Кандидат «ікс»: майбутні сюрпризи президентських перегонів

  6 Серпня, 2018 10:22
  Запит на нових політиків породив чутки про швидку появу новачка-конкурента основних кандидатів на пост президента. UA1 з'ясовував ймовірність такого сценарію

  Країна потребує нових політичних лідерів – згідно з результатами останнього соцопитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» та соціологічною службою Центру Разумкова, так думають 62% українців.

  При цьому більше третини з них сподіваються на людей з нових політичних проектів, ще третина роблять ставку на представників другого ешелону старих партій, а 28% впевнені, що новий лідер може з'явитися в лавах однієї з громадських організацій.

  «Запит на нового кандидата, на нові обличчя є, – підтверджує в розмові з UA1 глава Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. – Але запит цей абстрактний. Понад те, він є, але пропозиції, яка б зачепила людей, розчарованих у нинішніх політичних лідерах, немає».

  Проте, чим ближче до виборів, тим частіше з'являються прогнози щодо теоретично можливої появи нового політика, що зможе залучити на свою сторону виборців, які поки не визначилися, і скласти реальну конкуренцію основним претендентам на найвищу державну посаду.

  UA1 поспілкувався з експертами, які не перший рік беруть участь в організації передвиборчих кампаній, аби оцінити, наскільки ймовірною є поява такого нового лідера, і якщо така ймовірність дійсно існує, то хто це може бути.

  Політична масовка

  Валентин Наливайченко, Роман Безсмертний, Інна Богословська, Роман Насіров – усіх цих абсолютно різних людей об'єднує одна й та ж заява про намір балотуватися на пост президента на виборах у 2019 році. А політологи прогнозують в рамках майбутньої передвиборчої кампанії справжнє нашестя претендентів на президентський пост.

  «Список кандидатів буде величезний – п'ятдесят і навіть більше, – запевняє експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. – Але реально вибори президента будуть цікаві для трьох, максимум чотирьох осіб, які мають шанси перемогти. У решти будуть інші мотиви – розкрутка політичних партій, своя політична капіталізація. Хтось, як Насіров, захоче отримати імунітет на час проведення виборів і спробувати певною мірою повернутися в політику».

  Водночас, політологи стверджують, що не всі заяви про участь у президентських виборах слід сприймати серйозно. Частина кандидатів буде виконувати роль так званих спойлерів – людей, які відтягують голоси у різних кандидатів. А частина стане «торпедами», щоб «топити» кандидатів зливом компромату.

  «Є заяви, які не мають прямого стосунку до виборів, і заяви очевидних аутсайдерів, якими є Богословська і Насіров, – пояснює Фесенко. – Тим більше, я не впевнений, що Насіров реально почне брати участь у виборах, а якщо й буде, то його мотиви і цілі не мають жодного відношення до виборів».

  Частково роль подібної політичної масовки окреслює політконсультант Інституту публічної політики та консалтингу Сергій Биков.

  «Богословська – це типовий кандидат для поливання брудом Тимошенко. Раніше вона це робила за командою Манафорта, чому є докази у публікаціях «Гардіан», а сьогодні ті ж тези озвучує вже за командою Порошенка, – вважає експерт. – Щодо Безсмертного – це свого роду спойлер для Гриценка, адже і один, і другий сприймаються як Ляшко для інтелігенції».

  Цілісну розкладку всіх типів учасників майбутніх президентських виборів дає політексперт, керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.

  «Перший тип – трійка претендентів, які будуть реально боротися за крісло. Це Порошенко, Бойко і Тимошенко. У них є система, яка може привести їх до результату і захистити результат, – каже він. – Другий тип – це ті, хто висуваються в президенти, щоб прокачати штаби і добре увійти в парламентські вибори. Оскільки у нас всі партії лідерського типу, кожен повинен висуватися. Зрозуміло, що йде Ляшко, що йде Тягнибок, якому потрібно проводити «Свободу» до парламенту, Садовий піде. Це кандидати, які можуть провести в парламент свої партії».

  Однак окрім гравців, що мають реальні політично амбіції, буде багато тих, хто виконає відведену їм технічну роль.

  «Третій тип – ті, хто йде, щоб бути спойлерами для кандидатів, – продовжує перераховувати Загородній. – 50х50 Зеленський буде грати роль троля, і не виключено, що отримає свою фракцію в парламенті. Хтось буде забирати голоси, наприклад, Ляшко у Тимошенко, і вести в парламент свою фракцію. І четвертий тип – це ті, хто хочуть захиститися від кримінального переслідування».

  Чи може серед такої кількості людей з'явитися новий лідер, здатний залучити виборців в самий розпал президентської гонки? Експерти не мають ілюзій з цього приводу, і до таких прогнозів вони ставляться вкрай скептично.

  Рівняння з одним невідомим

  «Я поки не бачу такого «кандидата ікс», – зізнається Загородній. – По-перше, в нашій країні повинна бути система, яка може винести наверх і підтримати. По-друге, якщо такий кандидат теоретично з'являється, то він має вже з'явитися, тому що часу для того, аби вибудувати кампанію і вистрілити, немає».

