Київські вибори: як Кличко став мером вдруге

  16 Листопада, 2015 13:39
  Звинувачення в брудних політтехнологіях, топлес-протести, алкоголь і порожні виборчі дільниці: UA1 підвів підсумки виборів мера Києва

  «Яка черга? Порожньо зовсім, людей взагалі немає», – говорили UA1 від самого ранку й протягом усього дня виборів на виборчих дільницях столиці. Найбільше ці вибори запам'ятаються наднизькою явкою виборців – 28,35% за даними Центральної виборчої комісії.

  І якщо до обіду ще можна було припустити, що люди хочуть відіспатися у вихідний, а потім неспішно піти на виборчу дільницю, то ближче до вечора стало ясно – кияни вибори ігнорують.

  Попри те, близько третини городян все ж висловили свою позицію щодо майбутнього керівництва міста. І вже за дві хвилини після закриття виборчих дільниць, коли один за одним почали з'являтися результати екзит-полів, стало зрозуміло, в чиєму виборчому штабі відкриють шампанське.

  Припущення підтвердилися на ранок понеділка: після обробки близько 90% протоколів у другому турі перегонів за крісло мера Києва перемагає чинний мер і кандидат від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Віталій Кличко. Київська територіальна виборча комісія надала наступні результати: за Кличка проголосували 66,5%, а за його опонента, лідера «Партії рішучих громадян» Борислава Березу, – 33,51%.

  Наднизька явка дала про себе знати: вибори в столиці проходили спокійно і майже без скандалів. Стався інцидент на дільниці, де голосував Кличко. Його з дружиною Наталією і молодшим братом Володимиром зустріла напівоголена дівчина, схожа на активістку жіночого руху «Фемен» з криками: «Стоп, сутенер! Сутенера – в тюрму!». Однак влаштоване дівчиною нікому не зрозуміле шоу лиш розсмішило Кличка, а поліція вивела протестувальницю з дільниці.

  «Гарна дівчина. Я не встиг дійсно побачити, наскільки гарна», – жартівливо прокоментував інцидент з дівчиною Кличко.

  Трапився казус й під час роботи однієї з дільничних виборчих комісій Дніпровського району. Її голова в стані сп'яніння заважала роботі членів комісії. У зв’язку з цим на дільницю було викликано поліцію, а жінку відсторонено від роботи.

  Два тури виборів мера у великих містах не виправдали себе – необхідно вносити зміни до законодавства, вважають у БПП.

  Береза голосував у більш спокійній обстановці, незважаючи на знаходження дільниці у троєщинському нічному клубі. Після цього він проїхався по виборчих дільницях міста, і всюди побачив одне й те ж – дільниці порожні, люди не прийшли.

  З кожною годиною настрій у Берези все більше псувався. «Хотілося б, аби кияни прокинулися і усвідомили: якщо вибори не роблять вони, то це зроблять за них. Я стурбований тим, що кияни байдуже ставляться до того, хто буде управляти містом», – прокоментував він журналістам своє бачення ситуації.

  О шостій вечора, коли ситуація не залишала жодних сумнівів у тому, що не сидіти йому в кріслі мера, Береза з роздратуванням пише свій останній в день виборів пост.

  «Враховуючи катастрофічно низьку явку, можна зробити висновок, що в Києві є два види жителів. Перші – це кияни, які в будь-якому варіанті хочуть і беруть участь у формуванні керівництва міста, кожен з власних мотивів. А другі – це «проживаючі» в Києві, проте абсолютно байдужі до його майбутнього, до перспектив розвитку міста і навіть до свого комфорту проживання. Перші – городяни, а другі – населення».

  Після того, як вже не було сумнівів, що в мерських перегонах перемагає чинний мер, Кличко з'явився перед журналістами. О 21 годині в Київській міській державній адміністрації він розповідав, що для нього це «подвійна відповідальність, оскільки кияни переобрали його вдруге».

  А Бориславу Березі не допомогли потіснити Володимира Кличка з посади мера столиці ані 296 тисяч гривень, витрачених на рекламу, ані образ «свого хлопця», борця з несправедливими забудовами і «наливайками».

  Неабиякою мірою проти нього зіграла зайва скритність: постійне ухилення від питань про те, хто фінансує його партію «Рішучі громадяни», суперечливі відомості про громадянство, прізвища та достовірність диплома про вищу освіту.

  «Судячи з явки, будь-який переможець у Києві буде погано легітимним», – Береза.

  Втім, на думку самого Берези, все не так однозначно. Ще 13 листопада, в останній день, коли була дозволена агітація, на своїй сторінці у Фейсбуці він заявив про підтасування і порушення, що готуються штабом Кличка. За словами кандидата, йому про це розповіли співробітники виборчих комісій.

  Псувати і не визнавати бюлетені з позначкою за Березу, максимально сприяти рішенням про голосування вдома за липовими довідками про хвороби, скупка голосів по 150-200 гривень – таку інформацію нібито передали Березі.

  Проте вже в день виборів за повідомленнями претендента від «рішучих» у соцмережах відчувалося, що надія набрати більшість голосів тане у нього з кожною годиною. І насамперед, у зв'язку з рекордно малою явкою виборців.

  Трохи пізніше, коментуючи репліку про вибори одного зі своїх читачів у Фейсбуці, Береза висловить свою остаточну думку: «Важливо вже навіть не за кого, а скільки людей проголосувало. Судячи з явці, будь-який переможець у Києві буде погано легітимним».

  У президентській партії «Блок Петра Порошенка» відреагували на низьку явку на вибори по всій країні заявою про необхідність удосконалювати закон про місцеві вибори. Мовляв, два тури виборів мера у великих містах не виправдали себе, і необхідно вносити зміни.

  «Треба аналізувати нове законодавство з місцевих виборів і робити висновки. Проводити роботу над помилками і вносити до нього зміни», – говорить Ігор Кононенко, заступник голови парламентської фракції БПП.

  Теги : закон Віталій Кличко БПП борислав береза місцеві вибори кандидат Рішучі громадяни явка виборців
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів