Кадри розвалюють коаліцію

  16 Вересня, 2015 13:36
  UА1 розбирався у причинах кадрової кризи парламентської більшості та її потенційних наслідках

  Верховна Рада з великим скрипом розпочала кадровий тиждень. Звільнення Валентина Зайчука, Олександра Квіташвілі та Валерія Вощевського, які в понеділок анонсував спікер парламенту Володимир Гройсман, ледь не завершилися великим пшиком. Рада лише з шостої спроби змогла зняти з посади та під оплески народних депутатів звільнити (формально – за власним бажанням) багаторічного керівника апарату ВР Валентина Зайчука. Решта ж кадрових питань стали непереборною перешкодою для нинішньої більшості.

  Кадровий цейтнот

  Початок тижня не віщував, на перший погляд, жодних проблем. У понеділок, під час погоджувальної ради спікер парламенту Володимир Гройсман заявив, що парламент цього тижня розгляне питання про відставку міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі, віце-прем'єра Валерія Вощевського, а також багаторічного керівника апарату ВР Валентина Зайчука.

  «Ці кадрові питання ми повинні розглянути і прийняти щодо них рішення (читай: відправити у відставку – Ред.)», – зазначив Гройсман.

  Гройсман та Порошенко хочуть отримати повний контроль над апаратом ВР, поставивши туди своїх людей.

  Тим часом, як показав парламентський вівторок, оптимізм спікера ВР був, щонайменше, передчасним. І якщо в понеділок увечері тепер уже екс-керівник апарату парламенту Валентин Зайчук збирав речі в своєму кабінеті, а в кулуарах Ради в один голос говорили, що питання про його відставку вирішено, то вже вранці у вівторок ситуація змінилася.

  Спікер парламенту Володимир Гройсман на початку пленарного засідання кілька разів спробував поставити на голосування питання про відставку Зайчука, однак, незважаючи на промову останнього з проханням його звільнити, оскільки «це рішення моє і моєї родини», магічна цифра 226 на табло системи «Рада» ніяк не спалахувала. З огляду на це керівник парламенту змушений був оголосити перерву. Лише з шостого разу парламент під оплески депутатів погодився-таки дати Зайчуку вільну. Відсутні голоси знайшлися завдяки Опозиційному блоку. За даними джерел UA1, в обмін на тактичну підтримку окремих рішень Банкова пообіцяла групі Фірташа-Льовочкіна спокійне життя. Як депутатам, так і бізнесу.

  Ляшко в обмін на голоси за звільнення Вощевського зажадав посаду керівника Регламентного комітету парламенту для представника своєї фракції.

  «Тимошенко зажадала в обмін на голоси з кадрових питань крісел у чотирьох міністерствах, зокрема, керівника Мінпаливенерго; «Самопоміч» – зміну Генпрокурора. І те, й інше є неприйнятним наразі для Порошенка, і тому він змушений був піти за голосами до Опозиційного блоку», – розповідає джерело UA1 в парламенті.

  За його словами, вперте небажання фракцій відпускати Зайчука пов'язане з тим, що Банкова хоче взяти під повний контроль апарат ВР.

  «Гройсман та Порошенко хочуть отримати повний контроль над апаратом ВР, поставивши туди своїх людей, які виконуватимуть будь-які побажання. Природно, що далеко не всіх це влаштовує», – пояснює співрозмовник UA1.

  За інформацією UA1, наразі на посаду керівника Апарату ВР є 4 претенденти. Серед них два зами Зайчука – Володимир Слишинський і Володимир Кістіон, який у минулому працював замом Гройсмана як у Вінниці, так і в міністерстві регіонального розвитку та житлово-комунального господарства, а також керівник секретаріату голови ВР Володимира Гройсмана Олександр Саєнко. Як відзначають наші співрозмовники, до призначення нового керівника апарату тимчасово ним керуватимуть близький до Гройсмана Володимир Кістіон і претендент, наближений до екс-глави Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна. Втім, коли відбудеться призначення наступника Зайчука, поки ніхто стверджувати не береться.

  Кадрова криза показала, що в коаліції присутні досить серйозні проблеми, які офіційно прийнято називати дискусіями.

  І якщо Зайчука звільнити все ж вдалося, то Олександр Квіташвілі та Валерій Вощевський залишилися на своїх постах. Усі зусилля з мобілізації депутатів були безрезультатними. «Обдзвонити всіх, щоб до 16.00 всі були», – закликав по мобільному лідер фракції «Народний фронт» Максим Бурбак.

  Причому за відставку Вощевського не голосувала навіть фракція Радикальної партії, яка залишила коаліцію. Ляшко в обмін на голоси за звільнення Вощевського зажадав посаду керівника Регламентного комітету парламенту для представника своєї фракції. Варто відзначити, що у вказаному комітеті вже тривалий час відсутній керівник. Фактично його обов'язки виконує перший заступник голови, народний депутат Павло Пинзеник.

  «Ляшко, скориставшись моментом, просто вирішив зайвий раз попіаритися», – пояснюють джерела нашого видання у Верховній Раді.

  Що ж стосується питання зміни міністра охорони здоров'я, то тут все ще більш туманно. Відставка міністра не була узгоджена з Вашингтоном, що, однак, не заважає вести запеклі кадрові торги за неї. На крісло керівника відомства ще зовсім недавно претендували екс-міністр охорони здоров'я Василь Князевич, народний депутат Андрій Шипко, а також екс-заступник міністра охорони здоров'я Віктор Рибчук.

  Майбутнє коаліції

  Кадрова криза показала, що в коаліції присутні досить серйозні проблеми, які офіційно прийнято називати дискусіями. За відставку Валентина Зайчука і Валерія Вощевського не голосували майже половина депутатів фракції блоку Петра Порошенка.

  У блоці Порошенка, як і в «Народному фронті», не хочуть виборів до парламенту.

  «Близько 20 депутатів від БПП майже не ходять на фракцію і в Раду. Обдзвони та смс-ки не допомагають. У кращому разі погрозами вдається мобілізувати до 120 депутатів», – розповідають джерела UA1 у фракції блоку Петра Порошенка.

  Як відзначають співрозмовники, частина депутатів перейшли в опозицію, а частина – «просто шалтай-болтай».

  «Вони дуже хочуть, щоб їх виключили, але якщо це зробити, здійметься така хвиля... А рейтинг у партії поки далекий від очікуваного», – роз'яснюють джерела, додаючи, що в блоці Порошенка, як і в «Народному фронті», не хочуть виборів до парламенту.

  «Порошенко думав провести перевибори Ради в березні-квітні 2016 року, однак, подивившись на рейтинги, на Банковій вирішили відкласти рішення до завершення місцевих виборів і діяти залежно від їхніх результатів», – інформують співрозмовники, додаючи, що Банкова поки намагається розколоти фракції Радикальної партії та «Самопомочі».

  У «Народному фронті» вважають, що криза в коаліції пов'язана з виборами і після них вирішиться.

  У «Батьківщині» ж, зі свого боку, навпаки – не проти піти на перевибори Ради і думають про вихід з коаліції. За інформацією джерел UA1, Юлії Володимирівні вдалося більш ніж вдвічі підвищити партійний рейтинг. В обмін же на збереження в коаліції екс-прем'єр серед іншого жадає кадрового перерозподілу. Зокрема, Тимошенко вимагає повернути в крісло міністра енергетики та вугільної промисловості свого давнього соратника Юрія Продана.

  «Банкова поки чекає і торгується з Тимошенко, оскільки там зараз не хочуть йти на вибори (Верховної Ради – Ред.)», – висловлює впевненість один з депутатів від «Батьківщини».

  Схожа ситуація і щодо фракції «Самопоміч», котра наполягає, як уже зазначалося, на перерозподілі силового блоку.

  Що ж стосується майбутнього парламентської більшості, то тут думки розділилися. Джерела UA1 в керівництві фракції «Народний фронт» вважають, що криза в коаліції пов'язана з виборами і після них вирішиться. Водночас наші інформатори у фракціях блоку Петра Порошенка допускають перевибори в березні-квітні 2016 року.

  Теги : Гройсман Верховна Рада Порошенко квіташвілі Ляшко Арсеній Яценюк Льовочкін Тимошенко БПП Опозиційний блок рейтинг вибори Самопоміч Народний Фронт кадрова політика місцеві вибори вощевський Максим Бурбак Валентин Зайчук
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів