Ким є перший антикорупційний прокурор: все про Назара Холодницького

  3 Грудня, 2015 17:27
  Яку людину призначено боротися з найбільшою проблемою українського суспільства? UA1 зібрав всю доступну інформацію про першого антикорупційного прокурора
  Назар Холодницький, антикорупційний прокурор
  Фото взято зі сторінки Назара Холодницького в Facebook
  Назар Холодницький, антикорупційний прокурор

  30 листопада завершилася битва за «свою людину» в антикорупційній прокуратурі, що тривала майже два місяці та супроводжувалася низкою звинувачень, інтриг і пліток.

  Переможця визначили в ході трирівневого тестування під наглядом комісії з 11 чоловік, що складається як з держчиновників, так і з представників громадських правозахисних організацій.

  За її роботою можна було спостерігати онлайн, хід всіх засідань є також у відеозаписі, у вільному доступі знаходяться й протоколи засідань.

  У результаті грозою всіх українських корупціонерів має стати тридцятирічний львів'янин, що вболіває за ФК «Карпати», любить послухати «Океан Ельзи» та Володимира Івасюка, пересувається по Києву на восьмирічному Mitsubishi Outlander і живе в «двушці» формального передмістя Києва – селища Вишневий. Він же кандидат юридичних наук і старший радник юстиції Назар Холодницький.

  Він уміє доладно говорити, хоча в своєму профілі в ФБ пише вкрай рідко, в основному ділиться вподобаними повідомленнями. А зараз його стрічка новин рясніє десятками привітань з новим призначенням.

  Боротьба за посаду

  З 1 грудня 2015 года протягом п'яти років на щомісячну зарплату близько 30 тис. гривень Холодницький керуватиме півсотнею співробітників. Серед функцій його підлеглих – підтримка держобвинувачення і представництво в судах інтересів держави у справах про корупцію.

  Також у віданні Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) буде нагляд за дотриманням законності при проведенні досудових розслідувань співробітниками Національного антикорупційного бюро України.

  Ані перед призначенням Холодницького на посаду, ані після цього ніде не з'явилося жодних «зливів» чи компромату на нього.

  Зараз практично ніхто не береться всерйоз оцінювати вірогідність впливу на результати роботи САП певних факторів або персоналій.

  З одного боку, перший антикорупційний прокурор є заступником генпрокурора і призначив його на посаду Віктор Шокін, що дало привід говорити про його майбутній вплив на Холодницького.

  З іншого боку, Шокін лише виконав формальність, призначивши на посаду одного з двох претендентів, обраних незалежною комісією експертів.

  Водночас САП, главою якої став Холодницький, – це окрема структура, хоча формально й перебуває в складі Генпрокуратури. Підкреслити повну незалежність від ГПУ антикорупційний прокурор має намір і місцезнаходженням свого відомства – його буде розташовано не під дахом ГПУ, а в окремій будівлі.

  Щодо можливого тиску на антикорупційного прокурора з боку осіб, які потрапили під слідство, то він ймовірний, хоча здійснювати його буде вкрай складно. Батьки Холодницького померли, дружини і дітей немає, а його сестра Ліліанна давно проживає в місті Чезена в Італії.

  «Сьогодні є тверда переконаність суспільства в тому, що ця людина незалежна професійна, оскільки подолала низку конкурсів, тестів, які готувалися не лише в Україні, але й за участю великої кількості наших партнерів, як зі Сполучених Штатів Америки, так і з Європейського Союзу», – так представив президент Холодницького, вітаючи його з новим призначенням.

  Перемога Холодницькому далася справді непросто. Спочатку документи на посаду подали 282 претенденти.

  На перший тест зі знання законів прийшли 266 осіб. Електронна система тестування генерувала кожному кандидату унікальний тест із 100 питань. Кожна правильна відповідь оцінювалася в 1 бал.

  На цьому тесті Холодницький набрав 95 балів зі 100 можливих. Це досить високий показник, попри те, що його випередили 59 осіб, котрі домоглися більш високого результату.

  У другому тесті на загальні здібності змагався 221 претендент. Це тестування мало виявити здатність швидко аналізувати, обробляти й інтерпретувати інформацію, знаходити причинні зв'язки та робити правильні висновки. Водночас визначався рівень логічних, вербальних і математичних здібностей.

  Тут Холодницький показав результат у 50 балів, при прохідному показнику 38 балів.

  Антикорупційний прокурор заявив, що марно вишукувати якісь зв'язки та з’ясовувати, чия він людина. «Все одно не знайдете, – запевнив він. – Назар Холодницький – людина Назара Холодницького».

  Останнім етапом була співбесіда, в ході якої визначили четвірку лідерів. Більшість голосів членів комісії дісталося 31-річному Максиму Грищуку, працівникові прокуратури Львова та учаснику АТО – за нього проголосувало 9 осіб. Холодницький йшов другим з показником 7 голосів. За співробітника Черкаської прокуратури Володимира Кривенка проголосувало три людини, а за співробітника ГПУ Романа Говду, за яким закріпилася слава «людини Шокіна» віддали голос всього двоє.

  У підсумку генпрокурор мав обрати між Грищуком і Холодницьким. Шокін вибрав останнього.

  Хто стоїть за Холодницьким

  Назар Холодницький народився у Львові в 1985 році. З відзнакою закінчивши Львівський національний університет і отримавши кваліфікацію магістра права, він поїхав до Києва, де в 2006-му став спочатку помічником, затим – старшим помічником прокурора Києво-Святошинського району, а потім і старшим прокурором в цьому ж районі.

  У березні 2014-го його призначили старшим помічником першого заступника генпрокурора України, а в грудні того ж року він став зампрокурора Криму в перенесеній до Києва кримській прокуратурі.

  За час своєї роботи Холодницького не раз преміювали за сумлінну службу. І незважаючи на десяток років роботи в прокуратурі, займані ним раніше посади під дію закону про люстрацію не підпадають.

  На сайті ГПУ розміщено такий висновок: «За результатами проведеної перевірки встановлено, що відносно Холодницького Н.І. не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою ст. 1 Закону України «Про очищення влади».

  Майнове становище антикорупційного прокурора також не викликало у комісії жодних зауважень.

  Згідно з декларацією про доходи, Холодницький торік на своїй посаді заробляв трохи більше 12 тис. гривень на місяць, й інших фінансових джерел у нього не було.

  У його розпорядженні знаходяться дві земельні ділянки (10 і 12 соток) та двокімнатна квартира у Вишневому, що залишилася йому після смерті матері.

  Також в декларації вказано приміщення 18 кв. метрів, за оренду якого Холодницький платить 4500 грн на рік. Найімовірніше, що це гараж, хоча у відповідній графі стоїть прочерк, а ці «квадрати» числяться як «інше майно».

  Але найбільше і чиновників, і громадських активістів зараз цікавить не це. Зараз всі гадають, чия людина Назар Холодницький.

  У зв'язку з цим спливли дві фігури: Юрій Гайсинський і Микола Голомша.

  Перший тривалий час працював у системі прокуратури, був адвокатом, якого плітки пов'язували з кримінальними авторитетами 90-х і впливовими чиновниками у владі.

  Другий – екс-перший зам неоднозначних генпрокурорів Олега Махніцького, а потім Віталія Яреми, звільнений з ГПУ за люстрацією.

  Сам Холодницький заявив, що Гайсинський лише підписав його призначення в прокуратуру Києво-Святошинського району. Незабаром після цього повноваження Гайсинського закінчилися, і за словами Холодницького, більше вони не перетиналися.

  Що стосується роботи під керівництвом Голомші, то під час ознайомчого брифінгу Холодницький прокоментував це так: «Моє перебування в стінах ГПУ не пов'язане саме з особистістю Миколи Голомші, а пов'язане з тим, що тоді перемогла у нас Революція Гідності, і було бажання бачити нових людей в ГПУ».