  З такою думкою згоден представник «Руху нових сил» Давід Сакварелідзе. Відповідаючи на запитання UA1 під час своєї онлайн-конференції, соратник Саакашвілі сказав: «Ця кандидатура не встигне з'явитися. І вона не з'явиться, якщо ми самі не будемо в цьому брати участь і підштовхувати цей процес. Само по собі нічого не з'являється».

  Також важливим моментом Загородній вважає занадто різні політичні уподобання виборців, які не визначилися. «Це поле настільки неоднорідне, що такий кандидат навіть в теорії не з'являється. Максимум, що може статися, – з'явиться несподіваний кандидат, який буде відтягувати голоси і грати проти всіх», – прогнозує експерт.

  На думку Руслана Бортника, незважаючи на велику електоральну нішу для «кандидата ікс», його поява можлива лише в теорії.

  «Для цього має відбутися якась екстраординарна політична подія на кшталт революції 2014 року, – вважає експерт. Або ж інший варіант – якщо зірка загориться, значить, це комусь буде потрібно».

  Бортник впевнений, що сьогодні в Україні є багато гідних, чесних, кваліфікованих людей, але про них ніхто ніколи не дізнається, якщо їх не покажуть по крупних телеканалах. А у телеканалів свої власники, які роблять політичні ставки на абсолютно зрозумілих їм і контрольованих ними людей.

  «Швидше за все, якийсь серйозний кандидат не з'явиться, оскільки у нього не буде можливості фінансово та інформаційно розкрутитися», – резюмує експерт.

  Своєю чергою, Володимир Фесенко акцентує увагу на не дуже великій кількості виборців, що не визначилися з кандидатурою.

  «Максимальна цифра, яка називалася, 37% не визначилися, – констатує він. – Інші опитування давали не більше чверті виборців, які не визначились».

  При цьому, за словами експерта, є перевірена роками закономірність: частина тих, що не визначилися, робитимуть вибір із вже наявних фаворитів, а частина просто не підуть на вибори.

  «Одна з помилок малорейтингових політиків, з якою я стикаюся вже близько 20 років, це коли політик другого ешелону вважає, що раз є велика кількість тих, хто не визначився, то можна починати виборчу кампанію, і вони за нього проголосують, – розповідає Фесенко. – Це принципово неправильно саме тому, що більшість таких людей просто не прийдуть на вибори, а ті, що залишилися, вибиратимуть з-поміж фаворитів».

  Та й великий запит на нові обличчя, за спостереженнями політолога, не оформлюється в якийсь конкретний вибір.

  «Дві третини виборців кажуть, що вони хочуть бачити якісь нові обличчя, а коли їх запитують, хто це може бути, не можуть назвати жодного прізвища, – наводить приклад Фесенко. – Ті ж, хто називає якісь прізвища, наприклад, Савченко, Мураєва, в результаті не готові за них проголосувати».

  Перевірено роками

  Багато в чому неможливість появи якогось нового лідера політологи схильні пояснювати консерватизмом виборців.

  «За людину, невідому абсолютній більшості виборців, українці не проголосують, це доведено практикою. У нас такого ніколи не було і навряд чи це станеться, – упевнений Фесенко. – Не будуть голосувати українці за кота в мішку, політика, якого ніхто не знає. Тим більше, що претендентів на таку роль буде досить багато. У нас консервативний виборець».

  Водночас, експерт не виключає, що у гру вступлять «темні конячки» не з політиків, у яких будуть непогані рейтинги. Насамперед, він має на увазі Володимира Зеленського та Святослава Вакарчука.

  «Ми ще не знаємо, чи будуть вони брати участь у виборах, хоча щодо Зеленського різні джерела говорять, що, найімовірніше, так, – каже Фесенко. – Їхня перевага в тому, що їх знає вся країна. Саме тому у них досить високі рейтинги, плюс вони в різних формах засвітилися у політичному контексті. Зеленський за рахунок серіалу «Слуга народу», Вакарчук уже був народним депутатом, і вже рік обговорюють його можливу участь у виборах».

  У підсумку, на думку експерта, українці будуть робити ставку на того, хто вже проявив себе в управлінні державою, або голосувати за яскраву фігуру, яка «зачепила».

  Цю думку поділяє і Бортник: «Умовно кажучи, якби вибори проходили два тижні тому, то фаворитом був би боксер Усик. Якби півроку тому, то переміг би співак Вакарчук. Були моменти, коли перемагав Зеленський. Будь-яка подія, що трапилася до виборів, може виштовхувати нагору ті чи інші фігури – якогось окремого героя, силовика, учасника АТО, спортсмена, музиканта, лідера у тій чи іншій сфері».

  Але в будь-якому разі, на думку політологів, це ніяк не позначиться на очікуваннях раптової появи нового успішного «кандидата ікс».

  «Думати, що з'явиться хтось і він незрозуміло чому приверне увагу тих, хто не визначився, це, м'яко кажучи, фантазії, які не підтверджуються реальною політичною поведінкою наших виборців», – резюмує Фесенко.

  Теги : Савченко Порошенко Ляшко Валентин Наливайченко сакварелідзе Свобода Тимошенко Володимир Фесенко Святослав Вакарчук андрій садовий виборчі перегони Тягнибок насіров президентські вибори Роман Безсмертний Володимир Зеленський мураєв Руслан Бортник Богословська
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося


  Архів