Ісламський халіфат з російським акцентом

  10 Липня, 2015 16:27
  Минув рік з дня появи так званої «Ісламської держави». Яку небезпеку вона несе світу та кому вигідне її існування – досліджує UA1

  Ісламська держава Іраку та Леванту (ІДІЛ), Ісламська держава Іраку і Шама (ІДІШ), просто Ісламська держава та арабське Даєш – все це назва одного угрупування, яке захопило й контролює частину територій Сирії, Іраку, має міцну базу в Лівії, намагається облаштувати власну «Синайську провінцію» в Єгипті та погрожує створити провінцію на Північному Кавказі. 

  Але як їх не називай, сьогодні вони – одна з найбільших терористичних небезпек світу. З кількох причин. 

  1. Ці хлопці не ховаються по важкодоступних печерах, у горах чи пустелях. Навпаки, вони навіть мають свій халіфат з ознаками державності, контролюючи територію, що за площею дорівнює, наприклад, Бельгії. 

  2. Іділівців добре накачали грошима, зброєю та боєприпасами. Хто саме – про це далі. Терористи отримали ще й власні джерела фінансування. Здебільшого, це контрабанда – нафти, археологічних пам’яток, а також «податки» з місцевих. 

  3. Їхня мета – не видовищні теракти на зразок 11 вересня, а регулярні маленькі смертоносні атаки. У якості зброї може виступати навіть кухонний ніж, а ціллю можуть бути випадкові покупці магазину, відвідувачі кав’ярні тощо. 

  4. Популярність, що невпинно зростає. Агітація йде сучасними способами. Тут і використання соцмереж, і відео про життя в халіфаті, з військовими «подвигами» та показовими стратами включно. 

  5. Іділівці навербували собі покидьків з усього світу. Це не лише мешканці бідних мусульманських країн – таких, як Сомалі чи Таджикістан, яким обіцяють гарно платити на війні. В їхніх рядах також діточки із заможних родин. Як от джихадист Джон, колишній лондонський репер, а нині – кат, що ріже голови заручникам на камеру. Воювати відправились сотні американців, британців, канадців. Десятки австралійців. А також не менше тисячі росіян. Їх приваблюють, звичайно, не гроші, а збочена мораль, що дозволяє встромити ножа в горлянку живої людини. 

  Кривава пропаганда 

  Показові страти «ворогів халіфату» із записуванням на відео інколи називають візиткою іділівців. 

  Радикальні угрупування ісламістів з’явилися під час повстання в Сирії, яке перетворилося на затяжну громадянську війну. Повстань було багато, великих і маленьких. У червні 2013 року світ вжахнувся шокуючим відео розправи над католицьким священиком Франсуа Мурадом. Йому та його помічникові – живим! – відрізали голови. Це була чи не перша подібна страта. 

  Потім були й інші. Традиційно вже поставало питання, чи не фейкові вони, чи не змонтовано відео так, щоб події виглядали, як страта, а страти насправді не було. На жаль, з’ясувалося, що відрізання голів та інші жахи відбувались насправді. 

  У 2014 році терористи розпочали серію страт віп-заручників. Джеймс Фоулі, Стівен Сотлофф, Девід Хайнс, Алан Хеннінг, Пітер Кассіг, Харуно Якава та Кендзі Гото Джуго – усі вони мертві. Як і 21 рибалка-копт, яких стратили на узбережжі Лівії. Як і багато-багато інших. 

  Творці та фінансисти 

  З доступної наразі інформації випливає, що коріння ІДІЛ веде у кількох різних напрямах. Джихадисти – неоднорідна структура, поєднання різноманітних бригад, фронтів та груп, які заявляють, що діють в ім`я Аллаха. Але «бренд» вони використовують спільний. 

  До певної міри ІДІЛ – продовження «Аль-Каїди». Але це спрощене пояснення. Точніше говорити, що прапор слабкої організації перехопила тверда рука свіжої хвилі терористів. І заразом їм дісталися явки, паролі, зв’язки, джерела постачання. 

  Самопроголошений халіф «Ісламської держави» Абу Бакр аль-Багдаді – колишній представник іракського відділення «Аль-Каїди». Багато дослідників ІДІЛу цілком обґрунтовано вважають його підставною фігурою. Аль-Багдаді не дотягує до харизматичного лідера. Публічно з’явився всього лише раз. Немає навіть жодних гарантій, що він взагалі ще живий. 

  Набагато цікавішою виглядає фігура Іззата Ібрагіма ад-Дурі – правої руки Саддама Хусейна. Зокрема блогер-сходознавець Кайл Ортон вважає, що ще коли Саддам Хусейн був при владі, ад-Дурі створив ісламістську мережу – мікс партії Баас та салафітів. Згодом саме вона й народила ІДІЛ. 

  Український сходознавець та журналіст Вадим Нанинець вважає, що повністю приписувати появу ІДІЛ офіцерам Саддама неправильно. На його думку, джихадісти – то радше проект сирійських спецслужб. «Радикальні ісламісти – це милиця для Башара Асада і єдина причина, чому він взагалі лишається при владі після газових атак та 300 тисяч вбитих», – розповів Нанинець UA1. – Сатанинські страти аби кого – це товстий натяк Обамі, що краще Вова Путін і Башар Асад ніж бородачі». 

  Дійсно, саме через радикалів на зразок ІДІЛ США так і не зважились на знищення режиму Асада, хоча все для запуску ракет вже було готове. Також ІДІЛ став причиною відмови країн ЄС та США від поставок зброї поміркованим повстанцям. А без неї Вільна сирійська армія не здатна вести успішну боротьбу з регулярними військами Асада. 

  Російські вуха 

  Цікаво, що за бажання у появі ІДІЛ можна роздивитися і руку російських спецслужб. Російська пропаганда та дипломатія вперто іменує сирійських повстанців терористами. Точнісінько таку ж тактику обрав Башар Асад. 

  Історія про відрізання голови католицькому священику в Сирії була запущена з сирійських та іранських джерел. На ролику добре чути російську мову з кавказьким акцентом. Пізніше виявилося, що катом був уродженець Дагестану Магомед Абдурахманов на прізвисько Абу Банат. Що цікаво – він колишній співробітник МВС. Дехто навіть твердив, що він працював у 6-му відділі. Це управління по боротьбі з організованою злочинністю, а також з екстремізмом. 

  Згідно з твердженнями російських ЗМІ Абдурахманов спільно з Шамілем Ізмайловим на прізвисько Абу Ханіф та групою бойовиків-кавказців захопив селище в Сирії та влаштував там халіфат. Ще в 2013 році російські ЗМІ пов’язали їхню озброєну групу з сирійською опозицією в цілому та ІДІЛ зокрема. 

  Тож цілком логічно припустити, що росіяни причетні до розкручування групи відморозків, яка прагне створити свій халіфат. А можливо, самі й організували її. 

  Окрім цього не забуваймо, що іракські та сирійські спецслужби проходили вишкіл у КДБ. Тільки в Іраку після падіння режиму Хусейна тисячі офіцерів спецслужб залишились без роботи. Цифри називають різні – від 12 до 30 тисяч. Не варто виключати, що операцію з інформаційного розкручування ІДІЛ було розроблено за участі російських наставників.

  Теги : терористи КДБ ІДІЛ Аль-Каїда
  ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
  Коментарі
  1000 символів лишилося
  ТОП МАТЕРІАЛІВ


   Архів