  Водночас антикорупційний прокурор заявив, що марно вишукувати якісь зв'язки та з’ясовувати, чия він людина. «Все одно не знайдете, – запевнив він. – Назар Холодницький – людина Назара Холодницького».

  Компромат на прокурора

  Слід зазначити, що ані перед призначенням Холодницького на посаду, ані після цього ніде не з'явилося якихось «зливів» чи компромату на нього. Виняток склали лише два непідтверджених епізоди.

  Про перший повідомило видання «Дорожній контроль», згадавши історію дворічної давнини про конфлікт екс-співробітника «Радіо Свобода» Віктора Міняйла з двома працівниками «Кобри».

  За свідченням журналіста, даішники побили його на дорозі, відібравши 2 тис. гривень. Справа потрапила до прокуратури Києво-Святошинського району, де на той час працював Холодницький.

  Міліціонерів так і не було покарано, в чому Міняйло звинувачує нинішнього антикорупційного прокурора.

  «Два роки тому він вів мою справу, коли мене побили й забрали гроші співробітники ДАІ Бакай і Поліщук. Холодницький тоді чесно відпрацював свої гроші й не помітив у діях співробітників ДАІ «Кобра» складу злочину. Не дивно, що тоді, маючи зарплату 4 тис. гривень, він їздив на шикарному дорогому джипі», – написав Міняйло на своїй сторінці в Фейсбук, закликаючи в свідки активіста Андрія Дзиндзю.

  Той вже встиг засвідчити, що Міняйло просто не з’являвся в прокуратуру давати свідчення, відповідно, справу неможливо було довести до логічного завершення. Сам Міняйло підтвердив, що в прокуратуру справді не ходив.

  Другий епізод «компромату» опублікувало видання «Главком», повідомивши про нібито кришування Холодницьким незаконної забудови в передмісті Києва – Софіївській Борщагівці. Водночас посилання на якісь конкретні документи або джерело інформації видання не дає.

  «Процедури відкритого конкурсу були дотримані, але більшості претендентів не вистачило знань або принциповості», – Єгор Соболєв.

  Противагою цим даним виступає думка експертів, яким доводилося за родом діяльності стикатися з антикорупційним прокурором.

  «Назар Холодницький і його колеги – по-перше, люди відкриті для контакту, діалогу та співпраці з неурядовими організаціями, – написав у ФБ голова правління «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко. – По-друге, їх легко знайти, вони не ховаються від складних питань та ситуацій і, по-третє, вони абсолютно усвідомлюють свою роль, очікування суспільства та працюють над тим, як поєднати наші очікування і вимоги права».

  Своїм досвідом роботи з Холодницьким поділився й політолог, автор проекту «Free Crimea» Тарас Березовець.

  «Нового главу Антикорупційної прокуратури особисто знаю за нашими спільними кримськими справами. З його призначенням на посаду першого заступника прокурора АР Крим дуже швидко зрушило з мертвої точки багато нерозкритих справ стосовно кримських сепаратистів та осіб, які вчинили акт державної зради», – написав він у ФБ.

  А ось голова парламентського антикорупційного комітету Єгор Соболєв не схильний робити поспішних висновків до того, як з'являться перші результати роботи Холодницького.

  «Можу сказати власну думку – вибрали не найсильнішого. Процедури відкритого конкурсу були дотримані, але більшості претендентів не вистачило знань або принциповості», – висловився він на своїй сторінці в ФБ, одночасно побажавши Холодницькому продемонструвати результати, яких очікує суспільство.

  «Україні потрібні арешти сотень високопоставлених корупціонерів», – резюмував Соболєв.

  Теги : Президент ГПУ люстрація Віталій Ярема Національне антикорупційне бюро Антикорупційна прокуратура єгор соболєв Віктор Шокін антикорупційний прокурор Назар Холодницький Роман Говда Максим Грищук
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів