжує залишатися посадовою особою Міноборони та власником бізнесу.

  Група Пашинського намагається отримати контроль і над сферою закупівель продуктів харчування для армії, а це майже 3,5 млрд гривень.

  До слова, саме друкарня, що належить Свірку, друкувала газету «Вести», яку пов'язують з міністром-втікачем Олександром Клименком, відомим своєю проросійською позицією.

  Тепер Свірко фактично сформував «групу Пашинського» в Міноборони, яка намагається взяти під контроль держзакупівлі, відтісняючи співробітників ЦРСРЗ і Офісу реформ.

  «Група Пашинського методично витісняла волонтерський десант з міністерства оборони, і, власне, це майже вдалося», – свідчить волонтер Дана Ярова.

  Так, за неофіційною інформацією, одна з причин того, що з Міноборони пішла волонтер Неллі Стельмах, – якраз зникнення палива Курченка, яке хотіли «повісити» на армію.

  Від берців до картоплі

  Впроваджена в Міноборони система держзакупівель «Prozorro» частково ускладнила життя корупціонерів у міністерстві, оскільки тендерні торги проходять відкрито і лобістам досить проблематично втрутитися в цей процес. Але спосіб все ж знайшовся.

  Одним зі слабких місць «Prozorro» є те, що переможця визначають виключно за фактором найменшої ціни. При цьому якість товару не враховується.

  Таким чином, недобросовісний постачальник вказує занижену в рази вартість і виходить переможцем тендера. І вже на цьому етапі до процесу підключаються лобі в Міноборони, які безперешкодно протягують поставку через військприйомку.

  Причому коли йдеться про заробіток, припиняють діяти будь-які моральні принципи. Так, за інформацією волонтера Макса Колесникова, в минулому році Міноборони закупило 30 тисяч кровозупиняючих турнікетів.

  Випробування показали, що 60% при використанні ламаються або рвуться, тобто в більш ніж половині випадків поранений загине. Але це не завадило оголосити тендер на закупівлю 50 тисяч таких же турнікетів цього року.

  «Я знайомий з людьми, яким пропонувалися мільйонні відкати за те, щоб вони пропихнули ці турнікети в МО, – написав Колесніков на своїй сторінці в Фейсбук. – Ці люди відмовилися, заради безпеки я не буду їх називати. Але очевидно, знайшлися інші, які готові наплювати на те, що загинуть люди».

  Зараз тендер припинено, але це не гарантує, що ситуація не повториться. І одним з бар'єрів для таких схем якраз є Центр з його вибірковою виїмкою зразків і перевіркою якості. І це саме та причина, з якої підопічна Пашинського Тетяна Чорновол, сам Пашинський і його людина в Міноборони Свірко почали масовану атаку на ЦРСРЗ.

  Втім, остання поставка непридатної для армії форми – не єдина причина такої активності. Крім усього іншого група Пашинського намагається отримати контроль і над сферою закупівель продуктів харчування для армії, а це майже 3,5 млрд гривень.

  Поки протистояння «Пашинський проти ЦРСРЗ» не на користь нардепа: міністр оборони ініціював перевірку 20 тисяч комплектів сумнівної форми.

  Олег Свірко заявив, що всерйоз візьметься за конкурсний відбір тих, хто хоче забезпечувати армію харчуванням. А Сергій Пашинський навіть вимагав від СБУ надати особисту охорону для Свірка, мовляв, щоб з ним нічого не сталося.

  Одразу ж завідуюча інформаційною підтримкою всіх ініціатив Пашинського Тетяна Чорновол прорекламувала кращого, на її думку, постачальника – таку собі фірму «Авіка».

  За інформацією Міноборони, саме ця компанія лідирує за кількістю скарг з військових частин, які вона годує. А в розслідуванні групи «Інформаційний опір» говориться, що це «придворна» компанія міністерства, яка була в особливій пошані за часів Януковича.

  Рік тому компанія  «прославилася» затягуванням тендерів на харчування. Це давало можливість й надалі заробляти на поставках для армії, оскільки Міноборони потрібно було годувати солдатів, тендер запізнювався, відповідно доводилося пролонгувати старі договори.

  З цією компанією пов'язана ще одна темна історія: Міноборони компенсувало їй вартість енергоносіїв у межах видатків на забезпечення харчування армії на суму 5,5 млн гривень. А аудит показав, що фірма використала лише 3,7 млн. Куди пішла різниця в 1,8 млн – невідомо.

  Саме цю компанію в якості кращої пропонує Чорновол. А попутно вже другий рік ходить в Міноборони, категорично вимагаючи закупити партію берців виключно зазначеного нею виробника.

  За неофіційною інформацією з цими берцями сталася та ж історія, що й з формою: під гарантії «зверху» фірма зробила велику партію нікуди не придатних берців. Але вже другий рік ніяк не може проштовхнути їх в Міноборони – надто вже погана якість цього взуття. І ні Офіс реформ, ні ЦРСРЗ ці берци не пропускає.

  Це ще одна причина, з якої Центр раптом став дуже незручним і перетворився на справжнє втілення зла. Але поки протистояння «Пашинський проти ЦРСРЗ» не на користь нардепа: міністр оборони Степан Полторак ініціював перевірку 20 тисяч комплектів сумнівної форми, платежі по цій партії припинено. І за останньою інформацією Юрія Бірюкова, все йде до того, що перевірка буде не на користь постачальника.

  «Перший же розкритий мішок виявляє: невідповідність маркування, брак у виготовленні (липучки пришиті гачки-до-гачків). Склад тканини визначить лабораторія, але 100% х/б не блищить так на сонці», – повідомив він.

  Теги : корупція Міноборони Тетяна Чорновол сергій пашинський держзакупівлі
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів