Ісландія позбулась кабали МВФ. Що з цього правда?

  18 Листопада, 2015 09:13
  Події у маленькій волелюбній Ісландії народили легенди про те, як ця країна послала подалі МВФ з його вимогами і подолала кризу. UA1 розбирався, що в цій історії правда, а що вигадка

  На просторах Інтернету з’явився черговий вірусний текст про те, як маленька волелюбна Ісландія подолала кризу-2008. Він має претензійний заголовок «Ісландія відвоювала волю та віддає банкірів під суд».

  Мистецтво напівправди

  Першоджерелом був автор сайту «Политическая Россия» такий собі Борис Степнов. Його твір складається з двох частин. У першій з посиланням на Iceland Magazine переповідається новина про те, що суди Ісландії засудили у жовтні п’ятьох банкірів і одного інвестора «за злочини, вчинені напередодні фінансового краху 2008 року».

  Сюди ж автор тексту приліпив абзац про те, що у США «судове переслідування високопоставлених фінансистів» за спричинення кризи-2008 – це «справа майже з області фантастики».

  Це дві напівправди. «Так, дійсно, кілька колишніх банківських бонз отримали строки, в середньому 5-6 років. Але в найбільш лояльних місцевих в’язницях. Це навіть не в’язниці з огорожею, а місця утримування. Це більше схоже на обмеження діяльності, ніж на реальну в’язницю», – розповів UA1 підприємець з Рейк’явіка Костянтин Строгінов.

  Тобто мова не йде про серйозну тюрму на зразок Літла-Хрьойн. Там колишнім банкірам довелось би сидіти поруч з кримінальним елементом.

  «Нам казали, що якщо ми не приймемо умови міжнародного співтовариства, то станемо північною Кубою. Але якби ми погодились, то стали б північним Гаїті», – президент Ісландії.

  «Звинувачення на їхню адресу були конкретні, а не образне «розкручування кризи». Це всілякі підробки, махінації, халатність тощо», – підкреслив підприємець.

  Щодо США, то дійсно, за ті шість років, поки генеральним прокурором був Ерік Холдер, жодних кримінальних покарань ділки з Уолл-Стріт не понесли. Натомість з ними укладали мирові угоди, за якими банки виплатили величезні штрафи і компенсації. Зокрема, банківський холдинг JP Morgan Chase відбувся сумою в 13 млрд дол., Bank of America – 16,65 млрд дол., Citigroup – 7 млрд дол.

  Влітку цього року новим генпрокурором стала Лоретта Лінч. На неї покладають надії всі ті, хто прагне покарати банкірів за спричинення світової фінансової кризи.

  Економічне чудо Ісландії

  Друга частина – це розповідь про те, як, за версією автора, Ісландія долала економічну кризу. Насправді це лише переказ іншого вірусного тексту, який гуляв Інтернетом у 2011 році. Він називався «Що таке ісландська революція і чому її немає в новинах». Його написала американка Діна Страйкер для сайту «Інформаційна служба громадянського суспільства Південної Африки» (The South African Civil Society Information Service), який на сьогодні вже припинив своє існування.

  Це, до речі, неправда. Про те, як Ісландія виходила з кризи, писали різні ЗМІ. Зокрема, й такі солідні, як американський Forbes та німецький Spiegel.

  Історія виходу Ісландії з кризи дійсно цікава і могла б стати уроком, зокрема, для Греції. Паралелей дуже багато.

  93% ісландців на референдумі висловились за те, щоб не повертати борги своїх банкірів.

  Отже, до кризи три найбільші банки Ісландії – Landsbankinn, Kaupthing та Glitnir – накопичили високі зовнішні борги, видаючи позики на дуже вигідних умовах. Головними кредиторами були громадяни Нідерландів та Великої Британії. У 2007 році зовнішній борг Ісландії складав 900% від ВВП. Світова криза призвела до банкрутства всіх трьох банків. Курс ісландської крони до євро впав на 85%.

  Уряд пішов у відставку. У 2009 році новий уряд спочатку погодився на умови МВФ, щоб отримати позику. Країна мала сплатити за 15 років борги Великій Британії (2,35 млрд фунтів) та Нідерландам (1,32 млрд євро). Фактично, це означало, що кожен ісландець мав платити всі ці 15 років приблизно по 100 євро щомісяця. Почались великі (як для Ісландії) протести. У результаті було проведено референдум, на якому 93% ісландців висловились за те, щоб не повертати борги своїх банкірів. Майже як нещодавно греки.

  У відповідь МВФ заморозив кредитування, а Євросоюз почав натякати на санкції. Тоді ж президент Ісландії Олафур Рагнар Грімссон сказав свою знамениту фразу: «Нам казали, що якщо ми не приймемо умови міжнародного співтовариства, то станемо північною Кубою. Але якби ми погодились, то стали б північним Гаїті».

  А далі, на думку авторів текстів про ісландське чудо, розпочалось відродження економіки маленької волелюбної країни.

  У Ісландії праві прийшли до влади на хвилі євроскептицизму і гаслах про те, що у кризі винні не банкіри та корумповані чиновники, а скандинавські країни, Євросоюз і МВФ.

  Втім, насправді виконати умови МВФ ісландцям довелось, і кредит вони отримали. Проте борги банкірів так і не повернули.

  «У 2013 році уряд офіційно оголосив про вихід з рецесії. Зараз вже нові економічні виклики. Наслідки 2008 року, думаю, ми вже подолали. Щодо МВФ, то в них є стандартна вимога для будь-якої країни – урізання «соціалки». Під час дострокових парламентських виборів у 2009 році до влади прийшли соціалісти. Вони суттєво скоротили «соціалку» і можна сказати, що це врятувало Ісландію. Але ісландцям урізання «соціалки» не сподобалось і на минулих виборах обрали правих, які були при владі перед кризою 2008 року. Зараз всі знову незадоволені», – розповідає Костянтин Строгінов.

  Конституція, написана всім народом

  Натхненні власною сміливістю та отриманим ефектом, ісландці розпочали навіть створення нового основного закону. Було обрано 25 громадян до конституційної ради, яка й напрацювала документ. Він був відкритий до обговорення та висунення пропозицій в інтернеті – за умови реєстрації під справжнім ім’ям. Весь процес створення головного закону Ісландії детально описав у 2013 році для журналу Esquire член конституційної ради, економіст Торвальдур Гільфасон.

  Про створення конституції також пишуть у згаданих вірусних текстах. Та насправді вся ця історія про тріумф народного волевиявлення трохи забуксувала.

  «Народна конституція писалася у ті часи, коли при владі були соціалісти, одразу після перевиборів. Зараз при владі правоцентристи, і конституція досі на розгляді в парламенті. По суті, її засунули в довгу шухляду. Однак все йде до того, що її дійсно ухвалять. Але не просто зараз», – пояснює Строгінов.

  Непрості стосунки з Заходом

  Зараз біля керма праві, які прийшли до влади на хвилі євроскептицизму і гаслах про те, що у кризі винні не банкіри та корумповані чиновники, а скандинавські країни, Євросоюз і МВФ. Тут вони, як не дивно, звучать в унісон з місцевими лівими.

  Росія намагається зобразити і перших, і других своїми однодумцями. Кремлеблогери подають ісландські події останніх років як історію країни, яка не злякалась кинути виклик нахабному Заходу і виграла. Як буває з кожною російською пропагандистською казочкою, все, що випадає за межі цієї історії або суперечить їй, відсікається, замовчується чи перекручується.

  Нинішній уряд правоцентристів, незважаючи на свої передвиборчі гасла, лояльно ставиться і до Вашингтону, і до Брюсселю.

  Це стосується і ставлення ісландців до Заходу в цілому. «Серед ісландців зустрічаються ліві та антиамериканські настрої. Є й такі, що моляться на Кремль. Вони як міські божевільні – голосно кричать, але їхня думка нікому не цікава», – розповідає Строгінов.

  За словами підприємця, нинішній уряд правоцентристів, незважаючи на свої передвиборчі гасла, лояльно ставиться і до Вашингтону, і до Брюсселю. Хоча й відкликав рік тому заявку на вступ до ЄС.

  «Попри те, Ісландія приєдналась до санкцій щодо Росії, хоча їй все це нафіг не потрібно. Росія у відповідь ввела заборону на купівлю ісландської риби і тепер країні треба шукати нові ринки», – розповідає Костянтин Строгінов.

  Щодо України, то нею ісландці цікавляться дуже побіжно: «Знають, що в Україні війна, що на Сході гинуть люди. Більше за всіх відкривають роти ліваки та ті, хто молиться на Кремль. Вони одразу помітні в коментарях під місцевими статтями. Нормальні люди майже не реагують або двома-трьома словами відкрито заявляють, що Путін злочинець. А ці дурники пишуть полотна про яструбів з Пентагону. Але взагалі тема України мало кого цікавить. Війна та криза – ось що перше згадується».

  Теги : кредит США Конституція МВФ ВВП референдум ЄС банки економічна криза ісландія
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів